COURANT. LEYDSCHE N°. 26. 1854. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOE1NSDAG 1 MAART uil Zaturdag Avond. BIMENLANDSCHE BEfUGTEIV. LEYDEN, 28 Februarij. Heden werd alhier de 57ste verjaardag van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden onder anderen met het houden eener groote parade gevierd. De Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam heeft den 2ssten hare gewone maandelijksche vergadering gehoudenwaarin onder ande ren gesproken heeft Dr. F. Dozy over een anatomisch en phytografisch on derzoek der spagnaceae (cryptogainische plant)en Dr. 11. Schlegel eene verhan deling heelt medegedeeld over de Dodo, zijne classificatie en de afleiding van zijn naam dod-aars. Er was ook een brief ingekomen van den Hoogleeraar F. Kaizer. aanbiedende eene verhandeling, getiteld: verslag der werkzaamhe den, verrigt op het observatorium te Leyden in 1853; en eene van den Heer J. Oudemans, getiteld: rnémoire sur l'orbite de la comèle périodique de Darest. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt 26 Februarij 365 volwassenen, 199 kinderen, te zamen 564. 27 393 187 580. 28 410 194 n 604. Het contingent, dat Zuidholland voor de ligting der nationale militie van dit jaar moet leveren, bedraagt 1633 manschappen, van welke 109 door onze stad; Noordholland moet 1399 manschappen leveren. De Handelmaatschappij heeft 8 schepen bevracht voor Amsterdam, 2 voor Rotterdam, en voor Dordrecht en Schiedam elk één. In de vorige week strandde te Amelandten gevolge van stormweder bij hevige branding, het Hannoversche kofschip Amor, Kapt. W. II. Uiter- mark qq.komende met haver van Einden en bestemd naar Londen. Niette genstaande de hevige branding gelukte het der reddingboot der Noord-en Zuid- lioll. redding-maatschappijonder bestuur van den lieer Burgemeester en bemand door 9 zeelieden van Ameland, met levensgevaar de schepelingen, ten getale van 4 te redden en behouden aan wal te brengenwaarna het schip spoedig verbrijzelde. Schip en lading zijn verloren, gelijk ook het grootste gedeelte der tnigagie en al de goederen der geredden. Uit Enkhuizen meldt men dat er thans veel kaheljaauw wordt gevan gen en de haringvangst ook zeer goed ging. Uit Kampen schrijft men dat nog meer uitbreiding aan het instructie- bataillon zal worden gegeven door een grooter getal jongelieden toe te laten. Te Ilerwijnen in Gelderland en te Bedum in Groningen maken zich onderscheiden inwoners gereed, om naar Noord-Amerika te verhuizen. De cholera is thans te Leeuwarden geweken. Er waren van 9 Nov. tot 2 dezer, 27 personen aangetast, van welke 16 overleden. De haven van Blokzijl was tot groot nadeel van scheepvaart en handel, wegens de aanhoudende noordewinden nog met ijs bezet. Aldaar waren door den storm van den 26sten drie huizen ingestort; de bewoners hebben zich echter nog kunnen redden. Den 25sten is wegens den storm het water te Groningen zoo gewassen dat al de lagere gedeelten van de stad onderliepen. De Middelburgsche Cour. meldt het volgende uit Goes van den23ste": Gisteren werd er eene verkooping gehouden te 's Gravenpolderverscheidene personen gingen zich daarbij meer of min te buiten aan den drank. Onder deze behoorde zekere smid uit de nabuurschap die óf door dronkenschap óf door eenig ander toeval in den gemeenleput te 's Gravenpolder geraakt en eerst lang daarna er levenloos werd opgehaald. Nog een persoon geraakte in het water doch werd gelukkig bij tijds gered. Te Breda is L. V. die door het mishruik van sterken drank zijn aan zienlijk vermogen verkwist en vrouw en kinderen daardoor ongelukkig heeft gemaakt, in beschonken toestand van eene steilte in een moddersloot gevallen en aldus gestikt. In het Handelsblad leest men het volgende: Het dagblad Overijssel bad voor eenige dagen bij wijze van vraag gemeld, dat een schippersknecht, op presumptie van verduistering van gelden, door den Commissaris van Policie te Kampen aangehouden en gevankelijk naar Zwolle vervoerd, circa 2) maand, nadat door dc- Regtbank de onmiddelijke invrijheidstelling was bevolen, door nalatigheid van het Openb. Min. bij die Regtbank, onwettig is gevangen ge houden. Thans leest men in hetzelfde dagblad het volgende: sliet feit, dat wij in genoemd Nommer zagen vermeld, omtrent eene ille gale gevangenhouding