van een oud gebouw afkomstig, klein te maken, 160 goudstukken die uit den balk te voorschijn kwamen, dagteekenende uit de tijden van Hendrik V en Hendrik VII (15dc eeuw). Voor dat de baas zich er in het bezit van ge steld hadhad het werkvolk reeds eenigen verkocht. BELCIE, BRUSSEL, 3 Februarij. Prins Napoleon is door den Koning met het grootkruis zijner ridderorde begiftigden zou gisteren weder naar Parijs vertrekken. Men verzekert bier algemeen dat er reeds een nieuw handelsverdrag tusschen Frankrijk en Belfië was onderteekend; doch volgens de Indépendance blijkt dat er nog eenige moeijelijkheden moesten worden weggeruimd alvorens het verdrag het welk de Fransche Prins heeft medegebragt, kon worden vastgesteld. De Prins de Chimaydie op verlangen van Koning Leopold Prins Napoleon op zijne reis naar Brussel vergezeld had, is weder naar Parijs vertrokken, na door den Koning in een bijzonder gehoor ontvangen te zijn. PRAKHRyS. PARIJS3 Februarij. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren een bepaald ant woord gegeven op Ruslands aanvrage, om nadere verklaring van het doel der bezetting van de Zwarte zee door Fransche en Engelsche oorlogschepenen de inhoud van dit antwoord laat schier geen hoop op het behoud des vredes over. Uit dat antwoord blijkt dat Frankrijk en Engeland Turkye openlijk willen beschermen, en dat hunne vloten de bewegingen der Russische zeemagt in de Zwarte zee des noods gewelddadig zullen tegengaan; kortom, dit ant woord brengt eenen slaat van zaken mede waarin Keizer Nikolaas bezwaarlijk kan berusten. De Russische Gezant, de Heer KisselefF, heeft na het antwoord der Fran sche Regering op de Russische nota inondelijk te hebben ontvangen, da delijk daarop zijn paspoort gevraagd. Heden avond bevond hij zich intusschen nog te Parijs, zullende hij eerst morgen datzelfde antwoord in geschrifte ontvangen. Hij werd te Brussel verwacht, om terstond van daar naar Pe tersburg te vertrekken. De Morningpost deelt de volgende berigten uit Parijs mede van 11. Woensdag avond Sir John Burgoyne gaat naar Konstantinopel op reis in gezelschap met den Colonel Ardent; zij zijn belast met eene zending vari vestingbouwkundigen aard. Verscheidene Krijgsraden, waarbij de uitstekendste Genie-Officieren wa ren opgeroepen, zijn in de Tuileriën gehouden. De Keizer was telkens en met groole belangstelling bij de beraadslagingen tegenwoordig. De Regering maakt alle aanstalten om troepen nabij de kust der Middel - landsche zee te vereenigen. Reeds worden voor de levering van daartoe noodige voorwerpen schikkingen gemaakt. Er zou geen legerkamp gevormd worden; maar de regementen zouden in eenige nabij de zee gelegen steden en dorpen worden gelegerd, niet verder dan hoogstens een dagmarsch van de plaats alwaar zij zouden worden ingescheept. Het grootste gedeelte dezer troepen zou naar Afrika worden gezonden, en zoo zouden de regementen die in Algerië geoefend en gehard zijn, beschikbaar worden en kunnen dienen als hulptroepen ter versterking der Turksche krijgsrnagt. In Afrika hebben onze soldaten geleerd met hulp van Arabische corpsen te strijden, en ook in dit opzigt zouden zij voor den oorlog in de Levant bijzonder geschikt zijnzij zouden aldaar in de Kozakken eenen vijand ontmoeten die met de strijders der Arabische woestijn gelijkgesteld kan worden, en zouden derhalve de in Algerië aangeleerde wijze van oorlogen kunnen blijven volgen. Of deze voorgenomen maatregel zal worden uitgevoerd, is afhankelijk van