LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 11 NOVEMBER. BIMENLANDSCHE BERIGTEN.I De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN10 November. Gelijk vroeger berigt is, werd alhier de eerste algemeene bijeenkomst ge houden tot vestiging eener Gustaaf-Adolf-Verceniging in ons Vaderland en Leyden tot plaats van het Hoofdbestuur gekozen. Tengevolge der uitgebreide werkzaamheden aan dat bestuur verbonden kon hier eerst Dingsdag eene openbare vergadering gehouden worden. Eene vrij talrijke schare toonde hare deelneming door de blijkbare belangstellingwaarmede zij de Sprekers volgde en de liefdegaven, die zij bij het beengaan er voor reikte. Dr. Janssen sprak het eerst over den oorsprongden aard de werkzaamheid en het doel der Gustaaf-Adolf-Vereeniging. Daarna las Mr. Obreen de statuten voor, benevens bel opwekkend schrijven naar alle Proteslantsche gemeenten in ons Vaderland verzonden. Toen hield Ds. Krabbe de aandacht bezig met eene ontvouwing en wederlegging van de bedenkingen tegen de vestiging der Gustaaf-Adolf-Vereeniging in Nederland geopperd. Eindelijk sprak Ds. Maronier nog een goed woord tot aanbeveling der zaak naar aanleiding van hetgeen door Ds. Begeman te Weert in Limburg verrigl was. Het geheel werd met gebed en gezang geopend en gesloten. Gisteren voor 25 jaar was het de dag, op welken de Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer H. J. Matthes het Evangelie-ambt in de Evang. Luth. gemeente alhier aanvaardde. Naauwelijks had de Kerkeraad, zooveel doenlijk was, de leden der gemeente op bet naderen van dien dag opmerkzaam gemaakt, of min gegoeden en meer bevoorregtendie gedurende een reeks van jaren in den trouwen leeraar, een vriend en vader hadden gevonden, sloten zich aan den Kerkeraad aan, om den grijzeu Evangeliedienaar een bewijs van belangstel ling te geven. Het geschenk in zilver zij den ouden leeraar tot aan den laatsten avond van zijn leven eene herinnering aan den feestdag, en wanneer bij niet meer zijn zal, dan blijve het eene gedachtenis voor zijne kinderen aan eenen vader, die voor den opbouw eener Christelijke gemeente zooveel beeft gedaan. Voorzeker zal de feestvierende leeraar, Zondag aanslaande in bet midden eener dankbare en belangstellende gemeente, Gode zijnen dank brengen. Ingezonden Naar men verneemt beeft de Onderwijzers Vereeniging door de gewezene afdeeling Leyden van bet Ned. Onderwijzers Genootschap, bijeengeroepen op Zaturdag den 5dcn dezer, besloten een districts-Vcreeniging op te rigten met wetenschappelijk doel, en zijn de Heeren L. Robbe, Schoolopziener, de Voor zitter, Dr. J. J. de Gelder en J. H. Eichtnan, door de nieuwe districts-Ver- ceniging gekozen om het oude reglement der afdeeling naar den geest der nieuwe Vereeniging te wijzigen. Uit Groningen wordt gemeld, dat bet adres uit onze stad over het Staats-Examendoor verscheiden beoefenaars der wetenschap aldaar onder teekend is. De collecte 11. Zondag gehouden in de kerken der Hcrv. gemeente alhier voor de noodlijdende kerken en personen heeft ƒ451 en in de Walscbe keik ƒ07.45 opgebragtte 'silage bragt die collecte 748 en te Amsterdam 3,374 op. De pleitdagen in de regtszaak tusschen deze stad en den Staat der Nederlanden, ter zake van den eigendom van het Haarlemmermeer, en welke voor de Arrond.-Regtbank te Amsterdam aanbangig is, zijn thans, op ver zoek der wcderzijdschc Practizijns, bepaald op Dingsdag den 22stcn dezer en drie volgenden Dingsdagen. De Commissie tot beoordeeling van de ingezonden voorwerpen op de Tentoonstelling van Bouwmaterialen te Amsterdam heeft ook aan onze slad- genooten de Heeren Gebroeders van der Post een bronzen medalle toegekend voor transparant-behangsel. De Wel-Eerw. Heer H. M. C. van Oosterzee, Predikant te Oirschot, beeft met fiksche en getrouwe trekken bet Beeld van J. F. van OordtJ. AV. Zn. Ridder der Militaire Willemsorde 4dc kl., laatst llooglecraar in de Godgeleerd heid alhier, geschetst, in bet dezer dagen bij Gebroeders Muller te 's Herto genbosch uitgegevenmet het gelijkend portret des Hoogleeraarsversierd boekdeel. Met zaakkennis, vol warme ingenomenheid met den man wiens beeld hij wilde teruggeven, maar tevens geleid door die waarheidsliefde welke een hoofdtrek in bet karakter van zijn model zelf uitmaakt, doet hij van Oordt in zijne vorming en aanvankelijke ontwikkeling, als Evangeliedienaar, als Godgeleerde en lloogleeraaren eindelijk in