geloopen jaar blijkt, dat voor 13.000,000 derwaarts uit Londen en Liver pool ziju verzonden. Al de stoombooten van Engeland hadden voor eenige jaren slechts 14,000 paardenkrachtenop den lst,:n Januarij telde onze marine reeds 202 stoombooten van alle klassen, die gezamenlijk 55,300 paardenkracht bezaten, en bovendien nog 2800 paardenkracht voor andere schepen. De berigten uit Ierland hangen een treurig tafereel op van de ellende aldaar, veroorzaakt door de buitengewone duurte der levensmiddelen. Die ellende is zelfs grooter dan in eenig jaar te voren. Te New York is de schoener Gambrill als prijs binnen gebragt wegens het inladen van een 300 a 400-tal slaven op de Congo rivier. De ruimte voor al deze ongelukkigen was in genoemd schip zoo klein, dat zij niet an ders dan in eene gedwongene houding in het schip plaats konden vinden en letterlijk opeengepakt waren. Aangaande de Amerik. stoomboot San Francisco, van New-York naar Californië bestemd, den 24sten Dcc. 11. door eene stortzee beloopen en ontred derd, waarvan reeds melding gemaakt is, zijn nadere berigten ontvangen. Den 5den dezer zijn 200 van de 750 zielen, die deze stoomboot aan boord had, gered door het schip Antarctic. Twee andere schepen hebben mede bijstand geboden; 142 menschen zijn over boord geslagen en 59 overleden, na van het wrak gered te zijn. LUXEMBURG. 21 Januarij. Uit deze plaats wordt het volgende geschreven Ten einde over te gaan tot eene regeling van den eischdoor de Nederlanden tegen Luxemburg inge steldter voldoening eener som van 7 millioen guldens, welke het Groot- Uertogdom nog moet bijdragen tot verligting der Nederlandsche staatsschuld is te 's llagc eene gemengde commissie benoemd waarbij zich onzerzijds de Heeren Simons, Regerings-Presideut, en Delafontaine, voormalig Gouverneur, zullen voegen. Beide Ileeren vertrekken dus morgen naar 's Hage. BAS» EX. In ons vorig nommer hebben wij hoofdzakelijk het antwoord van de Ka mer van Afgevaardigden op de troonrede medegedeeldmet betrekking tot de kerkelijke geschillen. Dit antwoord luidt in zijn geheel aldus: De stoorniswelke door de met de grondslagen onzer constitutie strijdige willekeurige handelingen van den Aartsbisschoppelijken stoel ontstaan is moeten wij te levendiger betreurendaar de tot bescherming der souvereini- teitsregten van U. K. H. genomen maatregelen verdere stappen van het ker kelijk gezag ten gevolge hadden, welke, bij mindere vastheid van den goe den geesst uwer getrouwe onderdanenligt tot onwettige handelingen en rustverstoring zouden hebben kunnen leiden. Hoezeer ook onbekendheid met de feiten of andere redenen, buiten 's lands een verkeerd oordeel over deze aangelegenheid mogten doen vellenin ons land heeft de prijzenswaardige rust en van vertrouwen getuigende houding des volks bewezen dal het de heiligdommen zijns godsdienstigen geloofs voor alle aanranding beveiligd weet. Deze geruststelling ontleende bet uit de kennis der weldaden die sedert de regering van Karei Frederik aan de kerk ten deel vielen, en uit het verhevene koninklijke woord, dat het geloof uwer Katholijke onderdanen U. K. II. even dierbaar is als het eigene geloof. Wijde vertegenwoordigers des volks uit alle oorden des lands, achten ons verpligt, deze verzekering aan den voet des troons neder te leggenen tevens getuigenis te geven dat alom in den lande j de liefde uwer onderdanen en het onwrikbare vertrouwen op de voor allen gelijke regtvaardigheid en welwillendheid van U. K. II. in geenen deele ver- j zwakt is. Met hetzelfde vaste vertrouwen hopen dan ook de afgevaardigden der Tweede Kamerdat het aan de pogingen uwer regering gelukken zal de bestaande verschillen langs den weg der minnelijke schikking op eene voor de heilaanbrengende werkzaamheid der kerk voldoende wijze weg te ruimen, zonder daarbij uit het oog te verliezenwat de handhaving van de waardig heid en de regten der kroon vereischt. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Januarij. Den 21slen dezer werd alhier door den Nederlandschen Gezant, Baron van Heeckeren, aan Graaf Buol eene nota der Nederlandsche regering overhandigd, die, zoo als ons van goederhand verzekerd wordt, eene verklaring inhoudt ten aanzien van de politiek welke de Nederlandsche regering besloten heeft te volgen bij het dreigende aanzien dat de staat van zaken neemt. Deze ver klaring moet, naar wij met zekerheid vernemen, inhouden dat de regering der Nederlanden van de tot dusverre gevolgde politiek in geenerlei wijze wenscht af te gaandaar bij de omstandigheid dat de vriendschapsbetrekkin gen met de overige stalen van Europa in geenerlei opzigt iets te wenschen overlaten, er volstrekt geen grond aanwezig is tot het nemen van buitenge wone maatregelendie ligtelijk van de eene of de andere zijde zouden kun nen worden uitgelegd in strijd met de bedoelingen der regering, hetgeen aanleiding zou kunnen geven tot misverstand en geschillentot vermijding waarvan de Nederlandsche regering te allen tijde allerijverigst werkzaam was. Naar alle waarschijnlijkheid zullen, zoo wel ons (het Oostenrijksche) kabinet als de overige mogendheden met deze verklaring genoegen nemen. Zeker is