BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ment vesting-artillerie, bij gunstige uitzondering, tol Luitenant-Kolonelden Majoor J. M. Engelberts, van gemeld regement, met bepaling, dat bij aan vankelijk zijn tegenwoordig tractement van Majoor zal blijven genieten. Ook heeft Z. M. benoemd tot Burgemeester van Heeswijk, G. van der Pas, en P. J. Vonckenals Burgemeester van Wijlré ontslagen. Z. M. heeft bij besluit van den 9den: 1°. Aan eene Commissie van 4 leden, voor een gelijk getal gekozen uit elk der collegien van Gedep, Stalen vau Zuid- en Noordbolland, bel onderzoek opgedragen der vraag: of de be staande wetten en verordeningen omtrent de zeevisscberijen geheel kunnen worden ingetrokkenof weldat bel in bel algemeen belang en dat der vis- scherijen noodig is eenige voorschriften omtrent de uitoefening van dien tak van nijverheid te behouden, of nieuwe vast te stellen; 2°. tot leden dier Commissie benoemd de Ileeren D. van Koetsveld en Mp. C. B. Nederburgh leden van bet collcgie van Gedep. Staten van Zuidholland, en W. Kaars Sy- pesteyn en Mr. G. de Vries, leden van bet collcgie van Gedep. Stalen van Noordholland; 3°. aan de Commissie als Secretaris toegevoegd den lieer Mp. J. T. Buys, ambtenaar bij het gewestelijk bestuur van Noordholland. Z. M. heeft bepaald dat aan alle ambtenaren en beambten van rijks- policie zal worden uitgereikt een ambtspenningvoorzien aan de eene zijde met bet naamcijfer des Konings onder eene koningskroon, aan de keerzijde voor zien van bet woord Rijkspolitie" en daaronder bet volgnummer waarop de houder in bet algemeen register van bet personeel van rijks-policie-ambtenaren staat opgeschreven; vervaardigd van wit metaal, en ten allen tijde aan een zwart zijden lint, om den hals, onder het vest gedragen. Aan onze Regering zou medegedeeld zijn door Frankrijk en Engeland, dat in het bandels- en scheepsvaartverkeerde neutrale vlag als die van be vriende natiën zal worden beschouwdwelken loop de geschillen tusschen Rusland en Turkye ook mogten nemen. Eergisteren avond ten half zes ure is te Loosduinen gestrand het Hanoveraansch scheepje Neptunus, Kapitein Diekmangeladen met tarwe, komende van Londen, bestemd naar Antwerpen en bemand met vier koppen, waarvan ongelukkiger wijze slechts twee schepelingen, de Kapitein en zijn zoontje, door de hulpvaardige menschlievendheid van eenige Scbeveningers gered zijn. De Stuurman, een jongeling van 21 jaren en een matroos 17 jaren oud, vonden bun dood in de golven. De reddingsboot van de Noord en Zuidhollandsche reddingsmaatschappij bad zich naar de plaats der stran ding begeven, doch is niet tijdig genoeg kunnen aankomen. Ten gevolge daarvan is de buitengewone rivier-correspondentie overal opgeheven. Alzoo is ook weder deze jongste ijsbezetting geëindigd en zijn daarmede welligt de zorgen voor de rivierdijken voor dezen winter verdwenen. Onge meen gelukkig is de ijsbezetting geëindigd. Voor het geval dat de zaken eene minder gunstige wending hadden genomen, waren alle voorbereidende maatregelen beraamd. De dijksbesturen en waterstaatsamblenaren waakten ten einde het gevaar dadelijk en zooveel mogelijk af te wenden. Zij ver dienen lof voor de orde en regelmatigheid, waarmede deze voor Nederland zoo belangrijke aangelegenheid is behartigd. Nog leest men in dat blad: In den nacht van den 17den November des vorigen jaars, omstreeks 1 ure, werd een stoute diefstal met inklimming on dernomen ten huize van de gezusters Maria Barbara en Elisabeth Vollers, beiden ongehuwd, te IJzeren, een gehucht beboorende tot de gemeente Oud- Valkenburg, in bet hertogdom Limburg. Vier onbekende manspersonen klommen in dien nacht, met behulp van een ladder, door een