LEYDSCHE COURANT. 1854. m N° WOENSDAG, 1 FEBRUARIJ. >\ZEGELE BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN31 Jannarij. Een onzer geachte Amsterdamsche medeleden, heeft dezer dagen aan de alhier gevestigde Maatschappij der Nederl. Letterkunde eene som van 80 ten geschenke gegeven, om daarmede in eenige noodzakelijke behoeften harer bibliotheek te voorzien. Wij meenen openlijk hulde te moeten doen aan dien onbekrompen voorstander onzer vaderlandsche letterkunde, en zoo dit eerste voorbeeld van een geldgeschenk door andere bemiddelde ledenof door voor standers der vaderlandsche letterkunde, mogt worden nagevolgd, zon hare bibliotheek eerlang eene der rijkste worden in hare soort, en krachtiger dan thans bijdragen tot uitbreiding van het gebied der vaderlandsche taal-, letter-, geschied- en oudheidkunde, en zoo tot vermeerdering van den waren roem niet alleen der stad waarin zij is gevestigd, maar van geheel het vaderland. Op 11. Zaturdag 28 Januarij hield de afdeeling arrondissement Leyden van de Vereeniging het Metalen Kruisalhier hare eerste gewone bijeen komst op den Burgtbet gebouw dat ook om de herinneringen daaraan verbonden, wel de meeste aanspraak kan doen gelden, om als loopplaats voor eene gedeeltelijk militaire, vereeniging te worden aangenomen. HH. Officieren van het garnisoengeregtigden lot het metalen kruis, die volgens het reglement de bijeenkomsten als gasten kunnen bijwonenwaren voor dezen eersten, meer plegtigen avond, door het afdeelingbesluur opzette lijk genoodigd, en traden ten zeven ure met de leden aan. De plegtigheid werd geopend door den Voorzitter met een kort en hartelijk woord, waar mede hij de aanwezigen namens het Afdeelingsbestuur welkom heette en hun het doel der vereeniging, vriendschappelijk verkeer en herinnering van het vroegere krijgsmanslevenvoor den geest riep. Zijne toespraak werd vervangen door de opwekkende toonen van het muziekcorps der rijdende artillerie, door den Heer Kommandant welwillend voor het feest beschikbaar gestelden weldra hadden de feestgenooten zich om de gereed staande speeltafeltjes ge schaard, of naar keuze zich tot gezelligen kout in verschillende groepen ver deeld. tot dat de eerste dronk door den Voorzitter op den Koning als Bescherm heer der afdeeling en op het Vaderland ingesteld, onder daverende toejuiching gedronken, het sein gaf voor allen, die zich geroepen of genoopt vonden, om op deze wijze aan hun gevoel lucht te geven. Van die gelegenheid werd door velen een ruim gebruik gemaakt, en menige toespraak zoowel van ern stige als van vrolijke strekking, onderhield en verhoogde de feestelijke stem ming, totdat te elf ure de bijeenkomst gesloten, en op drie maanden later, den laatsten Zaturdag van April, verdaagd werd. Onder de vele dronken die met warmte ingesteld en ontvangen werden vermelden wij er twee, omdat zij den geest der vereeniging vooral leeren kennen en de beste bewijzen leveren, tegen de bedoelingen die men haar zoo wel in een paar Prolestantsche als in een Katholiek dagblad heeft willen toe dichten. Zij waren de toasten op bet metalen kruis als het teeken waaronder militair en burger in broederlijke vriendschap te zamen komen en dat ben indachtig maakt, hoe zij de handen in elkander slaan waar pligt hen roept tot verdediging van hun land, maar ook wanneer de zegeningen van den vrede hun de gelegenheid schenken om den roem des Vaderlands op het ge bied van wetenschap en kunst te bevorderen. Bij den anderen dronk werd op hetzelfde metalen kruis gewezenals niet in strijd met onze gevoelens van welwillendheid jegens onze vroegere landgenootendie vóór ruim twintig jaren wel als vijanden tegenover ons stondenmaar sedert onze goede en be vriende buren werden en blevenmet wie wij thans alleen strijden om el kander op zijde of vooruit te streven op de baan ter ontwikkeling van natio nale deugden en nationale kracht, en ter beoefening en volmaking van de schoone moedertaal, die zoo velen in hunne gewesten, met ons als kinderen van eenen zelfden stam in broederlijken band moet vereenigenin weerwil der grenzen door staatkundige of andere belangen afgebakend. 0. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de laatste drie dagen, is geweest als volgt: 29 Jannarij 761 volwassenen, 340 kinderen, te zamen 1101. 30 657 u 283 940. 