te vervaardigen. Ook wordt op hare bezittingen aan veie vaders van arme huisgezinnen bij voortduring arbeid verschaft. pij (]e laatste volkstelling in Nassau is gebleken dat er zich 225,071 Evangelische en 195,656 R. Katholieke inwoners bevinden. RU8LAN D. PETERSBURG16 Februarij. Vorst Paskewitsch is benoemd tot Opperbevelhebber van het leger van den Donau. Aan de Russische vloot zijn bevelen gegeven om eene ontmoeting niet de vereenigde violen te vermijden. De Keizer heeft aan de regementen, die naar de Keizer van Oostenrijk en den Koning van Pruissen zijn genoemd, en waarvan die Vorsten Kolonels zijn, andere namen gegeven. Aan de bur gerlijke en militaire beambten is het dragen der hun door de beide genoemde Vorsten geschonken onderscheidingsteekenen verboden. In het officiële Journal de St. Petershourg is dezer dagen als bijlage onder den titel: La Russie dans son droitde Fransche vertaling van eene oorspronkelijk te Londen in het Engelsch uitgegeven brochure verzonden, welke, zoo uit hoofde van deze wijze van verspreiding, als om haren inhoud, eenigermate als een Russisch staatsstuk schijnt te kunnen worden beschouwd, en waarvan het slot dus luidtOns doel waste bewijzendat Rusland ten aanzien der Oostersche quaes tie in zijn regt is. Wij hebben pogen aan te toonen1". dat de oorzaak van den strijd nog altijd dezelfde is, als bij het begin der onderhandelingen, en dat de verantwoordelijkheid daarvoor niet op Rusland kan rusten2°. dat Ruslandtoen het een regt van bescherming over de leden van een Christelijk kerkgenootschap in Turkye eischle. en op dien eisch met volharding aandrong, ja zelfs bedreigingen bezigde om dien door te drijven, niets gedaan heeft dan wat Oostenrijk, Pruissen, en bovenal Engeland insgelijks gedaan hebben; en dat het genoodzaakt was zoo te han delen om zijn politieken invloed te behoudendie bedreigd was door conees- sien. welke de andere Mogendheden kort te voren ten behoeve van andere Christelijke kerkgenootschappen erlangd hadden; 3°. dat de vrees, dat de Kei zer hieruit een voorwendsel zou ontleenen om zijn rijk ten koste van Turkye te vergrooten, ongegrond is, en dat de eenige oorzaak van den strijd in waar heid alleen die is, welke Rusland opgeeft, te weten de henadeeling der Grieksche godsdienst in de quaestie van de heilige oorden, en de beleediging, die aan Rusland toegevoegd werd, toen het daarvoor voldoening vroeg; 4°. dat, welke ook de staat der quaestie geweest moge zijn vóór de weige ring van Turkye om de nota der Weener conferentie en de voorwaarden aan te nemen, welke door Frankrijk en Engeland als reglvaardig en voor Turkye aannemelijk beschouwd zijn, die heide Mogendheden sedert deze weigering geenszins gehouden zijn om de Porie te ondersteunen en voor haar te strij den; 5°. eindelijk, dat eene gezonde staatkunde haar moet weerhouden van zulks te doen, daar de nadeelige gevolgen en de rampen des oorlogs duizend maal grooler en zekerder zijn, dan al die welke ooit voor Frankrijk en En geland zouden kunnen ontstaan uit de denkbeeldige verovering van Turkye en van eenen weg naar Indië, die door Rusland geopend zou kunnen wor den, terwijl zij reeds een veel geschikleren bezitten." TURKYE. Een Hoofdofficier van de Engelsche en een van de Fransche genie zijn dezer dagen te Konstantinopel aangekomenen hebben zich naar de Darda- nellen begeven, die, naar men zegt, in staat van verdediging zullen gesteld wordeninzonderheid aan de Europesche zijdeook moeten die Officieren in last hebben eene geschikte plaats te zoeken om Fransche en Engelsche hulp troepen te ontschepen en te legeren. Khiwa is den 11clcn December 11., na eene belegering van 32 dagen, door de Russen