LEYDSCHE COURANTf 853, N°. 1 De Courant wordt Maandag, Woensdag en De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt -ciT<*\Tr,ivC'r» 4 n no "Vr\ X! I?n 1 S> TT ïi de afzonderlijke nommers worden tegen 10 uit Zaterdag Avond. WÜMöUAtr, 16 JN O V Ll>l iiJLÏi. Centen afgegeven. BIMENLANDSCI1E BEBIGTEX. LEYDEN 22 November. Naar wij vernemen beeft bet Z. M. den Koning bebaagd ook de albier gevestigde Afdceling Arrondissement Leyderi van de Vereeniging het Metalen Kruisonder Zijne bescherming te nemen. De pleidooijen voor onze Arr. Reglbank in de zaak tusscben onze stad en den Staat, ter zake van liet Haarlemmermeer, zijn thans wegens onge steldheid van een der pleiters, wederom uitgesteld tot 29 dezer. Door de alhier heerschende ziekte zijn van 16 tot 22 November aange tast 2 personenwelke beide zijn overleden. De Heer E. VonckLid van de Prov. Staten van Zuidholland en No taris te Streefkerk, is den 16den overleden. Met genoegen, zegt de N. Rott. Cour., vernemen wij dat de directie der Hollandscbe IJzeren Spoorweg-Maatschappij, de Conductears, ten gevolge van het omkomen van een hunner vóór eenige dagen door het storten van den trein, uitdrukkelijk heeft verboden bij het ophalen der kaartjes onder het rijden van den trein, langs de wagens te klimmen. Wij zijn onderrigt, dat het Ministerie van Oorlog, ten gevolge van de tegenwoordige duurte der levensmiddelenheeft gelieven te vergunnen om de sommen, welke de gehuwde militairen in hun kleeding en repaiatiefonds te goed hebben, voor ditmaal aan hen uit te betalen. Dezer dagen zijri door den Minister van Oorlog verordeningen van voor zorg en toezigt op het leven van den militair, aan de commanderende Offi cieren der corpsen en de Officieren van de geneeskundige dienst uitgevaar digd; bepaaldelijk ook met intrekking van de deswege bestaande afzonderlijke voorschriftenstrekkende als voorbehoedmiddel voor de thans hier en daar heerschende cholera. De Minister wil: a. Dat de manschappen zoo veel nach ten als mogelijk is, rust genieten, zoodat alleen de volstrckst noodige wacht posten mogen bezet worden, b. Dat bij guur weder onder de kapotjas steeds het mouwvest zal gedragen worden, c. Dat de troepen niet meer dau eens per dag en wel bij goed weder, des morgens, nadat de koude nachtlucht geweken is, in den zomer niet op hel midden van den dag, in den wapen handel geoefend worden. <1. Dat de militairen steeds goed gekleed en nimmer blootsvoets in schoenen en laarzen gaan. e. Dat rnen voor opeenhooping van militairen en voor lucnlverversching en zuiverheid binnen de kwartieren zorge. Dat de manschappen niet uuchteren de kazerne verlaten en geen onrijp ooft of nadeelige spijzen eten. g. Dat het middageten met eenige specerijen worde toebereid en bet drinkwater steeds versch en zuiver zij, en h. Dat het gedrag der manschappenvooral nopens het misbruik maken van sterken drank, zorgvuldig worde nagegaan en het avondappèl bij koud en nat weder vervroegd worde. Het overige van 's Ministers lastgeving bevat bepalingen van heilzamen aard nopens dc verpleging eventueel in de hospitalen. Handelsbl Gisteren avond, schrijft de Amst. Cour., omstreeks 8 ure, had tus scben Muiden cn Weesp een verschrikkelijk ongeluk plaats. K. Abkouer, werkman op de buitenplaats van den Heer Mr. S. P. Lipman en wonende te Muiderberg, keerde met zijne vrouw en 5 kinderen van Loenen alwaar bet gezelschap het bruiloftsfeest var. den oudsten zoon des gezins had bijgewoond huiswaarts, toen op weg de wagen in het water geraakte, met dat jammer lijk gevolg dat alleen de vader kon gered worden, terwijl de moeder en de 5 kinderen, waarvan de oudste eene dochter van 29 en de jongste eene dochter van 10 jaar, hunnen dood in de rivier vonden. Nadere bijzonder heden aangaande deze ijzingwekkende gebeurtenis zien wij te gemoet. Bij eenen brand, in den nacht van den 15icl1, is in de bij het armen huis behoorende schuur te Bergumprovincie Friesland, en die schuur, 1300 schoven vlas, al de haver, het hooi en de turf, enz., daarin aanwe zig, benevens 5 koeijen verbrand; slechts een oud paard heeft men inel moeite kunnen redden. De oorzaak van dezen brand is niet juist bekend, doch men vermoedt, dat hij door kwaadwilligen is veroorzaakt. Voorleden week heeft de Hoogleeraar Hofstede de Groot te Groningen zijne openbare lessen en gesprekken met niet-godgeleerderi weder begonnen. Hij behandelt nu de kerkgeschiedenissen