C. J. J. Goffin, van den Generalen staf; tot Directeur van het garnizoens hospitaal te Breda, den lsten Luitenant-Kwartiermeester A. J. Biornvan hct 2de regement infanterie; bij het 2de regement infanterie, tot lslel1 Luitenant- Kwartienneesler, den 2dcn Luitenant-Kwartiermeester W. J. Rooijen, van het 4de regement van het wapen; hij het 3de regement vesting-artillerie, tot lsten Luitenant (naar ouderdom van rang) Zijner Majesleits Ordonnans-Officier, den 2dcn Luitenant G. S. A. Bagelaar, van het regement rijdende artillerie. Nog heeft Z. M. benoemd bij het 3dc regement infanterie, tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang)den lsten LuitenantsJ. W. Tis- sot van Palot en R. J. de Maan, beiden van het corps; bij het 5de regement infanterie, tot Kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten Luitenant J. C. F. Schlosser, van bet lsle regement van het wapen; en op pensioen gesteld: A. S. van Geldrop, I). C. Graswinckcl, heiden Kapiteins bij het 3dc regement inpanlcrie, J. van Uden, Kapitein bij liet 5de regement infanterie, en C. G. Roorda lste Luitenant hij het 8sle regement infanterie. H. M. de Koningin benevens de jeugdige Prins zijn heden middag ten 3 ure van hare builenlandsehc reis in goeden welstand aan het palcis in de residentie aangekomen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft, na voorafgaand vergelijkend examen benoemd lot Opzigter van den Waterstaat in het lslc district (Gro ningen) H. Raammaker. liergisteren heeft do Commissaris des Konings dezer provincie een groot diner gegeven aan een deel van de leden der Provinciale Staten. Die leden waren in de zomer-vergadering daartoe uitgenoodigddoch het diner had toen geen voortgang, ten gevolge van de ernstige ongesteldheid vdn den zoon des Commissaris, den Commies-Griffier van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal. Frovin.via.le State!» raa Zai&kolUtnü. Zitting van Donderdag 3 November. In deze zitting is breedvoerig beraadslaagd over het rapport van Gedep. Staten betrekkelijk de verpligting der provincie tot voortdurend onderhoud der werken, vermeld in Hoofdstuk II, Afil. II, III en IV, art. 16 en A hl. VI der prov. begrooting. Gedep. Staten hadden in hun rapport het ge voelen ontwikkeld, dal er termen bestaan om in de voortduring van het beheer en onderhoud op den tegenwoordigen voet te berusten. De Heer de Greve heeft, namens de Commissie, die in Julij jl. over deze zaak benoemd was, de gronden van dat rapport in verschillende opzigten wederlegd. Dit is ook door den Heer van Dprsscn geschied. Zoowel de Voorzitter als de Heer van Bylandt hebben daarentegen het rapport van Gedep. Staten toege licht en ondersteund. Ten slotte beeft de vergadering met eene meerderheid van 48 tegen 24 stemmen besloten zich met het rapport van Gedep. Stalen De zitting duurt voort. BUITENLANDSCHK BERÏGTEN. ENGELATJ®. LONDEN, 31 October. The Press meldt dat een Nederlandsch eskader zich in de Grieksche wateren vereenigt, om de gebeurtenissen gade te slaan en dat de Doggers- bank (oorlogsfregat) den 28sten derwaarts zou vertrekken. Volgens hetzelfde blad, zou de Nederlandsche Gezant zich bij het Minis terie van België beklaagd hebben over den toon der dagbladpers tegen de wet op de kerkgenootschappeneven nadat de Pauselijke Nuntius zich beklaagd had over den toon der liberale Belgische dagbladen omtrent hetzelfde onder werp. De Minister zou daarop den Nuntius hebben doen terugkomen in tegenwoordigheid van den Nederlandschen Gezant en gezegd hebben Indien uwe Eminentie aan de Katholieke bladen gematigder toon wilt opleggen je gens Nederland, dan sta ik er voor in, dat de liberale bladen hunnen toon jegens Rome zullen matigen." De alhier gevestigde Maatschappij van den Oosterschen