het dat men niet gaarne zou hebben gezien, dat de Nederlanden toegetreden waren tot de onzijdigheids-verklaring van Zweden en Noorwegen en Denemar ken omdat de beweegredenendie dezen stap als noodwendig voor de Skan- dinavische mogendheden deden voorkomen, met betrekking tot de Nederlan den, niet als geldig kunnen worden beschouwd. (Franlef. Postz.) TURK YE. KONSTANT1NOPEL16 Januarij. De vereenigde Fransch-Engelsche vloot beeft koers gezel naar Yarna. De Russische vloot bevindt zich bij KafFa. Het gerucht is verspreid, dat op het tooneel des oorlogs in Azië nieuwe krijgsbedrijven hebben plaats gehad en dat Kars door de Russen is ingenomen. Een officieel Russisch dagblad bevat de volgende mededeeling: Daar de Keizer van het inloopen der Fransche en Engelsche oorlogschepen in de Zwarte zee nog slechts eene bloote kennisgeving heeft ontvangen, heeft hij van Engeland en Frankrijk eene bepaalde verklaring gevraagd omtrent bet gewigt en de beduidenis welke door deze mogendheden zelve aan dien stap gehecht wordtzullende van het antwoord op deze vraag afhangen hoe Rus land vervolgens zal handelen. Zeventien Engelsche officieren hebben te Konstantinopel hunne dienst aangeboden. Eenige die van de Britsche bewindslieden waren aanbevolen zijn in de Turksche krijgsdienst toegelaten; maar de overigen schenen te zul len worden afgewezen, OOST-INBIE. BATAVIA, 10 December. De belangstelling, waarmede de tentoonstelling bezocht wordt, blijft voort durend levendig. Het totaal der bezoekers was den 24sten November reeds geklommen tot 21,359, waaronder 12,654 inlanders en Chinezen. Ondanks het gevorderde saizoen wordt bet genoegendat deze onderneming aan het publiek verschaftnog altijd door fraai weder begunstigd. In den avond van 11 October jl.werden de ingezetenen van Padang in hunne rust gestoord door eene vrij hevige aardbeving. Beginnende met een sterk onderaardsch geluid (waarna schuddingen, die opvolgend aanwak kerden), verliepen er 57 seconden, toen alles tot de vorige rust terugkeerde. In weerwil der aanmerkelijke schokken zijn er geene ongelukken te betreuren. Ook te Banda en Ternate zijn in September ligte schokken van aardbeving gevoeld. AVegens groote vraag naar rijst was die 3 per pikol gestegen. In sommige streken van Sumatra heerschte nog de cholera, maar maakte weinig slagtoffere. Van Soerabaya wordt gemelddat den lG'icn November in de kampong Ampel brand was ontstaan, met het ongelukkig gevolg, dat zoowel in ge noemde kampong als in 2 belendende 132 woningen, waarvan 18 van steen en 9 van planken met pannen gedekt, eene prooi der vlammen zijn geworden. Ook was den 30sten Nov. in de kampong Genteng brand ontstaan, waardoor 65 woningen in de asch zijn gelegd; de schade werdt geschat op 16,250. Volgens berigten uit Amboina heerschte in die residentie gedurende de maand October eene aanhoudende droogte, zoodat eenige riviertjes op de kust van Hitoe geheel uitgedroogd waren en het plantenrijk een dor aanzien had. De luchtsgesteldheid was overigens door de meer en meer doorkomende weste lijke winden, zeer gematigd, de gezondheidstoestand leverde geen reden tot klagen op. Te Baljan had in den nacht van 17 Augustus jl. een lievige storm gewoedwaardoor de zee zoo hoog werd opgedrevendat de negorij Laboean gedurende dien tijd, ter hoogte van een voet, onder water stond. §TA»S BERIGTEN. kt msaaa—■■■t'Mni.niBniBwwwiww BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Gemeente LEYDEN doen te j wetendat bet Proces-Verbaal der stemopneming voor de verkiezing van één Lid van den Gemeenteraad, op den 25sten dezer maand plaats gehad, nadat daarvan een afschrift op het Raadhuis is aangeplakt, ter Plaatselijke Secre- j tarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd door plaatsing in de Leydsche Courant. De Burgemeester VAN LIMBURG STIRUM. Leiden, 26 Januarij 1854. De Secretaris v. PUTTKAMMER. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van LEYDEN noodigt bij deze, uit krachte van Art. 7, 2tlc zinsnede der Kieswet, de Inwoners dezer Ge meente uit, om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden Februarij aanstaandedoor overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer Gemeente te doen blijken. De Voorzitter voornoemd. Leyden 19 Januarij 1854. VAN LIMBURG STIRUM. POLI UIE. Gevonden: een Knip-Huissleuteï. De eigenaar kan dien aan het Commissariaat van Policie terug bekomen. KERKNIEUWS. 's GRAVENHAGE, 26 Januarij. Door den Breeden Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier, is, ter vervulling van de vacature, door hel verleende emeritaat aan DC II. P. Timmers Verhoeven geformeerd het volgende negen tal Predikanten: DD. Uden Masman, te Meppel; Schuring, te Ruurlo; Oort, te AlkmaarKits van Heiningente OudewaterBlaauwte Rotterdam Sluiter, te Dordrecht; Zaalberg, te Deventer; Strieker, te Dordrecht; Vinke, te Leeuwarden. GRONINGEN, 25 Januarij. Uit het bevorens opgemaakte drietal Predi kanten is heden door den Algemeenen Kerkeraad der Nederduilsche Herv. gemeente alhier met bijna eenparige stemmen beroepen Ds. J. C. Zaalberg, Theol. Doctor, te Deventer.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 3