en heeft een talrijk gehoor. Er is een brief vermist, te 's Hertogenbosch naar Utrecht op den post gedaan, waarin drie bankbilletlcn, te zamen 200; en nog een brief van 'sGravenhagc naar Groningen bestemd, ook met een bankbillet, waarvan de waarde niet wordt opgegeven. In eenen brief uit San Francisco (Californië) dd. 20 Aug. 11., door eenen Hollander aan eenen vriend te Amsterdam geschrevenvindt men (in het IIbi. medegedeeld) de volgende beschrijving van eenen reusachtigen boom De boom, die omgehakt is, is niet de dikste; er zijn er 2 nog dikker, doch deze zijn heide een weinig holhetwelk met de gebakte het geval niet is. De lop van den boom is met het vallen aan duizend stukken gebroken, zoo dat hel onmogelijk is de juiste hoogte ie bepalen, doch vermoedelijk was die tusschen 300 en 350 voelen, (en dus omtrent gelijk aan die van den Utrecht- sc'hen Dom). Door den val brak de boom in 2 stukken, op eene plaats waar bij 12 voeten middellijn had. Vier menschen hadden 22 dagen werk om dezen reuzen-boom te Tellenen toen hij eindelijk vielwas de kracht van den val zoo groot, dat hij 4 voeten diep in den grond zakte. Men berekent zijn ouderdom op ongeveer 2000 jaren. Ik geef u verder nog de volgende afmetingen op, die ik zelf naauwkeurig gedaan heb. Middellijn van den gehaklen boom op 5 voeten boven den grond, 27 voet; omtrek op die plaats 81 i voet; gemiddelde dikte van de hast 1 voet. Lengte van den beganen grond tot waar de top afgebroken is238 voet. Er waren nog daar vele zulke reusachtige boorncn. Men zegt, dat in Oregon nog veel grooter boomen zijn dan deze. 's GRAVENHAGE, 22 November. Z. M. heeft aan zijnen Kamerheer L. E. Baron van Hceckeren van Eng- huizen vergunning verleend tot het aannemen van de Ridderorde der Wur- tembergsche Kroonhem door den Koning van Wurtemburg geschonken. Z. M. heeft, meldt een Engelsch blad, aan den Engelschen Gouverneur der Goudkust, den Majoor S. J. llill, een kostbaaar zilveren servies geschon ken wegens groote aan Z. M. bewezen diensten. Z, M. heeft aan Mr. S. van Weideren Baron Rengers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester van Wymbritseradeel. Heden middag zal door den Baron DoblholF, Minister van Oostenrijk bij het Nederlandschc Hof, een diner aan het Corps Diplomatique gegeven worden. Ook door den Heer Minister van Hall zal heden middag een diner aan de Ministers en aan leden der Staten-Generaal worden aangeboden. Naar men verneemtzijn van de veertien Onder Officieren van het leger, die aan het examen van de militaire akademie hebben deel genomen, acht lot den rang van tweeden Luitenant bevorderd. Het Kon. besluit van die benoeming wordt spoedig te gemoet gezien. De Minister van Binnenl. Zaken, door den Koning gemagtigd om zorg te dragen dat, na de opheffing van hel Koninkl. Neder!. Instituut van We tenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten, de bepalingen bij uilersten wil gemaakt door wijlen den Heer Mr. J. H. IloeulFl te Breda, zoo veel mo gelijk worden nageleefd, looft, ingevolge de bewoordingen van dat Testament, bij deze uit: «een gouden cerepenning ter waarde van ten minste 20 gouden dukaten, aan den maker van het best, verre hoven hel middelmatige, ge keurde Latijnsch gedicht van ten minste 50 regels, mits geene vertaling zijnde, noch een privaat gelegenheidsvers, noch een stuk, dat bevorens of in druk óf in handschrift in omloop is geweest." De mededingende dichtstuk ken moeten vóór den lsten December 1854 aan hel Departement van Binnenl. Zaken worden ingezonden, geschreven met eene andere hand dan die des vervaardigers en voorzien van eene zinspreuk, te herhalen op een daarbij te voegen verzegeld briefje, bevattende den naam, de betrekking en de woon plaats van den vervaardiger. 'Ctveeele Si u ui e r tier Stalen-fi ener au 1. Zitting van Maandag 21 November. In deze zitting zijn ingekomen eenige verzoekschriften tot ondersteuning van het voorssel der Hoeren Thorbecke c. s.cn een van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdamhoudende beschouwingen over de bij dut voorstel voorgedragen afschaffing der tonnegelden. Is opgemaakt de nominatie van vijf Candidalen voor de vacature in den Hoogen Raad der Nederlanden, ontstaan door het overlijden van den Raads- I heer Mr. Adriaan Gilles Spoor. Tot eersten Candidaal is verkozen dc Heer Mr. H. Provó Kluit, Rnrge-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1