CUITENLANDSCUE BERIGTEN. De Staats-Courrmt bevat den navolgenden Slaat van de opbrengst der Sliddelen, over de tien eerste maanden van 1853, tegenover de opbrengst over de tien eerste maanden van 1852. 1853. Directe belastingen Jn- en uitgaande regtenscheepvaart-reglen vuur-, ton- en bakengeld Accijnsen Registratie-, zegel-, successieregten enz. Regt van waarborg op de gouden en zil veren werken Posterijen Loterij ƒ16,276,013.16 4,249,209.16) 16,614,596.84 8,659,433.82) 181,691.92^ 1,221,208.07 275,902.50 1852. 16,453,955.83) 4,369,424.42 16,243,660.60 7,877.475.15) 143,346.52 1,163,498.33 277,030.50 Totaal47,478,055.48J |/46,528,391.86 Meerder in 1853 947,660.62 J. I'tvee&s E£a/ner «Ier tStaten-fneneraal. Zitting van Dingsdag 15 November. In deze zitting, (waarvan wij het begin in onze vorige reeds hebben mede gedeeld) is de behandeling van bet wets-onlwcrp houdende bepalingen om trent bet bouwen, planten, enz. binnen zekeren afstand van vestingwerken vooi tgezet. Na beraadslaging over de afzonderlijke artt. waarvan sommige door amen dementen nog eenige wijziging ondergingen, is bet wets-ontwerp met 42 tegen 22 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren van Goltstein, Tacts van Atnerongen de Lom de Berg, van Lyndenvan den Heuvel, Sloet tot Oldhuis, Godefroi Zylker, van Asch van Wijck, Hengst, van Wintershovenvan Eek, Luy- ben, Storm van 's GravesandeWesterhoff, van Bosse, Ter Bruggen Hugen- holtz, van der Brugghen, Reinders, Dommer van PoklersveldtHeemskerk cn Jespers. Zitting van Woensdag 16 November. In deze zitting zijn ingekomen twee adressen, ter aanprijzing van bet voorstel van den Heer Tliorbecke c. s. De eindverslagen, wegens het ontwerp voor de bijdrage aan de Rijnspoorweg- Maatschappijen wegens bet 7de hoofdstuk der Staatsbegrooting (R. K. Eere- dienst) zijn in gereedheid. Over bet eerste dezer ontwerpen zal worden be raadslaagd na den afloop van de overweging van het ontwerp, betreffende de aflossing der openbare schuld, en tevens is bepaald dat de beraadslaging over de Staatsbegrooting zal worden geopend op Donderdag den 24sten Nov. aanst. Daarop is aan de orde gesteld het ontwerp, ter bekrachtiging van de over eenkomst met de Handelmaatschappij. Graaf Schimmelpenninck heeft zich verklaard tegen de bevoegdheid om 200,000 pikols koflij en 150,000 pikols suiker in Indië te mogen verkoopen. Ilem is voorgekomen, dat eene vrije mededinging in Indië bedenkelijke ge volgen kan na zich slepen op de zoo gunstige werking van het thans nog beslaande stelsel, en hij zou zich, indien hij daartegen geene voldoende waarborgen mogt erlangen, tegen de voordragt moeten verklaren. De Heer Stolte heeft het cultuur- en consignatie-stelsel verdedigd. Hij beeft zich allezins verklaard tegen de verlangde bevoegdheidomte rekenen met 1860, al de producten zonder onderscheid, in Indië te kunnen verkoopen. Hij verklaart zich tegen de voordragt. De Heer Rijk heeft, alvorens zich te verklaren, nadere inlichtingen verlangd. De lieer van Deinse heeft zich legen het voorbehoud, voor den verkoop in Indië na 1859, verklaard, en zal, zonder nadere voorbehoedende bepalingen, de voordragt niet kunnen goedkeuren. De Heer v. Bosse heeft het betreurddat do beraadslaging over dit onder werp niet is uitgesteld. Hij zal de voordragt goedkeuren. Hij is nog betzelfde stelsel toegedaan, 't welk hij in 1849 heeft goedgekeurd; en houdt het er voor, dat de tijd nog niet gekomen is, om op eenmaal daarvan af te wijken, doch acht het toch raadzaam, om medegaande met den geest des tijds, het vrijzinnige stelsel te huldigen, ten einde daarvan dat gebruik te kunnen maken, 'twelk de omstandigheden vorderen. De Heer Hugenhollz deelt in vele opziglen in de beschouwingen van den laatsten spr.doch komt daarbij tot eene andere slotsom, dat is, om tegen het ont werp te stemmen. Zijne voorname bedenking tegen het ontwerp is gelegen in art. 1 en wel in de bepaalde opname van het bedrag der producten, dat in Indie zal mogen verkocht worden. De Heer Rochussen heeft het woorddoch de voortzetting der beraadslagin gen wordt bepaald op morgen ochtend ten elf ure. Zitting van Donderdag 17 November. In deze zitting zijn ingekomen twee adressen tot ondersleuning van het voorstel der Heeren Tliorbecke c. s. Aan de orde is de voortzetting der algemeene beraadslagingen over het wets-ontwerp tot bekrachtiging der met de Ned. II. M. gesloten overeenkomst. De Heer Rochussen heeft in eene uitvoerige rede betoogd, dat deregel moet zijn zooveel mogelijk verkoop in Nederlandterwijl de uitzondering moet zijn, dat alleen in zeer dringende omstandigheden, of wanneer daarbij zeer veel voordeel is te behalenof wanneer men in een geheel exceptionnelen toestand poogt verkeereude producten geheel of gedeeltelijk in Indië te verkoopen, en heeft bezwaar in de bepaling van art. 2 van dit contract, "ij is huiverig om den Minister van Koloniëndie in 1859 aan het