vaarlkanaal tusschen Assen en Groningen; en dal lot verhooging van hoofdstuk VIII der begrooling (drooge dok te Willemsoord). De Kamer zal die wets-ontwerpen behandelen op morgen. Telegrafisch Berigt van 4 uur 43 min. De Eerste Kamer heeft heden 5 ontwerpen aangenomenwaaronder dat ■wegens visscherij, spoorweg naar België en kanaal van Assen naar Gronin gen; dat nopens Willemsoord is tot Maandag uitgesteld, dan komen ook andere ontwerpen in beraadslaging, waaronder dat wegens oorlog. BRIELLE, 6 April. Heden nacht omstreeks 2 ure ontstond alhier brand in het huis van den blik- en koperslager D. Weesiedie zoo onbegrijpelijk snel de overhand nam dat het voorste gedeelte weldra tot den grond was uitgebrand. De bewoner, die wakker wordende het gewaar werd door het vallen van kalksteenenhad naanwelijks den tijd om met vrouw en 4 kinderen benevens eene daarin wonende vrouwhet dreigend gevaar te ontkomen en liet het zich aanzien dat de belende huizen, welke met koorn, hooi en vee waren gevuld, alsmede eene daar achter staande schuur, waarin 4000 takkebossen waren geborgen, in die ramp zouden deelen, doch die vrees hiervoor is gelukkig ijdel ge weest. Naar men verneemt zijn huis en goederen voor brandschade verzekerd. BUITEi\LANDSC11E~BËRIGTE1V. ENGELAND. LONDEN, 6 April. Een telegrafisch berigt van Kopenhagen den 6den April behelst het vol gende: De vaart van Reval naar St. Petersburg is thans open. De Engelsche vloot is te Kiöge teruggekeerd. De Admiraal Napier heeft eene proclamatie uitgevaardigd, die nagenoeg op het volgende nederkomt: «De oorlog is ver klaard. Wij staan tegenover talrijke en moedige vijanden. Wanneer ons de slag wordt aangebodendan zult gij uwen pligt weten te doen. Blijft de vijand binnen zijne havens, dan zullen wij trachten hem daar te bereiken. WapenbroedersHet goed geluk onzer wapenen hangt af van uwe kalmte, van uwe stipte gehoorzaamheid en van uwen moed. Doet allen uwen pligt en de zege is ons!" j De Engelsche krijgsmagt op Malta aangekomen bedroeg volgens den Constit.tot den 30sten Maart 422 Officieren en 11,577 Onderofficieren en soldalen. De buitengewone landverhuizing in Ierland, bijzonder in Connaught, wordt toegeschreven aan de vrees der inwoners, verpligt te zullen worden dienst te nemen in het Engelsche leger, bestemd voor het Oosten. Dit althans is de verklaring der lersche dagbladen. Te Liverpool worden 15 paketschepen uitgerust, die door de Regering zijn afgehuurd, om troepen naar het oorlogstooneel over te brengen. Zij meten gezamenlijk ruim 16,000 tonnen. IRlNIiSl IJK. PARIJS, 6 April. De vraag over het al dan niet verleenen van eene magliging aan het Openb. Min., tot geregtelijk vervolgen van den Afgevaardigde de Montalem- bert, wegens zijne brieven aan den Heer Dupin, is in de Wetgevende Verga dering behandeld en met 184 tegen slechts 51 stemmen is die magliging ver leend ofschoon het rapport der commissie wasdat de vordering van het O. M. behoorde te worden afgewezen, op grond: dal de vraag niet was, wat de Heer de Montalembert aan den Heer Dupin had geschreven maar wel hoe de inhoud der menigte was bekend gewordendat de Heer de Montalembert onschuldig is aan de middelen aangewend om zijnen brief te verspreiden; het stuk was niet bestemd om openbaar te wordenhijMontalembertbetreurt dat het dit geworden is, de Regering heeft geene bewijzen dat hij medege werkt heeft om zijn brief onder het volk te brengendat die brief reeds I 6 maanden geschreven is en dat hij nu, bij veranderde staatsomstandigheden hem of niet