verloren; de opzigter van den trein en die over de goederen, alsmede 3 reizigers, werden zwaar gewond} 5 andere reizigers ontvingen ligte kneuzin gen. De trein bevatte meer dan 100 personen. Het vuur deelde zich aan de 3 verbrijzelde wagens mede; de andere rijtuigen bleven behouden. Het geld en de zaken van waarde, alsmede de brieven, zijn bij tijds gered. Hooge beambten bevinden zich op de plaats des ongeluks. Een bijzondere, van Landen vertrokken trein heeft de reizigers naar Brussel vervoerdwaar zij des avonds omstreeks 8 ure zijn aangekomen. Aan de posterijen hier te lande worden voortdurend brieven met geld waarden ontvreemd, zonder dat men tot nog toe de schuldigen heeft kunnen ontdekken. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Maart. De aanspraak des Keizers wordt door het ultramontaansche blad l'Univers hoogelijk geroemden inzonderheid de regeringsvorm ten sterkste geprezen. De Monarchzegt dat blad behoeft niet te laveren tussclien vijandig tegen over elkander staande partijen. Hij kan met spoed handelen. Op die wijze worden op het geschikte oogenblik alle levendige krachten, die anders zouden zijn verloren gegaan, te midden van eene dikwerf noodlottige en altijd noo- delooze beraadslaging, ten nutte des Lands aangewend. Niet alleen worden onze belangen thans vrij wat beter behartigd, dan toen werd voorgegeven, dat bet volk zich zelf bestuurde, maar wij zijn in staat, om nu vrij wat duidelijker overzigt te bekomen van den openbaren stand van zaken. Geene ijdele woordenpraal, geen misbaar of spanning op de openbare straat, geene drogredenendie zoo bij uitstek geschikt zijnom de gemoederen op het dwaalspoor te brengen. De oorlog wordt geenszins gevoerd door eene partij maar door hel geheele Land. Daartoe wordt overgegaan zonder toorn, zonder belecdiging, zonder grootc uiterlijke verlooning. Men stelle zich eens een zoodanigen toestand voor, onder onze voormalige tribune- en dagblad-Rege ringen, zonder nog in aanmerking te nemen de verwikkelingen, die een gevolg zijn van het mislukken van den oogst. Wij zouden immers destijds meer kans hebben gehad van te worden beroerd door binnenlandsche revo- lutien, dan op het behalen van eene overwinning in het Oosten, die een duurzamen vrede ten gevolge moet hebben. Verder zegt l'Universdat Frankrijk Turkye beschermt om de uitbrei ding van de Grieksche Eeredienst tegen te houden. Hij veronderstelt zelfs de mogelijkheid, dat het Islamismus, als eene godsdienstige kracht en als eene magt in de wereld zal sterven, zelfs ten gevolge van de hulp, welke hetzelve wordt toegebragt. Het slot van dat beloog is in zeer beleedigende bewoordingen vervat tegen den Czaar, die daarin wordt voorgesteld als een Vorst, die in onze dagen de schandelijkste handelingen der Heidensche bela gers van het Christendom wil navolgen. l'Univers eindigt met de verklaring dat de regtvaardigheid des Hemels uitspraak doen zal tusschen de Latijnsche en Grieksche Christenheid. In de circulaire der Regering aan de Fransche Gezantschappentot wederlegging van het antwoord van Keizer Nikolaas, hetwelk de schuld des oorlogs op Frankrijk en Engeland legde, wordt betoogd dat elke door Enge land en Frankrijk gedane demonstratie voorafgegaan en uitgelokt is door eene of andere aanvallende handeling van Rusland. Het wijst op het oordeel van Pruissen en Oostenrijk, die, hoe toegeeflijk ook jegens Rusland, hare handel wijze even zoo hebben beoordeeld als Frankrijk en Engeland, en zegt dat het gansche gedrag van Keizer Napoleon getuigt, dat bij niets heeft verzuimd hetgeen strekken kon om zijne troonsbeklimming tot een onderpand van vrede en rust voor de wereld te maken. Dat in het manifest van Keizer Nikolaas de naklank dier onzalige tijden van godsdienst-oorlogen wordt