LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, G JA1NUARIJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nomtners ■worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 5 Januarij. Mei Mei aanstaande zal liet alhier garnizoen houdende 2ie batt. van het gsic reg. inf., onder bevel van den Majoor Gussenk'lo, naar Nijmegen mar cheren, en worden afgelost door bet 3(le balt. van het regiment grenadiers en jagers, gckouimandeerd door den Majoor du Moulin, komende van 's Gra- venhage, zullende laatstgemeld hatt. in de residentie worden vervangen door het lsle balt. van genoemd reg.dat onder bevel van den Majoor Simons op dut tijdstip Delft zal verlaten. Het getal opgenomenen in het werkhuis, in de twee laatste dagen, is geweest als volgt: 4 Januarij 746 volwassenen. 288 kinderen, te zamen 1034. 5 791 295 1086. De Staatsraad, Commissaris des Konings in Zuidholland heeft dezer da gen aan de Gemeente-besturen in die provincie eene circulaire gerigt, waarin zij worden uitgenoodigd om de opheffing der kermis of jaarmarkt tot eer: punt van bepaalde overweging te maken. In die circulaire wordt o. a. aangemerkt, dat het meer en meer blijkbaar en algemeen erkend wordt, dat de instelling der kermissen of jaarmarkten niet meer in overeenstemming is met de tegenwoordige orde van zaken dat zij al haar gewigt voor handel cn nijverheid verloren hebben, en daarentegen aanleiding geven tot vele noodelooze geldverspillingen, en maar al te zeer tot losbandigheid en ontucht, zoodat de tijd schijnt te naderen, dat deze instelling, als verouderd en niet meer in overeenstemming met den geest des tijds, zal moeten vervallen. Vroeger, onder het bestaan der gilden, die als het ware een monopolie voor bijzondere lakken der nijverheid inedebraglenkonden de vrije jaarmarkten als eene behoefte voor de ingezetenen aangemerkt worden, omdat zij hun de eenige gelegenheid aanboden, om zich gemakkelijk de voorwerpen aanteschaf- fen, die anders niet, of minder goed, of duurder, in de gemeente verkrijg baar waren; maar die beschouwingen gelden thans niet meer, terwijl de vroegere knellende banden en belemmeringen van den handel en de nijver heid zijn vervallen en plaats gemaakt hebben voor eene vrije mededinging. Het uilstallen van koopwaren en van voortbrengselen der nijveihcid op de jaarmarkten vermindert dan ook van jaar tot jaar, en daarentegen geven de kermissen in vele gemeenten schier uitsluitend aanleiding tot het opslaan van eenige kramen en uitstallingen van snoeperijen en dranken of voor vermake lijkheden en vertooningenmaar vooral tot hel meer dan gevvoon bezoeken van herbergen en tapperijen. De gemeenten knnnen geen belang hebben bij den jaarlijkschen terugkeer van deze aanleiding tot noodelooze uitgaven voor velendie daardoor aan de voorziening in de behoeften hunner gezinnen of betrekkingen vaak te kort komen. Het is niet onbekend (dus wordt verder in de circulaire aangemerkt!, dat het afschaften der kermissen meermalen ter sprake gebragtdoch niet tot stand gekomen is, uithoofde van de nadoelen, of liever van de winstderving, welke sommige neringdoenden daardoor zouden lijden; maar als men nagaat, wie daarbij vooral in aanmerking komen, dan zal men veelal bevinden, dat het. zijn de herbergiers, tappers en kroeghouders; en daar deze steeds ver meerderen, zoodat reeds meermalen de weusch is geuit, dat in het algemeen belang aan de plaatselijke besturen de magt worde toegekend om bun getal te beperken, behoeft het wel geen betoog, dat, indien het algemeen belang der ingezetenen de opheffing der kermis in eene gemeente als wenschclijk doet beschouwen, de mogelijke winstderving voor deze neringdoenden geen overwegenden grond kan opleveren, om tot dien maatregel niet te besluiten. Daarbij komt nog, dat sedert eenigen tijd de vermenigvuldigde instelling van paarden- en vee-markten, de tentoonstellingen, op aansporing der Maat schappij van Landbouw gehoudende vergaderingen der afdcelingen van die Maatschappij, de wedstrijden voor maaijersploegers, enz., die allen een nuttig doel hebben, lot verschillende meer of min talrijke vereenigingen aanleiding geven, welke, zoo al in eene mindere mate, dan toch ook op eene voor velen minder ergerlijke wijze, op het debiet der genoemde nering doenden een gunstigen invloed kunnen uitoefenen en in vele