LEYDSGHE VRIJDAG, 10 FEBRUARJJ. ÏE 1 EGELEN BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 Februarij. De Hong-Gel. lieer Tb. W. J. Juynboll droeg gisleren de waardigheid van Rector Magnificus onzer lloogesclioolgedurende bet afgeloopen Academiejaar door hein bekleed, over aan den Hoog-Gel. Heer F. W. Krieger, met liet houden eener plegtige redevoering in bet groot Auditorium: de Codicum Orientaliumqui in Academici Leidensi servanturBibliotliecad. i. Over de verzameling van Ooslersche Handschriften te Leyden. Aan den avond van dezen voor de Hoogeschool altijd gedenkwaardigen dag, werden Serenades gebragt aan den in dit Academiejaar benoemden Curator der Hoogeschool Jr. Mr. D. T. Gevers van Endegeestaan den afgetreden en aan den opgetreden Rector en Secretaris, alsmede aan de in dit Akademiejaar nieuw aangestelde Hoogleeraren NiermeyerKoenen en de Vries. Na den afloop daarvan hebben zich HH. Studenten, in de Schouwburgzaal, aan eeneu ge- meenschappelijken disch vereenigd, die tot laat in den nacht geduurd heeft, en die, onder gepaste vrolijkheid, zich door broederlijke eensgezindheid ken merkte. Wij vernemen dat de Heeren fabriekanten J. J. Iloogeboom en Zoon, J. J. Krantz en Zoon, J. Zuurdeeg en Zoon en J. C. Zaalberg en Zonen, be kroond zijn geworden op de Tentoonstelling te New-York met de bronzen medaille wegens de door ben ingezonden voorwerpen. Ook worden onder de bekroonden genoemd de Heeren N. van Beeftingh en Comp. te Valkenburg. Aan den Heer J. G. Grebe Jr. te Rotterdam is de zilveren medaille toegekend, zijnde de hoogste prijs, voor een meesterlijk bewerkten zilveren beker. Op den staat van nalatenschappen onder bet beheer der Weeskamer te Batavia komen onder anderen voor, als geboortig uit deze stad: Johannes van llooydonkzoon van Simon van Hooydonk en Jocnomina Hulsenbosch, in 1B09 als soldaat naar O.-I. vertrokken en in 1851 overleden, nalatende ƒ27.094 Adriaan Johannes van Leeuwen, zoon van Cornelis van Leeuwen en Alida Petronella Schydclin 1822 als Serganl vertrokken en in 1852 als Sergeant-Majoor overleden, nalatende ƒ10.40,en Hyacinthus Martinus VVanna, zoon van Jacobus Wanna en Elisabeth Kruis, in 1842 vertrokken als korpo raal en in 1851 gestorven als Adjudant-Ouder-Offieier, nalatende ƒ5.33. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste twee dagen, is geweest als volgt: 8 Februarij 625 volwassenen, 267 kinderen, te zamen 892. 9 621 272 893. - Naar rnen verneemt is heden nacht aan den Hoek van Holland, door den zwaren storm, op het drooge geworpen een Scheveningsche visscherspink toebehoorende aan den reeder A. de Jager, met verlies van den kabel. Men heeft evenwel geen mensclien levens te betreuren. Heden morgen zijn van Scheveningen de noodige manschappen met gereedschappen vertrokken om de pink weder in vlot water te brengen. Curatoren van de Latijnsche school te Dokkutn roepen op Doctoren in •de Lettorenom den post van Rector (cenigen onderwijzer) aldaar te beklee- den, tegen erne jaarwedde van ƒ1.000 en de emolumenten. Dr. B. H. Everts, Directeur van het krankzinnigen-gesticht Meerenberg, heeft aan de commissie van toezigt over dat gesticht het verslag over 1852 ingezonden. In dat uitgewerkte stuk wordt in de eerste plaats gewaagd van de plannen van uitbreiding, die, wanneer zij alle zullen zijn uitgevoerd, het gebouw tot de verpleging van 500 lijders geschikt zullen maken. De financiële toestand van het gesticht verbetert voortdurend; voor de subsidiën werden uithetaald over 1850 19,000, over 1851 11,700, over 1852 4,000. De rekening o\er 1852 heeft een batig saldo van 2825,69£ opgeleverd. De statistiek is als volgt: op 1 Jannarij 1852 waren in behandeling 133 mannen en 175 vrouwen: te zamen 308 lijders; in 1852 opgenomen 54 inannen en 64 vrouwen (waarvan voor de lste maal 17 mannen en 15 vrouwen en wegens herhaling 7 mannen en 19 vrouwen), te zamen 118; dus in dat jaar verpleegd 187 mannen en 239 vrouwen, te zamen 426 lijders. Ont slagen werden: hersteld 23 (11 mannen en 12 vrouwen); verbeterd 7 (5 man nen en 2 vrouwen); niet verbeterd 7 (2 mannen en 5 vrouwen). Overleden -24 (14 mannen en 10 vrouwen). Totaal der ontslagenen en overledenen 61 (32 mannen en 29 vrouwen); zoodat op 31 December 1852 in behandeling bleven 155 mannen en 210 vrouwen, te zamen 365 lijders. Uit de verdere vergelijkende statistieke mededeelingen blijkt o. a.dat van een