tegen den Hoog Wei-Edel Geb. Heer Vrijheer van Hertefeid, tot af- en ovcr- gift van vicarygoederen. De Heer Officier concludeerde tot toewijzing der vordering aan het eischend bestuur, terwijl door de Regtbank de uitspraak werd bepaald op heden over vier weken. Hhl BUITENLANDSCnE BERIGTEN. EWGELAMlï. LONDEN, 2 November. De Dublinsche tentoonstelling is den 31sten October door den Lord-Lui- tenant van Ierland plegtig gesloten. Hij dankte den Hemel voor het welsla gen dezer onderneming, en roemde de vaderlandslievende mildheid van den Heer Dargandie ze mogelijk maakte door de kosten geheel voor zijne reke ning te nemen. De verkoop der toegangkaarten heeft echter meer opgebragt dan men verwachtte, en schijnt grootendeels toereikend te zullen zijn tot dekking der uitgaven. Het gebouw dat nabij Londen gesticht wordt voor ccne voortdurende ten toonstelling van kunst en nijverheid, en dal strekken moet om aan de be volking van Londen eene gelegenheid tot beschaafde en veredelende uitspan ning aan te bieden, is thans voor een groot deel voltooid en jl. Dingsdag door Koningin Victoria, vergezeld door den Koning der Belgen en het Ko- Koninklijk gezin, in oogenschouw genomen. De Erigelsche bladen deelen uit ofïiciele bron eene opgave mede van de tegenwoordige sterkte der Britsche vloot. Zij bestaat thans uit 545 oor logsschepen, in aanbouw of beschikbaar of in dienst, van 10 tot 120 stuk ken elk. Buitendien zijn er 118 schepen die in de havens dienst doen, en 50 gewapende vaartuigen die langs de kusten tegen sluikerij waken. Onder deze schepen zijn 180 gewapende stoombootenvan 200 tot 800 paardekrachtenvele met schroefstoomtuig voorzien en alle naar de beste modellen gebouwd voor werkelijke zeedienst. Deze verbazend groole zeemagt bezigt in vredestijd 40,000 tot 45.000 vol wassen zeelieden, 4000 scheepsjongens en 12,000 mariniers, zullende dit laatste aantal thans tot 15,000 vermeerderd worden. Ook kunnen tot de bemanning der Britsche zeemagt de corpsen gerekend worden van arbeiders aan 's rijles werven, die in den wapenhandel en in de bediening van bet ge schut geoefend zijnalsmede de kustwachters van het bestuur der inko mende regten. De liefhebberij voor schoone paarden neemt in Engeland nog gedurig toe. Voor het bij wedrennen gebezigd paard Autocrat werden onlangs 7,000 guineas geboden, maar de eigenaar, zekere Heer Cooper, wilde het edele dier voor dien prijs niet afstaan. Lord J. Scolt verkocht een ander paard, Hobble Noble, aan den Heer Merry voor 6,500 guineas, en men verhaalt dat toen Lord Derby Lord Scott vroeg hoeveel hij voor het paard Reiver, broeder van Hobble Noble, eischtehet antwoord geweest zou zijn15,000 en een pairschap. In de vier groote fabriekplaatsen Barnley, Bacup, Preston en Wigan, zijn minstens 183 fabrieken gesloten van te zamen 7400 paardenkrachten, met 2,-310,086 spindels en 41,867 weefstoelen, waarin nog voor korten tijd 47,100 arbeidslieden werk en brood vonden. In die provincie kan het ge- heele aantal van het ledigloopend arbeidsvolk zonder overdrijving op 50,000, en gemiddeld wekelijksch verlies van arbeidsloon op 26,000 L. st. worden begroot. Te Wigan is het van arbeid en verdienste verstoken werkvolk, gelijk men weet, tot gewelddadigheden overgeslagen, en er bestaat niet weinig vrees dat de gelijktijdige sluiting der fabrieken in andere streken, die door de fabri kanten voorgenomen is, tot nog erger wanordelijkheden zal leiden. De orde is nabij Wigan jl. Maandag op nienw ernstig gestoord. Een gebouw waarin mijnwerkers uit Cornwallis zich bevonden, die ontboden wa- j ren oin den gestaakten arbeid te kunnen hervattenis door het ledigloopende