BUITENLANDSCnE BERIGTEN. 4 gulden, van gulden, van gulden. Koperen pasmunt zijn de thans in N.-Indie gangbare enkele, dubbele en halve duiten van Nederl. of Nederl.- Indisehen muntslag, naar rede van 120 enkele duiten op den gulden, en zulks tot dat nadere wettelijke verordeningen ten aanzien der koperen pas munt voor Nederl.-Indië zullen zijn vastgesteld. De negotiepenningen zijn de gouden Willem, de dubbele en halve Willemde gouden dukaat, en de dubbele dukaat. De beeldenaar der zilveren pasmunt is: aan de voorzijde 'sRijks wapen tusschen de aanduiding der geldswaarde 4.... G, G, G, benevens het jaartal en het omschrift: Nederl.-Iridie, met zoodanige verkor tingen als de grootte van het stuk vereischten aan de keerzijde de woorden vier eenen gulden, tien cenen gulden en twintig eenen gulden in de Malei- sche en Javaansche talen. De thans in Nederl.-Indië gangbare Nederl. en Nederl.-Indische zilveren muntspeciën blijven aldaar wettig betaalmiddel. De rccepissenuitgegeven krachtens de publicatie van den Gouverneur-Ge neraal van 4 Februarij 1846 worden ingewisseld tegen zilveren specie, gulden om gulden. De begrooting der uitgaven, noodig tot regeling van het muntwezen in Nederl.-Indië, wordt vastgesteld tot een bedrag van ƒ36,062,954. Tot dek king der uitgaven worden aangewezen 1". Uit de beschikbare middelen van het dienstjaar 1051, bij 's Rijks schatkist voorhanden, ecne som van 3,179,447,48; 2°. uit de opbrengst der veilingen van Gouvcrnemcnts-productcn in Nederland, over het jaar 1852, ecne som van 5,230,819,44; 3°. uit de opbrengst der veilingen van Gou vcrnemcnts-productcn in Nederland, over het jaar 1853, eene som van 8,000,0004°. de in Nederlandsch Indic reeds aanwezige en voor uitgege ven recepissen gedeponeerde zilveren specie5°. de opbrengst van het koper geld, thans reeds gedeponeerdof nader uit den omloop te trekken, en dat, na te zijn ongangbaar gemaakt, zal worden verkocht op zoodanige wijze en tijdstippenals nader door Ons zullen worden bepaald. In de middelen tot verdere dekking wordt nader door de wet voorzien. Provinciale Staten van Zuidholland. Zitting van Donderdag 10 November. In deze zitting zijn ingekomen: 1°. adressen van ingelanden in het Hoog heemraadschap van Rijnlandhoudende bedenkingen tegen het ontworpen reglement voor dat Hoogheemraadschap. Verder zijn nog ecnige adressen in gekomen. De zitting wordt verdaagd tot morgen. BELGIE. BRUSSEL, 9 November. Z. SI. die in den later, avond van den 6den met zijne kinderenden Graaf van Vlaanderen en Prinses Charlotte uit Engeland was teruggekeerd, heeft gisteren de Kamer met eene Troonrede geopend, waarin hij hoofdzakelijk zeide, dat het huwelijk des Ilertogs van Brabant een waarborg was voor het voortbestaan der dynastie en een bewijs van het vertrouwen, dat Europa in de Belgische nationaliteit stelde. De onzijdige staatkunde en welwillendheid die bij de internationale betrekkingen van België voorzittenwerden dagelijks meer en meer gewaardeerd en verzekerden de handhaving van de goede ver standhouding met alle Mogendheden, Door de nieuwe militaire reorganisatie waren de middelen van verdediging vermeerderd. Handel en nijverheid verkeerden in bloeijenden toestandterwijl de onderhandelingen betreffende handelstractaten ijverig werden voortgezet. FR1NHRIJK. PARIJS8 November. Twee Boekverkoopers alhier betwisten elkander het regt der uitgave van de