BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Regering ontraadt ook uitgifte van zilver-vertegenwoordigend papier en wil dit aan de Javasche Bank overlaten. AVanncer het gouvernement in Indië papier uitgaf, ten allen tijde tegen zilver verwisselbaar, zou het steeds moeten torgen dat eene voldoende hoeveelheid specie, en op meer dan céne plaats, voor de verwisseling aanwezig was, waaruit veel last en groote verantwoorde lijkheid maar geen voordeel zou ontstaan. Uitgifte van onwisselhaar papier zou weder een eerste stap zijn tot bederf van het muntwezen, welks herstel men beoogt. Het denkbeeld eener leening bij de Javasche Bank, in het voorloopig ver slag aangegeven komt niet aannemelijk voorhet zou nederkomen op het aangaan eener schuld van 10 mill, met voortdurende rente, terwijl men zou verstoken blijven van de gunstige gelegenheid om den hoogen marktprijs van het koper te benuttigen tot opruiming van de overtollige hoeveelheid duiten. De Regering spreekt tegen, dat de Javasche Bank zonder gevaar 3 maal zooveel aan papier zou kunnen uitgeven als hare speciekas, verhoogd met het reservefondsbedragen zou. De bedoelde verhouding mag goed en uilvoerbaar zijn in Noord-Amerika en in Europa, maar is dit niet in onze overzeesche be zittingen. De speciekas der Neder]. Bank (geld en baren) is bijna even zoo groot als het bedrag der in omloop zijnde billctlen, en dus vrij wat meer dan een derde dier billetten; de voorzigtigheid gebiedt op Java, waar losse speculaliën niet tot de onmogelijkheden behoorende speciekas eener bank steeds ruim voorzien te houden. Het is waar, dat een aanzienlijk deel der door de Javasche Bank uitgegeven billetten zich steeds zou bevinden in de kassen der Regering, maar dan zou zij ook in dezelfde evenredigheid afhan kelijk zijn van de solvabiliteit der bank. De Regering wil den maatregel in volgendcr voege uit voeren. Men zal aanvankelijk voor 5 k 6 millioen aan zilveren pasmunt op Java in voorraad moeten bebbcn. Vervolgens wordt de gelegenheid geopend om de pachtpen- ningen landrenten enz. in kopergeld te voldoenen om bij de verschillende landkassen kopergeld tegen zilveren pasmunt en recepissen te verwisselen, ter wijl daarentegen de gouvernemenls-bctalingen in recepissen en zilveren specie plaats vinden. Hierdoor zal het koper weldra in de landskassen vloeijen, en het middel ontstaan om de circulatie te beperken tot de wezenlijke behoefte, waarbij zorgvuldig moet worden gewaakt dat de Javasche bevolking door deze plotselinge inkrimping niet in ongelegenheid gerake en aan de willekeur der geldwisselaars worde prijs gegeven, hetgeen bij eene overdrevene eerste in krimping en de aanvankelijk mindere bekendheid met het gerief der zilveren pasmunt zoo ligt zou kunnen gebeuren. Gaat dit in het begin goed, dan kan ook op groote schaal met de intrekking der recepissen worden voortge gaan. Op de verschillende buiten-bezittingen moet evenzoo worden gehandeld cn wanneer eindelijk de zaak afgeloopen iskan ook het verbod van invoer van kopergeld van wettigen muntslag van de buiten-bezittingen op Java zon der bezwaar worden opgeheven. Het ligt in de bedoeling om de verwisseling van de recepissen aan de houders zoo gemakkelijk cn onkostbaar mogelijk te makenen bepaaldelijk bij gelegenheid dier operatie zooveel mogelijk te wa ken, dat de inlanders niet bedrogen worden. De Memorie van Beantwoording is voorts vergezeld van eene nota van wij zigingen en bijlagenbetreffende het onderzoek naar de koperen munt door het muntcollegie te Utrecht gedaan. 