ingenomen. Uit Zevenbergen wordt het volgende medegedeeldDe Zevenbergsche veefokkers drijven reeds sedert menschengeheugenis hunne groote kudden scha pen bij het begin van den herfst naar de lage Donaustreken in Bulgarië, om ze daar te laten overwinteren, alwaar zij te dier. einde uitgestrekte lande rijen in pacht hebben. Thans hebben de Turksche Gezaghebbers deze vee houders gedwongen, hun die kudden schapen in koop af te slaan. Het geld werd den eigenaren bij hunne terugkomst in Wallachije door de Russische Bewindvoerders afgenomen en verbeurd verklaarddaar de Russen den ver koop van levensbehoeften, vooral echter van vee, aan de Turken op strenge straf verboden hebben en geen verschil lusschen vrijwilligen en gedwongen verkoop willen doen gelden. De benadeelde eigenaars, die Ooslenrijksche onderdanen zijn, hebben daarop hij den Oostcnrijkschen Vertegenwoordiger te Bucharest hunne bezwaren daartegen ingebragt. Het aantal schapen, die als de eigendom van Oostenrijksche onderdanen in Turkye overwinteren, beloopt verscheidene honderdduizenden en vormt den rijkdom en de welvaart van vele Wallachijsche dorpen. Nopens den opstand der Grieken in Epirus, wordt uit Weenen van 26 Eebruary gemeld, dat de opstandelingen de citadel van Arta hadden be- magtigd. Op het eiland Negropont was mede een oproer uitgebrokentwee Generaals hadden zich bij de opstandelingen aangesloten. Volgens berigten uil Corfu van den 13den Februarij, die door de Weener Lloyd worden medegedeeld, gingen vele jongelieden van de .Ionische Eilanden den Griekschen opstand ondersteunen, terwijl hel Britsche bewind dier eilanden tot nog toe geene maatregelen wegens dien opstand had genomen. VEREENIGDE STATEN. De President heeft het verdrag met Mexico den Senaat toegezonden en ver scheiden gewigtige wijzigingen daarin aanbevolen. De groote tentoonstelling heeft een verlies van 125,000 dollars voor de aandeelhouders opgeleverd. De GronCour. beval het volgende schrijven uit de Nederlandsehe kolonie Sheboygan, dato 24 Jan.: Met genoegen vernemen wij uit de N. Y. Chris tian Intelligencer van den 12dcn Jan., dat het 'snitgevers voornemen is, in zijn volgend nominer een aanvang te maken met de publicatie eener ver taling van de Beknopte geschiedenis der Nederlandendoor den met roem bekenden Amsterdamschen schrijver van Lcnnep. Het valt niet te ontkennen dat de Amerikanen over het algemeen eene uiterst geringe kennis bezitten van de geschiedenis onzes ouden vaderlands, en die kennis is dan veeltijds nog zoo partijdig, dat zij daardoor veel van hare waarde verliest. De verta- ling is geschied door zeker jong Heer te Newark, in New-Jersey woonachtig, en wanneer deze in zijne overzetting wel heeft mogen slagendan mogen wij elkander als Nederlanders geluk wenschen, dat de tijd is aangebroken, dat onze Amerikaansche vrienden den roem onzer vaderenhunne vorderingen in kunsten en wetenschappen, uitvindingen en wat dies meer zij, naar waarheid geschetst en in een klaarder daglicht gesteld zullen zien. OOST-INDIE. BATAVIA, 9 Januarij. De berigten van daar uit de Javasche Couranten van het begin van Ja nuarij bevatten, behalve een verslag van de verrigtingen van 's Lands zee- magt, dat geene bijzonderheden van aanbelang vermeldt, nog het volgende omtrent den verslag van het onderzoek naar den mïneralogischen rijkdom van het eiland Baljan in het algemeen, en bijzonder in steenkolen, koper en goud. Nadat in den aanvang des vorigen jaars eenige proefgravingen hadden plaats gevonden, werd de eerste mijn geopend, op eenen heuveltop in het gebergte, ruim 3 uren gaans van de negorij Baljan. In deze mijn wordt nog steeds voortgewerkt. Alleen de bovenlaag is ontgonnen. De daaruit