De Minister van Financiën verdedigt de begrooting cn de Minister van Jus titie, lijdelijk Voorzitter van den Raad van Ministers, toont de rigting van dit Ministerie aan. De zitting duurt voort. BUITENLANDSGHE BEB1GTEN. EWtiEILAlVS. LONDEN, 21 November. Het plan om voor Prins Albert, den Gemaal der Koningin een standbeeld op te rigten, mist bij velen de verwachte deelneming, omdat zij daarin eene vleijerij meenen te zien. De voorstanders echter beijveren zich nu om aan te toonen dat het niet slechts een eerbewijs aan den Prins, maar tevens een historisch gedenkteeken der groote tentoonstelling van 1851 geldt. De vloot ligt sedert cenige dagen bij Spithead zeilree en is elk oogen- blik het bevel wachtendeom naar zee te gaan. Reeds is het stoomoorlog- scbip Agamemnon, van 91 stukken geschut, naar de Middellandsche Zee vertrokken. De veldgewassen hebben in Ierland dit jaar zoo veel opgebragt, dat het heeft kunnen uitvoeren, in plaats van levensmiddelen benoodigd te hebben. Alleen in de vorige week is van daar 1000 ton aardappelenbenevens eene aanzienlijke hoeveelheid graante Londen en Liverpool aangevoerd. Ook uit Schotland zijn 2500 ton aardappelen alsmede ladingen uit Nederland en Zweden ontvangen. Verscheiden groote steden wedijveren thans in het nemen van maat regelen tot bevordering der openbare reinheid en het verschaffen van versch water aan de ingezetenen. Sedert den lslen October zijn hier 40 Nederlandsche schepen naar Australië beladen of reeds vertrokken. Berigten uit New-York meldendat aldaar onderscheiden faillissemen ten hadden plaats gehad met een passief van 600,000 dollars. Te New- Orleans waren de Stuurman cn 4 matrozen van het naar New-York bestemde Britsche schip Liverpool aangekomendat gezonken was en waarbij de Kapi tein, zijne vrouw, eene Dame en 13 matrozen waren verdronken. BELGIS. BRUSSEL, 23 November. De Hoogleeraar bij het Seminarie der Remonstranten te Amsterdam Abr. des Amorie van der Hoevenis den 22sten te Antwerpen opgetreden in de ver gadering van het: Verhond van KunstenLetteren en Wetenschappen. De Hoogleeraar sprak eene verhandeling uit over het naïveen eindigde met de voordragt van het voortreffelijk dichtstuk van Tollens: de Brand. De Pré- curseur, die het berigt mededeelt, huldigt naar waarde de talenten van den Hoogleeraar. De speelbank te Spa heeft dit jaar na aftrek der onkosten (120,000 fr.) in het geheel 444,000 fr. zuiveren winst opgebragt, waarvan 195,000 fr. aan de Regering en 186,592 fr. aan de actionarissen uitgedeeld is. Het overige ontvangen de hospitalenarmenenz. ['t Is bedroevend dat eene Lands Schatkist nog geld trekt uit zulk een poel van jammer en ellende als de speelbanken zijndat men die instellingen helaas, nog als eene geoorloofde uitspanning schijnt te willen beschouwen, waar op den voorgrond het goud blinkt en de fijnste weelde schittert, terwijl op don achtergrond de vreeselijkste looneelen van wanhoop en zelfmoord zich opdoen, 't Is bedroevend dat er nog lieden gevonden wordendie in zulke instellingen aandeelen nemen, lieden die de woorden van Horatius welke deze 18 eeuwen geleden zijne schraapzuchtige tijdgenooten toevoegde: «eerst schrape men geld bijeen de deugd kome daarnatot hunne spreuk schijnen te heb ben aangenomen. Zoo die holen des ongeluks, tot schande der Christenheid nog geduld worden, dan mogt liever de geheele opbrengst aan gasthuizen en ongelukkigen worden uitgedeeld.] FRANHH