BUITENLAIVDSCÏÏE BERIftTEN. overgebleven 2 Predikantengenietende elk ƒ3,000 tractemcnt en ƒ360 indem niteit voor huishuur. De jongste van hen bezoekt van tijd tot tijd de eilanden Bonaire en Aruba, om te doopen, het nachtmaal uit te deelen, leden aan te nemen en te prediken. Te S4. Martin is in 1851 voltooid eene geschikte kerk voor het Methodistisch kerkgenootschap, die in het dorp Philipsburg is ge plaatst op een aan den Leeraar dier gemeente door het Gouvernement afge staan onbebouwd stuk grondsen waarvo'or de fondsen zijn bijeengebragt ge deeltelijk door vrijwillige bijdragen en gedeeltelijk door eene geldleening. Het Apostolisch Vicariaat te Curaeao heeft in 1851 geene verandering on dergaan. Het door het Gouvernement bezoldigde personeel is hetzelfde geble ven. Het onbezoldigde bestond op ultimo December 1851 uit 16 Priesters. Het getal der Rozendaalsche zusters van liefdadigheid, was in dat jaar met 2 vermeerderd en bestond alzoo uit 22 personen. Door hel Gouvernement is voor het onderwijs in 1851 te Curaeao verstrekt eene som van ƒ4,734.29, waarvoor op de landsscholen gratis onderwijs, boe ken, school behoeften enz. hebben genoten, terwijl op de verschillende bijzon dere inrigtingen onderwijs is gegeven aan 1,874 kinderen. Te Bonaire is in 1851 op de landsschool onderwijs gegeven aan 57 kinderen. Te Aruba be staan 2 scholen, eene landsschool en eene particuliere, meer bepaaldelijk voor de Spaansche taal. Iri 1851 hebben aldaar onderwijs genoten van landswege gratis 21. Op de Spaansche school is het getal niet opgegeven. De gehouden examina te Curasao hebben zeer verschillende uitkomsten in opzigt tot de vorderingen der leerlingen opgeleverd. Op de publieke scholen zijn met ge ringe wijzigingen dezelfde resultaten als in de vorige jaren waargenomen. Onder de particuliere scholen waren er 2 in alle opzigten aanbevelenswaardig, terwijl op de school der Maatschappij, ofschoon door eene bijkomende omstan digheid vele leerlingen het examen niet hadden bijgewoond, de daar aanwe zige kinderen genoegzaam hadden doen blijkendat zij eene rationele opleiding genoten. Te Bonaire heeft het gehouden examen alle reden van voldoening gegeven en wordt, met lof gewaagd van den ijver van den aldaar geplaatsten lands-onderwijzer. Op het eiland Aruba zijn de vorderingen niet bevredigend, geweest. Te Sb Martin is 1851 door het Gouvernement voorzien in een ruim en luchtig lands schoolgebouwgelegen in het dorp Philipsburg. Het afgeno men examen op de landsschool heeft voldoende uitkomsten opgeleverd. In 1851 is aldaar onderwijs gegeven aan 62 kinderen. Door de Curacaosche pakketvaart-maatschappij is de dienst 2 malen 's maands verzekerd, waardoor de brieven voor Europa en van daar voor Curaeao be stemd in verband met de Engelsche pakkettengeregeld van en naar Sb Thomas worden overgebragt. De felle droogte, welke over het algemeen in 1851 op CuraeaoBonaire en Aruba heeft geheerscht, is wederom oorzaak geweest van eenen nadeeligen oogst. Op Sb Eustatius zijn de opbrengsten van den landbouw veel beter ge weest dan in het voorgaande jaar. Er is gefabriceerdsuiker 280,070 oud Amst. ffi, Bhum 4,396 gallons, Yams, ingeoogsl 673,000 oud Amst. ffi, aard appelen (patates) 1,135 vaten, grondnoten 72 vaten, geschat op eene waarde van ƒ43,457. De invoeren te Curaeao zijn geschied met 729 vaartuigen, metende 42,685 ton, hetgeen, vergeleken met de vaart in 1850, aanwijzende 605 vaartuigen met 31,151 ton, eene vermeerdering doet blijken van 124 vaartuigen met 11,534 ton. Staat der ontvangsten en uitgaven van de eilanden Curasao, Bonaire en Aruba over 1851, zijn: ontvangst 231,785uitgaaf 374,635. Die van Sb Eustatiusontvangst ƒ4,120, uitgaaf 27,749. Yan Sb Martinontvangst ƒ24,668, uilgaaf 39,922. [Deze getallen van ontvang en