gehoord; dat men het Kruis stelt tegenover de Halve Maan, en men van de godsdienstige dweepcrij de ondersteuning vraagt, die men zich bewust is van de rede niet te kunnen verwerven. Frankrijk en Engeland, zegt verder de circulaire, behoeven zich niet te verdedigen tegen de hun gedane aantijging, zij verdedigen bet Muzelmansche geloof niet tegen de Grieksche regtzinnigheid zij gaan het Turksche gebied beschermen tegen de begeerlijkheid van Rusland. Het is onze opregte mee- ning dat wij, door Turkye te ondersteunen, meer dienst aan het Christelijk geloof doen dan het gouvernement hetwelk van dat geloof een middel maakt om wereldsche bedoelingen te bereiken en om zijne eigen magt te vergrooten. De Regering heeft aan verschillende graveurs, voor rekening van het Museum der Louvre, bestellingen gedaan voor eene som van 215,000 fr. Onder anderen zal Henriqucl Dupont de Emmaüsgangers van Panl Véronèse voor de som van 40,000 fr. in prent brengen. Achille Lefèvre is de Anliope van Correggio ten deel gevallenwaarvoor hij 20,000 fr. erlangt. Verder zullen onder anderen Bein van de Hérodias van Luini voor 15,000 fr.Pol let van het Concert van Giorgion voor 20,000 fr.Alphonse Francois van dc Krooning der II. Maagd van Fra Angelico voor 30,000 fr.Alphonse Leroy van de H. Familie van Jules Roinain voor 6,000 fr. gravures vervaardigen. Bij besluit van den Minister van Financieënzullen de goederen en met name de rijke bibliotheek van den uitlandigen bij verstek veroordeelden bi- bliophiel Libri, voormalig lid van de Academie van Wetenschappen, ver kocht worden. De bibliotheek bestaat uit 20,000 zeldzame werken. De Kamer van Afgevaardigden heeft een ontwerp eener leeninghaar door de Regering aangeboden, ten bedrage van 250 millioen, met amor tisatie van 1 pCt. van het nominaal kapitaal der rentenmet algemeene stemmen aangenomen. Te Cherbourg is 's nachts te een ure bij 't winden van het anker het windas gebroken en heeft de kabel den Kapitein bij de dij een been afge sneden. Hij heeft zich met den slomp in een vat meel doen plaatsen om het bloed te stelpen, is 's morgens naar land gebragt, doch onder, het verbinden in het hospitaal bezweken. Op zijne reis uit Spanje was zijn zoon doodge vallen uit de mast, wiens lijk hij niet in zee willende werpende, na 9 dagen reis te Quibcron had begraven. Na uit Saragossa gevlugt te zijn, is het den soldaten van het rege- ment van Cardova gelukt in Frankrijk te komenzij bevinden zich thans te Pau. Volgens een dagblad van Toulouse is aan de Spaansche uitgewe kenen berigt, dat zij in het vreemdenlegioen kunnen worden opgenomen, zoo zij zulks verlangen. Uit Spanje verneemt men, dat het voor de Levant bestemde smaldeel, bestaande uit 6 schepen en 2 stoomschepen, weldra in zee zou steken. ITALIË, Men meldt uit Rome dat de Turksche Gezant bij het Belgische Hof aldaar was aangekomen, met eene zending van den Sultan bij den Paus en dat hij reeds door dezen in een bijzonder gehoor was ontvangen. In de laatste dagen van Februarij hadden de schokken van aardbeving, waardoor zoo veel verwoesting in de provincie Umbria, van den Kerkelijkcn Slaat, is aangerigt, nog niet opgehouden. Perugia, Assise en Foligno zijn het meest geteisterd. Het prachtige klooster degli Angiole bestaat niet meer; doch de kerk, eene der meest bezochte heilige plaatsen van Italië, is even als in 1832 ook nu gespaard gebleven. Een Geestelijke te Perugia, die, op last van den Bisschop dier plaats, in een plegtig gebed den Hemel afsmeekte Zijnen toorn af te wenden en Hem dankte het land voor nog erger rampen te hebben gespaard werd na het volbrengen zijner taak door een moorde naar met twee dolksteken getroffen. Algemeen denkt men dat de staatkunde niet vreemd is aan dit feit. In de gewesten Forli