BUITENLANDSCHE BERIfrTEN. overhelling tot het verkeerde stelsel der wettelijke liefdadigheid, die na reeds maar al te zeer bestaat, voor goed, te kecren; om de heilloozc gemeentelijke subsidiën trapsgewijze te verminderen en eindelijk geheel te doen ophouden om het terugbrengen van geheel de armenzorg tot de kerkelijke liefdadigheid als einddoel te stellen en daarop ten slotte zoo weinig uitzonderingen toe te latenals slechts eenigzius mogelijk is." Het wetsonderwerp bevat 7 hoofdstukken, die ieder weder hunne afdeelin- fen hebben, 1°. van hel armbestuur, 2°. van de ondersleuning der armen en het domicilie van onderstand, 4°. van subsidiën uit fondsen van burger lijke gemeenten aan instellingen van weldadigheid, 5°. van bedelaars en land- loopers6°. van de uitspraak over geschillen7°. algemecne slotbepalingen. 'sGRAVENHAGE, 6 April. Bij Kon. besluit van den 2dcn dezer, is aan de Heeren J. P. Mahlstede, te UithoornJ. W. Roeloffs Valkte Nieuwer AmstelG. D. Boerlagete Uithoorn en G. B. Meyes, te Amsterdam, vergunning verleend tot droogma king van de Legmeerplassen. Bij Kon. besluit is aan den Heer J. F. van Hanswijk, op zijn verzoek en behoudens aanspraak op pensioen een eervol ontslag verleend als provinciaal Inspecteur en Verificateur der comptabiliteit van de directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Groningen. Bij Z. M. besluit van den 29sten Maart jl. wordt de titulaire Kap.- Luitenant ter Zee Jhr. G. A. Tindal, op zijn verzoek, met den laatsten dezereervol ontslagen uil zijne betrekkingen van Directeur van het depót van kaarten, plans, modellen enz., bij het Departement van Marine, en van Lid der Commissie tot het examineren van Zee-Officieren enz. wegens het geheel en onherstelbaar verlies van het gezigtsvermogen in beide oogen, met ingang van den lstcn April aanstaande op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 2558 's jaars en verleening van den tilulairen rang van Kap. ter Zee. AVijders is bij dit besluit, met ingang van den lstcn April aanstaande, de betrekking van Directeur van het depót van kaarten, plans, modellen enz. bij het Dep. van Marine, opgedragen aan den bij dat departement als In specteur voor 's Rijks stoomvaartdienst gedetacheerden Luitenant ter Zee van de lste klasse II. Iiuygensen benoemd tot Lid van de Commissie tot bet examineren van Zee-Officieren en Adelborsten alsmede van Stuurlieden, zoo tot de marine als koopvaardij behoorende, de Luitenant ter Zee vandelstekl. AV. J. C. Ridder Huijssen van Katteudijke. Z. M. heeft thans bij besluit voor het leger een nieuw model chacots vastgesteld en het dragen van den hoed door de officieren daarbij afgeschaft. De bepalingen van dat besl. zijn voor de officieren verbindend met den lsten November aanstaandevoor de onderofficieren en manschappen zal de nieuwe chacot niet ingevoerd worden voor dat de voorraad der oud model chacots uitgeput is. (IV. R. C.) Men verneemt, dat G. Verbeek, te AVateringen, eergisteren namens de AVcd. Goeyenbier aldaar, de eerste nieuwe aardappelen aan HH. MM. den Koning en de Koningin heeft aangeboden. De Minister van Oorlog zal op AVoensdag den 19den dezer in het open baar de Leverantie aanbesteden van de benoodigde Brandstoffen en Kaarssen, ten behoeve der militaire wachten in Noordbrabant, Gelderland, Zuidbol- landNoordholland, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Groningen, Drenthe en Limburg, en wel voor den tijd van één jaar, ingaande den lsten Ju]ij aanstaande, en eindigende den laatste Junij 1855. Door de Minister van Binnenl. Zaken is ingetrokken de vergunning, op den 26stcn October 1852 aan den Heer J. II. Graswinkel, te Delft, verleend tot het graven van een kanaal uit de grachten van Coevorden, tot de gren zen van Hannover. De Minister van Marine zal Vrijdag den 7dcn dezer geen gehoor verleenen. De gemeenteraad heeft aangenomen een voorstel van Burgemeester en AVelhouders, tot aanbouw van twee vleugels aan het stedelijk badhuis, waar van de kosten geraamd zijn op 92,000. 2Eerste Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 5 April. De Kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat, en heeft den Heer Cost Jordens, nieuw benoemd lid der Kamer toegelaten. Daarna heeft de Voor zitter mededeeling doen geven van de onderscheidene Koninklijke besluiten, enz. sedert de vergadering van 20 December ingekomen, zoo mede van de wets-ontwerpen van de Tweede Kamer ontvangen. Op voorstel van den Heer van Dam van Isselt zal aan den Minister van Binnenl. Zaken het verlangen worden uitgedrukt om van het verslag wegens de openbare werken over 1853, aan ieder lid der Kamer een exemplaar te doen uitreiken. De Kamer heeft hare afdeelingen zamengesteld en is overgegaan tot de be noeming van hare A'oorzitters en Ondervoorzitters. Daarna is de zitting opgeheven. ROTTERDAM, 5 April. Gisteren had alhier de openbare les plaats bij de gymnastische inrigting van het departement Rotterdam der maatschappij tot Nut van't Algemeenin tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek. Ruim 25 jongelieden gaven blijken van gemaakte vorderingen. Na afloop der oefeningen deed de Presi dent der Commissie, Jhr. Mr. AV. T. Gevers Deynoot, eene korte