gemeenten eene te gemoetkoming kunnen opleveren voor het verlies, hetwelk zij door het niet houden der kermis zouden kunnen lijden. Voorts wenseht de Commissaris, dat de overweging van het afschaften der kermis in den aanvang van het jaar zal geschieden, opdat degenen, wier bedrijven daarmede in verband staan, zulks tijdig welen, en alzoo in de gelegenheid zijn, om, zoo noodig, hunne inslagen cn aangiften voor het patent daarnaar te regelen. In 1853 zijn voor de eerste maal zeebrieven uitgereikt aan 171 bin nenslands gebouwde schepen, metende 20.148 lasten, en aan 12 buitenslands gebouwde schepen, metende 1565 lasten. Over 1852 waren zeebrieven uitge reikt aan 125 binnenslands en 14 buitenslands gebouwde schepen, melende 13,707 en 1225 lasten. Uit Haarlem wordt geschreven, dat er een min of meer belangrijke breuk ontdekt is aan een der pijpen van de Duin-waterleiding, welke even builen die stad door bet Sparen zijn gelegd. Men arbeidt ijverig aan bet sloppen van de opening, ten gevolge waarvan aldaar geheel bet ijs is verdwe nen. Men schijnt een gedeelte van het water te willen afdammen, om alzoo de plaats, alwaar het gebrek aanwezig is, te kunnen bereiken. Gelukkig, dat bel afnemen van bet ijs in tijds is ontdekt, anders had men ligt, bij het druk verkeer op de bewuste plaats, belangrijke onheilen te betreuren gehad. - Voor het krankzinnigen-geslicht Meerenberg bij Haarlem worden manne lijke cn vrouwelijke ongehuwde bedienden gevraagdvan 30 a 40 jarigen leeftijd enz. Men geniet 80 a 120 met kost, inwoning enz. en moet zich in persoon met overlegging van getuigschriften aan het gesticht aanmelden. Op den Rijnspoorweg zijn in December vervoerd 26,593 personen en is ƒ58,541 ontvangen. Te Amersfoort heeft zich een geval van hondsdolheid vertoonder waren reeds eenige honden gebeten. In den nacht van Zondag 11. heeft men ingebroken in de consistorie kamer der St. Slevenskerk van de Herv. gemeente te Nijmegen, en beeft de gecollecteerde gelden, ten bedrage van bijna 40 gestolen. Men heeft ook de armenkas, waarin 1000 was, willen openbreken, doch dat is mislukt. In Drenthe is zooveel sneeuw gevallen, dat de rijtuigen er in blijven steken; vooral is dit hel geval in de nabijheid van Assen, waar eene menigte menschen aan het werk zijn om de sneeuw op te ruimen. Ook in Duitsch- land cn België ondervindt de gemeenschap op de wegen zelfs op de spoor wegen, grooten hinder door de menigvuldig gevallen sneeuw. De landman, zoo schrijft men uit Groningen, verblijdt zich over het thans hcerschende vriezend weder voor de te veld staande wintergranen. Het anders te weelderig voortgroeijen wordt hierdoor tegengehouden. De vrucht baarheid der akkers kan tot latere dagen rustenom alzoo met het aan slaande voorjaar meer kracht bij te zetten tot de gunstige ontwikkeling der tegen al te strenge koude met een digt sneeuwkleed bedekte graanplanten. Reeds drie achtereenvolgende korenoogsten bevond men, dat het koren slechts middelmatig, of minder nog had opgeleverd. De voorafgegane winters waren bijna zonder vorst geweest. De korenplant werd dan gedurende den gehcelen winter gevoed, cn gevolgelijk de voedingskracht des akkers zoodanig ver minderd, dal zij later niet voldoende was, om de plant tot fiksche halmen te doen overgaan. De Paters Redemptoristen hebben te 's Herlogenbosch het gebouw der Sociëteit de Unie met den tuin gekocht, om er een klooster te slichten. Eenigen dier Paters zullen zoo lang in een bijzonder huis, dat gehuurd is, hun verblijf houden. Uit Weeuen meldt men, dat er thans iemand uit Holland, tegen entree geld, proeven geeft van zijn schaatsenrijders-talent op een der vijvers aldaar. 's GRAVENHAGE, 5 Januarij. Het gerucht loopt, dal de Heer van Heemstra, Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht met de portefeuille van het Departement der Herv. Eeredicnst zal worden belast. Gisteren is in bel hotel Paulez aangekomen eene Commissie uit den Raad der stad Amsterdam, die de eer gehad beeft om bet geschenk in zilver namens die stad aan Uil. KK. IIII. Prins en Prinses Hendrik aan te bieden. De Commissie is met zeer veel welwillendheid bij hen ontvan gen en heeft de eer gehad aan het middagmaal bij HH. KK. HH. deel te nemen. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verlcenen.

Leydse Courant | 1854 | | pagina 1