verschillende maatschappelijke betrekkingen, tot aan zijnen dood, kennen. AVij gelooven dat dit boek, èn om den geleidelijken en bondigen stijl, èn om den gewigtigen inhoud, met belangstelling gelezen zal worden, ook door lien die van Oordt minder gekend hebben of die met hem in zienswijze over vele punten verschillen. Het doet toch niet slechts hemzelven, zoo als hij dacht, leerde en met rusteloozen ijver veelzijdig werkte, maar ook vele personen, tot welke bij in betrekking stondvele zaken die tot de geschiedenis van zijnen tijd en van het hoofdvak zijner ambtsbezigheden of van andere zijner bemoeijingenbebooren, de laatste hier en daar van den oorsprong af, kennen. Het zal kunnen strekken tot wegneming van indrukken, vroeger door onjuiste mededeelingen verkregen. Het zal van Oordts zienswijze over een aantal onderwerpen, van bet hoogste of van meer ondergeschikt belang, door aanhalingen uit zijne leerredenen, redevoeringen, toespraken enz. in een helder licht stellen. In één woord, bet werk komt ons voor eene waardige plaats in de rij der Levensbeschrijvingen van hoog verdienstelijke landgenooten te zullen innemen en behouden. De godgeleerde faculteiten der Groningschc en I.eydsche Akademiën, aan welke van Oordt bet lloogleeraarsambt bekleedde, hebben gaarne de opdragt dezer hnlde aan haar voormalig medelid aangenomen. Gelijktijdig met dit boek isbij dezelfde uitgevers en met geen mindere zorg uitgevoerd, een bundel Nagelaten Leerredenen des Hoogleeraars in bet licht verschenen. RottCour.) In 1852 werd aan den Koning door den Hooglceraar G. J. Mulder een voorstel gedaanbetreffende het geven van onderwijs in den landbouwten koste van Z. M.door voorlezing op gemeenzamen toon in eenige dorpen des Vaderlands. Z. M. benoemde toen eene Commissie, bestaande uit den Hoog leeraar Mulder en de Ilecren Jhr. Mr. D. T. Gevers van Endegeest, lid van de Tweede Kamer der Staten - GeneraalDr. G. Simons en I. G. J. van deij Boschmet toevoeging van den Secretaris des Konings voor de zaken van landbouw en nijverheid, als Secretaris; aan welke Commissie bet doen van voorstellen werd opgedragen ter uitvoering van bet aangewezen onderwerp. Thans heeft zij voorgesteld en is door Z. M. goedgekeurddat deze voorle zingen zullen worden gehouden: voor Gelderland: te Voorst, Twello en Brummen; voor Zuidholland: te Alphen, Naaldwijk en Oegstgeest; voor Zee land: te Hulst, Ilonlenisse en Axel, en voor Utrecht: te Amerongen. Tot het houden daarvan zijn bereids aangewezen de Heeren Drs.L. Mul der, voor Utrecht; Rauwenhof, voor Gelderland; Oudemans, voor Zuidhol land en de Heer van Geunsvoor Zeeland. Namens den Koning heeft de Minister van Binnenl. Zaken den 5den dezer Zr. Ms. Commissarissen in de 4 provinciën met de zaak en het aanzijn der voornoemde Commissie bekend gemaakt en hen uitgenoodigdden Burge meesters der betrokken gemeenten een en ander mede te deelen, onder aan sporing, om de docenten voort te helpen en te beschermen, ook zooveel noodig door aanwijzing van geschikte localen en door opwekking van belangstellende landbouwers, om de voorlezingen bij te wonen. Dr. F. C. v. d. Ham, Predikant te Utrecht, die even als Dr. N. Beets, te Heemstede, voor de tweedemaal een beroep als Hoogleeraar had ontvangen bij het nieuw op te rigten Seminarium aan de Kaap de Goede Hoop, heeft wederom voor die betrekking bedankt. Te Rotterdam is het maken van eene ijzeren horizontaal draaijende brug over den Coolschen singel aangenomen door den Heer C. M. van Stenis voor ƒ6,122. De Hooge Regéring heeft aan de stad 's Hertogenbosch vergunning verleend tot het oprigten van een gaz-fabriek. De Ilandel-Maatschappij heeft te Helmondwaar in de laatste dagen onder het werkvolk eenige ongeregeldheden hadden plaats gehaddie echter beteugeld zijn 50 kisten manufacturen besteld. Berigten uit China met de overlandmaal aangebragt, melden, dat Shangaï door de opstandelingen was ingenomen. 'sGRAVENHAGE, 10 November. Z. M. heeft aan den lstcn Luitenant F. F. Steenberghe, van het regement veld-artillerievergunning verleend tot het aannemen der Ridderorde van het Legioen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken. Z. M. heeft benoemd tot Officier der Arr.-Regtbank te Almelo Mr. II. Machielscnthans Substituut-Officier bij die Regtbank. I Z. M. heeft aan de Heeren AV. C. Büchner en A. C. P. van Vierssen

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1