Pastoor der R. K. gemeente van de H. Bonifacius-kerk te Leeuwarden, uit hoofde van hoogen ouderdom en een diensttijd van ruim 45 jaren. Bij Zr. IIs. besluit van den 24sten, is aan den Kapitein-Luitenant ter zee B. E. Stort, toegekend de effective rang van Kapitein ter zee; voorts is li ij als zoodanig, alsmede de Kapitein-Luitenant ter zee, A. D. Kluyskens, L. Nicolson en F. V. C. Engelbert van Bevervoorde, met dat tijdstip, eervol afgevoerd uit het corps Zee-Officieren der Nederl. marine, en is aan gemelde Hoofd Officieren, ter zake van langdurige dienst, pensioen verleend. Verder zijn volgens ouderdom in rang bevorderd: tot Kapitein ter zee, de Kapitein-Luitenant ter zee G. Vogelpoot; tot Kapitein-Luitenants ter zee, de Luitenants ter zee der lste klasse: W. H. A. Wesselink, Ridder II. W. A. van Rappard, M. F. Courier dit Dubikart, H. Camp, J. J. van der Moore en G. Fabius; tol Luitenants ter zee der lste klasse, de Luitenants ter zee der 2dc klasse: G. BI. Blcckmann, II. A. Modderman, P. van der Velden Erd- brinkC. J. Damme en J. M. de Jonghtot Luitenants ter zee der 2de klasse, de Adelborsten der lste klasse: W. J. Scholtcn van Aschat, J. A. Baart de la Faille, H. D. Baron van Reede van Oudtshoorn, W. F. II. Cra mer, C. J. D. Wblterbeek Muller, II. van Goens, \V. Maas Gcesteranus, Jhr. E. P. E. de Stuers, J. A. Greve, A. BI. Simon, II. BV. BValther, G. BI. Ruysch Lehman de Lehnsfeld, Jhr. J. H. P. von Schmidt anf AltenstadtS. de Laat de Kanter, G. Bijl de Vroe, BV. J. S. de Kanter, J. C. II. Beeloo, J. J. C. Reeder, J. P. A. LapidothG. den Berger, Jhr. E. de Gyzelaar, R. J. A. Bouricius, Jhr. A. R. BV. Bïclvill van Cambce, J. Spanjaard, Jhr. A. J. van Geen en B. BV. A. Halbertsma; tot dirigerend Officier van Gezondheid der 2<le klasse bij keuze, de Officier van Gezondheid der lste klasse, BV. BI. Smit; tot Officier van Gezondheid der lste klasse, de Officier van Gezondheid der 2,lc klasse BBL C. Bluller, onder bepaling dat hij zal rang nemen tusschen de Officieren van Gezondheid der lstc klasse, BV. II. Vermeulen en J. van Hattem. - Gedurende bet jaar 1853 is de Koninklijke Bibliotheek alhier door 1456 personen bezocht geworden, om aldaar verschillende boeken te raad plegen en letterkundige nasporingen te doen; het getal boekwerken uit deze inrigting aan personen, welke daartoe geregtigd zijn, ter leen verstrekt, bedraagt het aanzienlijk getal van 1368. Van wege het Fransche ministerie van oorlog zijn eenige bijzonderhe den hekend gemaakt nopens de toelating van vreemde landverhuizers in de kolonie Algerië. Die toelating en de afstand van gronden geschieden onver minderd de verdere voorwaardenslechts tegen over te leggen bewijzen van genoegzame gegoedheid der personen die zich aanmelden. Landverhuizers zonder vast beroep, moeten bezitten fr. 2000; werklieden belast met ge zinnen fr. 400; ongehuwde werklieden fr. 100. Het Fransche gezantschap alhier beeft zich bereid verklaard tot het geven van verdere inlichtingen aan hier te lande gevestigde personen of gezinnendie zich naar Algerië moglen willen begeven en, bij gemis van genoegzame kennis der door de Fransche Regering gemaakte bepalingen, gevaar zouden loopen vruchteloos eene kost bare reize te doen. Blen behoort de aanzoeken hiertoe bij dit gezantschap vrachtvrij in te zenden. Gisteren hebben vier personen, die 3 uren boven Leeuwarden op schaat- schen herwaarts waren gekomen, het Koninklijk Bluseum van zeldzaamheden bezocht. Zij zouden op dezelfde wijze terugkeeren. 