BUITENLANDSCHE BERIGTEN. bijeenkomst plaats gehad, van de bij Kon. besluit van 9 Febr. jl. benoemde Commissie tot onderzoek der vraag, of de bestaande wettelijke verordeningen omtrent de zeevisscherijen geheel kunnen worden ingetrokken of weldat het in het algemeen belang en dat der visscherij noodig is, eenige voorschrif ten omtrent de uitoefening van dien tak van nijverheid te behouden of nieuwe vast te stellen. Nadat genoemde Commissie door den Commissaris des Ko- nings was geïnstalleerd, moet zij onmiddelijk haren belangrijken werkkring hebben aanvaard. Met zeer veel belangstelling zien wij den uitslag dezer conferentien te gemoet. Zoo wij goed onderrigt zijnstelt de Minister van Binnenl. Zaken er grooten prijs op, om het verslag dier Commissie zoo mo gelijk voor den lsten Julij a. s. te ontvangen. Het heeft Z. M. den Koning dezer dagen behaagdin de Kon. Biblio theek alhier, te doen plaatsen een werk, dat tot de grootste hibliographische zeldzaamheden behoort. De titel daarvan luidt aldus: Augustissimw ac Serenissimce Gentis Brunsvico Luneburgensis numismata ac monetco cetatis recentioris, maximum partem in ces incisce a Piic Seelander. HannoverceTypis Culemcmnianis 1853. infol." Het bevat, behalve eene voorrede van Dr. A. F. H. Schaumanen een inhoudsregister, 155 platen met afbeeldingen van 1383 penningen en munten op zwaar velin papier gedrukt. Deze muntverzameling werd aangelegd door G. W. Molanus, Aht te Loccum, den bekenden vriend van Leibnitz, en het was op diens raad, dat hij ze door Nicolaas Seelander in het koper deed graveren, welk werk hij tot aan zijnen dood (1722) deed voortzetten. Zijn kabinet kwam toen in het bezit van zijn' neef en opvolger G. W. Molanus, die het vermeerderde en de nieuw bijgekomen stukken insgelijks door Seelander liet graveren, zoo als blijkt uit een' penning op plaat 147, welke van het jaar 1743 is. In 1744 bood hij deze verza meling openlijk te koop aan, wanneer zij met het stel koperen platen, door Koning George II, voor den prijs van 8,000 rthr. gekocht, en daardoor de grondslag gelegd werd van het Koninklijk muntkabinet, dat nu reeds onge veer 14.700 Ilanoversche mnnten en penningen telt. Toen in 1754 de Hertog van Cumberland, zoon des Konings, in Hanover was, bezocht hij ook deze muntverzameling. Ten einde hem het bezigtigen daarvan meer gemakkelijk te makentoonde men hem tevens het eenige exemplaar der afdrukken van de platen van Seelander, welke hem zóó belangrijk voorkwamen, dat hij den wensch te kennen gaf, daar insgelijks een afdruk van te bezitten. Dien ten gevolge werd door den Koning last gegeven, een getal van 20 exemplaren te doen drukken. Volgens eene aanteekening van het jaar 1801, waren daarvan geschenken gemaakt aan de bibliotheek des Konings te Londen aan die van den Hertog van Cumberland, aan die te Götlingen, te Hanover, te Coburg, aan die van den Hertog van Nassau-Oranje, te Dillenburg, en die te Gotha, welke later nog een tweede exemplaar kreeg. Vijf andere exemplaren waren toen in het bezit van hooggeplaatste personen. Tot bet jaar 1825 werden van de overige nog 4 exemplaren en later nog slechts een enkel afgegeven zoodat in het geheel slechts 18 exemplaren verspreid zijn, waarvan echter 2 of 3 verloren zijn gegaan. Thans heeft Z. M. de Koning van Ilanover besloten; 30 exemplaren der platen van Seelander op nieuw te doen afdrukken, welke echter niet in den boekhandel komen maar tot geschenken bestemd zijn. Er zijn nu de reeds vermelde titel, voorrede en inhoudsregister bijgevoegd, doch geen beschrij vende tekst, omdat men dien kan vinden in: G. S. von Praun'sVollstiin- diges Braunschweig-Lüneburgscbes