BULTElYLAlVDSCnE BERIGTEN. 'sGRAVENHAGE, 1 April. Z. M. heeft den Ilecr Georges, beeldhouwer van het standbeeld van wijlen Koning Willem II, benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de Koning is gisteren nacht ten 3j ure vergezeld van zijn Ad judant de Graaf van Lynden naar het Loo vertrokken. Z. M. wordt in het laatst der volgende week in de residentie terug verwacht. LI. AVoensdag avond heeft in het Hotel de Oude Doelen het laatste casino voor dit saizoen plaats gehadhet werd vereerd inet de hooge tegen woordigheid van HQ. MM. den Koning en de Koningin, en van IIII. KK. Uil. Prins en Prinses Hendrik. Naar men verneemt, is door den Minister van Oorlog, namens Z. M. de groote gouden medaille uitgeloofd aan den artillerie-officier, die, vóór den Isten Jan. 1856, de beste memorie over de raketten of congrevische vuur pijlen zal hebben ingediend. HOORN, 30 Maart Alhier heeft weder een ongeluk door misbruik van sterken drank plaats gehad. Een manin de Baan woonendedie als scharenslijper het land rondloopt, kwam beschonken te huis en stak zijne vrouw, die hem over dat gedrag berispte, met een mes, dat gelukkig op het schouderblad afstuitte. Met zijne aanvallen voortgaande, werd hij daarin gestuit door eenige vreem den, die in dit huis logeerden, anders had zijne dronkenschap schromelijke gevolgen kunnen hebben. Door deze vreemden werd dit ter kennissc der Policie gebragten thans zit die dronkaard na zich tegen zijne gevangene ming verzet te hebben, in voorarrest zijn vonnis af te wachten. GOES, 29 Maart. De Gemeenteraad dezer stad heeft een adres bij de Tweede Kamer ingediend, houdende bezwaren tegen art. 66 al. 1 van het wets ontwerp tot regeling van het armbestuur; in dat adres betoogt de raad in het breede, dat de ver- plegingskosten van bedelaars in de Koloniën der Maatschappij van Weldadig heid behooren ten koste gebragt te worden van den staat, vermits zij de zienswijze als zouden die kosten ten laste der gemeente moeten komen, acht in strijd met de wet. In de zitting van denzelfden Raad van 16 dezer heeft de Voorzitter de Commissie voor het financie-wezen geluk gewenscht met de bekrooning van zijn arbeid, waardoor het belastingstelsel in overeenstemming is gebragt met de gemeentewet; hij verheugde zich dat Goes de eerste stad in Nederland was, waar dit belangrijke deel der gemeentelijke administratie geregeld en ingevoerd zal wezen. Handelsbl De landbouwers in onze streken verblijden zich algemeen in een veel belovend vooruitzigt: de grond, goed doorvroren, schijnt veel gemakkelijker te bewerken dan in vorige jarenmogt het gunstige weder zoo aanhouden dan heeft men alle reden om een vruchtbaar jaar te mogen verwachten. In de afgeloopene week zijn in de gemeente Zaamslag bij Axel op onderscheidene plaatsen pogingen tot inbraak geschied en wel door 12 h 14 personen te gelijk. GRONINGEN, 30 Maart. Heden aanvaardde de Hoogleeraar Jonckbloet zijne betrekking aan de IIoo- geschool alhier, met het houden van eene redevoering in de Nederlandsche taal, over de beoefening van de geschiedenis des Vaderlands in wezen en strekking. Een buitengewoon talrijk publiek woonde deze plegtigheid bij. Heden zullen den nieuwen Hoogleeraar en den Hoogleeraar de Vries, zijn voorganger, die ter dezer gelegenheid herwaarts is overgekomendoor Heeren studenten serenades worden gebragt. De Heer G. van Calcar Jr. alhier, heeft aan de Doopsgezinde ge meente alhier een kostbaar geschenk