van zekere II. A., schippersknecht van Elburg, heeft zich tot ons leedwezen bevestigd, en is deswegens reeds eene vervolging tegen het Parket ingesteld. Natuurlijk is hier alleen aan een ongelukkig verzuim te denken, en dat, naar men ons medegedeeld heeft, uit eene verkeerde or ganisatie van het Parket zou zijn voortgevloeid. Immers toen de Heer Bruce het Parket waarnamliet deze de gedetineerdenwier ontslag door de Regt bank gelast was, persoonlijk voor zich komen, om hun met hun ontslag be kend te maken. Op deze wijze was alle vergissing onmogelijk; thans wordt hel bevel tot ontslag aan deze of genen regtsbeambte ter hand gesteld om aan den Cipier over te reiken. Vroeger werkten de Officier en de Substituut ge zamenlijk en in hetzelfde vertrek, thans afgescheiden en afzonderlijk; de Officier heeft het correctionele geheel aan den Substituut overgelaten, en nu ontstaat de belangrijke vraag: Of de Officier zijne verantwoordelijkheid op den Substi tuut kan overdragen, die geen onafhankelijken werkkring heeft, als onder de Fransche wetgeving, en in alles ondergeschikt is aan de bevelen van het hoofd van het Parket" 's GRAVENHAGE28 Februarij. Z. M. heeft den gewezen Spaanschen Gezant, Baron d'Arnaud benoemd tot Commandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Bij besluit van den 24sten zijn benoemd bij het Depart, van Financiën: tot Hoofdcoinmisende Ileeren IV. K. F. Zwierziua, T. A. Engelhert van Bevervoorde en II. J. IV. Visserthans Commisentot Cominisen de Ileeren C. J. Swaan, M. N. A. Vestieu, VV. A. Ribbe, M. Bowier, Az.J. Carabain Mourand, J. L. Ileubel, J. Oltmans en M. J. A. van Berkel, thans Adjunct- Commisen. Bij besluit van den 22sten heeft Z. M. de bij het Koninkl. besluit van den 24st™ Januarij 1841, vastgestelde zilveren medaille toegekend aan 11. van Rossen, schipper te Maassluis, als hebbende met gevaar van zijn leven de overgebleven manschap der Noorweegsche brik Hardiesse, van Arendal, op zee gered. De Minister van Justitie heeft bekend gemaaktdal Z. M. bepaald heeftdat uithoofde der noodzakelijkheid om de ambtenaren en beambten van Rijkspo- licie als agenten der uitvoerende magt te voorzien van een onderscheidings- teeken, waardoor zij zich in de uitoefening hunner fur.ctiën, als zoodanig, ten allen tijde kunnen doen kennen Aan alle ambtenaren en beambten van Rijkspolicie zal worden uitgereikt een ambtspenning, voorzien aan de eene zijde van Ons naamcijfer onder eene koningskroonaan de keerzijde van het woord Rijkspolicie" en daaronder het volgnommer waarop de houder in hel algemeen register van het personeel van Rijkspolicieambtenaren staat opgeschreven; een en ander overeenkomstig het model aan dit besluit gehecht. Dat deze ambtspenning, vervaardigd van wit metaal, en ten allen tijde aan een zwart zijden lint ter breedte van een Nederl. duim, om den hals, onder het vest gedragen, alleen dari zal worden vertoond, wanneer de Rijkspolicie- amblenaar of beambte, hetzij in 't belang van 's Rijks dienst of ter bescher ming van zijn persoon, het noodig acht, van zijne hoedanigheid en bevoegdheid als zoodanig te doen blijken. Dat de penning is staatseigendom en door den houder zorgvuldig zal wor den bewaard en bij zijn ontslag of overlijden aan den Minister van Justitie teruggezonden. Schade of verlies ten gevolge van merkelijke achteloosheid zal op den nalatige worden verhaald. Het gala-halgisteren avond door Z. M. gegeven, werd bijgewoond door I1II. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik. Op dat bal bevonden zich de leden van het Corps Diplomatiqne, de Ministers en velen aanzienlijken. Men verneemt dat door Z. M. dezen winter geene bals meer zullen gegeven worden. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze de verjaardag van Z. K. II. Prins Frederik herdacht. Tegen den middag is er op het paleis van Z. K. H. een dejeuner-dinatoirdat door de leden van het Koninklijk Huis met zijn gevolg wordt bijgewoond. Des middags familie-diner bij II. M. de Koningin- Moeder. 's Avonds zal ten paleize van Z. K. H. eene voorstelling plaats heb ben zamengesteld uit leden behoorende tot het gevolg van hel Koninklijk Huis, die door de Koninklijke familie en vele aanzienlijken zal worden bijgewoond.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1