LOTING YOOR DE NATIONALE MILITIE. In de laatste twee dagen zijn een aanmerkelijk aantal personen in hechte nis genomen, doch aan de dagbladen is aanbevolen daarover te zwijgen. Men zeft dat het eene zamenzwering gold; maar het schijnt dat het alleen te doen was om eene demonstratie op den 24slcn dezer, den verjaardag van de stichtino- der Fransche republiek. De in hechtenis genomen personen schijnen meestal republikeinen van socialistische denkwijze te zijn; er bevin den zich ook verscheidene legitimisten en eenige priesters onder. pen jsten en 2deB dezer heeft men te Oran vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. PRÜϧ§E1V. BERLIJN, 23 Februarij. De bij de Tweede Kamer ingekomen hegrooling doet zien, dat de in komsten een overschot van 800,000 thl. zouden leveren; deze worden echter niet alleen voor de buitengewone uitgaven vereischt, maar daarvoor is nog een millioen thl. aangevraagd. De gewone en buitengewone uilgaven en onkos ten zijn daarbij beraamd op 107,990.069 thl.de uitgaven zijn 4,980,696 thl. meer dan in 1853. De Regering laat thans 3 ooilogsfregatten van 60 stukken ieder aan bouwen; 2 te Dantzig en 1 in Engeland. De honden-belasting alhier heeft in 1853 de som van 25,300 thl. in de gemeentekas doen storten. Het getal der belastingvrije honden beliep 1801. Van 27 Dec. 1852 tot 19 Dec. 1853 werden uit Zwitserland alléén over Havre naar Amerika enz.uitgevoerd 245,568 horologiënwaarvan 46,547 gouden, 135,994 zilveren, 34,523 koperen, spinsbekken enz., en 28,574 enkele uurwerken zonder horologiekasten. Uit de Beijersche hooglanden wordt gemeld, dal in eene reeks van jaren de sneeuw niet zoo hoog op het gebergte lag als thans; ook in Zwitserlandin het Badensche en Wurtemberg is voor de tweede maal dezen winter zooveel sneeuw gevallen, dat duizende menschcn bezig zijn, om de wegen gangbaar te maken. ©OSTETÏI6IJM. 4VEENF.N, 23 Februarij. In een telegrafisch berigt wordt, volgens den Oostenrijksche Correspon dent gemelddat de aanhoudende krijgsgebeurtenissen den Keizer genoopt hadden bij de reeds in het Banaat gekanlonneerde troepen nog 25.000 man te voegen om des noodignaar gelang van omstandighedenop de grenzen zich in beweging te kunnen zetten en elke operatie van den anderen kant aldaar krachtig legen te gaan. Men zegt dat er bij Oostenrijk meer en meer toenadering tot Frankrijk begint te ontslaan, nit vrees dat de opstand in den Epirus, welke landstreek zoo na aan de oostelijke uiteinden zijner heerschappij grenstdien opstand derwaarts zou overbrengenwaarom het voor die Mogendheid van belang zou zijn die grenslanden goed te bezetten, waartoe hij in Italië de handen vrij moet hebben en zich verzekerd kunnen houden dat aldaar, op hoop van onder steuning van Frankrijk, geen opstand uithreke. RI SLAN I». PETERS BURG, 16 Februarij. Het officiële Journal de St. Pètershourg bevat eene mededeeling om trent de afbreking der diplomatieke betrekking van Rusland met Engeland en Frankrijk, en zegt hoofdzakelijk het volgende: Het is uit officiële nota's geblekendat Frankrijk en Engeland niet alleen de Turken wilden beschermen tegen eiken aanval ter zee van Ruslands zijde, maar hen ook wilden helpen hunne havens van levensmiddelen te voorzien te gelijker tijd Rusland belettende levensmiddelen te voeren naar zijne ha vens; en alzoo ten behoeve van Turkye, des noods met dwang, Rusland de vrije vaart in de Zwarte zee beletten. De houding dier Mogendheden is in het oog des Keizersniet alleen eene zware inbreuk op zijne regten als oorlogvoerende partijmaar ook eene werk- dadige deelneming in eenen oorlog waarvan zij tot nog toe aanschouwers waren gebleven. Z. M. heeft gemeend reeds dadelijk plegtig te moeten pro testeren tegen die schending zijner regten, zich voorbehoudende zoodanige handelwijze aan te nemenals hem in de toekomst het best zal voegen. Intusschen heeft hij geoordeelddat voorloopig de stelling zijner Vertegen woordigers te Londen en te Parijs thans niet langer was overeen te brengen met hetgeen hij aan zich zei ven verschuldigd is, en met betrekkingen die, hoe wankelbaar ook in den laatstcn tijdevenwel het karakter van wederzijdsche vriendschap en welwillendheid nog niet geheel hadden verloren. De diplo matieke betrekking tusschen Rusland en die beide landen is alzoo gestaakt; zullende de Gezanten van Engeland en Frankrijk insgelijk Petersburg verlaten. In deze mededeeling wordt niet gedreigd en nog minder is zij een oorlogs manifest tegen de Westersche Mogendheden. TUttKIE. Er is tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Turkye anderzijds een tractaat geteekend en naar Londen opgezonden. De eerstgenoemde Mo gendheden verklaren daarbij plegtig, bij den oorlog geene denkbeelden van verovering of uitbreiding van grondgebied te koesteren. Turkye daarentegen verbindt zichover den vrede niet zonder de toestemming barer medecon tractanten te onderhandelen. De opstand in Epirus, Macedonië, Albanië