dende klasse, De laagste inschrijver voor het graaf-, hei- en fundeerwerk was J. Rietsnijder, alhier, voor eene som van 10,200, en voor den op houw der woningenC. Koelmanalhiervoor 106,000. Het bestuur heeft zich de gunning voorbehouden. Op Zondag 19 Maart is in alle de godsdienstoefeningen der Nederd. Herv. gemeente alhier, ingezameld ten behoeve van het fonds voor noodlij dende kerken en personen, 4,228.28J vroeger bij de Waalsche gemeente alhier 1,157.68. WOUDRICHEM, 20 Maart. Zaturdag nacht, omtrent half 1 ure, kwamen 2 achtingswaardige ingezete nen dezer gemeente, de Heeren Bommezijn, Predikant, en Ort, Geneesheer, te huis van Werkendamwaar zij de vergadering van 'l Nut bijgewoond had den. Toen zij op de brug voor deze stad genaderd waren, deed hun paard onderscheidene sprongen, die zij aan de dartelheid van het dier toeschreven; des morgens echter ontdekte men, dat op verscheidene plaatsen de brug, ter hoogte van el van den grondmet touwen bespannen was en hun alzoo een groot ongeluk was toebereid, waaraan zij gelukkig zijn ontsnapt. "Wij twijfelen ook niet, of de ijverige Justitie zal de booswichten, die twee talrijke gezinnen een onherstelbaar verlies zouden berokkend hebbenwel spoedig weten mag tig te worden. (JV. R. C.) VLISSINGEN, 21 Maart. Naar men verneemt, is er order ontvangen om 's Lands fregat de Ruyter in gereed te brengen voor de dienst, en zulks binnen den tijd van drie maanden, 's Lands stoomschip AmsterdamCommandant de Kapitein Luite nant J. Spanjaard, heeft reeds heden weder het drooge dok verlaten. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN22 Maart. Het Lagerhuis heeft de voorgestelde verhoogde belasting op de inkomsten aangenomen. De Times deelt het volgende particulier schrijven mede uit Petersburg van den 12den dezer: Eene zeer merkwaardige afwijking van de aangenomen gebruikenwaar aan de Russische natie zoo zeer pleegt vast te houden, is dat de Kerk hare stem heeft doen hooren aangaande den oorlog met Turkye. Al de bisschop pen prediken thans met vuur en ernst bij de veelvuldige gelegenhedendie dankzeggingen voor herhaalde overwinningen, feestdagen of inzegening van vlaggen hun aanbieden. Het zeldzame van dit tooneel en de diepe indruk dien de woorden der predikers bij het volk te weeg brengenmaken het tot eene hoogst gewigtige zaak, en Europa zal wel gelegenheid hebben zulks te ondervinden. Het is voor eenen vreemdeling in de daad aandoenlijk te zien met hoeveel gevoel en plegtigheid, met welken vromen eerbied het volkslied God behoede den Keizer" door de Russen bij elke gelegenheid gezongen wordt, in den Schouwburg of bij openbare feestelijkheden, zoo dikwerf eene zinspeling op den tegenwoordigen oorlog voorkomt. Tc regt wordt op de krijgszuchtige opgewondenheid en de godsdienstige geestdrift, die thans onder het Russische volk heerschen, door de Russische dagbladen gewezen; en het moet in de daadgelijk een dier bladende Noordsche Bijzegteen heerlijk tooneel geweest zijn, toen onlangs te Odessa de geheele gemeente eensklaps van de zitplaatsen oprees, in geestvervoering gebragt door eene rede van den Aartsbisschop Innocentius, die vooral betoogde dat het Ruslands roeping was, de zege der Christenkerk over het heidendom te voltooijen." Alhier zijn weder 12 Nederlandsche schepen voor Australië bevracht. Een Amerikaansch clipperschip is hier verkocht voor de verbazend groote som van 30,000 de hoogste somdie ooit voor een zeilschip is besteed. In 1853 is voor 2,141,876 oneen goud uit Australië aangevoerd, die op i een waarde van meer dan 9J millioen geschat worden. Te Westminster is een gedeelte van een fabriek ingestort, waardoor verscheiden arbeiders onder het puin bedolven werden en 2 gedood. FRANRRIJfi. PARIJS, 21 Maart. De inschrijvingen in de leening hadden gisteren reeds de vereischte som van 250 millioen fr. bereikt. Men gelooft dat de inschrijvingen tot 400 millioen zullen klimmen. De leening zou te Londen zeer gezocht zijnen daar met 1 pCt. premie worden verhandeld. De schatkist heeft de rente van hare billetten met J pCt. verminderd, waaruit men zou moeten opmakendat de Regering geen geldgebrek heeft, Aan de cffectebeurs is II. Dingsdag de daling van den prijs der Fran- sche staatsschuldbrieven verder gegaanzij bedroeg niet minder dan 1 tot IJ pCt. Men zeide dat de Senaat was bijeen geroepen om de mededeeling te ontvangendat het land in oorlog was. In het Wetgevend Ligchaam is gisteren het voorstel gedaan tot het in staat van beschuldiging stellen van den Graaf de Montalembert, wegens eenen door hem geschreven brief aan den Heer Dupinden oudewelke beide brie ven betrekking hebben op de redevoering, onlangs uitgesproken door den Heer Dupmals Voorzitter der vergadering van den landbouwenden standen die zoo veel opzien gebaard heeft, omdat de voormalige Voorzitter van de Kamer der Afgevaardigden daarin gevoelens uitte, weinig in overeenstemming met de bekende denkbeelden van een der voorstanders van het parlementair stelsel, voor dat het nog in den smaak kwam dit stelsel tot verval te brengen. De Heer de Montalembert heeft verklaard, dat