voorkomende kolen zijn van verschillende hoedanigheid: goed hard, zoowel als zacht met geringe kleilagen doorsneden. Aan de helling van den heuvel, omstreeks 25 voeten lager, was een gang geopend, ten einde de uitgraving te bespoedigen. in eene vlakte, Amassing genaamd, was mede eene laag kool ontdekt, waarvan de ontginning om de gunstige ligging verkieslijker geacht werd, dan daar waar zij thans plaats heeft. Ook ter westkust van het eiland is in het gebergte eene kolenlaag aange troffen, die aanvankelijk doet veronderstellen goede kolen te bevatten, daar eenige afgeslagen stukken, hoewel met water doorweekt, eene vastheid be zaten, die ze voor stoomschepen bruikbaar doet zijn. Den 14Jen December jl. had te Padang eene veiling plaats van 31,300 pikols gouvernements-koffij die te zamen rendeerden ƒ55,654.20, of ge middeld ƒ24.17 per pikolzijnde 2.01 per pikol meer dan bij de jongste September-veiling was bedongen. Men leest in den Oostpost van den 28sten Dec.: Particuliere berigten uit de Molukkos melden ons, dat in de nabijheid van het eiland Keij, twee eilanden, van de grootte van het Poelo-Piesang-eiland uit zee zijn verrezen. Men meent, dat dit merkwaardig natuurverschijnsel in verband staat inet de vreesselijke aard- en zeebevingen, welke die streken op den 26stel1 November hebben geteisterd. De grond dier eilanden is nog week en goudgeel van kleur; de Gouverneur der Molukkos zoude spoedig een stoomschip derwaarts gezonden hebben, ten einde een bepaald onderzoek naar derzelver wezenlijke gesteldheid te doen. De hofreis naar Jedo, hoofdstad van Japan, die volgens gebruik in 1854 j door het opperhoofd der factorij voor den Nederlandschen handel zou worden ondernomenis ten gevolge van het overlijden van Z. M. den Keizer van Ja pan uitgesteld. KERKNIEUWS. De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Monnikkendam heeft beroepen Ds. J. C. de Vyver te Katwijk aan Zee. STADS BERIGTEN. ïSurgcvIijfce £tattb. Van den 23 Februarij tot en met den 1 Maart 1854. BEVALLENS. Zalm Z. M. M. van Beekgeb. van der Linde, Z. C. C. Karreman, geb. van Rijn, D. J. S. Verbeek, geb. Weerlee, Z. levenl. H. Noest, geb. Eikerbout, D.J.Tiljeur, D. A. M. van Dooremalen, geb. van Schalen, D. M. Vinkesteingeb. van Kerkhof. D. J. de Wekker, geb. Fenne- kes. Z. A. Weidema, geb. Smit, Z. G. van Weeren, geb. van der Reek, Z. J. M. S. Rozier, geb. Schouten D. M. Rozier, geb. van der Linden, D. J. Pen ceelgeb. Verwer, D.J. de Haasgeb. Gordijn, tweel. beide Z. levenl. M. van Zijp, geb. van den Berg, D. C. A. M. van Leeuwen, geb. van Gils, Z. E. C. van Ilassel, geb. van Weggen, Z. E. A. T. Laresgeb. de JongD. M. E. Draijergeb. VisserZ. C. S. van Werkhoven geb. BroekvcldD. J. Pon sen, D. II. de Buyst, geb. van Wijngaard, Z. S. M. Overveldgeb. Planken Z. H. van den Dopgeb. HakmanD. levenl. J. Vermondgeb. TeilD. J. van der Wijngaardgeb. LambooyZ. GEHUWD: II. G. KrayenbrinkJm. en L. S. W. Zaalberg, Jd. D. Laman, Jm. en M. Overduin, Jd. D. Siljee, Jm. en S. van Duuren, Jd. J. J. Klinken berg,.lm. en J. van der Kaay, Jd. A. J. T. Tydeman, Jm.en S. M. Terpstra,Jd. OVERLEDENAdra. IIenda. van As, 28 j. P. P. PielersZ.3 j. en 7 m. E. Vlek, geb. Paternotte, 62 j. J. C. Meyers, D. ,3j. en 8 m. J. C. Stepha- nus, Z.1 j. en 10 m. J. Karreman, D.2 d. Elisabb. Boetje, 27j. S. Kleyhorst, geb. Caffijn, 68 j. C. J. Briejcer. Z., 10 rn. A. M. Stadhouder, D.1 j. en 11 m. H. R. de Breuk, Z.7 id. F. A.L. Jackson, 56 j. H. van Andel,Z.4 m. A. SandersZ.6 m. W. Wagemans, geb. Kelk, 70j. C. Broer, 86 j. J. Jansen, D.3 w. L. Planje, D., 4 m. P. C. Bomlie, Z., 4 m. II. J, Matthes73 j. L. W. EngelsD.6 m.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3