Rcgtbank te Haarlem, in zake Jlir. M. Salvador. Met gold de interpretatie Tan art. 47 der Gemeentewet. Bij voormeld arrest van den Iloogcn Raad moet, even als bij de vroegere regterlijke uitspraken, zijn beslist, dat de al gemeenheid van dit wets-artikel niet gedoogt vervolgingen in te stellen, zelfs niet ter zake van persoonlijke beleedigingendoor Raadsleden bij het uiten hunner meéning gebezigd. Tweede Biamer der Staten-fZenerual. Zitting van Maandag 13 Maart. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het wets-ontwerp, tot vordering Tan inkwartiering, onderhoud van krijgsvolk, transporten en leverantien voor 's Konings legers of vestingen en op den doortogt van troepen in tijd van vrede, voortgezet. Na lange beraadslaging over art. 1 en de daarop voorgestelde amendemen ten en aanneming van een amendement van den Heer de Brauw met 39 tegen 2G stemmen, heeft de Minister van Justitie verklaard, namens de Re gering het wets-ontwerp in te trekken. In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp strekkende tot het brengen van eenige veranderingen in de straffen voor misdrijven door het krijgsvolk te water gepleegd. Zitting van Dingsdag 14 Maart. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Minister van Finantien ten geleide van een verslag in betrekking tot de Staatsbegrootingen van 1851 en 1852, benevens een algemeen overzigt van den toestand der schatkist op 1 Januarij 1853. Drukken en ronddeelen en voorts in handen gesteld i eener Commissie, beslaande uit de Heeren van Nispen van Sevenaar, van Goltstein, van Foreest, Gevers van Endegeest en Thorbecke. Aan de orde is het wets-ontwerp omtrent het droogo dok te Willemsoord. Aangenomen met algemeene (56) stemmen. Vervolgens het wets-ontwerp omtrent het herstel van waterkeeringen in Zeeland. Na eenige woordenwisseling aangenomen met algemeene (59) stemmen. j Daarna het wels-ontwcrp tot aflossing van nationale schuld. Aangenomen met 58 stemmen tegen 1 (de Heer van Bosse). Vervolgens het wets-ontwerp tot regeling van het fonds van koopprijzen van domeinen, dienst 1853 en 1854.Aangenomen met algemeene stemmen. Eindelijk het wets-ontwerp omtrent de kindergelden enz. Aangenomen met algemeene stemmen. De eindverslagen uitgebragt zijnde over: 1°. eenige naturalisatie-wetten en 2°. over bet wets ontwerp tot opheffing der paardenposterijzoo wordt de behandeling bepaald op aanst. Zaturdag. Daarna is de zitting opgeheven, j NIJMEGEN, 11 Maart. Een vreedzaam huisgezin in deze stad geraakte voor eenige dagen op het onverwachts zonder hoofd. De kantoorbediende II. bij den Heer Ontvanger der directe belastingen in het naburig dorp Beek, werd door den Heer Con- troleur der divisie belast met de bezorging van benaderde goederen naar Amsterdam, ten einde ze daar op de voordeeligst mogelijke wijze aan den man te brengen. Hij heeft zich van die taak gekwetenmaar in plaats van terug te keeren en den koopprijs te verantwoorden, is hij daarmede naar Noord-Amerika vertrokken, met achterlating van vrouw en drie kinderen, j Men zegt, dat bij vóór de afreize, aan zijn patroon eene acceptatie voor het montant van den koopschat, plus minus ƒ900, heeft toegezonden, daarbij aannemende dien over een jaar met Californisch goud te betalen. Hbl BUITENLANDSCHE BEIUOTEN. ENGELAND. LONDEN, 11 Maart. Eergisteren hield H. M. op het paleis van St. James haar tweede levó in dit wintersaizoenen droeg bij deze gelegenheid, bij een wit satijnen met gouden blonde gegarneerd gewaadeene kostbare sleep van witte Iersche zijde met de roos van Engeland, de distel van Schotland en het klaverblad van Ierland in zijde van verschillende kleuren versierd. Van de talrijke voorname aanwezigen trok inzonderheid