BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. De Heer Thorbccke herinnert den spr.dat toen deze nog geen lid der Kamer was, door hem, Minister, de redenen voor de opheffing van het Insti tuut in 't brecde zijn ontvouwd. Wat nu betreft de qualificaticdat deze opheffing was eene inpolitieke daadin den zinwaarin die spr. dit deed voorkomen, namelijk, dat de opheffing niet bevorderlijk is geweest aan het persoonlijk belang van het vorige Gouvernement, ja, dan neemt hij die be naming met beide handen aan. Het is zoo, liet vorige Gouvernement heeft steeds bij zijne regeringsdaden het persoonlijk belang buiten aanmerking, huilen berekening gelaten, maar zich alleeri afgevraagd, wat meent de Rege ring dat noodig en nuttig is voor het land De Minister heeft, in antwoord op den Heer van Lennep, te kennen gege ven, dat de Regering belang blijft stellen in het behoud en het herstel onzer geschiedkundige herinneringen. Zij zal gaarne doen wat zij kan, om aan speciaal aangewezen punten gevolg te geven. 's GRAVENIIAGE, 6 December. Z. M. heeft tot Raadsheer in den Hoogen Raad benoemd Mp. II. Provó Kluit, Burgemeester van Amsterdam, die het eerste stond op de lijst der Candidaten. Ook heeft Z. M. benoemd tot Ridder der Eiken Kroon den Officier van Gez. lste klasse Mathijssen, uilvinder van het gips-verband. Nog heeft Z. M. benoemd tot Rentmeester van zijne particuliere domeinen le Winterswijk Mr. W. A. Roelvink, in plaats van Mr. J. R. Roelvinkop verzoek eervol ontslagen. De Minister van Financiën, tevens belast met de Zaken van het Dep. van Herv. Eeredienst enz. zal Woensdag en Donderdag geen gehoor verleenen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 5 December. In deze zitting is het VIdc Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1854 (De partement voor de Zahen der Herv. Eeredienstgelijk het door de Rege ring is voorgesteldonveranderd aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heercn Ter Bruggen HugenhollzWesterhoff, Hengstvan EekZylkervan HoëvellSloet tot OldhuisThorbeckede ManStorm van der Veen en Reinders. Het lste artikel regelende het tractement van den Minister 8000) is met 44 tegen 16 stemmen goedgekeurd. Tegen dat artikel hebben gestemd de Heeren Strens, van Wintershoven van Bosse en de Poorter, en de boven aangegeven leden. Telegrafisch Berlgt van 4 nur 40 min. Hoofdstuk R. K. Eeredienst aangenomen met 53 tegen 12 stemmenna eene belangrijke beraadslaging over de prealable mededeeling nopens tijd en wijze van invoering der hiërarchie. De Heer Strens herhaalt pleglig dat deze niet is geschieddat het logen is en als men toch volhoudt dan is het laster. van het dagblad l'Amie de la Religion vele bijdragen ontvangenwaaronder 30,000 fr. van den Aartsbisschop van Parijs. TURKTE. Den 21slen November zijn de Russen in den nacht door de Turken gedwon gen geworden het tegenover Gioergewo in den Donau gelegen eiland te ont ruimen. Tweemalen poogden zij het eiland le hernemen, maar werden telkens afgeslagen; het gelukte hun echter des ochtends van den 24sten, en zij heb ben zich er staande gehouden in weerwil van eenen aanval der Turken in den nacht van den 25sten November. Van eenen overtogt der Russen op dit punt der rivier is gcene sprake meer. Al de pontons zijn naar een lager gelegen punt aan de rivier, naar Hirsowa gezonden, om aldaar te dienen ter verbinding der talrijke eilanden met den oever. De Russen leggen verschansingen aan bij Gioergewo. Men heeft thans de zekerheiddat geen Nederlandsch oorlogsschip bij Smyrna schipbreuk heeft geleden maar de koopvaardij brik Harmonie nabij het eiland Tcnedos, den 10dcn November op strand geraakt, is den volgenden dag afgebragt en in de haven van dat eiland gekomende schade was niet groot. De Turksch-Egyptische vloot bevindt zich nog in den Bosporus. VEREENIGDE STATEN. De Courier des Etats Unis bevat de beschrijving van een middel om gezonken vaartuigen naar boven te halen. In het 15 voet diepe Atlantic Dock was eene zwaar geladen kanaalboot gezonken. De uitvinder van dit middelde Heer Forman deed aan weerszijden van het vaartuig zes ledige olievaten bevestigen, van onderen van eene opening voorzien. Eene buis van gutta percha werd vervolgens zoowel met de vaten als met den toestel van gecomprimeerd gas in verband gebragt. Zoodra de kranen waren geopend werd het water met onweerstaanbare kracht uit de vaten geperst, kwam de boot in beweging en