werkvolk aangevallen; uit het gebouw werd op den hoop gevuurd, en een tiental personen gewonddaarop zijn de aanvallers afgetrokken. Toen de gewapende magt uit Wigan aankwamvond zij de rust hersteld maar de welgezinde arbeiders in zoo grooten angst dat zij bezwaarlijk den arbeid zou den hervallen. Het eerste der zoogenaamde matigheidspaketschepende John Barrow, j Kapit. Carey, is den 14den Augustus 11. van Londen te Melbourne (Australië) aangekomenoverbrengende ongeveer 150 passagiers. De Kapitein verzekert dat gedurende de reis noch door de passagiers noch door de bemanning be dwelmende dranken gebruikt zijn. Niet één sterfgeval had aan boord plaats gehad; zelfs waren er geenc ziektegevallen voorgekomenzoodat men ook geen sterken drank als geneesmiddel had behoeven aan te wenden. 53 E Sj c a SS. In het Luxemburgsche heeft dezer dagen de verkiezing plaats gehad van een lid van den Senaatin stede van den Heer Zoude. Bij de uitkomst is gebleken, dat de candidaat der liberalen, de Heer Bergh, met 544 stemmen, de bovenhand heeft behouden op dien der clericalenden Heer Coppens die 209 stemmen had bekomen, en dat de eerstgenoemde alzoo is benoemd geworden. De organen der vrijzinnige partij beschouwen dezen uitslag, in den tegenwoordigen tijd, als van veel beteekenis. E<" Et AM 14 IK UK. PARIJS3 November. Men verhaalt, dat de Keizer zich nopens de zending van den Generaal Baraguay d'Hilliers als Gezant van Frankrijk naar Konslantinopel dus heeft uitgelaten: Een Russische Menzikoff heeft de zaak begonnen; een Fransche Menzikolf zal haar ten einde brengen. Vooral omdat hij slechts één arin heeft en omdat hij een der overblijfselen onzer groote oorlogen is, zal hij de Turken zoo wel als de geheele diplomatie ontzag inboezemen." De Generaal zal zich in de morgen van den 4dcn dezer te Marseille inschepen aan boord van het stoomadvies-vaarluig Prométhée. De Moniteur meldt dal de Minister van Binnenl. Zaken dien van Oor log verzocht heeft om de oude parkemenlen te doen nazien die tot kardoezen gebruikt werden4,000 zijn er los gemaakt en hebben 3,000 belangrijke historische stukken opgeleverdonder anderen 1,200 bladzijden rekeningen van de hoven der Koningen Karei V en VII, Lodewijk XI enz., die een schat van bijzonderheden voor de zeden en gebruiken bevatten, en vele andere lioogst- merkwaardige charters en documenten. Tot Pauselijken Nuntius alhier is benoemd de Heer C. Sacconi. Te Tours hebben belangrijke arrestatien plaats gehad, ten getale, naar men zegt, van wel 30. Men spreekt van de ontdekking van een geheim ge nootschap, hetwelk op een zeer sterken en breeden voet was ingerigt, en men zegt dat in een kelder te Tours een zeker aantal gegoten ijzeren pijpen gevonden zijn van meer of minder grooten omvang en bestemd om voor gc- schutloopen te dienen. Te Veretz zijn bij eene huiszoeking in een zeer diepen kelder twee zeer hecht zamengestelde houten mortieren gevonden, die in geval van opstand als geschut dienen moesten. Uit Nantes wordt gemeld dat drie gegoede ingezetenen dier stad gevan kelijk naar Parijs gebragt zijn als verdacht van zamenzwering, en uit lli- bérac, dat aldaar een oproerig geschrift aangeplakt is gevonden, versierd met de afbeelding eener roode vrijheidsmuts en vol smaad taal tegen den Keizer. De Maarschalk Narvaez heeft den lslen dezer Parijs verlaten. De be roemde Spaansche Staatsman begeeft zich regtstreeks naar Madrid. Koningin Maria Christina, de moeder der Koningin van Spanje, verlaat eerstdaags Parijs om ook naar Spanje terug te keeren.. De bekende Romanschrijver J. Sandeau is benoemd tot Bibliothecaris van de Mazarynsche Bibliotheek. Van het Fransche