LEYDSCHE COURANT. ti; 1854. MAANDAG, 27 FEBRUARIJ. BIXXEXLAXDSCHE BERIGTEX. [)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. V i - De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 25 Febraarij. De Amst. Cour. deelt eene opgave mede van de standplaatsen van bet leger, op 1 Mei aanstaande, waaruit wij, wat onze stad betreft, het volgende mededeelen: Regement Grenadiers en Jagers. istc en 2ic bat. Grenadiers. 3de en 4de bat. Jagers. Staf, boofdadminislratie, lste, 2dc en 4de bat. te 's Graven bage; 3dc bat. alhier. 5de Regement Infanterie. Staf, 2,le en 3de bat. te Rrcda; lstc bat. te Gorinchemboofdadministratie en dépot alhier. Rijdende Artillerie. Staf, hoofd-adm. lste, 2de, 3de en dépot comp. alhier; 4de comp. te 's Gravenbage. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 24 Februarij 463 volwassenen, 229 kinderen, te zamen 692. 25 446 227 673. Er loopen verontrustende geruchten omtrent een hevig oproer dat le Rotterdam dreigt uit te barsten. Men meent sporen te hebben ontdekt van eene zarnenzwering onder de dienstmaagden aldaar, zoo sommigen meenen, niet zonder heimelijke opruijing van den kant van verscheidene hunner Vrouwen, ter zake van art. 12 eener nieuwe keur voor de gemeente, aldus luidende: »IIet is verboden de straat te schrobben of daarop water te gieten. Van den lstcn April tot den laatsten September is het echter geoorloofd de straat te besproeijen." Welk art. door den Gemeenteraad met 20 tegen 6 stemmen is aangenomen. Van den Leydschendam wordt van den 228len aan het IIhl. geschreven dat zekere palingboer J. v. O. op den morgen van dien dag al zeer vroeg in beschonken toestand naar 's Gravenbage vertrokvan tijd tot tijd nog meer jenever gebruikte, cn nadat hij aldaar aankwam, en zich in cene her berg trachtte te verwarmen, hem plotseling de dood achter de kagehel over viel, terwijl hij op een stoel zat. Zijn ügchaam is naar den Leydschendam gebragt, lot een afschrikkend voorbeeld van allen, welke zich aan het mis bruik van sterken drank overgeven. Men zegt, dat de eerste zamenkomst der Hooglecraren en Predikanten, die van wege de Hoog-Eerwaarde Synode der Ned. Ilerv. kerk zijn uitgenoo- digd om zich met het gewigtige werk der bijbelvertaling te belasten, zal gehouden worden in den loop der maand April. Op die eerste zamenkomst zullen de grondslagen voor de vertaling van het N. Testament worden gelegd, en geregeld wat tot hel welslagen van den grootschen arbeid regeling be hoeft. KerkelCour.) Te Beest, prov. Gelderlandis dezer dagen een stuk lands van 1 bunder verkocht voor ƒ3,500, hetgeen met de onkosten meer dan 4,000 beloopt. Te Hindeloopen is in den nacht van den 13den op den 19deB de bliksem ■in den stadstoren geslagen, doch binnen een uur gelukkig gebluscht, zoodat •de schade niet van belang is. De Amst. Cour. heeft de aandacht gevestigd op het dorp Wehl (classis Zutphcn), waar het kerkgebouw der Ilerv. gemeente dringend eene vernieu wing vordert, terwijl de gemeente, ineerendeel uit behoeftige lieden be staande, niet bij magte is daarin te voorzien, en er geene noemenswaardige kerkelijke fondsen aanwezig zijn. De Nieuwe Noordbrabander meldt, dat de fleer Rome, van wien het .plan is uitgegaan om eenen spoorweg van Luik naar Utrecht te leggen, reeds vergunning gevraagd heeft voor den aanleg van eenen spoorweg van Maastricht maar Utrecht. De Arnhemsche Courant vermeldde dat Jhr. R. L. van Andringa de Xernpenaer door Keizer Napoleon benoemd zou zijn tot Kapitein over eene kompagnie étrangers, die eerlang naar Turkye zal vertrekken. De Amst. C. zegt dat genoemde persoon dezer dagen naar Amerika is vertrokken. De Russische oorlogs-korvet Navarino heeft Dingsdag te Vlissingen hare ballast en watervaten ingenomen en is wederom opgetuigd. Te Venlo is een persoon ontdekt en gevat, die zich sehuldig maakte aan het namaken van Pruissische Cassa-Anweisungen. Zij waren met zoo veel Irunsl en zorg vervaardigddat men onmogelijk met het bloote oog de goede wan de valsche kon onderscheidenen men alleen door middel van een ver grootglas een verschil in de cijfers kon waarnemen. Er schijnt eene niet on aanzienlijke hoeveelheid van die nagemaakte, geldswaarde hebbende papieren, in omloop te zijn gebragt. Hblad De Dtr. C. deelt mede, volgens brieven uit de Transvaalsche