LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 8 MAART. i8:>4. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaterdag Avond y* i\ Is. A V. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIMENLANDSCIIE BERIGTEX. LEYDEN 7 Maart. Gisteren overleed de Hooggeleerde Heer C. G. C. Reinwardt, in den onder- dom van 80 jaren. Sedert 10 jaren emeritus, gaf hij geen openbare lessen meer. doch bij hield niet op te arbeiden en nuttig te zijn door mededeelin- gen uit den rijken schat zijner kennis. De helderheid van zijn hoofd is slechts weinige uren vóór zijnen dood verduisterd geworden. Zijn ligchaams- kwalen deden hem veel lijden; hij klaagde, maar hij was niet ongeduldig. Hoewel hij een hoogen ouderdom bereikt heeft, is zijn dood smartelijk voor de zijnen en voor zijne talrijke vriendenwant hij was een voorbeeld van zachtmoedigheid. Reinwardt was een zeldzaam man hij overzag het gansehe gebied zijner wetenschap, hij arbeidde uit een rein beginsel, en zocht den roem niet, die zijn' naam zal blijven vergezellen. Eene bekwame hand zal, hopen wijzijn groole gaven en talentenen den aard zijner uitgebreide werkzaamheidin het licht stellen. In de nommers der Oude en Nieuwe Rotterdamsche Couranten die wij 's Zondags morgens ontvangen, lazen wij het volgend ariikel »Wij zijn verzocht algemeen bekend te maken, dat het getal reizigers, dat van den extra-trein op den Hollandschen ijzeren spoorweg, ingesteld bij wijze van proef, des Maandags morgens ten 7 ure van Leyden naar 's Hage, ten gerieve van de personen die de graanmarkt te Rotterdam wenschen te bezoeken, zoo uiterst gering is geweest, dat de Directie van den Spoorweg heeft besloten dien Specialen Trein, te rekenen van 27 Febrnarij II., te staken." Daar ons geen verzoek tot bekendmaking was geschied en wij van die plotselinge staking niets hadden vernomenzijn wij tot ons leedwezen buiten de mogelijkheid geweest om onze staögenooten te waarschuwen, ofschoon deze zulks wel hel eerste en in lijds hadden mogen weten, 't waren toch niet de ingezetenen van Rotterdam die met dien trein moesten afrijden maar die van Levdenen alleen om hunnent wil was de trein ingesteld. Het is overigens van de Maatschappij wel niet te vergen om ten behoeve van enkele personen een bijzonderen trein te laten loopendoch de proefneming is naar veler oordeel nu te vroeg begonnen en geëindigd om genoegzaam over de opkomst te kun nen oordeelen. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste drie dagen, is geweest als volgt: 5 Maart 277 volwassenen, 138 kinderen, te zamen 415. 6 w 294 113 407. 7 312 117 429. De algemcene Synodale Commissie der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft aan de Tweede Kamer een adres aangeboden, ter zake van het ingediende ontwerp tot regeling van het armbestuur, waarin zij, hulde doende aan het beginsel van het ontwerp, de erkenning der vrijheid en onafhankelijkheid van de kerkelijke instellingen van liefdadigheid, de aandacht en zorg der vertegenwoordiging inroept, »dat ditzelfde beginsel in al de voorschriften der wet getrouwelijk gehandhaafd worde en al de bepalingen, in de artt. 7, 9, 10, 11, 12, 13, 19 en 60 van het ontwerp voorkomende, die de gewenschte en billijke vrijheid vernietigen of belemmeren, uil de wet verwijderd wor den overeenkomstig de regten van elk wettig erkend en zelfstandig werkend kerkgenootschap." Rij de verkiezing van een lid der Provinciale Stalen van Zuidholland, district Gouda, op 11. Donderdag, heeft niemand de volstrekte meerderheid bekomen. Herstemming tusschen de Ileeren D. J. II. Boellaard, te 's Hage, die 254, en Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, te Gouda, die 186 van de z/2 uilgebragte geldige stemmen bekomen had, zal plaats hebben op den Ijdco dezer. Uit het verslag omtrent de geldmiddelen van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij over hel jaar 1853, blijkt, dat de belangrijke ver nieuwingen en kostbare herstellingen, welke in 1853 aan weg en materieel moesten plaats hebben, een' nadeeligen invloed op de rekening over dit jaar hebben uitgeoefend. Gelukkig hebben van eene andere zijde de inkomsten die van het vorige jaar met 45.448.85 j overtroflen, hebbende die inkomsten met inbegrip van het batige saldo van vorige rekening, ƒ1,096,029.815 be dragen. Voor den afstand van den telegraaf aan hel Rijk is bedongen eene som