LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 16 JANUARIJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN 14 Januarij. Den 14',f'n Februarij zal door de Hoofdadminislralien van ccnige corpsen worden aanbeslced de leverantie van Remontpaardenop tweeledige wijze, na melijk voor een jaar (1854) of wel voor 5 jaren, ingaande met den lstcn Januarij 1854. Zullende de leverantie niet worden toegewezen, dan nadat het zal zijn gebleken, welke inschrijving liet voordeeligsle voor liet Rijk zal wezen. Het getal paarden gedurende het jaar 1854, is bepaald voor het regement Rijdende artillerie alhier op 42 paarden waartoe in drie loten of partijen, ieder van 14 paarden, moet worden ingeschreven. De voorwaarden zullen van den 20sten dezer, ter lezing liggen in het bureau van den Kwartiermeester bij bet genoemd corpsen bij het Ministerie van Oorlog te 's Gravenhage. De inschrijving zal afzonderlijk moeten worden ge daan voor de paarden benoodigd gedurende bet jaar 1854, of wel voor 5 jaren, van 1°. Januarij 1854; de inscbrijvings-biljettenop gezegeld papier moeten bevatten, (voor de leverantie van één jaar): a. den naam van bet corps waarvoor de inschrijving geschiedt; b. het getal paarden waarvan de leverantie wordt aangeboden (bij partijen zoo als die zijn opgegeven); c. den prijs per paard, zoowel in letters als in cijfers, en d. de namen, voornamen en woonplaatsen van den inschrijver en van ieder zijner beide borgenter wijl de biljetten door allen eigenhandig zullen moeten worden onderteekend, (voor de leverantie van 5 jaren): a. de opgaven, hierboven onder die letter vermeldh. bet getal paarden waarvan de leverantie wordt aangenomen bij partijen, zoo als die voor 1854 zijn opgegeven, en de partijen of loten van de benoodigde paarden in de 4 volgende jaren; c. en d. dezelfde opgaven hierboven onder die letters bedoeld; de gemelde biljetten behoorlijk ge- cachetteerd en met het opschrift zijn voorzien: aan bel regement veld-Artillerie, [inschrijving voor de leverantie van remontpaarden voor den tijd van één jaar of van 5 jaren) vóór twaalf ure van den dag der aanbesteding op bet bureau van den Kwartiermeester te bezorgen, bij het biljet een cer tificaat van de Regering overteleggen, dat de aannemer genoegzaam bemiddeld is, om deze leverantie te volbrengen, mitsgaders certificaten van de besturen der woonplaatsen van de borgen, behoorlijk geregistreerd. Met getal opgenomenen in het werkbuis, in de twee laatste dagen, is geweest als volgt: 13 Januarij 722 volwassenen, 311 kinderen, te zamen 1033. 14 727 317 1044. De Commissie van beheer en toezigl over de droogmaking van het Haar lemmermeer heeft verwittigd, dat de vijfde verkooping van gronden nabij Aalsmeer, Lisse, tlillegom, BennenbroekHeemstede en Zuidschalkwijk zal plaats hebben, op Donderdag 16 Februarij en volgende dagen, des voormid dags ten 10 ure, te Haarlem, in den Slads-Doclcn in de Gasthuisstraat nabij de Botermarkt. Deze verkooping zal beloopen ruim 3000 bunders. Er is reeds aanvankelijk lot de afsehaffing der kermissen besloten door de Gemeenteraden van Benlhuyzen Ilekendorp, Hoog Blokland, lloogeinade, Krimpen aan de Lek, Leerbroek, OoltgensplaatOverschie, Rozenburg, Vcur en Langeruige Weide, terwijl in den loop van bet jaar 1853 de kermis be reids afgeschaft was in de gemeenten Oud-AlblasBleiswijkGoudriaan 's Gravesandede Lier, Maasland, Moer-CapelleMonster, Noordwijkerhout NaaldwijkVier PoldersWateringe en Woubrugge. Aan de Stads waag te Delft zijn in 1853 gewogen 602.250 Ned. ffi boter, 49,720 minder dan in 1852; en 230,777 Ned. ffi kaas, 42,893 meer dan in 1852. Van Schiedam wordt berigt,* dat ook Ds. G. Barger te Delfshaven als Hoogleeraar naar de Kaap de Goede Hoop beroepen is. Te Bleiswijk heeft de Heer A. Kloppert van Bergschenhoek bel bouwen van eene nieuwe kerk der R. K. gemeente aangenomen voor ƒ14,170 en van eene nieuwe pastorie voor ƒ8,480. Uil Hellevoelsluis wordt van den lldm geschreven dat bet aldaar bin nengekomen barkschip Pictura, Kapt. Schollen, op de terugreis van Java, zoodanig met stormweder te worstelen heeft gehad, dat het grootste gedeelte der lading, zijnde kollij en suiker voor rekening der Ned. Handelmaatschappij, daardoor zoo zwaar beschadigd is, dat men om een geheel bederf te voor komen, genoodzaakt zal zijn, ze aldaar op te