LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 7 NOVEMBER. BlNXEXLANDSCtlE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zuturdug Avond De Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Denton afgegeven EEYDEN 5 November. Wij vernemen dat Z. M. de Koning der Belgen onzen, ook als Schrijver I van de Zaakwaarnemer gunstig bekenden Stadgenoot, den Heer W. de Celder, Inspecteur der Registratie alhier, op de meest vereerende wijze den groolen Gouden Medaille van verdiensten heeft doen loekornen, voor zijn antwoord op de Prijsvraag, betreffende de Registratie, in 1851 door de Broe derschap der Notarissen in Nederland uilgeschreven. De afdeeling Leyden van het Nederlandscli onderwijzersgenootschap heeft hare betrekking tot de hoofd-vereeninging afgebroken. Eene der voornaamste oorzaken daarvan is het aannemen van donateurs, op welke de hoofd-vereen i- ging zulk eenen hoogen prijs stelt, en in welke de afdeeling Leyden een groot gevaar ziet voor de zelfstandigheid van het genootschap. Ook heeft de afdeeling Leyden zonder vrucht aangedrongen op het betalen van eene zekere contributie der leden, waartegen ook de hoofd-verceniging, in verband met de meeste afdeelingen, sterk geijverd heeft. Nu hoopt de afdeeling Leyden zich als districts-vereeniging te constituerenen heeft tevens vele der voor naamste onderwijzers in Zuidholland en elders uitgenoodigd om zich bij haar aan te sluiten. Men verneemt dat de Heer Froschhardtin het laatst dezer maand zijn gewoon jaarlijksch Concert zal geven. Volgens de Nederlander is Dr. N. Beets, Predikant te Heemstede, an dermaal door de Synode der Nederd. Hervormde Kerk aan de Kaap de Goede Hooptot Hooglceraar aan het aldaar op te riglen Theologisch Seminarium beroepen. In October zijn op den Holl. spoorweg vervoerd 69,975 personen en is 77,395 ontvangenop den Rijnspoorweg vervoerd 30,846 personen en ontvangen ƒ52,098. Bij de te Haarlem gehouden lierslemmingter verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten-Geneiaalverkreeg de Heer J. Heemskerk Bz. 509, de Heer II. A. A. van Bcrkel 287 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid der Tweede Kamer veikozen is. Men verneemt met genoegen, dal van wege de alhier gevestigde Hol- landsche Maatschappij van Wetenschappen de aanzienlijke som van ƒ2000 ter beschikking is gesteld van de commissie, ter oprigting van een standbeeld voor Loureus Janszoon Coster; als eene bijdrage tot het vervaardigen van het voetstuk, waarop dat beeld behoorlijk zal kunnen worden geplaatst. Haarl.C Den lsten zijn de twee eerste winterzahnen te Krimpen aan den Lek verkocht voor ƒ1.70 het J Ned. Te Amsterdam zijn in October geboren 635 kinderen en overleden 677 personen. Te Zwolle is 11. Donderdag hij gelegenheid van de gehouden paarden markt een valsehe gulden ontvangen. Het lossilc dier te Slochleren Prov. Groningen opgegraven, waarvan wij in ons vorig nommer melding hebben gemaakt, is bij onderzoek van Prof. C. Mulder, gebleken te zijn een wild zwijn. Uil Slccnwijk wordt aan het Handelsblad van den lsten geschreven: Gisteren is een landbouwer uit de gemeente Sleenwijkcrwold hij een zilver smid ter dezer stede geweest, met een groot stuk goud, hetwelk hij bij eenige vertimmeringen aan zijn huis onder den grond gevonden had; de waarde daarvan is in evenredigheid der grootte vrij belangrijk, maar kan voor alsnog niet worden opgegeven. 's GRAVENHAGE, 5 November. Z. M. heeft aan zijnen Adjudant in buitengewone dienst, den Luitenant- Generaal Kommandant van het leger in Nederl.-Indië, Jhr. F. V. A. Ridder de Stuers, vergunning verleend lot het aannemen van de Cominandeurs-Oide van liet Legiuen van Eer, hein geschonken door den Keizer der Franschen. Z. M. heeft benoemd tot Advocaat-Generaal bij het Prov. Gereglshof in Limburg, Mr. M. H. Balta, thans Substituut-Officier hij de Arr.-Reglbank te Maastrichttot Griffier hij het Prov. Gercgtshof in GroningenM'\ E. T. de Jongli, thans Substituut-Officier bij de Arr.-Uegtbank te Winschoten; tot Officier Lij de Arr.