vertoonde zich weldra, onder het gejuich der talrijke toeschouwers, aan de oppervlakte van het bassin. De Heer Forman wil nog groote verbeteringen in zijne uitvinding maken. KAAP DE GOEDE HOOP. 1 October. De berigten van deze dagteekening bevatten geen staatkundig nieuws. De begrooting van uitgaven, zoo als zij aan de Wetgevende Vergadering is voor gedragen voor het jaar 1854, levert eene aanmerkelijke vermeerdering, en daarentegen die der ontvangsten eene aanzienlijke vermindering op. De uit gaven namelijk zijn geraamd op 275,091en de ontvangsten op 228,811 In vroegere jaren bedroegen de ontvangsten veel meer dan de uitgaven. STADS BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 8stcn December 1853's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Med. en Chir. Doctor en een Heelkundige voor het Caeciliac Gasthuis. 2°. Benoeming van 2 leden om met den Burgemeester de Commissie uit te maken tot het teekenen en afgeven der Certificaten voor de Nationale Militie. 3". Verkiezing van een' onderwijzer aan eene der Stads-Armenscholen. 4°. Voorwaarden a. Algemeene. b. Omtrent de levering van 350,000 keijen in 5 jaren. c. Omtrent het onderhond van het Delftsche Trekpad. d. Omtrent de Verpachting van de Zijl en Spanjaardsbrug. e. Omtrent de opbrengst der marklgelden van de Beestenmarkt. Omtrent eene verkooping van brandhoutlantaarns enz. 5°. Tarieven op de Wegen. 6°. Missive van Gecommitteerden der Veieenigde Gasthuizen, omtrent de be handeling der zieken in het Caeciliae Gasthuis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDEN Gehad hebbende het verzoek van Pieter Stoere, Mamifactuurverwer wonende alhier, om in het door hem bewoonde Huis staande en gelegen aan de Z. Z. van de Diverskamp of Kaardensteeg, Wijk III. N°. 646 en 646rood een Ketel te mogen plaatsen tot het doen verwen van wolle Manufacturen. Gelet op Zr. Ms. besluit van den 318tcn Januarij 1824, rakende vergun ningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et Incommodedoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd, op het Raadhuis dezer Ge meente op Donderdag den 8sten December aanstaande, des middags ten 12 ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan, zij ge houden zullen wordenzich tegen de inwilliging hiervan niet te heb ben verzet. Burgemeester en Wethouders voorn. Leyden, 5 December 1853. VAN LIMBURG STIRUM. De Secretaris v. PUTTKAMMER. FR ANK RIJK. PARIJS4 December. De Heer M. Chevalier, lid van den Staatsraad, een verslag gevende van den gelukkig volbragte hervorming van het Nederlandsche muntwezenraadt zijne Regering aanoin ook slechts éénen standaard in te voeren. Den lstcn waren de vijvers der Tuilerien reeds met eene dikke ijskorst overdekt. De luchtreiziger Dechamps is te Nimes met zijn ballon zoo snel neder- gekomen, dat hij er is uitgevallen en omgekomen. PKUISSEN. BERLIJN, 4 December. In de half-officiele Preussische Correspondent van den 2den dezer leest menIn verband met de dezer dagen in de Nederlandsche Tweede Kamer gehouden beraadslaging over de uitvoering van den spoorweg lusschen Ober- hausen en Arnhem kan medegedeeld worden, dat den 22stcn November jl. met het leggen der aardenbaaD voor dezen spoorweg een begin gemaakt is, en dat de directie der Keulen-Mindener spoorweg-maatschappij de magtiging lieeft ontvangen om ook op het grensstation, van Elten uit, de aardewerken onverwijld te doen aanvangen. Volgens berigten uit Hamburg van den lstcn dezer, was sedert dien morgen de Elbe zoodanig met drijfijs bezet, dat de vaart voor zeilschepen als afgebroken le beschouwen was. Uit Rostock, Stettin en Koningsberg wordt insgelijks gemeld, dat de wateren sterk met ijs bezet zijn, hetwelk zich hier en daar reeds vastgezet had. Ook op den Main hij Wiirzburg had zich den lstcn dezer veel drijfijs vertoond en was de scheepvaart dientengevolge ge stremd. De Hoofdkerk te Poseneen der beroemdste gebouwen dier stadis eene prooi der vlammen geworden. BADEN. De Aartsbisschop van Freiburg heeft de geestelijken, die zijn' herderlijken brief niet binnen 4 weken afkondigenmet suspensie bedreigd. Het bevel aan de Jesuiten gegeven om den 26stcn November Freiburg te verlaten, is dien eigen dag door de Regering ingetrokken. In Frankrijk worden gelden verzameld, om de geestelijkheid in Baden te ondersteunen in haar verzet legen de Regering. Reeds zijn bij de Redactie

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3