LEYDSCHE COURANT MA AM) AG, 13 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANDSGHE DERIGTEX. LEYDEN 11 Maart. Openbare Vergadering van den Gemeenteraad. Vrijdag 10 Maart. Afwezig de HH. Bucaille, ten Sande, Cock, Adriaans, Luzac, IJsselsteyn, Lezwijn, Taets van Araerongen, de MoenKrantz, Olivier en Leembruggen. De Aanteekeningen der vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester heeft medegedeeld dat, bij de openbare aan besteding der vergrooting van de Kaserne aan de Moschpoort is aangenomen. Het lste perceel door A. Verhoog en Zoon voor .ƒ42225,00. 2dc A van Zanten (te Leyderdorp) 10960,00. 3dc P. van Duuren1848,00. Te zaraen .ƒ55033,00. en is dit aangenomen voor Kennisgeving. De Burgemeester brengt in behandeling het Reglement van Orde voor den Gemeenteraad, vastgesteld den 11 December 1S51 doch hetgeen in Januarij van dit jaar, ingevolge art. 46 van dat Reglement moet worden herzien. En is na ampele deliberatienwaarbij behandeld zijn de wijzi gingen voorgedragen door de Commissie, in wier handen het Re glement was gesteld, ten einde bij deze herziening den Raad te dienen van berigt en raad, met 12 legen 1 stemmen, zijnde die van het lid Siegenbeek besloten in het Reglement geene veran deringen te brengen en is het alzoo onveranderd vastgesteld. lieden werd liet stoffelijk overschot van den Oud-Hoogleeraar Reinwardt alhier ter aarde besteld. Een talrijke schare dergenen die hem hadden geëerd, hooggeschat en lief gehad was daar te zamen gekomen. De Iloogleeraar J. v. d. Hoeven hield eene rede bij het graf, waarin hij de groole verdiensten des afgestorvenen als geleerde en de beminnelijkheid van zijn uitmuntend karakter op eene wijze schetste, die op al de omstan ders eenen diepen indruk maakte en eenen weemoedigen weerklank vond in de harten van zoo velen in wier gedachtenis hij als leermeester, als vriend, als een vader zal blijven leven. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 10 Maart 334 volwassenen, 134 kinderen, te zamen 468. 11 307 124 431. Bij de twee groote thans zoo bevriende Mogendheden bestaat omtrent de verkieselijkste wijze om geld voor den oorlog te bekomen, minder een stemmigheid dan omtrent dien oorlog zelf. De Heer BillaultVoorzitter van het Wetgevend Ligchaam te Parijs heeft in zijn verslag omtrent het met eenparige stemmen aangenomen wets ontwerp eener leening van 250 mil- lioen francsgezegd »Uwe Commissie vindt bet goed dat de oorlogskosten door eene geld- leening worden goedgemaakt en niet door belastingen het is wijs den rijkdom des vredes voor de lasten des oorlogs te laten zorgen. «Ook vindt uwe Commissie goed dat de uilvoering der geldleening ge heel aan het oordeel van den Mi- snstci van Financicn worde ovct^jg- latende Regering zal van deze volmagt gebruik maken ten meesten nutte der schatkist en der belasling- pligtigen." De Engelsche Minister Gladstone, ofschoon toegevende dat Frankrijks schuld, hoewel aanzienlijk, niet is te vergelijken met die van Engeland, die thans grooter is dan van alle landen ter wereld te zamen, namelijk 750 nul- lioen zegt er dit van Het stelsel om de oorlogskosten door gehileeningen goed te maken, is eene stelselmatige volksmisleiding. On der dat stelsel weet een volk dat eenen oorlog onderneemt, zelf niet regt wat het doet. De gevolgen des oorlogs wor den op de toekomst gesehoven en alzoo aan het oog onttiokken. De oorlogs kosten zijn de natuurlijke breidel door den Alwijze aan den strijdlust en de veroveringszucht der volken aangelegd zij doen de mensehen den vrede op prijs stellenhouden hen van ligtzinnige oorlogsverklaringen terug, en sporen hen aan om de eerste goede gelegen heid tot herstel des vredes aan te grijpen." De Gemeenteraad te Rotterdam beeft met 26 tegen 8 stemmen beslo ten de kermis niet af te schaffen, zullende echter in de twee weken vóór en na de eigentlijkc kermisweek geene kermisvermaken enz. mogen plaats hebben. Te Vlaardingen zijn twee wachters van schepen, die waarschijnlijk bij elkander gekomen waren om zich in een der schepen te verwarmen, den volgenden dag in bewusteloozen