Ten einde den woeker in granen tegen le gaanheeft de magistraat alhier verordend, dat alle graanhandelaars op straffe van verbeurdverkla ring, binnen een kort tijdsbestek, aangifte van hunnen geheelen voorraad, zoo buiten als binnen de stad, zullen moeten doen. Een schrikkelijke storm, welke in de Romeinsche Staten in de omstre ken van Rieti gewoed heeft, heeft de rivieren buiten hare oevers doen treden en onberekenbare schade le weeg gebragt. De I'aus beeft 2,000 kroonen uit zijne bijzondere fondsen ten behoevo der door deze ramp ongelukkig' geworde- nen afgezonderd. PKÏTISSEK. BERLIJN, 1 November. In September was het getal der geborenen alhier 1080 en dat der over ledenen 1714, zijnde dus 634 meer overleden, ten gevolge van het heerschcn der cholera. In September des vorigen jaars waren er geboren 1240 en over leden 117G, alzoo 64 meer geboren dan overleden. De cholera neemt merkelijk afvan 27 tot 28 was er slechts 1 geval aangegevenvan 28 tot 29 kwamen 4 lijders bij. Tol den 29slcn was het getal der aangetasten 1357, waarvan hersteld 373overleden 896 en nog in behandeling 89. De bevolking van Pruissen, met inbegrip der garnizoenen te Mainz, Luxemburg en Frankfort, bedraagt 16,935,420 zielen; in 1849 bedroeg de bevolking 16,397,448, zoodat in 3 jaren de bevolking met 537,972 zielen is toegenomen. Bij een zwaren brand die in Kassei woedde, werd de Burgemeester Henkeldie zich aan het hoofd der brandblusschcrs had gesteld, door een' omvallenden muur bedolven en vond alzoo den dood. BB AE5 E3F. Men zou in eene groote dwaling verkeeren, zoo men meende, dat de R. K. geestelijkheid alhier het in het algemeen met de Bisschoppen eens was. Als tegenbewijs daarvan kan strekken, dat in een kapittel, onlangs door de lagere geestelijkheid gehouden, bijna eenparig het voorstel werd verworpen, om den Bisschop een adres van adhaesie aan zijne cischen te overhandigen. In dat zelfde kapittel werd tevens besloten, om zich niet alleen de geschriften aan te schaffen, die voor de eischen van den Bisschop, maar ook die daartegen verschenen zijn. BEUERSI. In October 11. is te Neurenberg eene vergadering gehouden van Duilsche geschied- en oudheidvorschers, welke zeer talrijk was, en waartoe zelfs ge leerden uit Frankrijk, België, Engeland, Denemarken en Zwitserland waren bijeengekomen. De bij die gelegenheid gehouden beraadslagingen, gedane mededeelingen en genomen besluiten zijn zeer belangrijk. Verschillende we tenschappelijke Commissien zijn benoemd, en onder die, welke hare werk zaamheden reeds begonnen hebben, bchooren do drie volgende: 1°. de Com missie tot de uitgave eener aardrijkskundige beschrijving van het Duilsche platteland; Voorzitter is de Archivarius Landau, uit Kassei, terwijl de Di rector Leopold von Ledebur, uit Berlijn, belast is met de zamcnstelling der redactie voor alles wat bet noordelijk gedeelte van Duitschland betreft. 2°. De Commissie belast met het bevorderen en op een' gercgelden vasten voet brengen der. Germaanschc oudheidkunde, en meer bepaald met het vast stellen eener naauwkeurige klassificatie en terminologie, en het beramen der 1 doelmatigste maatregelen tot bewaring der overblijfselen van vóór-Christelijke bouwkunde en andere oudhedenen met het geven van voor het volk bevat telijke aanduidingen tot het vinden van antiquiteiten. Voorzitter is de Kon. I Kamerheer Baron Carl van Estorff; leden der Commissie zijn: Z. D II. Vorst Ludwig von Oettingen Wallenstein, Director von Ledebur, de Staats-Archi- varius Lisch, de Bouwraad von Quast, de Archivarius Ilabel en de Heer Lin- denschmidt. 