LEYDSCHE COURANT. N°. 148. MAANDAG, 12 DECEMBER. BIXXEXLANOSCHE P.ERÏGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. Do Prijs der Courant is f\2 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDF.N 10 December. In het dusgenoemde Westland 7.ijnmet uitzondering van de gemeente Loosduinen, de kermissen afgeschaft. Naar men van eene geachte zijde verneemt, heeft de Wel-Eerw. Heer Dr. J. J. van Oosterzee, die in de vergadering van den grootcri Kerkeraad te Utrecht, op Dingsdag II. met algemecne (46) stemmen als eerste candidaat op liet drietal werd geplaatst, en wiens aanslaande beroeping dus als zeker was te beschouwen, aan dal collegie verzocht verder niet meer in aanmerking te komen. Dit zou de vierde maal geweest zijn, dat deze begaafde Leeraar elders werd beroepen en ten gunste der Rotterdamsche gemeente besliste. [IS. R. C.) Uit Rome wordt gemeld, dat de Heer Ferrieride Pauselijke Nuntius te Napels, als zoodanig door den Heer Belgrado, thans Internuntius te 's Gra- venhage. en deze door den lieer Massoni, Zaakgelastigde van den Paus te Florence, zal worden vervangen. De Stedelijke Raad van Kampen heeft den Heer Dr. A. II. A. Ekker van Utrecht, benoemd tot Rector van het Gymnasium aldaar. Als een bewijs, schrijft men uit Blokzijl, hoe sterk dit jaar in deze plaats de handel in appels is gedreven, strekt, dat gedurende den jongstver- loopen herfst alleen door J. Warnar en W. de Liefde aldaar, tussehen de 18 en 19,000 mudden van gemelde vrucht zijn omgezet. Uit Hapert, arrondissement Eindhoven, wordt aan de Rott. Courant geschrevendattoen laatstleden 27 November aldaar in het kerkgebouw der Hervormde gemeente godsdienstoefening werd gehoudentot grooten schrik en ergernis der vergaderden, op eens de binnendeur van het portaal met stee- nen werd gebombardeerden vervolgens steenen tegen het dak werden gewor pen. De ontsteltenis en verstoring was zóó groot, dat de Leeraar in de voort zetting van zijn dienstwerk verhinderd werd. De marechaussee uit Bladel, daarvan onderrigtheeft de zaak ernstig onderzochtmet het gevolg dut een 4-tal boerenknapen gevankelijk naar Eindhoven is overgebragt. Uit Emhden wordt, gemeld, dat er een groot gebrek aan zoet water is; er bevinden zich trouwens maar twee putten die goed zijn; het water van de overigen is brak. Uit de bcrigten omtrent de Koloniën der Maatschappij van Weldadig heid deelen wij het volgende mede. De bevolking is in de afgeloopen drie maanden tot 1 Oct. met 77 personen vermeerderd. De gezondheid was wederom gewenscht en (le sterfte gering. Het totaal der bevolking bedroeg 10,204 zielen. De hooibouw was ongunstig en bedroeg slechts 1450 voer, die in het vorige jaar 2155 voer heeft bedragen. Het ontbrekende hooi heeft niet dan lot hooge prijzen kunnen worden aangekocht. Dc zuivel-opbrengst was gunstig en de gezondheid van het vee gewenscht, terwijl men, met de eigen geschoren wol het jaar uit, in de behoefte vol doende kan voorzien. De opbrengst van den rogge-oogsl was gelijk overal elders, niet voordeelig, te weten, Ie zarnen 7oG bunders, 9903 mud, 12,60 per bunder. De gerst-teelt, welke alleen aan de gestichten plaats heeft, is weinig heter uitgevallen, als hebbende opgebragt te zarnen 93 bunders, 1686 mud 18,11 per hu rider. De haver zal mede ongunstig zijn. De boekweit heeft daarentegen vrij wel voldaanook van het gebrande vccnland ofschoon ook hiervan de uitkomst in al de koloniën nog niet bekend is. De aardappelen-oogst is bedroevend tegengevallen, en de geringe opbrengst van dit zoo belangrijke voedingsmiddel is eene groote ramp. Nog nimmer was de opbrengst zoo gering als dit jaar, als kunnende er op geen 100 mud, het kriel en de poters daaronder begrepen, van het bunder worden gerekend. Enkele akkers hebben de hoeveelheid gebruikte poters niet eens weêr gege ven. Daarbij is het land zoo vervuild, dat vele velden, vóór het uitrooijen hebben moeten worden afgemaaid. De inzameling gaat dan ook uiterst moeijelijk. De tuinen leveren eene voldoende hoeveelheid kool en wortelen op, zoo ook knollenmede voor het te vetten staande vee. Met de geslagt wordende oude schapen en de gemeste varkens, benevens de afgesteld wordende run deren, kan er in dc eigen behoefte aan vleesclt tot ver in het voorjaar wor den voorzien. Hoe ongunstig de oogst mag genoemd wordenzoo is