LEYDSCHE COURANT. o 1854. MAANDAG, 6 MAART. BINNENLANDSCHE BE RIG TEN. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 4 Maart. Heden morgen om 9 ure is een jongetje van omstreeks 8 jaren, die achter eene vigilante liep, bij de Donkersteeg, gevallen, met het hoofd tusschen de spaken van het wiel geraakt en een eind voortgesleept. Toen de vigilante op het geroep der aanwezigen ophield kon men het gezwollen hoofd niet meer van tusschen de spaken uithalen maar moest het wiel er afgenomen cn een spaak verwijderd worden. Gelukkig echter bevond de Heer Chirurgijn J. L. A. Deserline, die dadelijk hulp bood, de wond aan het hoofd niet gevaarlijk, en er is alle hoop dat het kind behouden zal blijven. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 3 Maart 354 volwassenen, 177 kinderen, te zamen 531. 4 338 172 510. Sedert er bij de corpsen voetvolk aanschrijving is ontvangen, om alle daartoe beschikbare onder-officieren tot een officiers-examen voor te bereiden houdt men zich dagelijks, van 's morgens tot laat in den avond, bezig, om zooveel mogelijk op de vereischlc hoogte te worden gebragt. Het examen zal in de helft dezer maand aanvangen. De miliciens der ligling 1849 zullen nietzoo als gewoonlijk op 10 Maart a. s. gepasporteerd wordenmaar zal eerst later daartoe magtiging worden verstrekt. De vergadering der Prov. Commissie van onderwijs in Zuidholland zal gehouden worden op Maandag den 24sten April. In Eebruarij zijn op den Hollandschen spoorweg vervoerd G3.291 per sonen cn is ƒ72,500 ontvangen op den Rijnspoorweg vervoerd 25,800 per sonen en ontvangen ƒ44,483. De Buiksloter Ham is verkocht voor ƒ156,000. De aardappelenmeel-fabriek van den Heer v. d. AVaerden te Ridderkerk is den l810" met de belendende behuizingen door hevigen brand vernield. Te Ablasserdam is den lstcn een huwelijk voltrokken tusschen een man van 47 en eene weduwe van 77 jaren. Te Haarlem zullen, wegens vermeerdering van garnizoen, de stallen der ruiterij hersteld worden, waartoe eene som van ƒ10,000 wordt vereischt. A'an den Helder wordt gemeld, dat van daar cenige huisgezinnen tot den burgerstand behoorende, met dit voorjaar naar Noord-Amerika en be paaldelijk naar AA'isconsin zullen vertrekken. Aanhoudende gunstige berigten hunner aldaar reeds gevestigde betrekkingen, schijnen hen daarheen te lokken. Ook uit den Bommelerwaard en uit Zuid-Beijerland wordt berigt, dat onder scheiden personen zich gereed maken om naar Amerika te vertrekken. Uit. Grijpskerk, in Groningen, wordt gemeld, dat zekere II. Brouwer, van beroep marskramer, dezer dagen aldaar bij den landbouwer Rozema kwam, en daar hij eenigen tijd moest wachten, alvorens men hem kon te woord staan, wees men hem eene plaats bij het vuur aan in de slookhut. Naar het schijnt, hebben hem daar, welligt hongerig en door de geur ver leid de ten vure zijnde spijzen al te zeer aangetrokken en heeft hij zoo een vrij groot stuk spek uit den pot gehaald cn het onrniddclijk opgegeten, ten gevolge waarvan hij, zich verwijderd hebbende, op eenigen afstand van de boerderij dood is nedergevallen. Bij onderzoek bleek, dat de ongelukkige kramer het zwoord van het genuttigde spek in den zak had gesloken. De Commissaris van Policie te Breda berigt in dd. 2 Maart j 1dat van de diligence van de onderneming van Gcnd Loos is verloren, een pakje barikhillettenbestemd voor een leerkooper te Antwerpen, te zaïnen bevat tende ƒ1,824.82;. A'olgens een particulier berigt uit Genua van 20 Feb., zou 's Lands fregat Doggersbank, Bevelhebber Smit van den Broeeke eerstdaags naar Malta en van daar naar Smyrna vertrekkennaar men vernam met het doelom den Nederl. Consul aldaar aan boord te nemen. (A. C.) Te AA arqutgnies in Bélgie is dezer dagen de weduwe Cavanaille in 90-jarige ouderdom overleden, achterlatende 9 kinderen, 38 kleinkinderen, z2 achterkleinkinderen en 1 achter-achter-kleinkind; zij was op haar 23ste jaar gehuwd. 's GRAVENHAGE, 4 Maart. Bij besluit van den l«ten dezer, heeft Z. M. aan JhL ML G. C. Fontein Aerschuir, benoemd tot Regter in de Arr.