Archipel schijnt met hare steenkoolmijnen op Laboan en Borneo goede zaken te doen. De kolenhedding op Borneo, die door haar is ontgonnen, is, volgens een berigt in de Timesbevonden niet 30 voet dik te zijn, zooals eerst opgegeven was maar meer dan 60 voeten ligt zoo hoog boven het w aterpas dat. zij in de eerste 10 jaren zal kunnen bewerkt worden zonder behulp van stoomtuigen. In een thans openbaar gemaakt verslag van bet bestuur der Indische spoorweg-maatschappij wordt gezegd, dat hel eerste gedeelte van haren spoor weg. van Bombay tot Tannah (een afstand van 7 uren gaans) sedert den 17dcn April jl. geregeld voor bet vervoeren van personen gebruikt wordt en dat dit, te oordeelen naar de lot nog toe verkregen uilkomsten, veel meer zal opbrengen dan waarop het bestuur gerekend had. Do inlandsche be volking, zegt het verslag, heeft zicli gehaast van deze nieuwe manier van reizen zich te bedienen; en het is nu reeds door de ondervinding gebleken, dat de gevaren en bezwaren die volgens sommigen onafscheidelijk waren van het invoeren van een spoorwegstelsel in Indië, in de daad niet beslaan." In de haven van Huil zijn dit jaar ruim 500 schepen meer dan ge durende de 10 eerste maanden van 1850 binnengekomen. Te Wigan is de openbare orde gestoord geworden. Sedert bijna 7 we ken hadden aldaar nagenoeg 6000 fabriekarbeiders en 5000 mijnwerkers den arbeid geslaakt ten einde eene verhooging af te dwingen van het dagloon met 16) pCt.doch de meesters weigerden elke verhooging; en zoo was ongeveer een derde gedeelte van de gansche bevolking der stad sedert anderhalve maand zonder verdienste. Jl. Vrijdag avond liepen de arbeiders, door het gebrek verbitterd, te hoop, en pleegden gewelddadigheden, waarbij geene menschen omkwamen maar veel have vernield werd. De stedelijke policie, uit een tiental manschappen bestaande, verrnogt niets legen de muitende menigte; de gazlichlen op straat werden door het gepeupel uitgchluscht en de lantarens vernield; en uren lang liep het gemeen van huis tot huis, de have vernielende van degenen tegen wie het meende redenen van misnoegen te hebbenen ook niet zelden van andere personen wier woningen of goe deren uit louter moedwil aangetast werden. Eerst nadat deze tooneelen ruim 4 uren geduurd hadden, kwam er militaire magt, die de orde herstelde en de vreedzame burgers in bescherming nam. De plunderende menigte was door sterken drank grootelijks opgewonden. Den volgenden dag heeft de Mayor laten afkondigen, dat, ten gevolge van de plaats gehad hebbende on geregeldheden ieder die 's avonds zijn werk heeft verrigtde stralen moet verlaten, en dat elk die op straat 's avonds leegloopt, als rustverstoorder zal worden aangemerkt. Inmiddels heeft de overheid maatregelen genomen tot het verder bewaren der rust. Het van hier naar Melbourne in Australië vertrokken schipi Princess Victoriamet 400 vaten buskruid aan boord, is den 13den Augustus, niet ver van de plaats van bestemming, in de lucht gevlogen. De bemanning had echter den tijd om, toen er zich brand op het schip openbaardete ont komen en op een ander schip te worden opgenomen. FRAH1HRIJK. PARIJS1 November. De R.egering beeft besloten twee kampen, elk van 50,000 man op te rigtennamelijk te Lyon en te Toulouse. Ofschoon de reis van den Keizer naar Londen is tegengesprokenwordt het gerucht er van weder op nieuw verspreid. Zoodra Koning Leopold Windsor zal verlaten hebben, zou de Keizer derwaarts vertrekken. Die reis wordt ge zegd ten doel te hebben eene bijeenkomst te Londen der twee grootste wes- tersehe Mogendhedenop het voorbeeld van de conferentie der noordsche Mogendheden te Olrnutz. De lieer Fould en eenige andere Ministers moeten evenwel den Keizer hebben doen opmerken, dat het gewaagd is zich thans naar