toestand gevondende een was reeds gestor ven voor den ander bestaat nog eenige hoop op herstel. De Vlaardiugsche kahcljaauwvisscherij op de kusten van IJsland zal dit jaar door 5 schepen worden gedreven. Den 18dcn zal van Harderwijk vertrekken, om den 20sten daaraanvol gende te Nieuwediep over te gaan aan boord van het schip Admiraal Tromp, bestemd naar Oost-Idië, een detachement suppletie-troepensterk 139 Onder officieren en manschappen, onder het bevel van den Majoor der inf. Raes, van verlof naar Java terugkeerende en als medegeleiders de 2de Luit. der arlill. de Graauw en de Officier van Gezondheid der 3dc kl. Hessig. Uit Nijmegen schrijft men van den 8sten aan de IV. R. C.: Onder scheidene couranten melden heden abusivelijk, dat het rekwest in gratie, in gediend door de twee leden van den raad der gemeente Appelternveroor deeld ter zake van gewelddadige inbezitneming van het sehoollocaal aldaar, door Z. M. den Koning zou zijn gewezen van de hand. Het tegendeel is waar. Aan de veroordeelden is, enkele weken nadat zij in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Arnhem waren opge nomen, kwijtschelding verleend van het toen nog niet ondergane gedeelte der gevangenisstraf, welke hen door het hof van Gelderland voor den tijd van drie maanden was opgelegden zij zijn sedert lang in hunne woningen teruggekeerd. De Haarl. Cour. zegt er het volgende Van: Het rekwest, om gratie is af gewezen doch op een nader verzoek isnaar men verzekertde gevangenis straf van 3 maanden tot 3 weken verminderden zijn de veroordeelden dien ten gevolge nu op vrije voeten gesteld. Uit het voorloopig verslag van het wetsontwerp tot vrijwillige verwis seling van Staatsschuld, ontleenen wij bet volgende: Een punt dat in alle Afdeelingen aandacht bedenking legen dit wets-ontwerp werd aangevoerd, was dat een Minister, slechts ad interim met het bestuur der financiën belast en tevens aan het hoofd van een ander departement geplaatst, eene zoo belangrijke voordragt aan de vertegenwoordiging had ingediend. En hoe zou men voor eene reeks van jaren aan een onbekendemagtiging verleenenom met de belangen der schuldeischers van den Staal naar welgevallen te handelen Bijkans algemeen was de klagt over gemis aan behoorlijke toelichting, zoodat de volksvertegenwoordigers, wier roeping bij uitnemendheid is te wa ken voor de geldelijke belangen van het Rijk, en op de regten der schuld eischers toezigt te houden, bij het onderzoeken van dit voorstel als in het duister moesten rondtasten om tot eenig begrip van het geheimzinnig plan te komen. Met ernst en nadruk is van alle zijden gevraagd: of de grond wettige pligl tot het jaarlijks in overweging nemen der schuld, ter bevorde ring der belangen van de sehuldeischers van den Staat, aan de leden der Tweede Kamer toelaat Iwinne medewerking aan een plan te verleenen, dat alleen bij gissing kan worden gekend en berekend. Men wist wat de ervaring, èn hier te lande èn elders, van bedekte en ingewikkelde combinatiën en van gemis aan openbaarheid als onvermijdelijke gevolgen had doen kennen. Alle bevoegde beoordeelaars prijzen thans den cenvoudigen stelregel aan: hebt gij overschot, delg dan schuld: maar wacht u voor allen omslag en kunstige hulpmiddelen. Indien over het meer of min waarschijnlijke van terugkeer lot vorige wanorde en complicatie kon wor den getwist, dit stond vast: wij hadden van openbaarheid en eenvoud in de finantien de beste uitkomsten gezien en groot voordeel genoten. Moest men dan niet schoorvoetend en met weerzin eenen weg verlatenwaarop men niets dan goede vruchten had geoogst, om weder de oude slingerpaden op te gaan, waaraan zich treurige berinneringen hechten? Hier kwam bij, dat, naar het oordeel van de overgroote meerderheid der leden, het bejagen van voordeel voor de schatkist door het kansspel ter beurs aan te moedigen, eene onzedelijke strekking had, waarlegen zij op het krachtigst zich moesten verklaren. Terwijl de omstandigheden voor amortisatie allezins gunstig zijn, wordt trok en als eene algemeene

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1