leger in Italië hetgeen 8,000 man teltzijn meer dan 3,000 door de malaria aangetast. PI&UISSEM. BERLIJN, 3 November. De nieuw benoemde Vorst-Bisschop van Breslau Dr. Förster, is bij Z. M. ter tafel geweest; bij heeft den eersten herderlijken brief uitgevaardigd, welke een bevredigend kerkelijk bestuur van zijne zijde jegens andersdenkenden op het stuk der Godsdienst doel verwachten, en alzoo eene voortzetting van dat i van zijnen voorganger. »lk beef, dus verklaart hij in dien brief, voor de onverdraagzaamheid, welke in dezen dreigenden tijd de diepe confessionele haat tot een verderfelijken afgrond uitgraaft." Deze woorden schijnenin zeker opzigt, gerigt te zijn lol de schrijvers van het Duitsche clericale hoofd orgaan aan den Rijn, volgens welke alleen een belijder van de R. K. Gods dienst opregtelijk tot de behoudende partij kan behooren. Dezer dagen is te Leipzig een uitvoerig werk van Hano uitgekomen, met platenhetgeen handelt over de kunstmatige aanfokking van visschen. 00§TENKIJ K. De belangrijke ontdekking van den Ridder Bonellidie zoo als men weet op weefstoelen a la Jacquard de electriciteit in toepassing heeft gebragt, heeft reeds buitenslands de aandacht tot zich getrokken en men verzekert dat een Lyonsch fabrikant zich naar Turyn begeven en met den fabrikant Guillot verscheidene proeven heeft genomen, welke allezins hebben voldaan, zoodat hij te Lyon een gunstig verslag van deze zaak heeft gegeven. Men voegt er bijdat de Heer Breguet te Parijs voornemens istwee Bonellischo weefstoelen te laten vervaardigen en te Parijs, Lyon, Rijssel en Turyn ten toon te stellen. De wijnoogst is vooral in Hongarije allergunstigst geweest. In de dis tricten van VerzprimErlau en Ofen zijn de druiven in 3 en 4 dubbele hoe veelheid van anders. Maar er is nu volslagen gebrek aan vaatwerk, zoodat men 20 eimer wijn geeft voor een ton, die slechts 12 kan bevatten; de beste wijn wordt verkocht tegen 3 de eimer; de eimer is nagenoeg 57 kan. TU11KÏE. KONSTANT1NOPEL 28 October. De verzendingen van troepen van hier naar het leger aan den Donau houdt nog steeds vol. Men mag aannemen dat nagenoeg 400,000 man onder de wapenen zijn. Den 17den October gingen van hier alleen 15,000 man naar Trebisonde scheep, en den volgenden dag vertrokken andere schepen met zwaar geschut derwaarts. Hoezeer de Russen hun standpunt in den Kaukasus bedreigd zien, bewijzen de buitengewone verzendingen van troe pen die van Odessa en Sebaslopol over de Zwarte Zee naar Poti geschieden waar de soldaten, ongeveer 35,000 in getal, ontscheept zijn. Op gecne minder groote schaal dan de landmagt wordt de Turksche zee magt uitgebreid. Binnen een half jaar moeten hier nog 5 groote liniesche pen en een sloomfregat van stapel loopenen op de werven van Ismid en Sinape heerscht gelijke bedrijvigheid. De Fransche en Engelsche vloot is den 24steB Oct. voor Lampsaki in den Hellespont, nabij den ingang der zee van Marmora aangekomen. De Turksche Opperbevelhebber Omer-Pacha heeft na afloop van den in zijne voorwaardelijke oorlogsverklaring gestelden termijn van 15 dagen, den 26sten October eene brug over den Donau doen slaan om van Widdin naar Kalafat te kunnen komenen is Vrijdag namiddags ten 2 ure over den Donau getrokken, alhoewel hij, volgens een zeer geloofwaardig berigt, het bevel des Sultan om den aanvang der vijandelijkheden te verschuiven, reeds ontvangen had. Het plan der Turken om op den weg naar Krajowa voort te rukken werd verijdeld. De Fiussen trokken aanvankelijk terug, ten einde zich op een beter terrein te plaatsen; maar bij de aannadering der Turksche

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2