hoofd van dat departement zal zijnreeds nu de magt en bevoegdheid toe te kennen om al de producten in Indië te verkoopencn wenscht dit bezwaar te zien opheffen. Vervolgens voert de Heer de Man het woorddie het wetsontwerp aan neemt, als het minder nadeelige in 't belang van het Vaderland. Daarna vat de Heer Rijk het woord op. De zitting duurt voort. EHïCEEATM©. LONDEN, 14 November. Krachtens eene wijziging in de overeenkomst tusschen de Britsche Regering en de Peninsular and Oriental Company betreffende het overbrengen van den Indische landpost, worden de Australische brievenmalen over Ceylon gezonden, zonder Batavia en Singapore aan te doen. Eene geneeskundige commissie alhier beeft 58 monsters sigaren aan een naauwkeurig onderzoek onderworpenwaarvan alleen 3 vrij van alle vermen ging zijn bevonden. Er was een pakje bij, dat vervaardigd was uit aanveeg- selkalk, appelenschillen en afval van tabak. Twee andere waren met hooi opgevuld. De cholera is bier te lande sterk aan het afnemen en op sommige plaatsen zelfs geheel opgehouden. EHANIiKMK. PARIJS, 15 November. Voor rekening van den Staat zoowel als voor particulieren zijn thans 314 stoombooten in aanbouw die in bet volgende jaar in de vaart zullen worden gebragt, De bevolking van Parijs verbruikt eiken dag 480,000 Ned. ffi brood. Het hotel van het Oltomannische Gezantschap is voorleden week ver licht geweest ter eere van de door de Turken behaalde overwinning. In het zuiden hebben sedert den 10den hevige noordewinden en stort regens gehecrschlzoodat vele streken diep onder water zijn gezet; ook hebben zware stormen op de westelijke kusten gewoed, die veel ongelukken hebben veroorzaakt. Bij het maken van een' tunnel voor den spoorweg tusschen de merer. Genève en Ncuchatel in Zwitserlandzijn vele merkwaardige verstecningen gevonden van palmbladeren, rinoceros-beenderen, krokodil-tanden enz. PRÜÏSSEÏS. BERLIJN, 15 November. Onze Regering onderhandelt met die van de stad Hamburg, over den aan koop van grond aan den mond der Elve, om er eene Pruissische oorlogshaven aan te leggen. Hamburg zou bereid zijn tot den verkoop. De vermeerdering van het getal brievensedert de vermindering van het briefport dekt volkomen het tekort in de ontvangstenzoodat de poslerij even als vroeger een millioen thl. zuiveren winst afwerpt. In vele streken van Duilschland wordt thans van de zoogenaamde wilde kastanjes, die men te voren als geheel nutteloos verwierp, op aanbeveling van den Hoogleeraar Liebig, veel gebruik gemaakt. Uit de pit wordt stijfsel, uit de loog zeep, en uit de schil eene fraaije bruine verfstof vervaardigd. Voor de behoeftige klasse is het inzamelen dier wilde kastanjes zeer winstge vend daar het schepel vrij hoog betaald wordt. De onderhandelingen tusschen de Oostenrijksche Regering en hel Ban kiershuis Rothschild over eene nieuwe leeningheeft geregelden voortgang. De spoorweg van Turyn naar Genua zal den 15dcn December in zijne geheele lengte geopend worden. IIESIEI. De Minister Hassenpflug was den 12dcn wederom zoover hersteld, dat hij zijne werkzaamheden kon doen en weder uitgaan. Tegen den Graaf van Isen- burg, die men bijna algemeen voor waanzinnig houdt en die thans zwaar ziek ligt, is regtsingang verleend. ISA ©.EST. De Aartsbisschop van Freiburg heeft legen den Heer Burger, die hem als speciaal Commissaris van wege de Regering is toegevoegdden kerkdijken ban uitgesproken. Aan alle burgerlijke overheden is van Regeringswege eene aanschrijving gerigtgedagteekend den 7den November, waarin hoofdzakelijk gezegd wordt: dat de Aartsbisschop van Freiburg voor eenigen tijd eenige bewilligingen bad voorgedragen die toegestaan zijn dat de Regering alzoo met regt mogt ver wachten dat de kerkelijke overheden ten aanzien der niet bewilligde punten de verschuldigde gehoorzaamheid aan 's lands wetten betoonen en geene eigen- magtige verandering beproeven zoudendat echter de Bisschop verklaard heeft zich aan de uitgevaardigde verordeningen niet te houden, maar ook, in strijd met deze, een theologisch examen heeft laten afnemen zonder medewer king van een Commissaris van den Vorst, en eene Patoorsplaats getracht te vervullen door uitvaardiging eener acte van aanstelling; ja, dat hij zelfs zijn kerkelijk gezag op eene ongehoorde wijze misbruikendaan alle leden van den Katholieken Opperkerkeraad heeft doen mededeelen dat zij met de uit banning uit de Kerk zullen worden gestraftindien zij niet binnen 14 dagen verklaring doen van onvoorwaardelijke gehoorzaamheid aan de verordeningen des Bisschopszoodal Staatsambtenaren die zulks weigeren door gewetens dwang worden afgebragt van hunnen pligt. Dat in den loop der geschillen de Regering getracht heeft te verhoeden dat de geestelijken niet in het hangende geschil betrokken, maar in de regelma tige betrekking tot hunnen Bisschop gelaten werdenen dat zij aan de geeste-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2