zóóof in het geheel niet zou hebben geschreven. Tegen het verslag der commissie werd ingebragt, dat de Heer de Montalembert zoodanige uitdrukkingen tegen den Keizer en zijn bewind had gebruikt, dat eene ge- regtelijke vervolging moest plaats hebben; de Regering onderzocht niet naar de verspreiding van den brief, maar naar zijne staatkundige strekking. De Volksvertegenwoordigers behooren zich alléén bezig te houden met de poli tieke strekking van zoodanige geschriften als de brief van den Heer de Mon talembert; de regterlïjke overheid beoordeelt de strafbaarheid van den be schuldigden. Vier sprekers zijn nog ten gunste van den Heer de Montalembert opgetreden en hij zelf heeftten laatste in levendige bewoordingen de staat kundige houding van den Heer Dupin afgekeurd en beweerd, dat beleedigen zijn doel niet was geweest en dat hij zich niet bewust was iels gedaan te hebben strijdig met zijnen afgelegden eed. De Afgevaardigden zijnnadat er besloten was om de magtiging tot vervolgen te verleenenin eene opgewon- denc stemming uiteengegaan. De uilslag der stemming in de zaak van den Heer Montalembert is het onderwerp der gesprekken. Men houdt het er algemeen voor, dat de minder heid, ten gunste van den Heer de Montalembert, 90 a 100 stemmen zou be dragen hebben, indien hij zich in zijne redevoering minder scherp had uitgelaten. De Heeren Dufaure en Berryer zullen den Heer de Montalembert verdedigen. De eerste zal de regis- en de andere de staatkundige quaestie behandelen. Een telegrafisch berigt van heden uit Marseille deelt mede dat de sche pen Napoleon en Suffrenmet 2400 man troepen van Toulon naar Konstan- tinopel zijn vertrokken. De Napoleon zal Bougie in Algerie, aandoen om er 600 man in te nemen. De Caradoc wacht op de komst van Lord Raglande Opperbevelhebber der Brilschc troepen in de Levant, en van den Hertog van Cambridge, die met dit schip de reis naar Konstantinopcl zullen doen. De Tabor heeft nadere berigten van Konstantinopcl aangebragt. Eene be zending van 6000 man Turksclie troepen was den 24stc" Maart van Konstan tinopcl naar Albanië vertrokken. In de omstreken van Janina hadden voort durend bloedige gevechten met afwisselend geluk plaats. De citadel van Arta bleef nog steeds wederstand bieden. Dc Thessaliërs hebben de stad Phanaria bezet. In de Moniteur Algèrien staat de volgende proclamatie van den Maarschalk St. Arnaud Soldaten «Binnen weinige dagen zult gij naar het Oosten vertrekken; gij gaat on- regtvaardig aangevallen bondgenoolen verdedigen en de uitdaging aannemen, welke de Czaar de Westersche Volken heeft toegeworpen. Van de Baltische tol de Middellandsche Zee zal Europa uwe pogingen en uwe overwinningen toejuichen. Gij zult aan de zijde der Engelschen, der Turken en der Egypte- naren strijden; gij weet wat men aan wapenbroeders verschuldigd is: eens gezindheid en trouwhartigheid in het legerkamp; onbepaalde zelfopoffering aan de gemeene zaak in den strijd. Frankrijk en Engelandeertijds mede dingers, zijn heden vrienden en bondgenootendoor elkander te bestrijden hebben zij geleerd, elkander te achten; vereemgd, zijn zij meesters der zee; de vloten zullen het leger van levensmiddelen voorzien, terwijl in het vijan delijk leger gebrek zal heerschen. De Turken, de Egvptenaren hebben zich sedert het begin van den oorlog tegen de Russen weten staande te houden; alleenhebben zij hen in verscheidene gevechten geslagenwat zullen zij nu niet doen, door uwe troepen bijgestaan. «Soldalen! de adelaars des Keizerrijks hernemen hunne vlugt, niet