en Tbessalië breidt zich in hooge mate uit. De opstandelingen hebben 40,000 Grieksche Arnauten onder de wapenen. Janina, Merzova en AgrafFa zijn in opstand. De Turksche troe pen op de grenzen van Montenegro rukten tegen hen op. Uit Athene worden volgens berigt van den 16dcndeze tijdingen om trent de uitbreiding van den opstand in de gansche aan het noorden van Grie kenland grenzende landstreek bevestigd. Zelfs was op het eiland Negropont het geheele garnisoen van Chalkis met al de zich daar bevindende gevange nen, gedeserteerd. Op den eisch van Turkye was de Directeur van policic aldaar van zijnen post ontzet. STA ©S BEÏRÏGTEIST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Letden doen te we ten, uit naam van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Prov. Zuid- Holland, dat bij resolutie van den Minister van Finantiën van 23 Februarij 1854, bepaald zijn de prijzen, het opgeld daaronder begrepen, waarvoor de Collecteurs, Splitters en Debilanten fier Staats-Loterij de loten en gedeelten daarvan, voor de derde week der trekking van de laatste klasse der 222ste Loterijzullen mogen uitgeven, te weten: Bij Verkoopt. Geheele Loten Halve Vijlde Tiende Twintigste ƒ84.00. - 42.00. -16.80. - 8.40. - 4.20. Bij Verhuring Geheele Lotenƒ47.00. Halve- 23.50. Vijfde9.40. Tiende - 4.70. Twintigste- 2.35. van Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat, bij art. 3 Zr. Ms. besluit van 6 Januarij 1831, n°. 68 Staatsblad n". 2), uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debilanten gehouden zijn, om zich naar die prijsbepaling te regelen, en deze gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te hebben. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Letden, 24 Februarij 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DENontvangen heh- bende de alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie, van dezen jare 1854, deel moeten nemen; doen te weten, dat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een' iegelijk zal liggen, ter Plaatselijke Secretarie, van Dingsdag den 21sten Februarij tot Woensdag den lstea Maart aanstaande, 'smorgens van 10 tot des namiddags ten 3 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie op deze nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Luitenant Kolonel Militie Commissaris kennis Ie geven; alsmededat de loting zal plaats hebben op de Groole Pers van het Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 2den Maart 1854, des Morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D. E, F, G, H, I, J, K en L; en op Vrijdag den 3den Maart 1854, des Morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Ieder opgeschrevene zal bij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorz. plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze ken nisgeving nitgedruktterwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkeu- rige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, dit twee dagen vóór den dag der loting, ter Secretarie kan worden afgehaald: en hebben de lotelingen het regt, om bij de oprolling van de loting-nommers op den 2deB Maart 1854, 'smorgens ten 10 ure, zich te komen overtuigen, dat al de nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wien zulks moge aangaanom tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oproepings-biljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, deze alsdan aan den Luitenant Kolonel Militie-Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Bnrgemeester en Wethouders voorn,, Leyden21 Februarij 1854. VAN LIMBURG STIRUM, De Secretaris v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Ter vervulling der vacature van de Predikantsplaats in de Herv. gemeente te Delfzijl (prov. Groningen), zijnde eene Koninkl. collatie, is, overeenkomstig de door de leden des Kerkeraads mitsgaders Kerkvoogden en notabelen gedane keuze, uit eene door het Dept. voor de Zaken der Ilerv. Eeredienst enz. op- gegevene nominatie, bij Koninkl. besluit van den 16den, de benoeming uil- gebragt op Ds. W. Boekhoudt, te Krewerd. ABVERTEÜÏIEK. Heden overleed in den ouderdom van twee en zestig jaar, Mejuffrouw ELISABETH PATERNOTTEgeliefde Echtgenoote van Letden, 23 Februarij 1854. NIC. HEND. VLEK. Heden overleed ons geliefd, jongst Kind HENDRIK ROELOF, bijna zeven maanden oud. H. R. de BREUK. Letden, 25 Februarij 1854. G. J. de BREUK, Bazendijk. Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze innige droefheidin den ouderdom van ruim 63 jaren, onze geliefde Vader en Behuwd-Vader, de Heer CtlRISTIAAN de BRUYN, na voorzien te zijn van de II. Sacramenten der Stervenden. Uit aller naam, 's Gravenhage 23 Februarij 1854. J. C. J. J. de BRUYN. De Familie van HENGEL betuigt haren hartelijken dank voor de deelne ming van velen, haar onlangs bij het treffend verlies, hetwelk zij ondergaan heeft, op nieuw gebleken. Letden, 24 Februarij 1854.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3