'sGRAVENHAGE, 9 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Hoofd-Inspecteur der directe belastingenin- en uitgaande reglen en accijnsen bij het Dep. van Financiën, ter vervanging van den Heer Inspecteur-Generaal Scholten van Aschat, in andere betrekking over gegaan den Heer J. A. C. van der Spijk Huskus, thans Controleur der Rijks belastingen te Groningentot Ontvangers der directe belastingen en accijnsen te Geldermalsente Meppel en Finsterwolde, de Heeren W. F. G. L. van Teng- nagell de Raad, thans Ontvanger derzelfde middelen te Brunssum, C. L. van Woelderenthans te Rheden en W. de Timmermanthans te Oudega. Ook heeft Z. M. aan den Heer R. G. Cazauxom redenen van gezondheidverleend een eervol ontslag als Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nederweert. Z. M. heeft benoemd tot Rector Magnificus bij de Hoogeschool te Utrecht voor het Akademiejaar 18541855 den Hoogleeraar in de Godgeleerdheid H. E. Vinke. Eergisteren werd bij den Hooge Raad (Kamer van Strafz.) behandeld de zaak van S. A. Dwars, die zich in cassatie voorzien had tegen een arrest van bet Hof in Noordholland. De aanleiding tot dit regtsgeding was dat hij be vonden is de schrijver te zijn van een pamphlet getiteld: »De vermakelijke en curieuse Roomsche poppekast, op nieuw aan den volke vertoond door Jan Klaassen." Hij werd te dier zake bij vonnis van de Arrond. Regtbank te Amsterdam, van 17 November 1853 met toepassing van de artt. 287 en 289 van het Wetboek van Strafregt en artt. 1, 2, 3 der wet van 28 Junij 1851 veroordeeld tot gevangenisstraf van 6 maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, geldboete van 250 enz. Van dit vonnis kwam hij bij het Hof van Noordholland in hooger beroep, welk Hof, hoewel het vonnis vernieti gende wegens schending van vormen, echter bij arrest van 19 Jan. 11. op nieuw regt doende, den requirant mede schuldig verklaarde en hem tot de zelfde straffen veroordeelde, als die hem door de Regtbank waren opgelegd. Eene uitvoerige memorie behelsde de zes voorgestelde middelen van cassatie. De conclusie in deze zaak is bepaald op 14 Maart. A. Klapwijk, bouwman te Delft, heeft eergisteren de eerste nieuwe grasboter aan Z. M. aangeboden. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 9 Maart. In deze zitting zijn ingekomen drie Koninklijke boodschappenten geleide van even zoo vele ontwerpen van wet, als: 1°. tot uitbreiding der regts- magt van de Kantongeregten in strafzaken; 2°. tot het verleenen eener bij drage ter bevordering van den aanleg van een scheepvaartskanaal tusschcn Assen en Groningen, en 3°. tot het verleenen eener bijdrage ter bevordering van den aanleg van een uitwateringskanaal van Grave naar den Amer. Drukken en verzenden aan de afdeelingen. Thans wordt overgegaan tot het opmaken eener nominatie voor den Hoo gen Raad waarvan de uitslag is als volgt Voor den eersten Kandidaat: Eerste stemming, de Heeren Mr3. F. F. Kar- seboom 20, J. D. W. Pape 16, enz. Tweede vrije stemming, de Heeren Mrs. Pape en Karseboom elk 22enz. Derde stemmingde Heeren Mrs. Kar- seboom 25, Pape 23 enz. Vierde stemming, de Heeren Mrs. Pape 31 en Karseboom 30. Alzoo is tot eersten Kandidaat geproclameerd de Heer Mr. J. D. AV. Pape, Officier van Justitie bij de Arr.-Regtbank te 's Hertogenbosch. Voor den tweeden Kandidaat: Enkele stemming, de Heeren Mrs. Karse boom 34, AVichers 8, enz. Derhalve is tweede Kandidaat de Heer Mr. F. F. Karseboom, Advocaat-Generaal bij het Prov. Geregtshof in Noordholland. Voor den derden KandidaatEerste stemmingde Heeren Mrs. de Jong van Beek en Donk 15, Versfeit 14, enz. Tweede vrije stemming, de Heeren Mrs. de Jong van Beek en Donk 18, Versfclt 16, enz. Derde stemming, de Heeren Mrs. de Jong van Beek en Donk 24, Jespers 19, Versfeit 15, enz. Vierde stemmingde Heeren Mrs. de Jong van Beek en