LEYDSGHE COURANT. i 854. MAANDAG, 9 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaterdag Avond. m iS«g£E De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIXXEXLAXDSCHE BERIGTEX. LEYDEN 7 Januarij. Wij meenen liet kunstlievende publiek eene dienst te doenmet de mededeeling, dat, even als weldra in bet vocaal, instrumentaal en decla matorisch concert van den lieer A. J. Welrens, zoo ook in bet begin der volgende maand Februarij ons een avond rijk van genot wordt beloofd, in eene Soiree Musicale, die de Heer Ant. Oudslioorn, leerling van den beroem den Servais, zich voorstelt te geven. De Meer Oudshoorn beeft zich, zoo in openlijke als in gesloten concerten reeds onderscheidene malen alhier doen hooren, en steeds de bewijzen geleverd, dat bij onder zijne kunstbroeders als violoncellist ecnen boogen rang inneemt, eenmaal welligt eene eerste plaats zal kunnen bekleeden. De eervolle onderscheiding die hem aan het Conser vatorium te Brussel ten deele vielde goedkeuring die bij onlangs in Am sterdam verwierf, toen hij zich op hel zelfde concert met de beroemde Clara Schumann-Urcck deed hooren, mogen hem hoop doen voeden op eene aan moedigende deelneming zijner stadgenootennu hij voor de eerste maal na geëindigde studiën aan bet Conservatorium te Brussel, alhier als concertgever optreedt, en dus in zijne geboorteplaats zijnen eigenlijken loopbaan als kunste naar zal beginnen. Hij tracht zich van de medewerking van vermaarde talenten, wier gave wij hier ter stede nog niet konden genieten, te verze keren en hoopt onder anderen tot die medewerking de bekende Wcener zangeres Mej. Marie Sedlatzeck, en den begaafden tenorist den lieer Ch. Huner te winnen. Moge ook hij in eene talrijke opkomst van vrienden en vereerders der edele kunst, de blijken van belangstelling ondervindendie Leydens inge zetenen aan jeugdige talenten in bun midden geboren en ontwikkeld nimmer onthouden. 0 Het getal opgenomenen in bet werkhuis, in de twee laatste dagen, is geweest als volgt 6 Januarij 7G9 volwassenen, 306 kinderen, te zamen 1075. 7 740 285 1025. Op den Hollandscben spoorweg zijn in December vervoerd 57,924 per sonen en is ƒ83,784 ontvangen. De ontvangst van het gcheele afgeloopen jaar is geweest 1,071,325, terwijl 932,547 personen vervoerd werden. De sneeuwstorm van den 4dtn dezer heeft verschillende belemmeringen in de regelmatige aankomst der treinen van den Iloll. spoorweg veroorzaakt. Reeds des morgens bij den eersten trein van Rotterdam was de sneeuw aan bet station Schiedam meer dan 1.50 el opgehoont, zoodat de trein niet dan met eene van Rotterdam ontbodene hulpmachine doorgebragt kon worden. Den geheclen dag hoopte de sneeuw op verschillende plaatsen langs den spoor weg op. Met inspanning van alle krachten en met magt van volk kon de rlienst, hoewel onregelmatig, echter nog aan den gang gehouden worden. Omstreeks 9 ure des avonds was de sneeuw langs de werkplaats der maat schappij nabij Haarlem tot 2.50 el (tot hoven de ruiten van het gebouw) opgehooptzoo ook hij dc-n oostsingel van die stad en verschillende andere plaatsen, zoodal een goederentrein nabij gezegde werkplaats bleef zitten en tnet drie locomotiven niet door te brengen was. Men heeft ruim 200 man aan het werk moeten stellen om de sneeuw aldaar van de sporen op te ruimen. De personentrein is echter langs het tweede spoor dat daar ligt, na cenige opruiming, gepasseerd. De wind dreef de sneeuw uit de polders zoodanig tegen de rasterwerken, die daar langs den spoorweg staan, dat er aan geenc verdere opruiming te denken vielen men genoodzaakt was de rasterwerken af te breken om den wind doorspeling te geven, hetgeen hielp. De sneeuw stremde ook alle gemeenschap met het buitenland. In Belgic was de dienst der spoorwpgen te eenenmale in verwarring; soms konden de treinen zich in het geheel niet in beweging zetten. Te Anlwerjen waren tot het vegen van het zuider-station 200, en tot dat van het noorder station 100 man mi litairen opgevraagd. Te Brussel waren twee pelotons artillerie met dien arbeid bezig. De spoortrein, die jl. Maandag van Brussel naar Luik en Pruissen was vertrokken zakte tusschen Landen en Ans zoo diep in de sneeuw dat zes locomotieven noodig waren om hem vrij te maken. Al de stations zijn overvuld met geladen wagens, aan wier vervoer niet te denken valt. Men verzekert dat de Minister van Oorlog de artillerie-paarden ter beschikking heeft gesteld van den handel te Antwerpen om de goederen die het station aldaar ongenaakbaar makenweg te voeren. Het personeel der