Khan Bahadoor van Suratte aller aandacht tot zich, door zijn allerpachtigst Oostersch gewaad, hetwelk met paarlen, dia manten en smaragden doorweven was. Prins Albert heeft gisteren, door den Hertog van Cambridge en Lord Raglan vergezeld, inspectie gehouden over de artillerie die gereed staat naar liet Oosten te vertrekken. De Koningin is behouden te Osborne aangekomen. Met Prins Albert en hare kinderen, aan boord van het stoomjagt Fairy, voer zij de vloot langs die tusschcn Portsmouth en het eiland AVight in twee liniën gestanionneerd was. Toen het koninklijk jagt de vloot naderdelosten al de schepen 21 schotende matrozen paradeerden op de ra's en deden hunne luide hoerah's hooiende masten waren met vlaggen bedekt. Heden is de vereenigde vloot in bijzijn van H. M. in zee gestoken en naar de Oostzee gestevend. In de zitting van het Hoogerhuis van gisteren verzocht de Graaf van Shaftesbury de overlegging der akten betreffende den kerkelijk-staatkundigen toestand der Christenen in Turkye. Hij verlangde dit tot betere weder legging van het Russische manifestwaarin de ongehoorde beschuldiging voorkomt, dat Engeland en Frankrijk met de vijanden van het Christendom gemeene zaak hebben gemaakt. Hij wilde zich verbinden te bewijzen dat Turkye in den laatsten tijd alles gedaan heeft, om den vooruitgang van het Proteslantsche Christendom te bevorderen. Hij moet het vóór alles in de Turken roemendat sedert 20 jaren de H. Schrift aldaar ongeloofelijk veel verspreid is geworden, en niemand, welke ook zijne individuele beschouwing omtrent het gezag des Bijbels moge zijn, kan het ontkennen, dat de Bijbel overal beschaving en vrijheid heeft bevorderd. Volgens het berigt van den lieer Layard zijn er thans meer dan veertig Turksche steden en dorpen met afzonderlijke Protestantsche gemeenten en in Konstantinopel alleen 14 Pro- lestantsche scholen. Ten gevolge daarvan klimt de beschaving onder de Griekenen het streven vooral der Icekenom zich aan de slavernij der- geestelijken te onttrekkenneemt sterk toe. Deze vooruilgang heeft men tc danken aan het liberalismus der Turksche regering. Te Konstantinopel, Bucharest en in andere steden hestaan drukkerijenwaar de Bijbel in alle Oostcrsche talen, ook in de Turksche gedrukt wordt. In Rusland daarentegen is het op strenge straffen verboden een enkel exemplaar van den Bijbel in het Russisch te drukken. Het moderne Rusland telt onder zijne bevolking 2,000,000 Israëlitenmaar laat toch geen enkel exemplaar van den Bijbel in het ïlebrecuwsch over de grenzen. Aan vreemde zendelingen is in Rusland zelfs de bekeering der heidenen verboden. Ten bewijze voert spreker de vervolging en verdrukking aan van de Moravische broeders, van de Schotsche en Engclsche zendelingen, die door Keizer Alexander geduld, door Keizer Nicolaas verbannen werden. Het Turksche tolerantie-edikt ten gunste der Protestantenhetwelk Sir S. Canning erlangd heeft en waardoor bij de emancipatie der Christenen van het zedelijk juk van Rusland had voorbe reid daarin ligt onder anderen de grond van de aanvallende politiek van Rusland. Keizer Nicolaas is bevreesd voor de wedergeboorte van Turkye, hij vreest dat hem zijn buit zal ontsnappen en dat een licht in Turkye zal opgaan, dat hij buiten magtc is uit te dooven. Door het aannemen der Menchikoffschc nota zou de Sultan met óénen slag den gezegenden arbeid van twintig jaren omvergeworpen hebben. Daar dc vrijzinnigheid des Sultans de eigenlijke oorzaak van den Russischen kruistogt is, daar de Weslersche Mogendheden niet uit hebzucht, heerschzucht of hoogmoed naar het zwaard grijpen, maar alleen voor het goede regt van alle natiën en de heiligste goederen der mensehheidten strijde trekken