3°. de Comóiissie voor de uitgaven eener verzameling van bronnen voor de Duitsche geschiedenis, sedert het midden der 15dc eeuw. Zij is zamcngesteld uit de Hooglceraren Höfler, Schubert en Contzen, en uit de Archivarinssen Landau en Liscb. De eerstvolgende vergadering zal weder, onder het Voorzitterschap van Z. K. II. Hertog Johann von Sachsente Munster gehouden worden. De Baron C. von Estorff, die zich zeer verdienstelijk gemaakt beeft door de uitgave van een werk, getiteld: Heidnische Alterhümer der Gegeild von l]elzen im ehemaligen Bardengaue. Königreich Hannover). Hannover 1846, in folio, beeft op nieuw aan de oudheidkundige wetenschap in het algemeen, en in het bijzonder aan de Duilsche oudheidkunde, een gewigtige dienst bewezen, door den aankoop, voor eigene rekening, van een aantal fraaije en eerwaardige bouwvallen van vóór-Christelijken tijd, in Luneburg, welke op het punt stonden van gesloopt te worden. Eene naauwkeurige be schrijving dezer monumenten mag men van den ijver van dezen geleerden verzamelaar te gemoet zien. ÏUSKÏE. Omtrent het gebeurde te Kalefat, (zie ons voorgaand nommer) bevat de Londensche Times het volgend berigt uit Belgrado van den 18<len October: De Turksche Opperbevelhebber Omcr Pacha, vernomen hebbende dat Kale fat door de Russen ontruimd was, zond er eene patrouille heen. Deze ont moette een detachement Dorische kozakken. Beide partijen werden evenzeer door schrik bevangen, en ontruimden de plaats in groote wanorde, elk naar bare zijde aftrekkende. De Turken kwamen echter met grootere krijgsmagt terug en versterkten een eiland nabij Widdin. De Russen zijn steeds bezig troepen te Bucharest zamen le trekken. De Morning Cronicle van den 2dcn dezer deelt uit authentieke bron het berigt mede, dat 30,000 man infanterie en 400 rnan ruiterij onder bevel van Omer Pacha den Doriau zijn overgetrokken bij Kalefat, op 27 October. Een groot aantal manschappen maakte zich mede tot den overtogt gereedmen verwachte dat zij den 28stcn eene ontmoeting met de Russen zouden hebben. De Donau-stoombootmaatschappij heeft bekend gemaakt dat wegens plot seling opgerezen hindernissen de vaart op den Beneden-Donau gestaakt was. SWEffiEI. STOKIIOLM, 24 October. De cholera neemt in deze stad aanmerkelijk af. Tot eergisteren waren aangegeven 4475 personenwaarvan 2685 overleden en 1657 hersteldzoodat in behandeling bleven 133. In Noorwegen schijnt de cholera zich in eene noordelijke rigting uit te breiden. Te Christiania is de ziekte geheel geweken; in andere plaatsen des rijks heerscht zij echter nog, doch niet kwaadaardig. In het belang van den openbaren gezondheidstoestand hebben de slijters van alcoholische dranken te Christiania uit eigen beweging zich verbonden, geen sterken drank te verkoopen na zonsondergang, en op zon- en feestdagen. In geheel Zweden bedraagt het getal der cholera-lijders 9934. CORRESPONKENI'IE, Het hoog belang voor de geheele maatschappij, dringt ons om hel feit, waarvan de waarheid ons door den mededeeler van onderstaand stuk wordt gewaarborgd, ter openbare kennis te brengen. De inzender maakt te regt de Policie er opmerkzaam op. Zij kan en behoort tegen zulk kwaad te waken; maar de wortel zit dieperin de verwaarloosde opvoeding. Hoeveel hier ook aan gedaan worde, er schiet nog oneindig veel te doen overig; mogt dit al gemeen worde ingezien en behartigden vooral de ouders hunne dure ver- pligting begrijpen