LEYDSCHE COURANT. Ntf. 146.%. WOENSDAG, 7 DECEMBER. BIXXEXLANDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt [P* De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN 6 December. Ter vervulling der vacature ontstaan door bet overlijden van Ds. A. Doyer it., beeft de Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente alhier beroepen Ds. C. Seppthans Predikant der Doopsgezinde gemeente te Zaandam oostzijde. De collecte Zondag 11. alhier in de kerken der llerv. gezindheid ten behoeve barer armen gehoudenheeft de aanzienlijke som van omstreeks ƒ2000 opgebragt. Z. SI. heeft bij de dienstdoende schutterij alhier benoemd tot 2(Ien Luit. J. G. de Sain, thans schutter. De N. Rott. Cour. meldt, dal op 24 Nov. jl.van Barnevcld, met den post naar Lisse is verzonden een brief met drie cachetten verzegeld aan het adres van G. Blokhuis, inhoudende: 1 bankbiljet groot ƒ200 en 1 munt biljet groot ƒ100. Daar die brief niet aan het adres bezorgd is, wordt door den Officier van Justitie alhier een naauwkeurig onderzoek naar de vermelde geldswaarde gedaan. Van 30 November tot 6 December 1853 hebben zich alhier geene gevallen van Cholera voorgedaan. De loterij van Dames-handwerken te Rotterdam gehoudenten voor- dcele der armen, heeft 10,000 opgebragt. Op den Uollandschen spoorweg zijn in November vervoerd 65,879 per sonen en is 76,041 ontvangen; op den Rijnspoorweg vervoerd 27,559 per sonen en ontvangen ƒ47,696. Te Amsterdam zijn sedert het ontstaan der cholera 790 personen aan getast en 546 overleden. In den avond van Donderdag heeft een hevige brand eene der schoonste fabrieken van Zeist verwoest, namelijk de katoenfabriek van den Heer Weiss, gelegen ir. de kom der Hernhutter-broedergemeente, nagenoeg naast het huis waarin de gezamenlijke publieke winkels zijn gevestigd. Gelukkig was er geen wind anders had men vrees gekoesterd voor het gansche blok huizen. De schade is toch reeds groot, daar het verlies op nagenoeg 100,000 wordt geraamd en de fabriek slechts voor een vierde gedeelte dier som was gewaar borgd, ook het magazijn heeft veel geleden. De fabriek is het eigendom der broedergemeente, welke den Heer Weiss als Directeur had aangesteld. Te Utrecht zijn onderscheiden bakkers tot boete veroordeeld, wegens liet te ligte brood, dat in hunne winkels voorhanden w:as. Te Hilversum is het vergroolen der kerk van de R. K. gemeente be nevens het bouwen van een' toren, door J. Westers, te Soest, aangenomen voor ƒ36,500. Te Assen is lot lid van de Tweede Kamer inet 486 van de 712 uilgc- bragte stemmen herkozen, Mr. L. Graaf van Heiden Reinestein, die zich we gens de herbenoeming tot Kautonregtcr aan eene nieuwe verkiezing had moe ten onderwerpen. Eene oude vrouw te Lopik, meldt men aan de IV. Rott. Cour. uit Ou dewater, zag dezer dagen bij de bevalling van eene harer dochters, haar 100ste kleinkind geboren worden. Aan de Sijpe, zijnde de grens tusschen de dorpen Siddeburen en Noord broek, in Groningen, is onlangs, bij het graven van klei, door een daglooner ongeveer 5 voet diep onder den grond een aarden pot gevonden, van verwon derlijke ligtheidvastheid en schooncn vormnog geheel gaaf. Die pot heeft de gedaante van een urn, is zonder voetstuk en pooten, en welligt uit den Romeinschcn tijd afkomstig. Door de zorg van den Heer J. J. Huisman, te Schildwolde, is dit gedenkstuk aan de verzameling voor oudheden bij de Gro- ningschc Hoogeschool ten geschenke gezonden. De rivier de Maas is zoo laag, dat beneden Well onderscheidene schepen aan den grond zitten. Geene ligters genoeg zijn er te bekomen om de goederen ter bestemming te krijgen. Dit is dan ook de oorzaak, dat men daartoe alles gebruikt. Eenige dagen geleden laadde een pont van Hedel Hollandsche turf, tot dat de turf te water ging en de Maas afdreef, terwijl den 30stcn No vember eene pakschuit die uil het schip van den Rotterdammer beurtman, A. van der Sehuyt Jr.ruim 400 balen koffij benevens vele andere koop waren geligt bad, door een ongelukkig toeval tegen den oever stootte, waar door de achtersteven vol water geraakte en de schuit zonk. De schade wordt op niet minder dan 4 a 5000 begroot. AA'ij ontvingen heden morgen het hij de Tweede Kamer ingekomen ontwerp van wet ter regeling van het Armbestuur, in 78 