het bepaald antwoord van Rusland. De krijgstoerustingen worden in de zeehavens zoo ijverig voortgezet, dat een groot deel der schepen reeds op het eind van deze maand zal gereed zijn. Men spreekt ook nog van een derde escader. De Heer Valtemarede ontwerper en bestuurder van het stelsel der internationale ruilingen, heeft hier een brief doen uitgeven, dien hij aan den Voorzitter van de handelscommissie van den Senaat der Vereenigde Staten ten aanzien van de gemelde verzamelingen der wedcrzijdsche Staten, heeft gezondenbij welke gelegenheid hij de aandacht van het congres inroept op de nuttigheid die er voor de geheele wereld in zou gelegen zijn, dal alle be schaafde volken hetzelfde stelsel van munten en gewigten aannamen. Bij dien brief zijn drie verslagen om het Fransche stelsel uit te leggen een van den Heer Silbcrmanneen van den Heer Durard en een van den Heer W. W. Mann. Onlangs is, volgens het Journal des Dëbatseen Christen-Vereeniging opgerigt bestaande uit verschillende leden der drie groote belijdenissen in de Christenwereld, met het doel de volgende beginselen, aan alle kerken gemeen, in praktijk te brengenLiefde tot Godden Schepper en Vader aller menschenLiefde tot alle menschenonsterfelijke schepselen en kinde ren van God; Liefde tot Jezus Christusden Zoon Gods en Verlosser der menschen. De werkzaamheden zijn verdeeld over drie comités: 1°. Het comité van weldadigheid, dat de christelijke liefde uitoefent jegens alle men schen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis of landaard; 2°. Het comité voor de scholen en het patronaatdat zich onledig houdt met de opvoeding en het onderwijs der kinderen en der ambachtsgezellenvolgens de grondbe ginselen der vereeniging; 3°. Het comité van bekendmaking, dat werkzaam is ter uitbreiding en verdediging dier beginselen, door het uitgeven van ver schillende geschriften, en door bijeenkomsten. De Heer Monnin-Japy, de oudste der Maires van Parijs, lid van het Wetgevend Ligchaam en van den centralen Raad der Hervormde kerken, is Voorzitter van laatstgenoemd comité, waartoe ook onder anderen behooren de Heeren A. Coquerel en Emilc Souvestre. Sedert 1849 zijn hier ruim 2000 huizen afgebroken; men schat gemid deld hunne waarde op 45,000 fr. ieder; de gebouwen, welke de hierdoor ver oorzaakte ruimte moeten vullen, zullen gemiddeld eene waarde van 260,000 fr. ieder hebben. Menigvuldige en zware regens hebben in onderscheiden streken van Algerië veel schade aangerigt. ITALIË, ROME, 22 Januarij. De feesten ter eere van Prins Friedrich Wilhelm van Prnisen alhier duren voort. De Prins woont ook kerkelijke feesten bij. Den 21slen was hij tegen woordig in de oude basilica Santé Agnese, waar de plegtige inzegening van twee schapen plaats hadvan wier wol de door den Paus verleende Aarts bisschoppelijke pallien vervaardigd worden. FRUISSE1V. BERLIJN, 2 Februarij. De Heer R. Huser alhier, heeft eene nieuwe wijze uitgevonden om ge schreven gedrukte of gegraveerde stukken over te brengen en terug te ge ven, en wel nog juister dan dit door middel der photographie wordt verrigt; hij noemt zijne uitvinding: optische litho-typographie. Daar de uitvinder aan de Regering eenige afdrukken van verschillende stukken had aangebodenheeft hij eenige proeven gedaan in tegenwoordigheid van den Directeur voor koop handel en nijverheid, welke uitnemend slaagden. Er werden 500 cxempl. van ieder in korten tijd geleverd. De nabootsing was volmaakt, en ter naauwernood kon men bij het