om Europa te bedreigenmaar om bet te verdedigen. Voert ze nog eenmaal zoo als uwe vaderen ze voor u gevoerd hebben; dat wij allen, als zij, al vorens Frankrijk te verlaten den kreet herhalen die hen zoo vele malen tot de overwinning geleidde: Leve de Keizer! De Maarschalk van FrankrijkOpperbevel voerder van het leger in het Oosten, A. de Saint-Arnaud." Te Toulouse is, door het vlamvatten harer klcedercn, de weduwe van den hekenden Generaal der genie Dupau vreeselijk gebrand en aan de gevol gen overleden. Fauslinus I, Keizer van Haïti, heeft bij eene proclamatie, aan zijn volk en leger verkondigd dat de geschillen, tusschen zijne Regering en de verte genwoordigers van Frankrijk ontstaan, ganschelijk zijn uit den weg geruimd. De schikking bestaat in bet voldoen door Haïti van de door Frankrijk geëischte schadeloosstelling in geld. BADEN. Men meldt uit Karlsruhe, dat, terwijl de Regering onderhandelingen met Rome heeft geopend, de Aartsbisschop deze niet afwacht, maar op het door hem ingeslagen pad voortgaat. Hij heeft aan de Katholijke geestelijken, met het toezigt over de scholen belast, uitvoerige instruclien gezonden omtrent leermeesters, leerboeken, enz. en hun strengelijk verboden, om mededeelin- gen aan de Regering te doen. OOSTENRIJK. WEENEN, 5 April. De toebereidselen tot de feesten bij het huwelijk des Keizers zijn zeer uit gebreid. Het rijtuig, waarin de hooge bruid haar intogt binnen de stad zal doenzal met 8 prachtig uitgedoste paarden bespannen zijn en gevolgd wor den door een luisterrijken trein van rijtuigen des adels. De stoet zal zoo lang zijn, dat het begin reeds de stad zal bereikt hebben, terwijl het einde zich nog in het Thercsianum bevindt. Op de groenmarkt zal eene tribune opge- rigt wordenwaarin meer dan 4000 personen plaats kunnen vinden. Ook op het kasteel van Schönhrunn worden groote toebereidselen gemaakt. In den avond na de aankomst der Keizerlijke bruid te Schönbrunn zullen al de dor pen in den omtrek cn de villa Malfatli schitterend verlicht zijn. Het groote feest in den Prater zal vooral merkwaardig zijn. Men is namelijk voorne mens aldaar vertegenwoordigers van alle onderscheidene volkeren, welke den Oosfenrijkschen staat bewonen en welke even talrijk als verschillend zijn, te vereenigen in hunne eigenaardige klceding cn hen in de open lucht nationale dansen te doen verriglen. Tot dit doel zijn uit al de binnenlanden jonge lieden van beide seksen ontboden. Men schrijft uit Maros-Vasarkelyin Zevenbergen, dat aldaar den 20sten Maart de onlangs wegens hoogverraad ter dood veroordeelde Hongarenals J. Togregg, Protestantsch Hoogleeraar in de Theologie, C. K. Horveth, Grond bezitter, en M. Galfi, Advokaat, hun vonnis hebben ondergaan. Eene depêche uit Parina van 3 April meldt, dat verscheidene arresta- tien zijn gedaanonder anderen een persoonwelken men voor den moorde naar des Hertogs hield. RIJ li L ALIV D. De Keizer is uit Finland teruggekeerd en heeft eene wapenschouwing ge houden over 12,000 man der lijfwacht, die tot versterking der bezetting van Kronstadt bestemd zijn. De Esthlandsche adel heeft besloten 300 roebels voor uilrusting te geven aan ieder zijner medeleden, die in de krijgsdienst treden wil. Voormalige Officieren, welke op nieuw in dienst willen gaan, ontvangen 1000 roebels. Uit Petersburg wordt van den 31slen Maart gemeld, dat alle vroeger ontslagen militairen weder in dienst geroepen zijn, en wel onder zeer voor- deelige en aanlokkelijke voorwaarden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2