gedaan, bestaande in een doopvont en waterkan2 wijnkannen2 bladen voor het brood en 20 bekersalles zwaar en keurig bewerkt zilver. Den 27slen dezer zijn uit de haven Uithuizen ongeveer 80 landverhui zers naar Noord-Amerika vertrokken, waarvan 58 personen uit de gemeente Uithuizen, 24 tol de flerv.16 tot de R. K. en 18 tot de Afgescheidene gemeente behoorende. VEENHUIZEN, 27 Maart. De vervaardiging van koffijzakken op de fabriek aan het werkgesticht alhier, anders winstgevende, leverde in den laatsten tijd een aanmerkelijk tekort op. Bij onderzoek echter gebleken zijnde, dat er meer dari duizend stuks te zoek of ontvreemd waren, zoo werd daarvan aan de Reglbank te Assen kennis gegeven, op wier bevel gisteren reeds 7 personen als de vermoe delijke daders en medehelpers in hechtenis zijn genomen. Uit China wordt gemeld, dat de opstandelingen Shangai nog steeds in hunne magt haddenen hunne winterkwartieren zich op 100 Eng. mijlen van Pekin bevonden. FRASMRIJK. PARIJS, 30 Maart. De Regering heeft aan 4 schepen van het Zwarte zee eskader bevel gezon den zich naar Brest te begeven, om zich te voegen bij de Oostzeevloot. Door de Minister van Marine is het bevel ouderteekend om acht nieuwe oorlogsschepen te bouwen, en wel met zooveel spoed dat zij over 15 maan den zee kunnen bouwen. Bij den Senaat is eene lange beraadslaging gevoerd over een voorstel hetwelk strekte om de kerkelijke inzegening tot een vereischte voor de burger lijke echtverbindtenis te maken. Deze poging heeft weder schipbreuk geleden. Men heeft proeven genomen op een der pleinen van het Ministerie van Binnenl. Zaken met een nieuwen draagbaren telegraaf, welken men bij de expeditie in het Oosten wil gebruiken. Deze telegraaf wordt in weinige oogen- blikken ineengezet en uiteengenomenis gemakkelijk te vervoeren en schijnt goede diensten te zullen doen. Men houdt zich ijverig bezig met het organiseren van een duivenpost op groote schaal lusschen Belgrado en Parijs, ten einde zoo spoedig mogelijk berigten van het oorlogslooneel te kunnen ontvangen. In de Indépendance Beige leest men: Het vertrek van de Fransche troepen naar het Oosten, hoezeer men het ook bespoedige, ondervindt altijd eenig oponthoudvooral door den grooten voorraad van krijgsbehoeftenwelken men moet medenemen. De Moniteur heeft het vertrek van 15,000 man aan gekondigd en geeft als waarschijnlijk op, dat in het begin van Mei, (aldus binnen 5 a 6 weken) 50,000 Franschen in Turkye vereenigd zullen zijn. Het Engelsch-Fransch expeditie leger zal dan uit 70,000 man bestaan; het aan deel van Engeland er inis voor het tegenwoordige omtrent 20,000 man doch men voorziet het ontoereikende dier strijdkrachten en de Moniteur zegt: dat alle maatregelen genomen zijn om wanneer het noodzakelijk mogt zijn de Fransche troepen te versterken. De dagbladen van Londen verklaren het zelfde, met betrekking tot de Engelsche krijgsmagt. Hetzelfde blad schrijft nog: Ingevalle de Maarschalk Saint-Arnaud ver hinderd mogt zijn, zich aan het hoofd van het expeditie-leger te stellen, zoude Generaal Caurobert hem vervangen, waartoe dezen reeds de noodige volmagt verstrekt is. Men vermoedt dat er eenig geschil zal ontstaan over het opperbevel in het Oosten. Lord Raglan wil niet geplaatst worden onder de bevelen van den Maarschalk Saint-Arnaud, en Omer Pacha zon evenmin onder zijne bevelen willen staan. In weerwil van de welwillende verklaring van den Moniteur van eer gisteren, dat