gelijk getal inwoners uit Amsterdam viermaal meer behoeftige krankzin nigen naar de gestichten ter verpleging worden opgezonden dan uit het ove rige gedeelte der provincie; voorts, dat in 1852 uit Amsterdam zesmaal meer behoeftige krankzinnigen in het provinciaal krankzinnigen-gesticht zijn opge nomen, dan van het platte land. Ouder de schadelijke invloeden, die tot deze voor Amsterdam zoo ongunstige verhouding aanleiding geven, noemt de verslaggever, behalve de slechte woningen, slechte voeding, misbruik van sterken drank, erfelijken aanleg, huwelijk en opvoeding. Daarom brengt Dr. Everts, wat hel eerstgenoemde kwaad betreft, hulde aan de vcreenigin- gen tot verbetering der woningen voor minvermogenden in die stad. Aan het station van de Rijn-Spoorweg-Maatschappij te Amsterdam heeft de aanbesteding plaats gehad van de leverantie van hout-materialen, benoodigd voor het onderhoud van den weg gedurende het jaar 1854. De minste in schrijver was de Heer C. J. van Vecrssen, te Utrecht, namelijk: de strekhouten h ƒ39.39 per kubiek el en de dwarsleggers a f 4.32 per stuk. Dezer dagen is bij het stedelijk bestuur van Hoorn, door eene Engelsche compagnie aanzoek gedaan om eene stoombootvaart van daar op Londen te openen. Door het tot stand komen van deze onderneming zou voor de vee markten en andere voortbrengselen eene gemeenschap en voor die stad eene bron van welvaart geopend worden, die niet missen zou groote voordeelen op te leveren. Vooral voor de veehandelaren en kaaskooplieden die alsdanals het ware, voor hunne deuren laden kunnen, zou die onderneming veel gemak en voordeel opleveren. Met eenige verkorting nemen wij uit de Rott. Cour. bet volgende over Het ijzeren clippersehip California gebouwd gedurende de jaren 1852 en 1853 aan de werf van den met lof bekenden bouwmeester Fop Smit aan den Kinderdijk, is het eerste voor de groote vaart bestemde schip, dat in Neder land geheel uit ijzer is vervaardigdhel is gemeten op 633 tonnen en wordt berekend ruim 800 tonnen gemengde lading te kunnen dragen. In den vorm heeft men het model der om hun snel zeilen bekende clipperschepen ge volgd. Wat het veiband der onderscheidene deelen van dit schip betreft, kan men gerustelijk aannemen, dat het met de sterkst gebouwde ijzeren schepen aan de Clyde kan wedijveren. Het schip is getuigd volgens Amerikaansche wijze en is voor den fokke- mast van Cunningham's patent marszeil en ra voorzien. Eene kampanje van 70 voet lang bevat behalve de kajuit en eetzaal de vertrekken voor Kapitein en Stuurman, 14 gemakkelijk ingerigte passagiershutten badkamer en ver dere gerij fel ijk heden. Na eenige dagen met tegenwind in het Kanaal gekruist te hebben, be vond de California den 28slen Julij des vorigen jaars zich voor bet eerst in den Atlanlischen Oceaan en liet den October daaraanvolgende het anker in Port Adelaide vallen, hebbende dus den afstand van het Engelsche Ka naal tot Australië in den voorbeeldeloos korten tijd van 81 dagen afgelegd. Volgens hekomen berigten van Kapitein Jaski was hij in de gelegenheid geweest op deze reize het schip'onder alle omstandigheden te beproeven, heb bende schoon weder, stilte, harden wind en storm ontmoet. De California is, na op Adelaide gedeeltelijk te hebben gelost, den 22sleR October II. tot lossing der verdere lading naar Port Philip verzeild en aldaar den 29stcn derzelfde maand gearriveerd, zullende na geheele lossing naar Java tot inneming eener retour-lading voor Nederland verzeilen. De Sluderilcn-Vereeniging Vindicat atque polit te Groningen heeft be sloten in October eene Maskerade te houden. Men meldt uit Ellewoutsdijk in Zeeland, dat aan den dijkbaas J. P. Spruyt, ter gelegenheid van zijne 50-jarige dijkbaas-hediening en zijnen SO5*6® verjaardag op den 31sten Januarij j 1.door de dijks-directie van den polder Ellewoutsdijk en den Ingenieur van den Waterstaat J. F. W. Conrad, met gepaste toespraak, is uitgereikt eene fraai bewerkte en met zilver gemonteerde twee-els lat, voorzien van een toepasselijk opschrift, de gelegenheid van den dag herinnerende; tevens dat gemelde dijkbaas zijne betrekking nog met ijver vervult, steeds de goedkeuring zijner superieuren blijft wegdragen zich nog verheugt in bet genot eener goede gezondheid, en voortdurend in staat is om in zijne betrekking met nog jeugdige kracht werkzaam te zijn.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1