uitgaaf voor de verschillende eilanden vergelijkende, ziet men dat ze allen den lande meer kosten dan opbrengen. De groote vraag is of deze uilkomst onvermijdelijk is, dan of er hoop bestaat op beterschap. liet ware zeker niet onbelangrijk dat dit moeijelijk en veel omvattend vraagstuk door bevoegde kundige man nen eens opzettelijk wierd behandeld.] Het verslag van onze bezittingen ter Kuste van Guinea over het jaar 1851 ontlecnen wij het volgende: De wensch om de Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea door den landbouw op te beurenen zoo doende bij te dragen tot maatschappelijke eu zedelijke beschaving der Afrikanen, heeft de Begering de aandacht doen vestigen op een ander product, hetwelk aan het klimaat geëigend is en er zelfs in het wild groeit, namelijk de katoenplant. Ook op de nahij gelegen Engelsche bezittingen werden proeven met den katoenbouw genomen, en aan het in Engeland uit het daarvan verkregen katoen vervaardigde lijn waad, was eene vrij gunstige beoordceling te heurt gevallen. Bij Zr. Ms. besluit van 15 October 1851, werd dien ten gevolge magtiging verstrekt om op de begrooting der uilgaven voor de Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea over het jaar 1852, eene som van ƒ7,000 te bestemmen tot het nemen eener proeve met de katoen-cultuur op gemelde bezittingen. De ontvangsten a ƒ17,564, leveren tegenover eene uitgave van 73,655 een nog veel ongunstiger verschijnsel op dan van de IV.-1. koloniën. 's GRAVENHAGE, 28 Januarij. Z. M. heeft aan H. J. Verliage verleend de gouden medaille, vastgesteld bij Koninkl. besluit van 24 Januarij 1841, als blijk van zijne goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van 21 personen ter reede van Benkoelen, door hem volbragt tijdens zijne dienst als stuurmans-leerling op het stoom schip Makasser, en benoemd tot Ontvangers der directe belastingen en accijn- sente Veghel, den Ileer W. Hopmans, thans te St. Michiels-Gestelte St. Michiels-Gestel c. a.den Heer Jhr. F. J. J. van Ryckevorsel van Kessel, thans te Herpente Herpen c. a.den Heer Jhr. C. M. de Girard de Mieiet van Coehoorn, thans Surnumerair te 's Hertogenbosch. Ook heeft Z. M. aan den Heer G. A. Neomagus, op zijn verzoek, een eer vol ontslag verleend als Ontvanger der directe belastingen te Ittervoort, behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. de Koning is heden morgen ten 4f ure uit de residentie naar het Loo vertrokken. De Minister van Binncnl. Zaken, in aanmerking genomen hebbende, dat het getal leerlingen voor de telegrafiena het laatste vergelijkend on derzoek benoemdbij het toenemend telegrafisch verkeerniet meer toerei kend is voor de behoefte, en ter voorziening daarin willende overgaan tot een nader onderzoek, heeft ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstele graaf, in het loopende jaar 1854, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens 24 leerlingen zal worden toegelaten; zij ontvangen eene bezoldiging van ƒ1 daags en kunnen, na voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist der derde of tweede klasse, op een jaarwedde van ƒ600 en van ƒ720; de telegrafisten der eerste klasse, die 's jaars ƒ840 genieten worden gekozen uit de lelegrafisten der tweede klasse: voor het vergelijkend onderzoek om als leerling te worden toegelaten, moet men zich vóór of op den 5dcn April e. k. bij het Departement van Binnenl. Zaken hebben aangemeld met een op zegel geschreven adres, be vattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Gelijk tijdig moeten worden overgelegd bewijsstukken, waaruit blijkt, dat men is: Nederlander, tusschen 21 en 30 jaren oud. Het vergelijkend onderzoek heeft plaats alhier, op den ls4cn Mei en vol gende dagen. De mededingenden moeten blijken geven van ervaren te zijn in het schrijven