de openbaarmaking van den brief hem te eenenmale onbekend was. De afgevaardigden hebben zich in de bureaux vereenigd, om deze aangelegenheid te onderzoeken. Er was te Toulon eene Ministeriele aanschrijving ontvangen, bevelende dat de stoom-fregatten elk 700 man aan boord zouden nemen, de stoom- korvelten 450 man en de stoom-jagten 250 man. Volgens de laatste opga venwaren in die haven vaartuigen tegenwoordig, voldoende tot het gelijk tijdig overbrengen van 10,000 manschappen. De Moniteur meldt, dat er reeds den 12(ien 7132 man Engelsche troe pen voor de expeditie naar Turkye, op Malta vereenigd waren. De prijs der tarwe en meel is op de voornaamste graanmarkten zeer gedaald; dit heeft ook plaats gehad op de markt van Antwerpen. Er komen te Havre vele landverhuizers aan; 11. Donderdag en Vrijdag niet minder dan 3000meest allen Zwitsers uit Tessinoals ook Sardiniërs. Te S'. Ainan is een mandie een lol had genomen op eene klok en den prijs won, van blijdschap daarover gestorven. Van het stoomschip Creuzot, varende op de Rhone tusschen Lyon en Avignonis de ketel gesprongenhet vaartuig in tweeën gedeeldde goede ren alle in het water geraakt, de machinist gedood en de stooker ernstig ge wond. De oorzaak wordt toegeschreven aan de onvooizigtigheid van den machinist, die, beschonken zijnde, overmatig zou hebben gestookt. PRUISSEN. BERLIJN, 21 Maart. De Regering heeft besloten om den doorvoer te verbieden van wapenen op Pruissisch grondgebied en heeft van dat besluit aan de Staten van het Tol verbond kennis gegeven. De Kölnische Zeitung bevat het volgende: Het besluit der Eerste Ka mer, dat Israëliten, in strijd met de grondwet, de bevoegdheid missen om Burgemeester te zijn, heeft onder de Israëlitische bevolking dezer stad een diepen indruk gemaakt, en de daardoor veroorzaakte ontevredenheid zal stellig in de tegenwoordige oogenblikkennu de staat eene leening gaat uitschrijven, deze niet bevorderlijk zijn. Het meest voelen zich die Israëliten gekrenkt, welke tot de behoudende rigting behooren. De menigte der landverhuizers uit Zuid-DuitschlandRijnafwaartsheeft thans zulk een aantal bereikt, dat de regelmatige dienst der stoomschepen niet meer ter hunner vervoer voldoende is, maar nog bijzondere schepen gebruikt worden. De vooral door zijn jongste werk tegen Dr. Stahl bekende R. K. schrij ver Dr. Rintel, is dezer dagen overleden. Als Oostenrijk een werkdadig deel aan den oorlog zal nemenzal da Aartshertog Albrecht van Oostenrijk alleen bevel voeren over het observatie leger. RU LAN D. Handelsbrieven uit de Oostzeehavens melden, dat eene talrijke krijgsmagt langs de kusten dier zee vereenigd wordt. Er worden in al de steden en vlekken zooveel troepen gelegerd als zij maar kunnen herbergen. Eene tal- loozc menigte voertuigen wordt door de Regering in gebruik genomen om troepen en oorlogsmaterieel te vervoeren, hetgeen in een nog met sneeuw be dekt land, alwaar weinig of geen groote wegen bestaan, uiterst moeijelijk gaat en veel tijd vordert. Men meent dat over eene maand in Finland 50,000 man Bussische troepen zullen kunnen vereenigd zijn. Het Journal de St. Pétershourg behelst weder eene opgave van va derlandslievende giften, die de Regering van ingezetenen des rijks ontvangen heeft. Daarin leest men het volgende: »Z. M. de Keizer met welgevallen kennis genomen hebbende van den wensch van den adelstand van Kasanom 20,000 zilveren roebels aan te bieden voor het onderhoud van de gekwetste militairen en van de gezinnen der gesneuveldenheeft zich verwaardigd te gelasten, dal aan dien adelstand zijne opreglc erkentelijkheid betuigd werd voor deszelfs ingenomenheid met de verdedigers des geloofs, des troons en des vaderlands. «De adelstand van de Regering Katherinoslaw heeft eene som van 150,000 zilveren roebels aangeboden voor het onderhoud eener compagnie bij het ka- detten-corps te Pultawa. De Keizer heeft zich verwaardigdop het hem daar omtrent ingediende rapport eigenhandig te schrijven «Hartelijk dank te zeg gen voor deze loffelijke daad." Prins Gortschakoff, oud gepensioneerd Generaal der infanterievader van den Generaal Opperbevelhebber van het leger aan den Donau, was in active dienst gesteld en benoemd tot Bevelhebber over het derde reserve-corps bij Odessa; dit corps bevat de invaliden der lste katcgorie en de veteranen van 60 tot 75 jaren. Men was te Kalisch in Polen eene zamenzwering op het spoor gekomen welke ook elders vertakkingen had en vooral van eene partij van Communisten scheen uitgegaan te zijn. TURKYE. Onderscheidene telegrafische berigten zijn wederom aangekomen. Een uit Konstantinopel van den 13den meldtDe gecombineerde vloot ligt nog altijd te Beïcos. Engeland heeft als voorwaarde voor het ontschepen zijner troepen gesteld, dat Turkye Gallipoli als maritiem station moet geven. Er hecrscht gebrek aan graan. Het schijnt thans stellig, dus schrijft men uit Frankfort, dat Turkye voortaan niet naar zijn eigen wilmaar naar dien der verbonden Mogend heden moet handelen. De Porte mag geen vrede sluiten met Rusland zonder

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3