naauwkeurigst onderzoek de kopijen van de originelen onderscheiden. Door middel dezer bewerking kan men elk druk werk, schrift, gravure, schilderwerk, lithographie, enz. oogenblikkelijk over brengen op een' daarvoor bereiden steenvan eene aldus vervaardigde kopij kan men een onbepaald getal afdrukken trekkenwelke veel minder kosten dan de gewone drukwerken. De uitvinder wil zijn geheim voor 70,000 aan de Regering openbaren, waarover zij met hem in onderhandeling is. BEIJEREK. MUNCHEN, 26 Jannarij. Ter Koninklijke metaalgieterij alhier is dezer dagen in brons gegoten het collossale standbeeld van Jeffersonderden Voorzitter der Vereenigde Staten geb. 1743, overl. 1826, een man die als wetgever, wijsgeer, financier en staatsman zich door groote bekwaamheid en belangeloosheid heeft onderscheiden. Dit beeld is 13 voet hoog en bevat 140 centenaren aan metaalen is bestemd tot een der vijf standbeelden die het standbeeld te paard van Washington, te Richmond in den Staat Virginië opgerigt, en dat 22 voeten boog is, moeten omringen. RUSLAND. Behalve de bevolking in de onderscheiden gouvernementendie de Grie- ksche, R. K. en Protestantsche godsdienst belijdt, zijn er 1,150,264 Israëliten, 2,067,202 Mahomedanen, 171,725 aanhangers van Lama en 179,722 afgods dienaars. TURKTE. KONSTANTINOPEL23 Januarij. De schepen, behoorende tot de vereenigde Fransche en Engelsche vlo ten, zijn gisteren weder begonnen uit de Zwarte Zee den Bosporus binnen te zeilen. Heden hebben zij weder voor Baïkos (in den Bosporus) het anker laten vallen. Van het krijgstooneel in Azië is niets nieuws ontvangen. Al hier heerscht de volmaaktste rust. De tijding van dien terugkeer had eenen zonderlingen indrnk op de bevol king gemaakt en stof tot menige aanmerking gegeven. Als aanleiding weid genoemd behoefte aan leeftogt en goed drinkwater, doch men hechtte daaraan geen geloof. Te Weenen is tijding ontvangen dat de Russische troepen van Krajowa opgebroken zouden zijn om de Turken in Kalafat aan te vallen; den 23sl™ en 29stcn Januarij hadden zij eenige dorpen in de omstreek dier vesting bezet. Londensche bladen melden op grond van een berigt uit Konstantinopel van den 19den, dat het Turksche leger aan den Donau zich gereed maakte om weder aanvallend te werk -te gaan. Er waren van het Turksche leger in Azië niet ongunstige berigten ontvangen; het scheen door de ontvangen versterking in staat te zijn gesteld om weder eene aanvallende beweging te maken. Verder behelst de Globe het volgende berigt: De gansche Rus sische vloot was den llden Januarij te Sebastopol vereenigd, maar is dien dag uitgeloopen in de rigting van Baltoen, op de kust van Klein-Azië. Hiervan verwittigdhebben de Engelsche en Fransche Admiraals eene scheeps- divisie derwaarts afgezonden, doch de Russen moeten het eerst die haven bereikt hebben. Dit berigt voegt de Globe er bij verdient alle vertrouwen." Ten aanzien van hetgeen de Times omtrent het vermeend ontslag van Vorst Gortschakoff en zijne vervanging door den Generaal Schilder berigtte, valt op te merken, dat, volgens hetgeen van de Poolsche grenzen onder dagteekening van den 22stcn Januarij aan de Augsburgsche Ally. Zeit. ge schreven is, de Generaal Schilder, het hoofd van het wapen der genie, den igdeo van Warschau naar Wallachye vertrokken was, en wel, naar gezegd werd, om bruggen over den Donau te doen slaan en den overtogt der Rus sische troepen over die rivier te bestieren.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3