van zeer leesbaar schrift; de Nederduitsche, Fransche en Iloog- duitsche talen; het maken van een opstel in een dezer drie talen; de begin selen der cijferkunst met de leer der evenredighedendie der gewone en tiendeelige breuken, de kennis van de Nederlandsche maten en gewigten en het rekenen zonder fouten; de eerste beginselen van stel- en meetkunst; het regllijnig teekenen-, de mededingenden die blijken geven, behalve de opge noemde vakken ook de natuurkunde, inzonderheid het gal vanisme en de toe passing daarvan op de telegrafie, de Engelsche taal en eenig vak van admi nistratie te hebben beoefend, zullen bij voorkeur worden toegelaten en tot verdere bevordering in aanmerking komen; personen, vroeger vergelijkend onderzocht, doch op wie toen de keuze niet is gevallen, moeten zich, zoo zij tot het aanstaande vergelijkend onderzoek wenschen te worden toegelaten daartoe op nieuw, bij gezegeld verzoekschrift, aanmelden, met overlegging der zoo veel noodig aangevulde bewijsstukken. Het lijk van den dezer dagen alhier overleden Heer F. J. Mahieu, Re ferendaris bij het Departement van Justitie en Inspecteur der gevangenissen, is den 2554cn op het kerkhof Eikenduinen plegtig ter aarde besteld. De Heer W. II. Suringar, een der vrienden van den overledene, die het lijk naar de laatste rustplaats vergezelden, heeft bij het graf op eene treffende wijze het woord gevoerd. Hij herinnerde daarbij de edele hoedanigheden van den ontslapene; het vele goede en nuttige, door hem in zijnen werkkring, bepaaldelijk ten aanzien van de hervorming van het gevangeniswezen hier te lande, gesticht, en zijne liefderijke zorgen, waardoor hij het lot en den toe stand van een zeer groot aantal ongelukkigen dragelijk heeft gemaakt. Door het bestuur der Afdeeling 's Gravenhage van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerk nijverheid in Nederland is hij Circu laire bekend gemaakt, dat door die afdeeling het plan ontworpen is, waar naar overeenkomstig de plaatselijke behoeften, eene industrie-school alhier zou kunnen worden tot stand gebragt. Zij heeft mitsdien een ieder, die haar in dat plan zou willen ondersteunen, uitgenoodigd daartoe geldelijke bijdragen af te zonderen, opdat ook hier eene dier instellingen zal verrijzen, waarvan de toekomst der nijvere klasse afhangt, zonder welke ons Vaderland zijnen rang onder de industriële staten niet kan hernemen en langer hoe meer moet achteruitgaan. AMSTERDAM, 27 Januarij. Eergisteren avond kwartier over vijf ure is een omnibus, behoorende tot de onderneming van Koens, waarin 12 personen gezeten waren, bestemd naar den Rijnspoorweg, van den Dam afgereden. In de Kalverstraat op de hoogte van de S4. Luciensteeg komende, kon de koetsier niet regtuil rijden, door dien aldaar een hooiwagen was omgeslagen, en heeft alzoo zijn weg genomen door de S4. Luciensteeg langs de Boommarkt. Bij de sluis aan het Spui is een der paarden gevallen en het rijtuig daardoor achteruit en in den Burg wal geraakt. Middelerwijl zijn nog 3 a 4 personen uit het rijtuig gespron gen, terwijl de overigen daarmede in het water zijn gevallen. Een alhier wonende Heer is verdronken, terwijl een ander Heer, wonende in den Haag, belangrijk, en eene vrouw, wonende te Weesp, minder ernstig gekwetst is; de andere passagiers zijn gered, de gekwetste is naar het gasthuis vervoerd. ENGELAUD, LONDEN, 25 Januarij. Het aantal der door de brievenposterij in het Vereenigd Rijk bezorgde brieven bedroeg in 1853 411 millioen, dat is 31) millioen meer dan in 1852. Sedert 1840, het jaar der posthervorming, is het aantal brieven jaarlijks gestadig toegenomen en van 169 millioen geklommen tot 411. Uit het rapport van den uitvoerhandel naar Australië gedurende het af-

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2