Miinz- und Medaillen- Cabinet 1747. De teekening der munten is niet elegant, maar zeer naauwkeurig. Het op de Kon. bibliotheek ontvangen exemplaar is prachtig gebonden, in rood maro- kynen band, verguld op snede en plat; op de buitenzijden van den band is het wapen van Ilanover, en aan de binnenzijden het Koninklijke cijfer, in goud gedrukt. Met erkentelijkheid aan Z. M. mogen wij niet onvermeld laten, dat in der tijd, één der 20 exemplaren van den eersten, nog veel zeldzamercn druk van I hetzelfde werk, zijnde het exemplaar uit de bibliotheek van Dillenburg, door wijlen Z. M. Koning Willem I, aan de Koninklijke bibliotheek is geschonken. Gisteren avond heeft er bij den Graaf van Rechteren van Ahnem, eene luisterrijke soirée-dansante plaats gehaddie met de hooge tegenwoordigheid i van Z. M. den Koning, HH. KK. HII. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses F'rederik vereerd werd. De leden van bet Corps Diplomatique, de Ministers en vele aanzienlijken waren op deze soiree genoodigd. De leden van het Koninklijke gezin hebben aan den dans deel genomen, die tot laat in den nacht voortduurde. Voorleden week is in deze residentie aangekomen de Baron von Maltitz, laatstelijk buitengewoon Gezant en gevolmagligd Minister van Rusland bij ons Hof. De Baron was gedurende 9 maanden afwezig geweest. Bij de Tweede Kamer is ingekomen bet verslag der algemeene Com missie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en moinboirkamers wegens den stand barer werkzaamheden op 31 Dec. 1853. In eene bijlage tol dit verslag wordt de stand opgegeven van het onderzoek der rekening bij de Commissie. Daaruit blijkt dat in behandeling waren Amsterdam, Haar lem, Delft, Bodegraven, Breda, Gorinchem en de landen van Arkel, Gouda, 's Gravenhage, Leyden, Maassluis, Soelerwoude, Alkmaar, Beemster, Edam, EnkhuizenHoornMonnikendamNieuwer-AmstelOostzaanOostzaandam Ouder-AmstelPurmerendRijp, Sloten, Uitgeest c. a.Westzanen, Wor- mer, Brielle, Goes, Ilillegersberg en Rolteban, Nieuwerkerk aan den IJssel, Rotterdam, Schiedam, Vlissingen c. a.Utrecht, Veere c. a.IJsselstein en Zierikzee. Te Bergen-op-ZoomVlaardingen en Middelburg is aan de rendanten we gens het door ben gehouden beheer ontheffing verleend. Te Dordrecht en Wassenaar heeft de Commissie, ofschoon slechts het concept eencr rekening is ingezonden, het onderzoek volgens art. 14 barer instructie opgevat. Te Amersfoort is de Commissie tot het verkrijgen van rekening en verantwoor ding in overleg getreden met het hoofd van het gemeentebestuur. De Commissie van Rapporteurs, bestaande uit de Heeren de Brauw, van Lijnden, Schuurbeque Boeije, Slicher van Domburg en van Foreest, heeftna kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord des Mi nisters van Binnenlandsche Zaken op het door haar uitgebragt verslag over het ontwerp van wet tot verhooging van art. 72 van het 5llc Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1853 met eene som van ƒ125,000 (herstel van schade, aan de waterkeeringen in Zeeland door den storm van 26 Sept. 1853 aange- bragl), geen nader onderzoek te dezer zake in de Afdeelingen der Kamer noodig geoordeeld. Gisteren hebben de Afdeelingen van de Tweede Kamer onderzocht de ontwerpen van Wet: 1°. tot wijziging van Hoofdstuk X der Begrooting voor 1854; 2°. lot het verleenen van naturalisatiën3°. tot wijziging der Wet nopens den accijns op het gemaalen 4°. tot verhooging van de Begrooting voor het Departement voor de Hervormde Eeredienst, ter zake van kindergel den. Het onderzoek over het Ontwerp wegens het Armwezenis in de Afdee lingen afgeloopen. AMSTERDAM, 6 Maart. De duinwater-maatschappij alhier beeft bekend gemaakt, dat zij eerlang aan de ingezetenen van de hoofdstad het water in de huizen zal leveren, door middel van pijpen door de stad te leggen. De prijzen voor de deelne ming zijn bekendde tijd der daarstelling echter nog niet. Het Bestuur der Vereeniging ten behoeve der arbeidende klasse alhier zal den 21sten in het Wapen van Amsterdam op de Kloveniersburgwal aan besteden: het bouwen van 104 arbeiderswoningen; de bestekken zijn ver krijgbaar bij den Boekhandelaar H. A. Frijlink, op het Singel over de War moesgracht. 