Republiek, dat nu men er een eigen Predikant heeft, namelijk D6. v. d. HofT, er eene ker kelijke regeling overeenkomstig de behoeften kan worden tegemoet gezien; dat in afwachting, de Predikant bezig was al dc districten te doorreizenzich op alle kerkplaatsen ophoudende, om te doen wat in zijne betrekking moet gedaan worden. Pieeds waren door hem een aantal jonge lieden van beiderlei kunne tot lidmaten der kerk aangenomen, en vele jonge kinderen gedoopt. Te Mooirivier cn te Rustenburg bedraagt bet laatste getal niet minder dan 400. Voorioopig zal Ds. van der Hoff zijne woonplaats des winters te Mooi rivier en des zomers te Rustenburg vestigen doch het is niet onwaarschijn lijk, dat hij later Pretoriusstad zal verkiezen, welke iu het midden des lands gelegendenkelijk de hoofdstad worden zal. De Nederlander maakt ten opzigte van den Oosterschen oorlog de vol gende opmerking: «Het uitbreken van den krijg dien waarschijnlijk Rusland evenmin als Frankrijk of Engeland gewild heeft, is een voorbeeld te meer hoe in de we reldhistorie, mensehelijk overleg, ook tegen wil en dank, aan de uitvoering van hooger ontwerp dienstbaar gemaakt wordt. Wij kunnen tot dusver niet inzien hoe de handelwijs van Rusland, se dert de zending van Prins Menzikoff, met regt en billijkheid overeen kan worden gebragt; maar door de pogingen zelve om, naar de voorschriften eener veeljarige politiek, het statu quo in het Oosten te behouden, zal welligt de val van hetgeen men poogt te ondersteunenworden verhaast. »De ijver om het Oltomanische rijk in stand te houden, herinnert aan de vruchteloosheid van het bevel om den tempel te Jeruzalem te sparen, toen de dag der vervulling van de Profeliën daar was. Want nhet lot vervolgt zijn loop en kent geen meester dan in God." 's GRAVENHAGE, 25 Februarij. Z. K. H. Prins Frederik heeft Mp. A. J. Borret, Commissaris des Ko- nings in Noordbrabant, in een bijzonder gehoor ontvangen. Het gala-baleergisteren avond door Z. M. gegevenwerd door HII. KK. 1111. Prins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik bij gewoond. Dc leden van het Corps Diplomatiek, de Ministers, de leden van de Staten-Generaalleden van de Hooge Staats-Collegiën, hoofd- en verdere officieren van het leger en schutterijen., zoo uit de residentie als van elders, benevens een groot aantal aanzienlijken, waren op het bal genoodigd. Het duurde tot laat in den nacht voort. II. M. de Koningin heeft den 226tcn met hare tegenwoordigheid vereerd bet door de 's Gravenhaagsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gegeven concert, ten voordeele van de instelling der Maat schappij tot ondersleuning van hulpbehoevende toonkunstenaars en hunne nagelaten betrekkingen. Gisteren heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in zake A. flansen tegen de mede-erfgenamen van wijlen Z. M. Koning Willem II. De Raad heeft den eischer niet ontvankelijk verklaard, onderanderen op grond, dat hij vorderende een afschrift (expeditie) van hel testament door Z. M. Koning Willem I, Graaf van Nassau, voor den Notaris C. J. Schiefbaan verleden daartoe niet bevoegd is, uithoofde een particuliere legataris liet regt niet heeft te vorderen een afschrift van cene uiterste wilsbeschikking, omdat dit niet alleen zijne actie zou kunnen bevatten, maar ook nog andere zaken, waaraan bij geheel vreemd is, en ook nog niet door den eischer is opgegeven, welk gebruik hij van dit afschrift zou vvenschen te maken. Provinciate Staten van Zuidhollantt. Vervolg der Zitting van Donderdag 23 Februarij. (Zie oes vorig nommer.) Daarna is, bij monde van den Heer Hoog rapport uitgebragt op het tweede onderwerp, in deze -vergadering ter tafel gelegd, namelijk, het voorstel van Ged. Staten om aan het Hoogdijksbesluur van Slein en Willens een voorschot van ƒ1,200 uit de prov. fondsen le verstrekken tot het doen van de noodige herstellingen aan den IJsseldijk. De Commissie het dringend noodzakelijke van die herstellingen erkennende en daarbij in aanmerking nemende, den exceptionnelen toestand, waarin dat Dijksbestuur verkeertheeft geadviseerd tot verleening van een voorschot, doch in dier voege dat geen' bepaalde som nu reeds zal worden toegekend maar ora raagtiging te veslrekken op Hecrcu

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1