slaan. Aan bet Handelsbl. wordt uit Gorinchem van den llllcn geschreven, dat toen in den vroegen morgen van dien dag, zekere van Deursen zijns vadershuis verliet om te gaan visschen, bij ontdekte dat er brand was in de woning van zijnen overbuurman, den stoelendraaijer van M. Hierop zijnen vader en eenen anderen buurman geroepen hebbende, belden zij aan het buis, waar de brand was, doch kregen geen gehoor, zelfs meende meu te bespeuren dat de bel van binnen werd vastgehouden. Hierop ongeduldig wor dende, trapte bij en renigc andere buren de buisdeur open, en zich dadelijk naar boven begeven hebbendevonden zij daar alles geheel toebereid om bet buis spoedig vuur te doen vatten, waartoe vooral de takkebossen, die vait M. mede verkocht, dienstbaar gemaakt waren, terwijl reeds al de goederen, tot het kabinet toe, in het door de plaats van de woning afgescheiden ach terhuis geborgen waren, waar ook de vrouw met haar kind gevonden werd. De brand werd gelukkig spoedig gebluscbtzoodat er niet eens eene groote spuit is werkzaam geweest, maar van M. en zijne vrouw werden dadelijk iri verzekerde bewaring genomen. En uit 's Hertogenbosch wordt aan dat blad geschreven, dat een ambtenaar der belasting te Maashees, in eene herberg, den landbouwer W. Janssen, met wien bij woorden had gekregen, beeft doodgeschoten. De inschrijvingen ten behoeve der Ned. Hervormde Diakonie-Armen te Groningen hadden de aanzienlijke som van 6120 opgebragt. Uet schip Esmeralda, Kapitein Tollens, is in de Javazee geheel veron gelukt, doch de bemanning gered. Berigten nit Java tot 24 November door de Overlandinaal aangebragt, bevatten geene belangrijke tijdingen. 's GRAVENHAGE, 14 Januarij. Z. M. heeft den Graaf van Hogendorp, oud lid van den Raad van Ned. Indië, benoemd tot Ridder met de Ster van de Eikenkroon. Bij besluit van den 12den (eergisteren reeds kort door ons bij Telegrafisch berigt gemeld) heeft de Koning, 1°. op zijn verzoek eervol ontslagen als Minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Eerediensten den Heer E. C. U. van Doorn, als zoodanig lijdelijk benoemd bij besluit van den 5dea dezer, 2". tot Minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Eere- dicnslcn benoemd den Staatsraad in buitengewone dienst, Jhr. Mp. A. G. A. Ridder van llappard, thans Directeur van het Kabinet des Konings; beiden met ingang van den 20stcn der loopende maand. Bij een ander besluit van den 12den dezer heeft het Z. M. behaagd, mede met ingang van den 20sleD dezertot lid van den Raad van State te benoemen den Heer E. C. U. van Doorn thans tijdelijk Minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Eeredienstcn. Z. M. beeft tot Raad in de Centrale Directie van Walcheren benoemd den Heer J. J. 1. Sprenger. Z. M. beeft benoemd tot Directeur van zijn Kabinet Jhr. Mr. F. L. W. de Koek, thans Secretaris bij dat Kabinet. 7.. M. beeft op bun gedaan verzoek eervol ontslag verleend als Nota rissen te Oosterhout en te Naaiden, aan de Heeren Mr. 11. C. A. van Weel en C. P. de Roeper, en in hunne plaats benoemd de Heeren II. M. F. van Weel en J. P. de Roeper, Candidaat-Notarissenen verder tol Notarissen te Zwolle en te Steenwijkerwold, de Heeren Mr. J. II. van Royen en A. J. Scri- verius, Candidaat-Notarissen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 7de reg. tot lsten Luit. den 2den Luit. II. F. K. van Overveldt, van het corps; bij het 8ste reg., tot Kapitein van de 3dc klasse den lsten Luit. G. J. H. Cla- senvan het 4dc reg. van het wapen bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot paarden-arls van de 2de klasse den paarden-arts der 3dc klasse C. II. M. flouha van gemeld personeelen verplaatst bij de ba- taillor.s jagers van bet reg. grenadiers en jagers, den Kapitein van de 3de klasse A. G. F. Beekmanvan bet 8ste reg. infanterie. Z. M. zal Maandag een groot bal gevenwaarop meer dan 600 perso nen zijn genoodigd. Z. M. heeft aan Prins Hendrik 4 bij uitstek fraaije koetspaarden van Engelsch ras ten geschenk gegeven. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet ter regeling van de eindbestemming der baten voortspruitende van de voormalige Wees- en Monboirkamers, bevattende een eenig artikel, waarbij bepaald wordt dat de baten daarvan tot aflossing van schuld zullen worden aangewend.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1