om de kinderen goed voor te gaan en op lmnne gangen te letten. C. maakt de Policie opmerkzaam op de jongens, welke zich des Zondags, en voornamelijk des namiddags, in de Korte Zandstraat ophouden, en aldaar op eene schandelijke grove wijze spelen (dobbelen). C. kwam 11. Zondag genoemde steeg voorbij en hield een oogenblik stil ten einde dit zoowel voor het zedelijke als maatschappelijke zoo verderfelijke spel eens gade te slaan, en was toen getuige, dat één jongen, in éënen worp, aan drie van zijne makkers een gulden moest betalen, dus 3 Gulden. Van waar krijgen die jongens dat geld? Wat wordt er van zulke jongens? Betalen zij niet, het wordt eene vechtpartij, waaruit allerlei onheilen kun nen voortspruiten. Willen zij dit voorkomen en bet verlorene betalenzoo moeten zij tot oneerlijkheden of dieverij overgaan, daar zulke jongens ge woonlijk (en nu vooral in dezen tijd, bij duurte van levensmiddelen, enz.) niet zoo veel geld van hunne ouders bekomen, en te meer, daar men er jongens aantreft welke zwendelaars en ledigloopers zijn. C. wenschl dat de Policie hierop een wakend oog moge houden ten einde de gevolgen te voorkomenwelke uit dit schandelijke grove spel voort kunnen vloeijen, en alzoo mede te werken tol zedelijke en maatschappelijke vorming van 't opkomend geslacht. STADS BERIfêTEN. Burgerlijke Van den 29 October tot en met den 3 IVovember 1853. BEVALLENE. la Mair, geb. van der Baan, D. H. M. Jansen geb. de Vries, D. J. M. Tielemangeb. VeefkindZ. J. E. Piketgeb. v. Leeuwen Z. J. Blomgeb. SefourD. A. M. L. Fuchsgeb. Schoovers, D. L. M. Planje, geb. de JustD. J. C. van Kerckhoff, geb. Markx Z. G. van Esgeb. Augustijn Z.levenl. A. A. J. van Zeylgeb. OotmarZ. C. Sjardijngeb. Ranselaar D. E. Bornlie, geb. Sinteurtweel.beiden Z. C. Sinitlenaar ,geb. Hoogkamer, D. W. Snijersgeb. KokshoornZ. M. J. Boermageb. TennissenZ. A. J. van Arkgeb. JongeneelD. G. M. de Koninggeb. van Wagtendonk D. J. A. Schreuder, geb. Buys, D. A. E. Sweistra, geb. Maas, D. M. Kwestro, D. A. van Hofwegen geb. van BemmclD. M. J. Segaargeb. van der Kroon D. A. Alofsgeb. Steenman Z. E. P. Linschotengeb. KnaapZ. D. Poe- lijoe, geb. van Leeuwen, Z. M. Blom geb. DiebenD. GEHUWDD. J. Eggink, Wedr. en S. B. FrcriksJd. J. II. HouboltJm. en II. M. le Feber, Jd. P. J. M. Bijtel'Jm. en J. P. LutJd. C. v. d. Weslcn Wedr. en C. BensJd. D. WassenaarJm. en C. Sirach Jd. II. Steenwijk Jm. en N. Frankhuizen, Jd. G. Verver, Wed1', en E. van LuynWede. W. van RietJm. en M. Brugman Jd. J. Bodijn Wedr. en J. 't Hoofd Jd. J. Kettenis. Jm. en E. van Beek, Jd. OVERLEDENH. van Weeren, D.2 j. M. Meiers, 48 j. J. van As, Z., 3 m. D. van de Couzyne, 37j. J. Meyers, D., 3 j. en 9 m. J. van Kampen, geb. Stol30 j. II. C. Smolders. Z.7 d. M. J. van Ameromgeb. Karlier, 31 j. J. G. Langeveld, 49 j. II. Kuyl, 66 j. D. van der Lelie, 65 j. J. C. Petiet, D.3 j. en 3 m. C. van Luyngeb. Zuurdeeg, 42 j. J. Gijzenij Z.3 m. L. Boot, D.14 j. en 10 m. Susa. Landa, 76 j. A. Gluysteeu, 60 j. M. E. Jansen D.6 w. A. van der KeurD.4 j. en 10 m. S. R. van der Keur, D.3 j. S. Flippo, geb. Hennik81 j. M. van der Nat, geb. Kop G6 j. C. J. A. MaarlcnseZ.3 jJ. Schreuder, geb. Grissie, 52 j. P. J. 'I'. Otto, Z.5 m. J. Stikkelorum Z.3 j. M. Dukgeb. van Ileusden 59j. C. Planke, D., 4 j. en 11 m. J. Smit, Z., 3 j. eu 9 m. S. Hinkelmangeb. Webber, 28 j. N. van Staverengeb. van Vliet, 68 j. Herin:l. F. de Munnik 42 j. M. C. van Wel, geb. Schols, 33 j.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3