-Regtbank t« Alkmaar, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeenten Ileilo cn Limmen, en in diens plaats benoemd P. L. AVentholt. Bij Koninkl. besluiten van den l5tcn dezer, zijn benoemd tot Ontvan gers der registratie en domeinen: te Doesburg, de Heer F. H. van de Poll, thans Ontvanger te Eist; te Eist, de Heer AA'. Mac Alesler Loup, aan den Helder; aan den Helder, de Heer 11. L. de Grave, te Texelen aan den Heer Jhr. V. Engelenop zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Abcoude c. a.en in zijnen plaats benoemd de lleer A. J. L. Kooy, thans Ontvanger te Loppersum alsmede aan den Heer J. T. van de Kasleele, Ontvanger te Zuilen, op verzoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Bij besluit van den 2dcn dezer, heeft Z. M. ter vervanging van wijlen den Heer II. J. Royaards, tot gewoon Hoogleeraar in de Godgeleerde Facul teit aan de Hoogeschool te Utrecht benoemd den Heer B. ter Haar, Theologiae Doctor, en Predikant te Amsterdam. Z. M. heeft den 2llen een the-dansant gegeven, hetgeen door een 300-tal personen is bijgewoond en tot laat in den nacht geduurd heeft. Z. K. II. Prins Frederik heeft aan den Heer AA'. F. G. Nicolaï, die bij gelegenheid van de laatste partij, die dezer dagen bij den Prins is gehouden, de tooneelmatige voorstelling met piano-spel heeft begeleid, een fraaijen en kostbaren doekspeld, als een bewijs van aandenken, ten geschenke gegeven. De Regering houdt zich bezig met het in gereedheid brengen van een ontwerp van wet, strekkende tot wijziging van de wetboeken voor bet krijgs volk te land en te water. Den 28sten Febr. is te Arnhem gearresteerd en naar het huis van verze kering overgebragt de aldaar woonachtige gepensioneerde Luit.-Kolonel v. B., als verdacht, naar men zegt, van zich te hebben schuldig gemaaktaan ont vreemding van effecten, aan zijne alhier wonende zuster toebehoorendedie arrestatie heeft door den Commissaris van policie, geadsisleerd door 2 agenten, ten gevolge eener telegraphische mededeeling nil deze stad plaats gehad. Nadat hij gisteren in bet huis van arrest alhier was overgebragt en een ver hoor had ondergaan, is kort daarna zijn zoon, de Advocaat, die AA'oensdag was aangehouden doch losgelaten, insgelijks ten huize zijner tante gearresteerd en voorloopig mede in de gevangenis overgebragt. Er zijn daaromtrent velerlei geruchten verspreid. De romp van de pink Zeemanshoop van Scheveningen is te Calandsoog aangespoeld, zoodat de bemanning zeker verongelukt is. EN «EI; AN». LONDEN, 1 Maart. De Regering heeft de voordraglen tot verandering van de zamenstelling van het Lagerhuis en tot uitbreiding van bet kiesregt ingetrokken, daar de tijds omstandigheden thans minder geschikt zijn voor eene kalme beraadslaging over gewigtige hervormingen. In hel Lagerhuis is een voorstel van den Heer Chambert, om een on derzoek naar de kloosters in te stellen, ofschoon het Ministerie zich tegen dat voorstel verzette, met "186 tegen 119 stemmen aangenomen. Sedert 1843 waren de kloosters van 56 tol 220 vermeerderd. In genoemd huis is door een der liberale leden, den Heer Gibson, aangekondigd dat bij in eene der eerstvolgende zittingen aan het Huis voor stellen zou te verklaren dat de kaapvaart eene wijze van oorlog voeren is die niet door het voorbeeld van hel Britsche Gouvernement mogt worden gewettigden Hare Majesteit te verzoeken geen kaperbrieven of brieven van represaille aan particuliere vaartuigen te verleenen. FRANK KIJK. PARIJS, 2 Maart. De rede des Keizers heden bij de opening der Kamers gehoudenliep eerst vrij uitvoerig over de vraag omtrent de levensmiddelen, en daarna over de Oostersche zaken. Zijne rede was hoewel bedaard zeer stellig. Hij ontvouwde de beweegrede nen die Frankrijk hebben gedrongen het zwaard te trekken, hij herhaalde de gelofte om zich van alle verovering te onthouden, bevestigde dat er eene innige verbindtenis met Engeland bestaat, wees de verandering aan die, zeide hij, in Duitschland ten aanzien van Rusland is gekomen, met name in Oostenrijk.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1