artikelen. AVij laten hieruit voorloopig eenige der belangrijkste bepalingen volgen en deelen verder een en ander mede uit de algemeene beschouwingen bij de Memorie van Toelichting, om, zoo veel tijd en ruimte dit thans gedoogt, onverwijld een overzigt van dit uit zijn aard zoo gewiglig ontwerp te geven. Art. 1. Instellingen van weldadigheid, in den zin dezer wet, zijn die welke armenverzorging, in of buiten gestichten, voortdurend ten doel hebben. Instellin gen uisluitend bestemd tot het voorkomen van armoede, worden door deze wet niet beheerscht. A. 2. De wet onderscheidta. Staats-, provinciale of gemeente-instellingen, door de burgerlijke overheid geregeld en van harentwege bestuurd; h. instellingen eener kerkelijke gemeente, bestemd voor de armen eener bepaalde godsdiens tige gezindte, en van wege die kerkelijke gemeente geregeld en bestuurd; c. instellingen door bijzondere personen of door bijzondere, niet-kerkelijke, vereenigingen geregeld en bestuurd d. instellingen van gemengden aard. A. 7. De bepalingen betreffende de inrigting en het bestuur der instellingen onder lilt. b en c van art. 2 vermeld, worden door hare bestuurders aan het bestuur der gemeente waar zij zijn gevestigd, medegedeeld. A. 10. De besturen van alle instellingen van weldadigheid doen jaarlijks, binnen den daarvoor door den Minister van IJinnenl. Zaken aangewezen termijnen In den door dezen voor te schrijven vorm ten behoeve van het verslag bij art. 195 der Grondwet bedoeld, aan het gemeentebestuur opgave van het ge tal der door hen ondersteunden of verpleegden; van het beloop hunner uitga- ven voor beheer en voor onderstand van allerlei aard, en van dat hunner inkomsten door collecten, inschrijvingen of andere vrijwillige bijdragen en subsidiën. De besturen der burgerlijke en gemengde instellingen doen daar enboven alle verdere opgaven, door de Regering noodig geacht. A. 11. De bestuurders die niet voldoen aan het voorschrift van art. 10worden, elk voor het geheel, met geldboete van 25 tot 100 gulden gestraft. Tegen den bestuurder, die bewijst het zijne te hebben gedaan om aan het voorschrift gevolg te geven, wordt geene veroordeeling uitgesproken. A. 13. Openbare inzameling van gelden ten behoeve van instellingen van welda digheid hij wege van collecte, inschrijvingen of op eenige andere wijze, heeft niet plaats dan nadat daarvan, minstens drie maal 24 uren te voren, schrif telijk kennis zij gegeven aan het gemeentebestuur. Het gemeentebestuur kan de inzameling stuiten. A. 15. De beschikbare gelden dier instellingen worden belegd ,door aankoop van inschrijvingen in een der grootboeken der Nedcrlandsche schuld. Zij kunnen, na verkregen goedkeuring van Gedep. Staten, ook worden belegd door aan koop van onroerende goederen of in renlegcvende schuldbrieven. A. 20. De ondersteuning der armen wordt, behoudens de verdere bepalingen dezer afdecling, overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van weldadigheid. A.21. Geen burgerlijk bestuur verleent onderstand aan armen dan na zich, voor zooveel mogelijk, te hebben verzekerd, dat zij dien niet van kerkelijke of bijzondere instellingen van weldadigheid kunnen erlangen. A. 25. De gemeenteraad steltin December van elk jaar, vast bet maximum van tien onderstand, dat gedurende het volgende jaar, naar gelang van het jaar getijde, de sterkte der gezinnen, de leeftijden en de ligchaarnskraehten kan worden verstrekt aan de armen, wier aanvraag krachtens art. 22 is ingewil ligd, en die niet in godshuizen worden opgenomen. A. 27. De burgerlijke gemeente waartoe, bij het ontstaan der behoefte, de plaats behoort waar de arme is geboren, is zijn domicilie van onderstand. A. 28. Indien iemand in eene gemeente is geboren uit ouders, die er niet woondenwordt hij geacht geboren te zijn in de gemeente waar de vader of moeder, tijdens de geboorte woonde. Enz. A. 30. A'reemdelingen die bij liet ontstaan van behoefte niet in de termen verkee- ren om over de grenzen te w orden uitgeleidhebben domicilie van onderstand in die gemeente waarin zij op dat tijdstip het laatst 4 achtereenvolgende ja ren hebben gewoondzonder genot van onderstand uit fondsen lot ondcr- stcunning van armen bestemd. Enz.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1