kan niemand over den uitslag bekommerd zijnwant de Almagtige zal het gebed der verdrukten verhooren en de wapenen zegenen van hen, die voor regt en vrijheid strijden. Lord Clarendom dankt zijn edelen vriend voor zijne belangwekkende uit eenzetting van den Turksch-Russischen strijd. Lord Shaftesbury, zelf een godsdienstig menschenvrienddoch geen vriend van louter vroomheid in naam, heeft het Russische manifest met juiste bewoordingen genoemd. Rus land heeft getracht aan den oorlog een godsdienstig karakter te geven een godsdienstoorlog prikkelt evenwel de slechtste hartstogten der nienschelijke natuur tot razernij aan. Gelukkigerwijze kan men de poging als mislukt beschouwen, want zelfs in Rusland zal elk half beschaafde de ledigheid, zwakheid en gemaaktheid van het manifest opmerkenwaarin geen enkele daadzaak wordt aangevoerd om aan te toonen, dat de Grieken dc Russische bescherming behoeven. Ten slotte herhaalt hij de verzekeringdat de vier mogendheden vast besloten hebben op de invoering van dc hervormingendie voor het welzijn der Christenen noodzakelijk schijnente blijven staanter wijl zij de overtuiging koesteren, dat zij op die wijze de onafhankelijkheid des Sultans het zekerste zullen bevestigen. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerdwordt de overlegging van de bovengemelde akten in orde gebragt, waarop het huis uiteengaat. Men weet dat volgens de Britsche wetgeving de vaste goederen in den regel uitsluitend op den oudsten zoon overerven. In de zitting van het La gerhuis van jl. Woensdag is beraadslaagd over een voorstel van een der li berale leden, volgens hetwelk die goederen voortaan even als de roerende goederen onder de kinderen zouden worden verdeeld tenzij bij uiterste wilsbe schikking andere bepalingen waren gemaakt. Dit voorstel is door vele leden, en ook door Lord John Russell, bestreden; het werd door sommigen uitge kreten als eene gevaailijke nieuwigheid van demokratische en revolutionaire strekking, die tegen den volksgeest en de hebbelijkheden der natie aan- druischle en de grondslagen der Britsche staatsinrigling en volkshuishouding aantastte. De gronden die er legen aangevoerd werden, waren vooral dat de voorgestelde bepaling leiden moest tot eene voor het landbedrijf schadelijke versnippering der landerijen en tot verzwakking van het aanzien en den po- litieken invloed van den grondeigendom. Ten slotte is het voorstel met eene overgroote meerderheid (203 tegen 82 stemmen) verworpen. Er worden bij voortduring bevelen uitgevaardigd tot het zamenstcllen van een tweede expeditie-corps3 regeinenten te Dublin hebben gisteren bevel ontvangen om zich gereed te maken ter inscheping. Eerdaags zal er een tweede corps artillerie van 62 stukken naar het Oosten vertrekken. De Regering heeft bekend gemaakt, dat zeelieden die van Nederlandsehe koopvaardijschepen wegloopcn in het gebied van II. M. of van de O. I. Com pagnie gevat en weder aan boord hunner schepen zullen gebragt worden. BELGIE. De Koning van Beijeren heeft aan de stad Doornik voor de schilderij van Gallail: de laatste eer aan de Graven van Egmont. en Hoorn bewezen, eene som van 40.000 fr. doen bieden. Men zegt dat zijne begeerte om dit schoone gewrocht te bezitten zoo groot isdat hij er zelf 50,000 fr. voor zou willen geven. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Maart. Z. M. heeft den Maarschalk Vaillant benoemd tot Minister van Oorlog, in plaats van den Maarschalk Arnauddie tot Opperbevelhebber van het expedi tie-leger naar het Oosten is aangesteld. Er hebben bij de zeemagt vele bevorderingen plaats gehad, daar 10 Kapiteins-Luitenants en 54 Luitenants benoemd zijn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2