van 22,000, doch onder het beding, dat de Maatschappij daaraan eenige verbeteringen zou brengen, welke ƒ8,436.51 hebben gekost. Van de som van ƒ114,000, waarop de vernieuwingen en verbeteringen geraamd zijn, heeft de raad de exploitatie-rekening over 1853 heiast met ƒ16,000, zul lende ook het overige gelijkmatig over eenige jaren worden verdeeld. De exploitatie-rekening over 1853 sluit met eene winst van ƒ407,421.46, waar van, na aftrek der uitloting van aandeelen en der renten op de verschillende geldleeningen, een batig saldo van ƒ195,093.46 ter beschikking der deel hebbers Idijft. Er zal derhalve, onder goedkeuring der algemeene vergade ring, een dividend van 3 pCt. of 30 per aandeel worden uitbetaald. Tot een bewijs van den hoogen prijs welke het land te Brielle heeft bereikt, strekke de verkoop van een 70-tal bunders kleigrond, die thans ruim ƒ60,000 opbragten en door den vorigen eigenaar voor minder dan de helft dier som waren aangekocht. Op de kaasmarkt te Alkmaar waren den 3den reeds 190 stapels aange- bragt, zooveel als men er nooit zoo vroeg ter markt gezien heeft; de prijzen waren van 2226 per 50 Ned. ffi. Te Ooslerwijk heeft den 5den een zware brand vier huizen in de asoh gelegd. De victualie, zout, vleeschboter enz., welke zich aan boord van de Russische oorlogs-korvet Navarino te Vlissingen bevindt, is den 3dea door een particulier aangekocht. Het schip blijft voorloopig daar onder bewaking van 2 Russische Officieren en eenige manschappen; de overigen zullen binnen wei nige dagen over land naar hun vaderland vertrekken. Er bestaat een plan om op het graf van Johan Hendrik Schweig te Groningen een gedenkleeken op te riglen, waartoe zich te Arnhem eene Com missie heeft gevormddie alle Onderofficieren van het Nederlandsche leger uitnoodigt, door bijdragen dat plan te helpen verwezenlijken. De redenen, die daartoe aanleiding gegeven hebben, zijn: dat Schweig ten aanzien van zijne bewezene militaire diensten als de merkwaardigste Onderofficier, welligt van alle legers van Europa, kon worden aangemerkt, hierin bestaande: dat hij van 6 April 1790, lot en met 5 Mei 1844 en alzoo meer dan 54 jaren, onafgebroken diende en 13 veldtogtcn had medegemaakt. .Van Nederland had hij eene bronzen, eene zilveren en eindelijk bij Zr. Ms. besluit van 22 Julij 1840 eene gouden medaille met ƒ150 gratificatie ontvangen, de laatste voor 50-jarige onafgebroken trouwe dienst, iels, waarvan men geen tweede voor beeld aantoonen kan. Door Z. M. den Keizer van Rusland was hem voor de krijgsverrigtingen van 1812, 1813 en 1814 insgelijks eene zilveren medaille toegekend. Na meer dan 12 jaren dienst heklom hij den eersten sport van de militaire ladder, en werd alzoo Korporaal in 1802, na 4 jaren Sergeant, en na 25 jaren dien graad te hebben hekleed, werd hij Onder-Adjudant- vaandeldrager, welken graad hij nog 13 jaren met voorbeeldigen ijver waar nam. Hbl Men meldt uit Vollenhoven van den 3den: Langs den geheelen oever der zee alhier ontwaart men nog steeds niets dan eene ijsmassa, hetgeen door den laatslen noordwesten storm zoodanig op elkander is gedrongendat het eene ongewone dikte bereikt heeft. Dit ijsveld belet nog altijd den door- togt naar zee aan de in de haven zijnde vaartuigen. Gelukkig hebben meest alle visschersschuitenaleer het drijfijs aankwam, zee gekozen, waar men thans met goed gevolg de haringvisscherij uitoefent. 's GRAVENHAGE7 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Controleur en Adjunct-Controleur der directe be lastingen en van het kadaster in Gelderland de Heercn A. J. van Oostvecn, thans Controleur te Arnhem en D. A. A. van Sorgengepensioneerd Ontvan ger der directe belastingen. Z. M. heeft het verzoek om gratie, ingediend door de heide leden van den gemeenteraad van Appeltern, die, ter zake van de openbreking van het Prolestanlsche schoolgebouw aldaar, tot drie maanden gevangenisstraf zijn veroordeeldgewezen van de hand. De Hoofdcommissie tot het oprigten van een standbeeld voor wijlen Z. M. AVillem II heeft hekend gemaakt, dat de onthulling zal plaats hebben op den 23stCD dezer; bij deze gelegenheid zal de Heer van Dam van Issclt eene redevoering houden. De 's Grav. Nieuwsbode bevatNaar wij vernemenbeeft den 3dett dezer aan het locaal" van bet prov. gouvernement van Zuidbolland dc eerste

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1