namelijk de Russen onder de bescherming der wetten in Frank rijk kunnen blijven, verzekert men, dat vele aanzienlijke Russische familiën, zooals de Graven AVolkinsky, ObreskofF, Narischkin, de Prinses Bagration, enz. zich gereed maken om Parijs te verlaten en naar Brussel te vertrekken. Een paar echtelieden uit het dorp Maxigé (Dordogne) beide tachtig jaren oud, die steeds voorbeeldig eendragtig geleefd hebben, hadden slechts één wensch, namelijk, dat den een den ander niet mogt overleven. Op het einde der vorige maand wilde het nu juist, dat beiden gelijktijdig ziek werden en op hetzelfde oogenblik stierven. OOSTENRIJK. WEENEN, 31 Maart. Men meld uit Zevenbergendat de Regering aldaar een plan tot opstand op het spoor gekomen is; de deelnemers aan dit komplot moeten reeds vol gens het krijgsregt teregt gesteld zijn. De Aartshertog Willem bevindt zich in hoogstgevaarlijken toestand. Reeds zijn hem de Heilige Sacramenten der stervenden toegediend. RUSLAN D. PETERSBURG, 22 Maart. Van hier wordt gemelddat de cholera aldaar hevig woedtalsmede dat de Generaal der artillerie, Maniken-Neustruyen zich ijlings naar Reval heeft begeven om de haven- en vestingwerken aldaar te inspecteren. Men schijnt voor een spoedigen aanval op die stad te vreezen. Zoowel Kronstadt als Reval zijn nagenoeg door al de inwoners verlaten. TURKYE. KONSTANT1NOPEL28 Maart. Omtrent het verdrag, hetwelk den 13den tusschen de Porie en de beide Westersche Mogendheden gesloten iswordt van hier gemelddat het bestaat uit 5 artikelen. In het eerste verhinden Frankrijk en Engeland zich om Turkye gewapenderhand bij te staan tot dat er een vrede zal gesloten zijn, waarbij de onafhankelijkheid van het Turksche rijk en de souvereine regten des Sultans worden gewaarborgd. De beide beschermende Mogendheden ver binden zich buitendien om van de tegenwoordige krisis en van de onderhan delingen waardoor zij zal moeten worden beëindigdgeen bijzonder voordeel voor zich te trekken. Bij het tweede artikel belooft de Porie van baren kant, in geen geval vrede te zullen maken zonder vooraf de toestemming verkregen en de deelneming verzocht te hebben van de beide Mogendheden, en al hare hulpmiddelen te zullen aanwenden om den oorlog met kracht door te zetten. In het derde artikel beloven de beide Mogendheden, terstond na het sluiten des vredes en op de eerste aanvrage van de Porte, al de punten van het Turksche grondgebied te zullen ontruimen, die in den loop des oor- logs door hare troepen mogten bezet zijn. Het vierde artikel houdt het ver drag open voor de onderteekening der andere Europesche Mogendheden die ENGELAND. LONDEN, 29 Maart. Alhier is per telegraaf het berigt uit Weenen ontvangen dat de Staat aan de Oostenrijksche bank domeinen afstaat als hypothecaire zekerheid voor het door die inrigting in te trekken papierengeld. Gisteren morgen heeft er aan het West-Indische dok een brand plaats gehaddie zeer hevig dreigde te worden zoodat de schepen in de nabijheid eenigen tijd in gevaar verkeerden. Gelukkig is men denzelven nog tijdig ge noeg meester geworden. Er is over Triëst berigt ontvangen, dat de beroemde snelzeiler Marco Polodie den 9(Ien November met 661 passagiers Liverpool heeft verlaten na eene snelle en gelukkige overvaart, bij Melbourne op het strand is ge- loopen. Het fraaije schip zal welligt verloren zijn; al de passagiers zijn be houden aan land gebragt.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2