spoorweg administratie is uitgeput; verscheidene stations-chefs en andere ambtenaren liggen ziek ten gevolge van onophoudelijke vermoeijende dag- en nachtdienst. De diligence van van Gend en Loos, tusschen Nederland en België, die Woensdag morgen te 5 ure vertrok, heeft hij den Dam hare reis moeten sla ken. De post is dien dag per slede vervoerd. Nog nooit heeft de winter eene zoo groote stoornis in de gemeenschap te weeg gehragt. Ook zelfs te Venetië was eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. Te Delft heeft zich eene verceniging gevestigd met het doel om oude, vervallen, ongezonde woningen der arbeidende klasse binnen die stad te sloopen en door betere te vervangen, of ze te herstellen, tegen een' matigen huurprijs. Zij geeft aandeelen uit op naam van ƒ100 tegen 2J pCt. Uit Groningen meldt men dat de Predikanten der Herv. Gemeente al daar, even als hier ter stede, zijn overeengekomen gedurende ecnige achter eenvolgende weken des Donderdags avonds, die hoofdzaken der Christelijke waarheid, welke vooral het Protestantisme kenmerken, te behandelen; zoo zou de heer Reitsma den 5dcn dezer prediken: «over de regtvaardiging, niet uit «de werken, maar uit het geloof." -De Tijd bengt, dat van de gelden, die de R. K. hier te lande had den bijeengebragt, om Pater Newinan in Engeland te helpen in het dekken der onkosten van zijn regtsgeding legen den Heer Achilli, ƒ890 is overbleven. De Tijd heeft den Pater gevraagd, of men die som mogt toezenden aan den Aartsbisschop van Freiburg, die zooals men weet in verzet is tegen de Ba- densche Regering. Dit denkbeeld is met blijdschap ingewilligd. De Hol- landsche gelden gaan dus naar Frcibnrg. Men zou mogen vragenof in deze benarde lijden de armen bij de R. K. gemeente niet meer regt zouden gehad hebben op deze bijeengebragte gelden, dan een weêrspannige kerkvoogd. De nood is immers ook bij de R. K. armen hier groot? (Utr. Cour.) In de Nieuwe kerk te Middelburg is den lstcn Januarij gedurende de Godsdienstoefening de bliksem in den Abdijtoren geslagendoch de brand daardoor ontstaan is door de hij de hand liggende sneeuw spoedig gebluscht. Uit Berlijn schrijft men dat eerdaags weder een Candidaat in de God geleerdheid naar China zal vertrekkenom er onder leiding van den Zende ling Naumann het Evangelie te prediken. 'sGRAVENHAGE, 7 Januarij. Z. M. heeft (zooals reeds bij telegrafisch bcrigl in eenige exemplaren van ons vorig ncramer is medegedeeld) den Minister van Financiën E. C. U. van Doorn, als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslagen, onder dankzegging voor de geuigtige in die betrekking bewezene diensten, en hem tijdelijk be noemd lot Minister voor de Zaken van de Hervormde en andere Eerediensten. Z. M. heeft het bestuur van het Depart, van Financiën tijdelijk opgedragen aan den Minister van Staat en van Builenl. ZakenMr. F. A. van Hall. Z. M. heeft benoemd tot Staatsraad in buitengewone dienst Mp. J. Boeyc, Hoofd-Administrateur hij het Depart, van Finanliën. Z. M. heeft benoemd lol Burgemeester te Ezinge Mr. G. M. Businann, en op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslagen, Jhr. Mr. J. D. van Len- nep van Marselis, als Substituut-Griffier bij de Arrond.-Reglb. te Amsterdam. De Geheimraad Loinonossoff is lot Minister van Rusland hij ons Hof benoemdin plaats van den Baron von Maltitz. De Hcoge Raad heeft lieden eene plcgtige vergadering gehouden tol de installatie van den Heer Mr„ II. Provó Kluit. De Procureur-Generaal, de Heer van Maanen en de President, de Heer Donker Curtius van Tienhoven hebben dien Heer geluk gewenscht met de aanvaarding zijner betrekking. Eergisteren is de eerste lezing bij de afdeeling 's Gravenhage der ver- eeniging tot afschaffing van den sterken drank, gehouden. De spreekbeurt werd vervuld door den Heer van Meukerendie uitweidde over den te voe ren strijd tot de afschaffing. Daarna hield de Heer Dirkscn, uit Leyden, eene bijdrage in dichtmaat, ten onderwerp hebbende: Een oudejaars avond. Er was oen talrijk publiek opgekomen en van een aantal nieuw toe getreden leden werden de namen afgelezen. De Staats- Courant meldt, dat door het Decnsche Ministerie van Marine bekend is gemaakt, dat volgens officiële bcrigten KonstaniinopelAlexandrië, Smyrna, Candia, Dam'ale, Marccco, Tunis en Tripoli als door dc pest he smet te beschouwen zijn. Alle overige havens en plaatsen van Griekenland, Turkye en de Parbarijsche Stalen worden, wat de pest betreft, voor verdacht verklaard.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1