's HERTOGENBOSCH, 27 December. Biet groote plegtigheid en luister, is in de R. K. hoofdkerk gevierd bet terngbekomen van bet Bliraculeuse L. BTouwe-beeldhetwelk sedert het jaar 1650 te Brussel berust heeft, maar onlangs aan die kerk teruggeschonken is. De Aartsbisschop heeft de kerkelijke dienst verrigt, met een aantal andere voorname geestelijken. Na de mis is met het beeld een plegtige omgang door de kerk gehoudenwaarbij de Aartsbisschop vergezeld werd door eene schare van 90 Priesters. Het beeld is daarna op een sierlijken troon geplaatst, op het linker altaar voor het groote koor. Het groote en prachtige kerkgebouw bevatte wel 20,000 menschen. BriTE-XLA.mSCHK BERiftTEN. ENCELAN». LONDEN, 23 December. De Koning van Pruissen heeft den vlecschleverancier van ons Hof, die onlangs een prachtexemplaar van roastbeef naar Charlottenburg gezonden had, uit erkentelijkheid daarvoor, door tusschenkomst van den Gezant Bunsen, een prachtig punch-servies uit de Koninklijke Berlijnsche porseleinfabriek doen overhandigen. Dezer dagen is nabij Barnstaple een walvisch gevangen, die de lengte had van 25 en den omvang van 6 voet. Ilct op 22 Sept. uit Liverpool met 522 landverhuizers naar Amerika vertrokken schip Marathonis na eene vaart van 59 dagen in een verschrik- kelijken toestand te New-York aangekomen. Gedurende den overtogt waren 64 personen aan de cholera gestorvende overige passagiers waren in de tus- scbendekken opgesloten, waar de hitte zoo onverdragelijk was, dat de huid met blazen opliep. De ongelukkige half verhongerde menschen kwamen schier om in het vuil en zouden den hongerdood geleden hebben, indien de reis nog eenige dagen bad geduurd. Het schip had de masten en alle zeilen verlorende equipage was sedert verscheiden weken dag en nacht aan de pompen werkzaam en de proviand was nagenoeg uitgeput. De uitgestrekte drukkerij der Gebrs. Ilarper te New-Yorkbenevens 15 andere gebouwenzijn verbrandwaardoor eene schade van ruim een millioen dollars (21 millioen Ned.) is veroorzaakt. OD ITALIË. ROBIE, 20 December. Onlangs is hier op den Index der verboden boeken geplaatst het staatkun dig Encyclopedisch Woordenboekhetgeen door onderscheiden staatkundige schrijvers is zaamgesteld en met eene voorrede prijkt van den bekenden Fran- schen staatkundige Garnier Pages. Biet dit verbieden van boeken zal de Paus den toestand zijns Lands wel niet verbeteren, een toestand waarover hij dezer dagen in de Consulta tot tranen bewogen, zich beklaagde, met belijdenis zijner onbedrevenheid in de staatshuishoudkunde en de hulp der Consulta inriep om middelen tot herstel te beramen evenmin helpt het om over de Engelschen en Amcricanen te klagen. Integendeel zou van dezen veel te leeren zijn. Daar tracht men alle nuttige kennis zoo veel mogelijk te verspreiden en legt den Bijbel lot grondslag van de Blaatschappij. Te Rome ziet men in Bijbelverspreiding een maatschappelijk kwaad en tracht men alle licht van buiten zooveel mogelijk te weren. Zoo wordt alle vooruitgang gestuit, en vermits er nergens in de stoffelijke of zedelijke wereld stilstand is, is achteruitgang onvermijdelijk. De beroemde staatshuishoudkundige schrijver BI. Chevallier, heeft onlangs in het Journal des Déhatseene beschouwing geplaatst, waarin hij door de feilen gedrongen, als R. K. tot zijn leedwezen, de meerderheid van Enge land en Americain de volgende woorden erkent Ik sluit de oogen niet om de feiten niet op te merken, die bijzonder sedert een derde van eene eeuw tegenstrijdig met den invloed van den Katholieken geest zijn voorgevallen en die hunnen gang vervolgen. Niet dat deze feiten van dien aard zouden zijn, dat zij niet de levendigste bekommering moeten opwekken bij ieder die deelneemt in de zaak van het Katholicisme. Zoo men de betrekkelijke vorderingen sedert 1814, door de Christenvolken, die niet Katholiek zijn, behaald, meet en ze vergelijkt met den vooruitgang van magt