Engeland te begeven, dit middelpunt der staatkundige uitgewekenen; de Keizer zou bun hebben geantwoord: Mijne Heerenhet is genoeg, dat gij u met de zorg der receptiën in mijn rijk belast; laat mij de taak over voor mijne eigene receptie in bet buitenlaud te zorgen." In een bijzonderen brief uit Parijs door de N. Rott. Cour. medegedeeld leest men het volgendeDe prijzen der levensmiddelen waren gedurende den zomer steeds stijgende; brood, vleeseh en wijn zijn zoo hoog in prijs als ooit. Ook de huurprijs der buizen heeft eene ongemeene hoogte bereikt, wijl er gebrek aan is. Dit gebrek ontstaat daaruit, dat men in de stad de huizen bij honderdtallen afbreekt en er slechts in de voorsteden nieuwe aangebouwd worden. Zelfs fruitwaarvan niet gezegd kan worden dat de oogst schraal is geweest, is peper duur, zes a acht stuivers (IIoll.) moet men voor een redelijk goede peer betalen. Vijf a zeven en halve cent voor dito, in Neder land bekend onder den naam van Dirkjes. Daarnaar kan men genoegzaam de hoogte der prijzen van andere benoodigdheden opmaken. Het afbreken van huizen geschiedt blijkbaar met het doel om de stad op sommige plaatsen te verfraaijen en ruimer tc maken. De rue de Rivoli loopt thans van de Place de la Concorde tot aan het Ilötel de Ville, en men wil haar nog door slaan tot in de rue St. Antoine, zoodat men alzoo eene straat zal daarstellen van eerstgenoemde plaats tot aan de Barrière du Tröne. Het plein voor het Palais Royal wordt nog vergroot, zoodat ook het bekende Café de la Régence wordt afgebroken. Daarenboven wordt dat gebouw nog vervangen door een deftig logement, dat natuurlijk reeds te huur staat nu de fondamenten zijn gelegd, niet ongelijk aan de «Ouverture incessament du Magasin de Nou veautés", toen de winkel nog niet boven den grond was, enz. Den 27stcn 11. is in de gemeente Sante-Foy een huis van 3 verdiepingen wegens ouderdom plotseling ingestortwaardoor 4 menschen het leven hebben verloren. Bij dit ongeluk heeft nog de volgende bijzonderheid plaats gegrepen: Jufvrouw Bessard, een der slagtoffers, stond met Jufvrouw Barre in hare kamer te praten, toen zij eene ligte schudding gewaar werden; Jufvrouw Bessard ijlde naar den trap en was weinige oogenblikken daarna een lijk, terwijl Jufvrouw Barre zich naar het venster wendde en zich daaraan vast klemde; toen nu de vloer onder hare voeten wegzonk, bleef zij aan het ven ster hangen en kon zij door ter hul pe loegesneldendoormiddel van een ladder gered worden, daar de voorpui staande bleef. SPAIJB. Het onlangs nieuw opgetreden bestuur heeft, onder andere verbeteringen in het regtswezen, een Koninklijk besluit uitgeloktwaarbij bepaald is, dat ten behoeve der veroordeelden voortaan de helft van den tijd, dien zij in de gevangenis hebben doorgebragt, tot bet tijdstip hunner veroordeeling toe, zal worden in aanmerking genomen. Om het gewigt. van dit besluit wel te be seffen moet men welenmet welk eene achteloosheid de Spaansche Regtban- ken tot dusverre regt spraken. Vaak is het gebeurd, dat een voorloopig in hechtenis gestelde tot eenige weken gevangenis-straf werd veroordeeld, nadat hij jaren lang in den zoogenaamden «saladero" was opgesloten geweest. Weekllv. h. Regt.) IE ïEi- ROME, 20 October. Het Pauselijk leger lijdt nog steeds groot gebrek aan goede Officieren. Om daarin te voorzien heelt de Minister van Oorlog Farina eene dagorder uitgevaardigdvolgens welke voortaan de opengevallen Officiersplaalsen niet alleen door kadetten en volgens anciënniteit daartoe geregtigde Onderofficie ren, maar ook door fouriers, sergeanten en korporaals vervuld zullen kunnen worden, zonder op hunnen diensttijd acht te geven, mits zij behoorlijk voor de dienst gevormd zijn.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2