LEYDSCHE COURANT. im. N°. 2 VRIJDAG, 17 FEBRUARI]. TB L'ZEGEL BINXEXLAXDSCHE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 16 Febraarij. Uit het bij dit nommer gevoegde verslag van de Raadsvergadering van lieden middag, blijkt, dat de Raad besloten heeft om de kermis, die anders op Hemelvaartsdag inviel en ofschoon in naam slechts eene week, echter tot na Pinkster voortduurde, te verzetten en den kermistijd te bepalen op de laatste volle week, van Maandag tot Zaturdag, der maand Julij. Uit genoemd verslag blijkt verder, dat de vraag omtrent de afschaffing der kermis niet is behandeldmaar dat op voorstel van den Voorzitter de verschikking is aangenomen met 24 tegen 4 stemmen. De groote meerderheid der burgerij die sedert jaren den zoo ongepasten zamenloop der kermis met hooge Christelijke feesten betreurde, zal gewis- selijk die verscbikking en de tijdsbepaling van Maandag tot Zaturdag toe juichen, zoodoende kan de kermis ook in de oogen van hen, die de geheele afschaffing meende te moeten voorstaan, welligt in het vervolg bestaanbaar worden geacht, en zal in allen gevalle, veel van hare berispelijkheid en aanstootelijkheid kunnen verliezen. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 15 Februarij 537 volwassenen, 258 kinderen, te zamen 795. 16 d 524 257 781. De Minister van Marine zal den 23sten dezer aanbesteden de levering van 1600 stuks witte wollen BekeitS; de bestekken liggen onder anderen ter lezing te 'sGravenbage ter Secretarie van bet Dep. van Marine: de monsters kunnen bezigtigd worden bij de Directie van Marine te Amsterdam. De Minister van Koloniën heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt, dat, met den lsten September 2 jongelingen zullen worden bestemd, om, onder het oppertoezigt van den Iloogleeraar G. J. Mulder, aan 's Rijks Hoogeschool te Utrecht, te worden opgeleid tot Apothekers bij bet leger in Oost-Indië. De verzoeken tot deze toelating zullen op zegel geschreven en postvrij vóór den lsten Mei 1854 bij het Ministerie van Koloniën moeten zijn ontvangen. Burgemeester en AA'ethouders van Schiedam roepen belanghebbenden op om te staan naar de betrekking van Hoofdonderwijzer van eene bijzondere school der 2ie kl., waarop ook de Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen worden onderwezen. Er is geen bezoldiging aan verbonden; het schoolgeld is 40 'sjaars; het getal leerlingen gewoonlijk 40. Men moet zich aanmel den vóór 1° Maart. Aan het Instituut van Jonge Hoeren te Reenen wordt een Muziekmees ter gevraagd tegen ƒ500 's jaars, met toeslemming om ook elders les te geven. Den Heer Mr. L. N. Graaf van Heiden RcinesteinLid van de Tweede Kaïner der Slaten-Generaal voor Drentheis eene bijzondere onderscheiding te beurt gevallen. Hij is namelijk door het wereldgenootschap ter bevordering van nijverheid en kunst, te Londen gevestigd, henoemd tot eere-Voorzitler (honorary-president). Die benoeming had plaats in de vergadering van den 16dcn Januarij 11. onder het voorzitterschap van den Prins de Rohan. Te Zwolle heeft den IS*10" de aanbesteding plaats gehad voor de wer ken der Overijsselsche kanalisatie-maatschappij1°. van de beide sluizen te Deventer met het kanaliseren van een gedeelte der schipbeek, voor de som van ƒ67,900 aan B. II. Trooster, te Zwolle; 2°. van bet voedings- en scheepvaartskanaal van Daarle naar de A'echt met alle de daarbij behoorende ophaalbruggen voor 119,300, aan II. P. Maurus te Lenthe. Deze percelen waren begroot: 1». op 70,000 en 2°. op ƒ120,000. Een Nederlandsch schip, dat te Gluckstadt was aangekomen, om zee lieden voor de walvischvangst in dienst te nemen, heeft ten gevolge van de algemeene ligtingen van matrozen in Denemarken, zich op last der Regering moeten verwijderen. Het ontwerp van wet, waarvan wij in ons vorig nommer melding heb ben gemaakt luidt van art. 1—9 als voigt: Art. 1. Er wordt uitgegeven eene nieuwe losbare schuld, rentende drie ten honderd, mits daartegen ingetrokken worde een gelijk of grooler nomi naal bedrag rpntegevende Nederlandsche Staatsschuld. Art. 2. De nieuw daar te stellen schuld wordt ingeschreven op een aan te leggen Grootboek van Nationale Schuld, van gelijken aard als het be