-Rrgtbank te Middelburg, Jhr. Mr. A. W. Snouck Ilurgronje, thans Substituut-Officier hij die Regtbanken in zijne plaats tot Substituut-Officier Mr. P. Hofstede van Son, Advocaat te Middelburg. Het heeft Z. M. behaagd ook de afdeeling Groningen van het Metalen Kruis onder zijne beschermheerschap op te nemen. De leden van de Ulrecht- sche en Ltvdsche Studentencorpsen, die in 1830 zijn uilgetrokken, maken geene zwarigheid zich aan de genoemde verceniging aan te sluiten. Het heeft Z. M. behaagd aan den Onderwijzer H. J. Barnecale, te Arnelo, wegens langdurige en trouwe ambtsvervulling toe te kennen eene Zilveren Medaille, met toepasselijke opschrift. Bij Zr. M*. besluit van den 29stcn October II. is benoemd tol Kanlon- regter te Sommelsdijk Mr. J. L. Melchcrs, Advocaat te 's Gravenhage. Bij Zr. Ms. besluit van den 4(lcn dezer zijn benoemd: tot Sccrelaris- Generaal hij het Depart, van Justitie, Mr. C. C. E. d'Engelbronner, thans Referendarisen lot Referendaris hij hetzelfde Depart., J. A. van Ilcrson, thans Hoofd-Commies. Z. M. heeft hij besluit van den 29sten October eervol emeritaat met pensioen verleend aan de navolgende Predikanten, als: H. P. Timmers Ver hoeven te 's Gravenhage, J. van der Sluis Joliz. te Schagen, A. B. Hagen te HeinkenszandA. II. Mouw te Hcemse, K. Heringa te Delfzijl, A. C. van Eidik Tliieme te Groningen, alle ingaande den lsten Januarij 1854, J. J. Damslé te Uithuistermedenmet 1 November 1853, en J. M. Ie Coultre te Blokzijl, met 1 April 1854. Men verzekert dat heden alhier door den Heer A. Rnysscnaers, afgetre den Directeur en oorspronkelijk Concessionaris van den onderzccschen telegraaf tusschen de Nederlandsche en Engelsehe kusten, per Deurwaarder is beslag gelegd op de in der tijd door den Heer J. Lewis Ricardo hij de Nederl. Re gering gestorte cautiegelden ten bedrage van vijftig duizend Nederl. gulden, Eergisteren avond had alhier de eerste openlijke wintervergadering plaats van de verecniging tot afschaffing van den sterken drank als Voorzitter trad op de Heer S. A. van Hoogstratendie na eene korte voorafspraak de nieuw benoemde leden van hel Bestuur geluk wenschte met hunne optreding, tc meer verblijdend was dit daar zich een Officier van het leger die keuze mede had laten welgevallen. Hierna hield de Heer J. E. Erdman eene belang wekkende rede, over de woning in betrekking tot het huisselijk geluk, waarhij hij hijzonder wees op het schadelijke hiervoor van het-doorbrengen der avonden in kroegen en tapperijen, waardoor de huisselijke genoegens verstoord en de zuur verdiende penningen aan den verdcrfelijken sterken drank besteed worden. De spreker toonde liet aan hoe opvoeding en middelen van bestaan daardoor leden en hoe dit eene gereede bron wordt van armoede en ellende. Het was daarom dat hij de nog niet toegetredenen aanspoorde oin van den vcrderfelijkcn drank afstand te doen. De Voorzitter dankte den spreker voor zijne treffende lezing, waarna de Sccretaiis inededeeling deed van een 30-tal nieuwe leden. De Voorzitter sloot de vergadering onder anderen mei den wensch dat de aanzienlijken in dezen tot voorbeeld van den minder gegoeden mogten strekken en tot de vcreenigi- ging tot afschaffing toe treden. t'fovinriitle Sfafea van XuirtholUind. Zitting van Vrijdag 4 November. In deze zitting is, onder anderen, ingekomen: een adres van de verce- nigde vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden en Hoofdingelanden van Delfland, verzoekende eene subsidie aan Delfland van ƒ9000, gedurende 22 jaren, uit de Prov. fondsen, voor de daarstclling der zoo belangrijke en kostbare werken, welke noodig inogten zijn, tot de verdediging van de kust en het behoud van den vasten wal van Holland dringende adressanten ten slotte aan, dat in de tegenwoordige Najaarszitting nog een besluit omtrent dit onderwerp moge worden genomen. De Voorzitter stelde voor, deze zaak aan Gedep. Staten te verzenden, ten einde alles met den meesten spoed voor te bereiden, en alsdan aan den Koning verlof te vragen, om eene buitenge wone vergadering der Prov. Staten te beleggen ten einde dit onderwerp tot een einde te brengen. De lleeren Gevers Devnoot, Leon, v. d. Bcrch van Heemstede, Jongkindt Coningh en Maas Geeslerarius hebben hunne beschou wingen over dat voorstel in het midden gebraglen allen het hooge gewigt en het spoed vereischende der zaak doen uitkomen. Teil slotte is het \oor- stcl van den Voorzitter hij acclamatie goedgekeurd. De vergadering is ten slotte verdaagd tot Donderdag aanst. NIJMEGEN 2 November. Ter teregtzitting der Arrond.-Regtbank alhier, werden op heden door den Heer Officier van Justitie, Mr. A. E. C. van Trojen, conclusion genomen in het door ons dezer dagen medegedeelde regtsgeding van het domeinbestuur

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1