en Faenza nemen de sluip moorden schrikbarend toe. O O STENRIJK. WEENEN, 8 Maart. De Bruid des Keizers, Prinses Elisabeth van Beijerenwordt den 229,eB April te Nuszdorf verwacht, om den volgenden dag haren plegtigen intogt in de hoofdstad te honden; den 24stcn zou de trouwplegtigheid plaats hebben. De Oesterr. Corr. een half officieel orgaan, zegt in zijn nommer van 11. Dingsdag, dat er naauwelijks meer hoop overblijft, dat de oorlog te ver mijden zal zijn. De laatste aanmanning der Westersche Mogendheden is in zeer stellige bewoordingen vervat. Evenwel die inmenging is gegrond op goed regt, waarvan Oostenrijk standvastig getuigenis heeft gegeven. Oostenrijk beeft nooit de billijkheid van de eischen der Westelijke Mogendhedeneven min als de overeenstemming dier eischen met de belangen van Europa, in twijfel getrokken. Het heeft gehandeld overeenkomstig de verpligtingen haar door Europa opgelegd en met het oog op de banden van vriendschap die haar aan Rusland verbinden. Mogt de oorlog uitbarsten, dan zal de Regering de belangen des Oostenrijksshe volks handhavenen daarom heeft Regering be sloten tot maatregelen om den geest van omwenteling, die welligt in de grensgewesten mogt ontstaan krachtdadig te smoren. TURKTE. Op aansporing van hunnen Patriarch hebben de te Konstantinopel wo nende Grieken den Sultan een adres van onderdanigheid doen overreiken, in hetwelk hem de plegtige verzekering gegeven wordtdat zijne getrouwe Grieksche onderdanen te Konstantinopel de oogmerken der opstandelingen ten diepste verfoeijen. Volgens een telegrafisch berigt van de Morning Heraldhadden de Russen Kalafat, op den linkeroever van den Donau, tegen over Widdin, het geen zij lang belegerd haddeningenomenen eene groole slagting onder de Turksche bezitting aangerigt. Volgens datzelfde berigt zou Konstantinopel in gevaar zijn. Volgens een ander telegrafisch berigt in Frankrijk ontvangen, breidde zich de opstand onder de Grieken uit. De Parijssche Constitutional deelt de volgende berigten uit Konstan tinopel van den 20stcn Februarij mede: Het bevestigt zich dat de Egyptische hulptroepen die, ter sterkte van 30,000 man met 80 stukken geschut van Alexandrie naar Konstantinopel zouden gezonden wordenlast ontvangen heb ben om zich naar Albanië te begeventen einde aldaar het gezag des Sultans onder de Christen-bevolking te handhaven. De verecnigde vloot was gereed om weder de Zwarte Zee binnen te loopen, zoodra de weersgesteldheid het zou toelaten. Omer-Pacha, de Opperbevelhebber der Turksche krijgsmagt aan den Donau, heeft last ontvangen om aanvallend te werk te gaan. Volgens hetgeen uit Parijs aan de Indépendance Beige is geschreven, zonden de onderhandelingen tusschen de Porie en de Vertegenwoordigers der vier Mogendheden over de gelijkstelling der Christenen met de overige onder danen van het Turksche rijk, reeds ver gevorderd zijn; onder anderen zou het hoofdgeld hetwelk de Rayahs thans telken jare betalen moeten voor bet regt om hun hoofd op hunne schouders te dragenworden afgeschaft. De briefschrijver verzekert dat de Christen-onderdanen der Porte door deze onder handelingen veel grooter voordeelen zullen verwerven dan in het door den Vorst Menzikoff ingediende ultimatum van Rusland voor ben geëischt wer den; en hij meent dat er alsdan voor Rusland geen enkele grond meer be staat om Turkye te beoorlogen. Den 15den Febr. is te Konstantinopel in het huis van een Fransch koopman, den Heer Peyret eene schrikkelijke misdaad gepleegd. Terwijl hij eene soirée bijwoonde, braken 3 of 4 boosdoeners bij hem in. Mevrouw Peyret, die ongesteld was, had eene dienstbode in hare kamer, terwijl haar echtgenoot den knecht bad medegenomen. De dievendeze twee vrouwen

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3