EJH. PARIJS22 November. De Moniteur bevat een besluit waarbij een crediet wordt verleend van 4 millioen fr. voor werken van openbaar nut, onder bijdragen der gemeen ten om werk aan de arbeiders te bezorgen. Met dat zelfde doel is er een crediet verleend van 250,000 fr. aan het Departement van Onderwijs, voor den aanbouw van scholen en kerken. De Keizer heeft 15,000 fr. aan den Maire van Fontaineblean doen toe feomen om te strekken tot vermindering van den prijs van het brood voor de behoeftigen. In de eerste 10 maanden van dit jaar hebben de invoerregten bijna 116J millioen opgebragt, hetgeen één millioen meer is dan in dezelfde maan den van 1852. Er zijn bij den geduchten brand, waarvan wij eergisteren melding maakten3 menschen omgekomen en ook een spuitgast is zwaar gewond. Vóór cenigen tijd werd door toedoen van een hoogen ambtenaar eene inschrijving geopend van geldelijke bijdragen voor een gedenkteeken ter eere van Napoleon Iop te rigten te Fontainebleau ter plaatse waar hij bij zijn vertrek uit Frankrijk in 1815 afscheid heeft genomen van de hem bijgeble ven vrienden. Het schijnt dat deze inschrijving niet zooveel opgeleverd heeft als verwacht werden thans is officieel bekend gemaakt dat de Keizer uit het inkomen der Kroon de oprigling van dat gedenkteeken willende bekosti gen gelast heeft de reeds gestorte bijdragen terug te geven en geene verdere inschrijvingen aan te nemen. Er zou wederom een complot tegen den Keizer pntdekt zijn. In de westelijke departementen waren vele personen gevangengenomen. Alhier is Zaturdag de zoogenaamde omnibus-spoorweg ingewijdin bij zijn van den Minister van Openbare Werken en van andere hoog geplaatste personen. De trein heeft den afstand van nagenoeg een half uur gaans in 10 minuten afgelegd; hij bestond uit een rijtuig voor 60 en een voor 30 per sonen het eerste gelrokken wordende door 2 het andere door één paard. De proefneming is naar wensch geslaagd. Dingsdag 11. hebben zich 60 geestelijke zusters van de orde van de II. Vincentius van Paulo op den driemaster Magellan te Bordeaux ingescheept, ten einde zich naar Brazilië te begeven en zich aan de dienst in de hospitalen aldaar te wijden. In de haven van Marseille zijn den 16dcn weder 110 schepen beladen met granen ingekomen. De haven was vol, en er werden bevelen gegeven, dat de stoombooten zich naar Ia Jolielte moesten begeventen einde plaats te maken voor de koopvaardijschepen. Vóór 2 jaren steeg de Heer Arban te Barcelona in Spanje met een luchtbol op en later hoorde men van hem niets, zoodat men meende dat hij in zee verdronken was. Dezer dagen is er echter berigt van hem gekomen en hij meldt, dat hij met zijn luchtbol naar Afrika gedreven, door de inwoners gevangengenomen en tot slaaf werd gemaakt, maar dat het hem gelukt was te ontvlugten en hij zich thans te Aücanle bevond. Door het sterven van de Koningin van Portugal is de Vorstelijke linie van het Huis van Braganza uitgestorven. De minderjarige Koning heet Dom Pedro V. PRITISSEN. De Regeringen der Statenwaarin de Opper-Rijnsche kerkelijke provincie ligt, en die bij het conflict met den Aartsbisschop van Freiburg het meest betrok ken zijn, hebben besloten in volkomene overeenstemming met de maatregelen der Badensche Regering te handelen. $»®§TENRIJE. WEENEN20 November. De bevolking van het Keizerrijk wordt thans opgegeven te zijn 39,151,400 zielen. Onlangs heeft de Gouverneur van Zevenbergen, Prins