staande Grootboek der 3 pCls. Nationale Schuld en waarop al de bepalingen toepasselijk zijn, welke van dat Grootboek bestaan, met dien verstande dat de eerste inschrijvingenkrachtens deze wet te doenkosteloos plaats hebben. Art. 3. Aan de nieuwe schuld, rentende drie ten honderd, wordt de verzekering gegeven In de eerste plaats dat jaarlijks, te beginnen uiterlijk in het derde jaar na dat van de eerste uitgifte, van die schuld met honderd ten honderd na voorafgaande loting zal worden afgelost een bedrag ten minste gelijk slaande met drie vierde gedeelte der ten gevolge van deze wet en der achtereenvol gende aflossingen, jaarlijks te besparen renten. In de tweede plaats dat bovendien al hetgeen jaarlijks meer dan 300,000 voor amortisatie van Staatsschuld zal worden bestemd, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk besteed zal worden tot aankoop ter beurze van die nieuwe schuld zoolang de prijs daarvan beneden de honderd ten honderd blijft, en dat, indien die aankoop slechts gedeeltelijk plaats heeft, bij de wet ten minste een zoo groot deel der te besteden gelden tot aankoop der nieuwe schuld zal bestemd wordenals de evenredigheid is waarin die schuld staat tot de overige rentedragende Staatsschuldmet uilzondering van die ten laste van het voormalig Amortisatie-Syndicaat. Art. 4. Bij de verwisseling der oude Staatsschuld in de nieuw daar te stellen schuld zalvoor zoo verre daarbij wordt ingetrokken een kapitaal van ƒ248,000.000 rentende vier ten honderdeene besparing op de renten der Staatsschuld van ten minste 1,380,000 moeten worden verkregen en voor mindere sommen naar evenredigheid. Art. 5. AVij behouden ons voor, het bedrag en den tijd der verschillende uitgiften van de nieuw daar te stellen schuld, en de voorwaarden waarop die zal kunnen worden verkregen vast te stellen. Daarbij kan worden bepaald, dat aan de inschrijvers eene betaling in geld bij de afgifte der schuld zal worden gedaanmits die bijbetaling niet meer bedrage dan acht gulden bij iedere duizend gulden nominaal kapitaal van de tevens uit te geven nieuwe schuld, en het gezamenlijk bedrag der som van drie millioen zeven honderd en twintig duizend gulden niet te boven ga. Art. 6. Indien onder de voorwaarden der verwisseling eene negotiatie-Ioterij is opgenomen, moeten die voorwaarden zoodanig zijn ingerigt, dat de daar door verschuldigde renten de in art. 4 voorgeschrcvene rentebesparing niet verminderen. Zoodanige ncgotialie-loterij mag niet hooger zijn dan een een en tachtigste gedeelte van het kapitaal der daar te stellen nieuwe schuld. Daarbij mag eene som in geld gevoegd worden ten hoogste gelijkstaande met bet bedrag der rente-besparing van bet eerste jaar na de uitgifte. Art. 7. Bij elke uitgifte van de nieuwe schuld zal aan de houders der thans beslaande staatsschuld rentende 3 ten honderd, ten beloope van eene telkens door Ons te bepalen hoeveelheid, de gelegenheid aangeboden kurir.en worden om hunne schuld met honderd voor honderd in de nieuwe schuld te verwisselen. Art. 8. De onkosten door de uitgifte, de verwisseling van fondsen, en de verdere krachtens deze wet te nemen maatregelen veroorzaakt, waaronder de te betalen courtage, welke een vierde ten honderd van het nominaal bedrag der te plaatsen schuld niet mag te boven gaan, mogen niet meer dan ƒ1,400,000 bedragen. Art. 9. De in het vorige artikel en de in art. 5 bedoelde uitgaven worden aangewezen op het vermoedelijk batig slot van het dienstjaar 1853. Voor zoo verre dit batig slot mogt blijken daarvoor niet geheel voldoende te zijn, worden de middelen tot dekking dezer uitgaven nader bij de wet vastgesteld. Bij Art. 10 worden ouders, voogden enz. gemagtigd, lot die verwisseling over te gaan. Art. 11 en 12 betreffen controle der Rekenkamer. Art. 13. Indien er bij de eerste uitgifte van de nieuw daar te stellen schuld, rente-bewijzen worden afgegeven, verjaren deze met het verloop van 5 jaren na hunne dagteekening. Art. 14. Na den 31st™ December 1857 kan, indien die termijn niet vroe ger bij de wet verlengd wordt, geene verdere verwisseling van schuld krach tens deze wet worden uitgeschreven.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1