volledige werken van Francois Arago, beslaande 10 of 11 lijvige boekdoelen. Een dier Boekverkoopers moet reeds 100,000 fr. hebben geboden. Het bouwen neemt in de hoofdstad verbazend toe. In 1851 werden dagelijks 1,397,355 mudden kalk ingevoerd; in 1852 bedroeg de invoer 2,074,6751853 zal wel bij de 3 millioen leveren. Het dagblad VAgriculture deelt mede, dat de Geneesheer Depierris, door scheikundige onderzoekingen van den beetwortel ontdekt heeft, dat uit deze plant een drank kan getrokken worden, die alcohol bevat, welke zoo veel overeenkomst heeft met wijndat men ter naauwernood ecnig verschil kan proeven. De wijze van bereiding moet zeer eenvoudig zijn. Te St. Gilles is iemand aan de gevolgen van eene aderlating overleden, die hem een barbier had gedaandeze wordt geregtelijk vervolgd. Een Fransch schoener met steenkolen van Sunderland naar Bordeaux is in. zee gezonken en van de 7 manschappen slechts een gered. De pachter van de speelbank te Homburg, Blanc, heeft vergunning verkregen om er een te Nizza op te rigtcn en ten dien einde reeds een' borg- togt van 600,000 fr. gesteld. De troepen hebben wederom in Algerië eene overwinning behaald op opgestane Arabieren, en behalve vaandels en amunitie, 4000 schapen en 250 kameelen buit gemaakt. SPANJE. MADRID, 2 November. De Koningin heeft voorloopig bepaalddat er een spoorweg van Madrid tot Irun zal worden aangelegd voor rekening des Staats en bij wegc van openbare aanbesteding. Deze spoorweg zal in 4 afdcelingen uitbesteed wor dende eerste loopende van Madrid lot Valladoïid; de tweede van Valladolid tot Burgos; de derde van Burgos tot Bilbao; de vierde van daar tot de Fransche grenzen. De aanbesteding van elk dezer 4 gedeelten zal den lsteni Maart 1854 plaats hebben. Voor het aanleggen der noodige tunnels zullen afzonderlijke aanbestedingen worden gehouden. De oorspronkelijke concessio naris zalwanneer daartoe door den Staatsraad termen worden gevonden ecne schadevergoeding uit de schatkist ontvangen. De verkiezingen voor de Gemeenteraden vallen bijna alle uit in den zin der gematigde partij. De bekende staatsman Mendizabal is den 3den overleden. BABEN. Onder de geschilpunten die sedert gcruimen tijd tusschen de Bisschoppen der Boven-Rhijnsche kerkprovincie en de Regeringen dier landen aanhangig zijn, behoort ook de medewerking van het Staatsbestuur tot de aanstelling der Pastoors. De Aartsbisschop van Freiburg heeft dezer dagen cigenmagtig eene opengevallen pastoorsplaats te Conslanz vervuld. Terstond heeft de Ba- dcnschc Regering deze benoeming nietig verklaard, en den benoemde verbo den zijne tegenwoordige standplaats te verlaten, zullende hij des noods door de politie uit Constanz verwijderd worden. RITSLAN 0. Het officiële dagblad van Petersburg bevat een Keizerlijk manifest, gedag- tcckend 21 October. Men leest daarin nagenoeg het volgende: Rusland is tot den strijd uitgedaagd; ons blijft geen ander middel dan de toevlugt tot de wapenen over, om het Otlomanische rijk te noodzaken de heiligheid der traktaten te eerbiedigen en om eene vergoeding te erlangen voor de belcedigingenwaarmede men geantwoord heeft op onze billijkste vorderingen en op onze regtmatige bezorgdheid voor de verdediging van het regtzinnig geloof in het Oosten. De bekende Natuurkundige Fischer von Waldheim is te Moskou in den ouderdom van 83 jaren overleden. De held van den Kaukasus, Schamyl, die