Schwarzenberg eene groote jagtparlij gehouden, in het noordelijke gebergte van dat land, waarop 6 boeren, 4 wolven, 2 wilde katten, 4 wilde zwijnen, 14 vossen en 12 reeën zijn gedoodterwijl er nog 6 boeren werden aangeschoten. Vooral in het zuidelijk gedeelte van Bobeme neemt de landverhuizing naar Amerika zeer toe; voor eenige dagen trokken er weder 130 landlieden heen. Evenwel vestigen zich ook vele Boheemsche boeren in Pruissisch Polen. FRANKFORT. Een alhier nitkomend blad, hetwelk veelal geacht wordt de zienswijze van het Oostenrijksche Kabinet uit te drukken, beweert dat de geschillen in de Opperrijnsche kerkprovincie hunnen oorsprong hoofdzakelijk verschuldigd zijn aan een verkeerd begrip omtrent den zin en de beteekenis der in 1830 door de Regeringen uitgevaardigde verordeningenen deelt daaromtrent hoofdza kelijk het volgende mede. Onder de denkbeelden, die het opgewekte ratio nale gevoel na den val der Napoleontische heerschappij wenschte te verwezen lijken, behoorde ook de stichting cener van Rome onafhankelijke Duitsch- Kalholijke kerkwaartoe reeds pogingen op het AVeener Congres gedaan waren, die te Frankfort in de vergadering van Afgevaardigden der Regerin gen van de Opperrijnsche kerkprovincie voortgezet werden. Zoo ontstond het wel bekende reglementdat door den Pauselijken Stoel verworpen werd. Men onderwierp toen dat reglement aan eene herziening, nam weg wat te veel aanstoot kon geven, en kwam overeen om het overgeblevene in den vorm van regeringsverordeningen ter openbare kennis te brengen. Maar de Bisschoppen namen die aangeboden zelfstandigheid en onafhankelijkheid van Rome niet aan, en de Regeringen deden geen verdere stappen om hen tot naleving der verordeningen te dwingen. Deze konden in zooverre als afge schaft beschouwd worden, en er bleef slechts zooveel van over, dat de Re geringen daardoor verklaarden dat zij haar oogmerk, om eene Duitsche kerk te slichtenzoover dit zonder de medewerking van het Roomschc Hof en van de door haar zelve ingestelde kerkelijke overheden mogelijk is, niet hebben laten varen. De vraag is dus of de bedoelde Regeringen iets onbereikbaars met geweld afdwingen, of den weg der minnelijke overeenkomst willen inslaan. Eene poging om zich met de inlandsche geestelijkheid te verstaan kan tot niets leiden, omdat deze niet in oppositie tegen Rome wil treden. Er blijft dus niets anders over dan zich met Rome te verstaan. Voor het overige spreekt het van zelf, dat het geenszins kan worden goed gekeurd wanneer de geestelijkheid, zoolang er hoop op minnelijke schik king is, eigenmagtig handelt en regten uitoefent, die tot de betwiste be- hooren. Zoo weinig als de Staat in kerkelijke zaken onvoorwaardelijk kan gebiedeneven weinig kan de Kerk de regten van den Staatnaar willekeur beperken. AA'anneer dit als verzet tegen bet gezag van den souverein be schouwd wordt, dan kan zulks niet bevreemden, en dit verklaart de voor vallen die in den laatslen tijd plaats gehad en zooveel opziens gebaard hebben. RUILAN 0. Omtrent den oorlog in den Kaukasus bevat de de Köln. Zeitung het vol gend artikelDe Russische troepen hebben er met drie vijanden te kampen het klimaat, de bergen en de bergvolken. De strijd in den Kaukasus dag- teekent reeds uit de 10de eeuw, toen Swaloslaff een deel van het Byzantijn- sche rijk veroverde. Maar eerst sints Sheik Mansur in 1789 den Islam deed

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3