die de Katholieke volken hebben verkregenslaat men verstomd over de onevenredigheid. Engeland en de B'ereenigde Staten, Protestanlsche BlogendhedenRusland, Grieksche Blogendheid, hebben de heerschappij aan zich gelrokken over onme telijke onbekende streken, die bestemd zijn om digt bevolkt te worden of waar reeds talrijke bevolkingen bestaan. Engeland heeft getracht om al die uitgestrekte en volkrijke streken aan zich te onderwerpendie onder den naam van Indië bekend zijn. In America heeft die magt de beschaving in het noorden verbreid, in de woestijnen van Canada. Het heeft zich door den arbeid zijner kindereu van al de punten van eiland meester gemaakt van Nieuw-Holland dat uitgestrekt is als een vast land, en het heeft nederzettingen gesticht op de belangrijkste punten van die menigte eilanden, waarmede de groote oceaan bezaaid is. De B'ereenigde Staten zijn verwonderlijk toegenomen in rijkdom en bevolking op de oppervlakte van hun oud gebied. Zij hebben zelfs aan alle kanten de grenzen van hun domein uitgezet, dat zich eertijds tot eene smalle strook langs den Allantischen oceaan bepaalde: zij beheerschen nu de beide oceanen; San Francisco is de tegenhanger van New-York en schijnt eerlang geene min dere bestemming te zullen bereiken. Zij hebben de proef gegeven van hunne meerderheid boven de Katholieke volken der Nieuwe wereld, en hebben ze aan eene afhankelijkheid onderworpen, die zelfs niet meer betwist wordt. Aan deze twee, Engeland en de Vereenigde Staten, aan hun gezag, schij nen zich thans de twee magtigste rijken van bet verste Oosten, China en Japan, die te zaraen de helft van het menschelijk geslacht bevatten, te zul len onderwerpen. Rusland schijnt met den dag in Europa eene meer sterke stelling in te nemen. En welken weg hebben inmiddels de Katholieke volken voorwaarts afgelegd? Het voornaamste van allen, het beroemdste, Frankrijk, dat vóór vijftig jaren, op den troon der beschaving scheen te zitten, heeft bij zijne ongehoorde rampenzijn scepter zien verbreken en zijne magt verstrooijen. Het is met den edelsten moed, met de onuitdoofbaarste geestkracht, weder opgestaan; maar telkens, wanneer men mogt gelooven dat het een snelle vaart zou nemen, heeft het noodlot, als een geesel van God, een omwen teling over die natie beschikt, die hare pogingen verlamde en haar ellendig deed struikelen. Het evenwigt der krachten tusschen de Katholieke en de niet-Katholieke beschaving is sedert 1789 verstoord." Tot zulke getuigenis ziet zich de Heer Chevallier gedrongen, en indien wij den toestand van Italië, van Spanje, van Portugal, eertijds rijken van den eersten rang, vergelijken met de rijken van het Noorden, die eertijds nog zoo weinig beleekendenhoe wordt dan die getuigenis nog versterkt. Te Rome jaagt alles vrees aan een nieuw boekeen dagbladeene uit vinding en bovenal de Bijbel. Blogt Rome dien niet langer trachten te we ren, hij zou er vrucht dragen als in 'tNoorden; want er staat geschreven: Want gelijk de regen en de sneeuw van den hemel nederdaalt en derwaarts niet wederkeertmaar doorvochtigt de aarde en maakt dat zij voortbrenge en uitspruite en zaad geve den zaaijer en brood den eter; alzoo zal mijn woorddat uit mijnen mond uitgaatook zijnhet zal niet ledig tot Mij wederkeerenmaar het zal doen het geen Mij behaagten het zal voorspoedig zijn in hetgeenwaartoe Ik het zende. Jes. LV10 en 11. BAD EN. De Geestelijken in het district van Heidelberg, die den herderlijken brief van den Aartsbisschoptegen het bevel der Regeringhadden afgelezen waren eerst niet bemoeijelijktomdat de stads-directeur der policie aan de bevoegde magt had te kennen gegevendat zijne geloofsleer hem verboodte

Leydse Courant | 1854 | | pagina 2