thans weder zoo veel van zich doet spreken, is een man van 56 jaren, van middelbare grootte en krachtig gelaat. Zijn matig en gestreng leven is tusschen het gebed en de militaire bemoeijingen verdeeld, aan welke laatste hij zich sedert 1834 toe wijdt, als wanneer hij na den dood van Hamsad-Bey, als Gezant des Hemels en tweede Profeet van den Islam optrad, met het doel om Mahomeds werk, door vereeniging der volgelingen van Ali met die van Osmar, te vollooijen. Alleen het oostelijk gedeelte van den Kaukasus staat onder Schamyls invloed, het aan de Zwarte Zee grenzende erkent zijn opperbevel niet. De Kaukasische oorlog duurt reeds van den aanvang dezer eeuw af, en heeft Rusland vele Generaals, zijne beste troepen en ontzettend groote geldsommen gekost. De verovering van Tifflis, de hoofdstad van Georgië, was de eerste aanleiding tot dezen nationalen en godsdienstoorlog. TÜBKÏE. Volgens telegrafisch berigt uit AVeenen heeft de regerende Vorst van Mol davië, Ghika, even als die van AVallachyehet bewind overgegeven aan den Ministerraadhij zou zelf eerdaags naar Wecnen vertrekken. Het Journal de Constantinople berigt dat den 22sten October in bij zijn des Sultans een nieuw linieschip van 100 stukken en met eene stoomschroef voorzien, van stapel is gelaten, en dat vervolgens de kiel ge legd is voor een ander dergelijk schip van 84 stukken. Het genoemde Turksche blad berigt dat Turkye thans ruim 300,000 man geregelde troepen heeft, benevens 60 of 70,000 man ongeregelde, en de hulptroepen van Egypte enz. Die 370,000 man zijn Mahommedanen en be- hooren voor een zeer groot deel in Azië te huis. De nieuwe Grieksche Patriarch te Konstantinopelde Heer Anthimos, heeft zijne betrekking aanvaard met cenen herderlijken brief waarin hij de geloovigen bekend maakt met de goede gezindheid des Sultans jegens de Grieksche kerkgemeente. Hij zegtdat toen hij door het staatsbestuur met zijne betrekking bekleed werd, hij in de verschijning des Sultans eene gunst en eer genoten heeft die aan geen Patriarch sedert den tijd van Sultan Mah- moud II was te beurt gevallenén de Sultan had hem daarbij verklaard »dat hij zelf en zonder eenige vreemde tusschenkomst of aandrang, gezind en vastelijk voornemens was de voorregten en vrijdommen te handhaven die door zijne voorvaderen aan de Grieksche kerkgemeenten waren verleend." Een telegrafisch berigt uit Bucharest van den 5d«n door de Pruissischc Regering bekend gemaakt, luidt als volgt: Den lsten Nov. is Gioergewo door Turksche troepen aangevallen. Na een levendig geschutvuur van weerszijden, is de aanval door de Russen afgeslagen. Een Turksch stoomschip trachtte onder begunstiging van den mist 8 groote booten bij Gioergewo te doen lan den; twee daarvan moeten in den grond geboord zijn. Denzclfden dag be proefden de Turken ook bij Karasoel en Oltenilza den Donau over te trekken op beide punten moet het hun gelukt zijn, op eilanden in den Donau vas ten voet te krijgenen wel bij Oltenilza met 5000 man. De Parijsschc dagbladen melden als stellig, dat te Kalafat een zeer ernstig gevecht tusschen de Russen en de Turken heeft plaats gehad. Deze laatsten hebben met de bajonet een korps van 12,000 Russen aangetast. De strijd was hevig. De Turken hebben de positie behouden. Te Bassova heb ben dc Turken ecne divisie van 20,000 Russen geslagen. Selim Pacha heeft

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3