krachtige toespraak. Gisteren zijn van hier vertrokken per stoomboot naar Londen de eerste versche komkommers voor dit saisoen. Dit vroeger voor uitvoer geheel onbekende artikel, wordt thans op groole schaal door kunst gekweekt. In het verloopon jaar zijn er belangrijke hoeveelheden naar de verschillende havens van Engeland uitgevoerd en dit saisoen belooft niet minder te zullen wezen. GRONINGEN, 3 April. In de raadsvergadering is met groote meerderheid beslotendat hier voortaan ééne kennis 'sjaars (in Mei) zal worden gehouden, doch dat de 28ste Aug. gedenkdag van Groningens ontzet in 1672, levens jaarlijks feestelijk, met volksvermakenenz. zal worden gevierd. Uit verscheidene dorpen van deze provincie zijn 119 personen voorne mens met Paschen de reis naar Noord-Amerika aan te nemen en andere teekenen reeds om in de maand Mei te vertrekken. 's HERTOGENBOSCH, 3 April. Gisteren is in de kapel van het groot aartsbisschoppelijk seminarium te Harendoor Mgr. den Aartsbisschop van Utrecht de plegtige wijding toege diend aan Mgr. J. P. Deppen, als Bisschop van Samos in part. infid. Zijn Hoog Eerw. werd tot die wijding bijgestaan door de Hoog Eerw. Heeren Bis schoppen van HaarlemBreda en Roermond. Hbl ENGELAND. LONDEN, 3 April. Volgens een telegrafisch bcrigt luidt het antwoord der Koningin op het adres haar door het Hoogerhuis aangeboden, als volgt: »lk dank u voor uw adres, dat van uwe getrouwheid en ijverige pligtsvervulling getuigt. De uitdrukking uwer gevoelens bij deze gelegenheid strekt Mij tot eene aange name voldoening, en Ik reken met vertrouwen op uwe medewerking bij de uitvoering der maatregelen, welke Ik zal noodzakelijk achten voor de eer Mijner kroon en voor de welvaart Mijns volks." FRANH31IJK. PARIJS4 April. Een photograaf zal van hier den Maarschalk de S4. Arnaud naar het Oosten tot het maken van schetsenvergezellen. De stelling der Russen, schrijft het Journal des Délatsmoet hen ver hinderen verder door te dringen, en daarom zullen zij er ook niet aan den ken A'arna te belegeren. De verdediging van de Dobroedscha kan trouwens thans geene belangrijke operatien gedogen; het land is moerassig, overal door wa ter doorsneden, waar langs naauwe wegen loopen. De dooi is er ingevallen, en men kan er daarom niet voor Mei iets met goeden uitslag verrigten. Het schijnt, dat dit jaar weder rijk zal zijn aan proeven, om de lucht te bevaren. Men spreekt van niet minder dan 25 stelsels, waarvan de uit vinders zich voorstellen met hunne luchtbollen in het openbaar proeven te nemen. Volgens een schrijven uit Turijn van den 30sten 11., hebben de Bis schoppen van Piéraont zich dezer dagen in een adres aan de Koning beklaagd over de voortplanting van het Protestantisme in dat Landover den ongods- diensligen geest die op de openbare scholen meer en meer heerschend wordt en over de achteloosheid des volks in de viering der heilige dagen. Zonder bepaalde middelen tot herstel van het door hen aangewezen kwaad voor te stellenvragen zij echter de medewerking der Regering tot dit doel. PRUI§SE1V. BERLIJN, 5 April. Door den telegraaf heeft men vernomen dat de Hertog von Mecklenburg Streiitz, overbrenger is van een antwoord des Czaars op een eigenhandigen brief des Konings van Pruissen. De Czaar biedt daarin aan vrede te sluiten en de Vorstendommen te ontruimenindien de regten aan de Christenen toe- geslaan bij tractaat gewaarborgd worden en de vereenigde vloot de Zwarte Zee en den Bosporus verlaat. Indien deze voorwaarden door de AVestelijke mogendheden en de Porte aangenomen wordenstemt de Czaar er in toe om het overige op een congres te regelenb. v. te Berlijn. Men verzekert, dat de Koning te Rome eene schilderij van Raphael heeft doen aankoopen voor 34,000 th. Uit Zweden wordt gemeld, dat te Oerebro in den nacht van 22 op 23 Maart een brand ruim 60 huizen vernield beeft, waardoor 1200 menschen van huisvesting zijn beroofd en eene schade van nagenoeg een millioen rth. is te weeg gebragt. OOSTENRIJK. AVEENEN, 3 April. De Oostenrijksche regering heeft geprotesteerd tegen het met gedwongen koers in de Vorstendommen ingevoerde Russische papieren geldin zoo verre deze maatregel zich tot de aldaar gevestigde Oostenrijksche en Duitsche koop lieden mogt uitstrekken, en wel op grond van het verbod, dat dusdanig papier niet weder in Rusland mag worden ingevoerd en bijgevolg beschouwd moet worden als geenerlei waarde te hebben. De uitvoer van granen en slagtvee uit de Vorstendommen, is op het strengste door de Russen verboden. Men leest in de Voss. Zeit.In het geheel Oostenrijksche leger waartoe meer dan 50,000 soldaten van de Evangelische geloofsbelijdenis be- hooren, is slechts één Evang. Veldprediker, namelijk Dr. Taubner te Verona. Van den Pauselijken Stoel zalbinnen eenige dageneen soort van manifest verschijnen, wegens de vervolging waaraan de R. K. Kerk in Rusland is blootgesteld, en die dagelijks drukkender wordt, blijkens het verbod van vrije godsdienstoefening in de Donau Vorstendommen. Er zal te Praag een nationale schouwburg gebouwd worden. Een prijs van ƒ1,200 is voor het beste plan uitgeloofd en reeds is ƒ180,000 tot de opbouwing bestemd.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3