31 688 291 979. In de maandelijksche vergadering der Kon. Akademie van Wetenschapper te Amsterdam, LI. Zaturdag gehouden, waren 20 leden tegenwoordig. D HH. Lobalto en Dozy hadden zich verontschuldigd wegens bet niet vervullen hunner spreekbeurten. Het voorstel van den Heer C. Pruys van der Hoeven, over de vorming eener geographia medica van ons land, werd door den Voorzitter voorgelezen. Deze Heer is uitgenoodigd om een nader, meer uitvoerig voorstel in te dienen. De Heer Halbertsma sprak over de exostose der tanden, de tandbreuken en de regeneratie van het tandenweefsel. Bij besluit van den 10deD dezer zijn weder 6 Onderwijzers voor Ned. Indië benoemd, zoodat er met inbegrip van voorleden jaarnu 18 personen voor het onderwijs aldaar zijn aangesteld. Sedert hel laatste berigt is nu tot afschaffing der kermis besloten door de volgende gemeenten in de provincie Zuidholland: Ter Aar, Alblasserdain Arkel, Nieuw-BeijerlandBleskensgraaf, Brandwijk, Ilardinxveld, Hillegers- berg (in het gehucht Terbregge), Hazerswoude, Hoornaar, Molenaarsgraaf, Nieuwland (land van Arkel), Noordeloos, OegslgeestOudenhoorn, Pijnacker, Rockanje, Rijnsaterwoude, SassenheimSchipluiden, Sliedrecht, Streefkerk, Valkenburg en Wijngaarden. Den 7den is te Rotterdam een brief gestoken in de bus van het post kantoor, gerigt aan den Heer Mr. I. J. Rochussen, Advocaat te Utrecht, adres Mejufvrouw van Beembevattende drie bankbiljetten van ƒ40 en één van 25. Deze brief is niet aan het adres bezorgd en de nasporingen zijn tot dusver vruchteloos geweest. Het bestuur der Officieren-Societeit van de Rotterdamsche dienstdoende schutterij heeft eenen prijs uitgeloofd van ƒ300 voor het best gekeurde plan van een societeits-gebouw, in het park, en eene premie van 100 voor het plan, het meest aan het bekroonde nabij komende. De vereischte opgaven en voorwaarden zijn verkrijgbaar bij de Boekhandelaars wed. P. van Waes- berge en zoon aldaar. De Gemeenteraad te Haarlem heeft op voorstel van Burgemeester en Wethouders, besloten, vermits de voorgestelde plaatsing van het standbeeld van Lourens Jansz. Coster bij de Vischmarkt minder geschikt is voorgeko mendat standbeeld te plaatsen op het midden van de Grootemarkt, met de voorzijde naar het stadhuis gekeerd. Te Amsterdam is overleden de Nestor en groole meester der vaderland sche toonkunst, de Heer J. G. Bertelman, Ridder der orde van den Nederl. Leeuw, lid van onderscheiden genootschappen. Zijne werken, zoo in ons land als elders uitgegeven getuigen van eene zoo grondige studie in kennis van al wat zijne kunst betreft, als zeldzaam wordt gevonden. Groot als toonzetter, leefde hij als een nederig en stil burger en ontsliep in 72-jarigen leeftijd. Te Nieuwer-Amstel was een valsche gulden ontvangen, die zeer juist was nagemaakt, doch waaraan het randschrift ontbrak. De IV. Rott. Cour. van 18 dezer behelst het volgende artikel: Hoe langer hoe meer schijnt het tijdstip te naderen waarop de teekenkunst een meer wezenlijk bestanddeel van bet lager onderwijs zal uilmaken, en van de vele klaglen die thans alom opgaan over de mindere doelmatigheid van het lager onderwijs, zijri er mogelijk geene meer gegrond, dan die over de onvoldoende beoefening of geheele verwaarloozing van die kunst. Door De Gids werd nog onlangs eene uitvoerige beschouwing over het noodzakelijke I van de beoefening der teekenkunst medegedeeld, terwijl dezer dagen ook van wege het Biilsche Ministerie voor wetenschap en kunst eene circulaire gezon den is aan de Onderwijzers der door dat departement gesubsideerde volks scholenhoudende wenken betrekkelijk bet teeken-onderwijs, waarin op den voorgrond wordt geplaatst dat dit onderrigt een degelijk bestanddeel van het lager onderwijs moet uitmaken. Dit schijnt ook reeds het gevoelen te zijn geweest van den verdienstelijken Onderwijzer P. Leupen te Middelburg, die I door de uitgave van zijne Practische Handleiding tot het Elementair I teekenenuitgegeven bij de Gebroeders Abrahams en waarvan reeds een I tweede druk is verschenen, bewezen heeft volkomen te begrijpen op welke I wijze men reeds op de lagere scholen het teekenen kan en moet beoefenen. I Wij vestigen daarom gaarne op dit werkje de bijzondere aandacht. De gemeenteraad van Tiel heeft besloten die stad met gaz te doen 1 verlichten. De vorige week is te Leeuwarden iemand uit Harlingen met eene pijp I in den mond op straat gevallen, waardoor tong en keel zoo gekwetst werden I dat hij aan de gevolgen is overleden.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1