Donk 33 en Jespers 29. Mitsdien wordt als derde Kandidaat op de lijst gebragt Jhr. Mr. J. O. de Jong van Beek en Donk, Officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te Utrecht. Voor den vierden Kandidaat: Eerste stemming, de Heeren Mrs. Jespers 27, Versfeit 15, enz. Tweede vrije stemming, de Heeren Mrs. Jespers 34, Vers feit 20, enz. Mitsdien is tot vierden Kandidaat aangewezen de Heer Mr. F. J. JespersRaadsheer in het Provinciaal Geregtshof in Noordbrabant en Lid der Kamer. Voor den vijfden KandidaatEnkele stemming, de Heeren M". Versfeldt 34 Snelhlage 9, enz. De Heer Mr. J. Versfeldt, Raadsheer in het Prov. Ge regtshof in Noordbraband is dus vijfde Kandidaat. Eene Commissie zal dit vijftal aan Z. M. den Koning aanbieden. AMERSFOORT, 4 Maart. De Eerw. Heer C. Karslen, reeds vroeger gedurende eencn zeer geruimen tijd Professor in de Theologie aan het Seminarie der R. K. Bisschoppelijke klerezie, doch ten vorigen jarc van hier vertrokken, is wederom in diezelfde betrekking aan die inrigting geplaatst, met opdragt tevens aan hem van de betrekking van President van het Seminarie, in plaats van nu wijlen den Eerw. Heer P. Buys. Z. Eerw.den 2(Ien dezer alhier teruggekeerdis dienzelfden dag in voor noemde betrekkingen aan het personeel van het Seminarie voorgesteld gewor den door den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. van Santen. ENGELAND. LONDEN, 6 Maart. In de zitting van bet Lagerhuis van 11. Maandag vroeg een der leden: wel ken invloed de terugroeping der Russische troepen uit de Donau-Vorstendom- menindien de Keizer daartoe besloothebben zou. Hierop antwoordde Lord John Russell, dat de Keizer aangemaand was om de Vorstendommen te ontruimen, omdat bij geen regt had ze bezet te hon den; dat het herstel van den vrede tusschen Rusland en Turkye eene andere vraag was, die in het onwaarschijnlijke geval dat Rusland thans aan de on- regtmatige bezetting een eind maakte, het onderwerp van nadere onderhan delingen zou moeten zijn. Vervolgens deelde de Kanselier der schatkist mede dat de openbare inkom sten over het loopende jaar, berekend naar de opbrengst der verloopen elf maanden, ruim een millioen meer dan over het vorige jaar bedroegen, terwijl de uitgaven insgelijks ruim een millioen beneden de raming bleven; de loopende dienst zou alzoo een batig slot van nagenoeg 3 millioen JT opleveren. Het aanstaande dienstjaar zou met een tekort van nagenoeg 3 millioen sluiten, terwijl dat zonder de oorlogsuitgaven een batig slot van ruim ander half millioen zou hebben opgeleverd. De vraag was hoe dit tekort aan te vullen. Hij achtte het noch voegzaam noch noodzakelijk de oorlogsuitgaven door eene geldlecning goed te maken en alzoo den last op de nakomeling schap te schuivenen zou voor het aanstaande jaar eene verhooging van de incometax, met 50 pCt. voorstellen die hij van 7 pence op elk jaarlijksch inkomen, brengen wilde tot 10i pence. Men was met die voordragt vrij wel tevreden, daar hetgeen hij aangevraagd hadniet zoo veel wasals men algemeen had verwacht. De directie van het glazen paleis bij Sydenham zal eene geldleening van 250,000 sluiten om dat gebouw te voltooijen. BELCIE. BRUSSEL, 8 Maart. Zondag 11. heeft te Rosoux met een des middags ten 12 ure van Luik ver trokken spoortrein een groot ongeluk plaats gehad. Een wiel der locomotief brak in volle vaart; de machine raakte uit het spoor, en de 3 voorste wagens, en wel de goederenwagen, bet bureau ambulant en eene char a bancs werden tegen den tender verbrijzeld. De 6 overige rijtuigen van den trein bleven ongedeerd. De machinist en de stoker hebben hierbij het leven

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2