zoldervenster naar binnen. De boosdoeners begaven zich naar bet vertrek der zusters, mishandelden en wondden de beide vrouwen, zetten een mes of ander snijdend werktuig op de keel van de eene en dreigden haar te zullen dooden, indien bun niet al het geld, goud of zilver, dat zij beza ten werd aangewezen. De worsteling en het hulpgeschrei der gezusters Vollers deden eindelijk een buurman, Francis Herben, schoenmaker van beroep, uit zijn slaap ontwaken. Hij ijlde naar de nabij gelegen woning van den broeder der in nood verkee- rende rouwen, Egidius Hubertus Vollers, Wethouder der gemeente Oud- Valkenburg, wekte dezen en spoedde zich met hem naar het huis, waarin de dieven nog altijd bezig waren. Hunne pogingen, om de deur te doen openen waren vruchteloos. Maar na eenigen tijd van diepe stilte, werd zij plotseling geopend door de 4 boosdoenersdie gewapend met een ploegkouter, gaffels en messen, met geweld zochten te ontvlugten. Zonder in hel minst om gevaar te denken of er zich om te bekreunen grepen Herben en Vollers ieder een dief, met wien zij lang hebben moeten strijden voor zij hen konden overmeesteren. De strijd had plaats gedeeltelijk op den mesthof, gedeeltelijk te midden van een poel mestwater tegenover de deur der bestolen woning. Niettegenstaande de menigvuldige gedurende het gevecht aan hen toege- bragte wonden, hebben zij twee der dieven aangehouden, terwijl de beide anderenna eenigen tijd aan het gevecht te hebben deel genomenzich op de vlugt begaven, waarschijnlijk ten gevolge van bet openen ecner naburige deur. Herben en Vollers bonden vervolgens de door hen overmeesterde dieven en deden den Burgemeester roepen, die bij zijne aankomst op de plaats van hel gevecht, de beide boosdoeners gebonden op den mesthof vond liggen. De aangehoudenen, nog in het bezit van sommige der geroofde voorwerpen, waren Hendrik Prickaerts en Jan Joseph Beaujean, beiden van Ileerlerheide gemeente Heerlen. De twee ontkomen medepligtigendie men er in geslaagd was door de aangehoudenen in hunne eerste angst en verbijstering te doen noemen en waarvan dien ten gevolge nog dienzelfden nacht één in zijne woning heeft kunnen worden aangehouden, waren Jacobus Vandeberg en Willem Slangen, insgelijk te Ileerlerheide woonachtig. De drie aangehoudenen zijn lieden van de gevaarlijkste soort, waarvan er reeds twee tot dwangarbeid en schavot- straffen veroordeeld zijn geweest. De omstandigheden dezer zaak door den Minister van Justitie ter kennis zijnde gebragt van den Koning, heeft bet Z. M. behaagd, bij besluit van den 2den dezer, aan de beide genoemden Egidius Hubertus Vollers en Francis Her ben als blijk van Zijne goedkeuring en tevredenheid over hun kloekmoedig en bijzonder verdienstelijk gedrag, eene gratificatie te verleenen voor ieder hunner ten bedrage van 75. KATAATJK, 11 Februarij. Gisteren avond is door het bomschip van den Reeder F. Meerburg, AVillem de Eerste, gevoerd door Teunis vau der Plas, aan wal gebragt de equipagie van het kofschip Amsterdam, bestaande uit de kapitein H. AV. AVortelboer, met vrouw en kind, stuurman, kok, twee matrozen en jongen. Genoemde kof, geladen met wijn en ammoniac, komende van Bourdeaux, laatst van Yarmouthligt masteloos ten anker op de hoogte van AVijkerduinzuidoost 2 mijlen van land. De equipagie is door de visschers met de sloep van boord gebaald, hetwelk door de hooge zee niet zonder gevaar is bewerkstelligd. De schepelingen zijn aan boord met de meeste zeemans gulheid behandeld en aan land dade lijk van verpleging en geneeskundige hulp voorzien. 