's HERTOGENBOSCH, 4 Maart. De Protestantsche burger-bewaarschool, onlangs alhier opgerigt en met de bescherming van H. K. II. Prinses Hendrik vereerd, is gisteren op eene een voudige maar gepaste en indrukwekkende wijze geopenddoor Ds. J. G. Betz Voorzitter der commissie tot deze zaak. Reeds een 50-tal kinderen was bij de opening aanwezig. Ten gevolge bet besluit der Regering, dat de ligting van het jaar 1849 niet gepasporteerd wordt, zijn de plaatsvervangers zoo zeer in waarde geste gen, dat alhier niet minder dan ƒ900, ja zelfs tot ƒ1,000 besteed wordt. ENGELAND. LONDEN, 5 Maart. Ten gevolge van eene overeenkomst tusschen de Regering en eene der grootste brouwerijen te Londen, znllen de Engelsche troepen, gedurende hun verblijf in Turkijebestendigen aanvoer van zeer goed porterbier ontvangen. Het Bijbelgenootschap voor zeevarenden en militairen heeft ieder der soldaten die deel aan de expeditie naar het Oosten neemt van een Nieuw Testament voorzien. Het van den Taag terugontboden smaldeel is te Spithead ten anker gekomen waar thans eene vloot vereenigd is van 15 oorlogsschepenen dit aantal zal in de eerstvolgende dagen door de aankomst van andere bodems verdubbeld worden. Aan de bemanning dier vloot wordt elk verlof gewei gerd, en alle handen zijn te werk gesteld om de schepen van levensmiddelen en krijgsbehoeften te voorzien. Ook de oorlogstoerustingen te lande worden onverpoosd voortgezet. Met uitzondering van twee regementen is de geheele eerste afdeeling der expeditie thans op weg naar Turkye. Het huis Dickson, handel drijvende op Australië, is gefailleerd met een passief van 3 of 400,000 Lord Stanley heeft, na gemaakte berekening dat de inrigting van open bare bad- en waschhuizen te Lynn eene uitgave van ongeveer 1200 ver- ciscben zalaangeboden een vierde gedeelte dier som voor zijne rekening te nemen, mits de ingezetenen zeiven voor de overige drie vierden zorgen. Uit de bevolkingstaten blijkt dat zich in Engeland niet meer dan onge veer 30,000 Israëliten bevindenvan welke 20,000 te Londen. In Rusland en Polen zijn er ruim 10 millioente Konstantinopel 80,000 en in Indië 17,000. De Aartsbisschop van Dublin heeft een mandement uitgevaardigd tegen de wulpsche dansen, waarin hij onder anderen zegt: Neemt nimmer deel aan die onwelvoegelijke dansen, welke nit andere landen zijn ingevoerd en hunne vreemde benamingen hebben behouden, zooals de polka's en de walsen, die zoo aanstootelijk zijn voor de belijders van strenge christelijke zedelijkheid veroordeeld worden door de vele achtingwaardige leden der maatschappij en geheel in strijd zijn met die reinheid en zedigheid van de vrouwelijke sekse waardoor Ierland zich ten allen tijde heeft onderscheiden. Te Sidney in Australië had zich eene maatschappij gevestigd tot het verzamelen en bewerken van den tinerts, welke in zulke hoedanigheid en hoeveelheid in die kolonie schijnt tegenwoordig te zijn, dat de bewerking voordeel belooft. Volgens een New-Yorksch blad heeft het caloriek schip Ericson wederom cenen proeflogt gedaandie uitnemend geslaagd is.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2