deze, in vergelij king tot de omliggende streken, vrij wel uitgevallen. De voorrraad brand stoffen voor den naderenden winter is voldoende, mede voor de katoenspin nerij, voor de stoommachine wordt uitsluitend turf gebruikt. De weverij, voornamelijk in de gewone Koloniën op 420 gelouwen gedreven wordende, met nog een 30-tal aan de gestichten, levert wekelijks 1000 stuk ken op van gemiddeld 20 Nederl. cl lengte en verschillende breedte. Daarbij worden de gewone fabriek werkzaamhedenter voorziening in de behoefte van kleeding, huisraad en gereedschappen, behoorlijk hijgehouden, en is het ook gelukt, om dezen zomer met weinige ambachtslieden onder de bedelaars kolonisten, toch al de noodige herstellingen aan de gebouwen, bruggen en sluizen af te doen. Ook de herhouw der hroodbakkerij le Fre- deriksoord is ten ucele met handwerkslieden uit de bevolking geschied. Nog vijf kolonisten woningen zijn bij uitbesteding aangebouwd. Het regtsgeding met den aannemer der beide kerken voor de Frotestantsche gemeente in de gewone Koloniën is thans bij het Hof van Overijssel aanhangig. Bijna twee jaren is men reeds tengevolge van dat regtsgeding van die nage noeg voltooide bedehuizen verstoken, en moeten de Godsdienstoefeningen, in de schoollocalen gehouden worden. Het godsdienstig en schoolonderwijs wordt overigens zorgvuldig gegeven. Niets wat ter bevordering van deze zoo gewig- tige aangelegenheid strekken kan wordt verzuimd of uit het oog verloren. 's GRAVENHAGE, 10 December. Z. M. heeft bij besluit van gisteren, den Heer Mr. H. Provó Kluit, Burge meester van Amsterdambenoemd tot Raadsheer in den Ilongen Raad der Nederlanden. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van Zutphen O. L. Graaf van Lim burg Stirumthans Wethouder aldaar; en tol Ontvanger der directe belas tingen te Posterholt, den Heer A. J. A. II. van de Weeg, thans boekhouder ten kantore te Siltard. Nog heeft Z. M. benoemd tol Secretaris van de Algemeene Rekenkamer, in plaats van wijlen den Heer J. A. de Visch Eybcrgcn den Heer D. P. van Hoogenhuyze, thans Referendaris bij de rekenkamer. Z. M. heeft aan den Aartsbisschop der Oud-Katholieken te Utrecht eene jaarwedde van ƒ1,800 en aan den Bisschop van Utrecht dier gemeente eene van ƒ1,300 toegekend. Z. M. de Koning is heden morgen ten zes ure nit de residentie naar het I.oo vertrokken; hij zal vermoedelijk 8 a 10 dagen aldaar verblijven. Gisteren middag heeft er ten Hove groot diner plaats gehad, dat door II. M. de Koningin, HH. KK. HII. Prins en Prinses Frederikwerd bijgewoond en waarop genoodigd waren de Ministersde Voorzitter en de leden van de Eerste Kamerbenevens de Voorzitter van de Tweede Kamer en de lieer Staatsraad Directeur van 's Konings Kabinet. I'vveetSe PCismet* ties* tSttsten-fdenerfiriV. Vervolg der Zitting van Donderdag 8 December. O O O Bij de behandeling der 7Jc afd. (kosten van de administratie der directe belastingen enz.) van Hoofdstuk IX B der Staatsbegrootingis nopens de Rijks-Advocaten (zie ons vorig noramer)door den Minister aangemerkt, dat het weinig geraden is, nu, als in het voorbijgaan, van deze instelling af te zien; dat het onmogelijk is, tot de opheffing van die instelling te besluiten, zoo lang de wetten, waarbij hunne tusscher.komst is voorgeschreven, niet gewijzigd zijn. Vóór het begin van het Nieuwe jaar is de tijd daartoe te kort; welligt kan het bedoelde punt beslist worden bij eene wijziging der wet van 26 Aug. 1822, waartoe een ontwerp gereed gemaakt wordt. Art. 54, bij 't welk in den aanbouw van een postkantoor te Amsterdam wordt voorzienis met 37 tegen 25 stemmen aangenomen. Ten aanzien van art. 57 is inlichting gevraagd, omtrent liet beheer der kerkgoederen. Daarbij zijn de kloostergoederen van St. Agatha ter sprake gekomen, welke, ter waarde van 2 a 3 tonnen gouds, en tot Rijksdomein behoorende, voor slechts 1700 zijn verpacht. Daarop is geantwoord, dat hij den afloop van het tegenwoordige contract op het belang van het domein zal worden gelet. Zitting van Vrijdag 9 December. iln die bijeenkomst is het IX Hoofdstuk der Staatsbegrooting Lt. B. met algemeene stemmen aangenomen. Daarop zijn de beraadslagingen over het X Hoofdstuk geopend. De Mi nister van Oorlog heeft dadelijk het woord verlangd en te kennen gegeven,

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1