'sGRAVENIIAGE, 11 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der 4dc klasse van de Militaire AVillems- Orde den Sergeant P. M. Flou, van bet wapen der infanterie in Oost-Indië, ter zake van de in 1851 en 52 in het Palembangsche plaats gehad hebbende krijgsverrigtingen. Bij besluit van den 9dcn heeft Z. M. T. D. G. Rolandus, lstcn Lui tenant der artillerie bij het garnizoen te Curacao, benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw. Bij besluit van 10 dezer heeft Z. M. aan Mr. J. D. van der Poelop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeenten Ameide en Tienhoven en in zijne plaats benoemd C. Dicmont, Secretaris dier gemeenten. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. den Heer Jhr. Mr. J. K. J. de Jonge, Advocaat alhier, tijdelijk geplaatst in de dienst van het Rijks archief, ten einde onder toezigt van den Rijks-archivaris werkzaam te zijn. Nog heeft Z. M. benoemd: bij het wapen der artillerie, bij het l5lc rege- ENGELAN», LONDEN, 10 Februarij. Volgens een lelegraphisch berigt uit Londen van gisteren (Donderdag) is de Russische Gezant, de Heer Brunow, van daar vertrokken. De Morning Herald meldt dat de Britsche Oostzee-vloot uit 15 linie schepen benevens onderscheiden fregatten en korvetten zal bestaan, en dat 10 Franscbe linieschepen zich bij haar zullen voegen. Een geacht Dubhnsch dagblad, het Treemans Journalgeeft eene lijst van 22 regementen van het Engelsche leger die op bepaalde dagen in de aanstaande maand Maart moeten ingescheept worden, en wel, gelijk dat blad zegt, om deel uit te maken van de legerafdeeling die naar Konstantinopel zal worden gezonden. De krijgstoerustingen in de zeehavens duren met kracht voort. In den nacht van den 7den had hier eene vreeselijke gebeurtenis plaats. Door onbekende oorzaak ontstond brand bij den Ileer Reeve, winkelier in tabak in PrincesstreetLeiceslersquareen nam zoo snel toe dat alle aange wende pogingen om de bewoners te redden uit hoofde van den hevigen vuur gloed opgegeven moesten worden. Allen, 7 in getal, namelijk de Heer Reeves, zijne vrouw, 4 kinderen en eene vrouwelijke dienstbode, zijn dan ook jammerlijke verstikt of in de vlammen omgekomen. Treurig was het te zien, hoe de ongelukkigenzoodra zij door de hitte der vlammen ontwaakt waren, zich voor de ramen vertoonden, en door noodgeschrei het medelijden en de hulp der menigte inriepen. Een man stortte zich van de tweede ver dieping op straat neder, ten gevolge waarvan hij zoo ernstig gewond nederkwam, dat men hem in hopeloozen toestand naar het gasthuis heeft moeten vervoeren. Aan de Munt is in 1853 voor eene waarde van ruim 12) millioen geslagen aan goud-, zilver- en kopergeld; het jaarlijksch bedrag in de 5 voorgaande jaren was slechts 4 millioen. In de 6 eerste maanden van 1853 zijn op de spoorwegen hier te lande vervoerd ruim 45 millioen personen; gedurende dien tijd zijn 148 personen door ongelukken op die wegen omgekomen en 191 gewond. Aan de bank is thans een diamant uit Rio Janeiro aangebragt, die op 280,000 wordt geschat. De slaaf die den steen vond, kreeg zijne vrijheid ter belooning. FRAKHRIJR. PARIJS9 Februarij. De Indépendance Beige meldt uit Parijs het volgendeHoewel het politieke nieuws niet ongunstiger is dan 2 dagen geledenwas er heden en gisteren aan onze Beurs daling. Het is waar, hetgeen verhaald werd, dat eiken nacht artillerie over den Noorder spoorweg van Douai naar Toulon ge voerd wordt; het is ook waar dat het bestuur van onzen Noorder-spoorweg verwittigd is van de aanstaande komst van Engelsche troepen die per spoor trein geheel Frankrijk doorreizen zullen om zich te Marseille in te schepen. Maar dat is de ware oorzaak der daling niet; zij staat in verband met den toestand en de behoeften der schatkist. Al de geruchten van leer.ingen die

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2