LEYDSCHE COl KAN IV" VRIJDAG, 4 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdas Avond. im 1 r' tzEGEÏ N". 132. ^f| ;VAAI«r i\H? 14 -l', v t -> - i De Prijs der Courant is /12 in het jaar; de afzonderlijke tiommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIMENLANBSCÏIE BERIGTEN. LEY DEN 3 November. De Meer J. Staart, Gevolmagligde van de Iloll. Afrik. Republiek bier te lande, deelt in een ingezonden stuk in de Amst. Cour. van heden, Don derdag, cene tereglwijzing mede van hetgeen voorkomt in het Maandberigt van November, van het Ned. Zendelinggenootschap, omtrent de zoogenaamde Hol- landsche Roeren in Zuid-Afrika. Van wege de Fransche zending is vermeld, dat zij namelijk in het Noorden drie belangrijke posten, die als voorposten der Christelijke beschaving werden beschouwd verwoest hadden, en het daarbij vooral hadden gemunt op den Engelschen Zendeling Dr. Livingston, waarbij gezegd wordt dat het hun bepaald doel is om de Zendelingen te verdrijven, ten einde als dwingelanden over de Zwarten te kunnen heerschen. De lieer Stuart verdedigt in bovengenoemd stuk de Boerenen zegt dat de Afrikaansche Synode in 1852 de Predikanten Murray en Ncethling lot een reis door de Overvaal.-che Republiek heeft gecommitteerdwaarvan het verslag geplaatst is in de nos. 19 en 20, deel IV. 1852 en in n°. 9 van deel V. 1853 der Gereformeerde Kerkbode in Zuid-Afrika, en noodigt allen uit die aanst. Maandag in de gewone Bidstonden het woord zullen voeren, om, vóór dat zij het bedoelde Verslag hebben gelezenbehoedzaam te zijn om als waarheid mede te declen, wat in dat berigt van bet Zendclingsgenoot- schap n°. 11 wordt gelezen, ten einde miskenning tegen te gaan van het edel karakter onzer verwanten in Zuid-Afrika. Men verneemt dat het Muziekgezelschap: Vermaak door Toonkunst voornemens is om op Maandag den ldJen dezer een Concert te geven, ten voordeele van behoeftige nagelalene betrekkingen van Cholera-Lijders. De Commissaris des Konings dezer provincie heeft aanschrijving gedaan aan de gemeentebesturen, dat ook weder dezen winter eenige detachementen hulp-maréchaussés ter ondersteuning der policie beschikbaar zullen zijn. - De Staats-Courant bevat de volgende opgaven van de Nederl. Bank: Oinloopende Bankbiljetten ƒ81,945.435.00. Saldo's van Pvekeningen-Courant 30,710.590.591. Munt en Muntmateriaal 91,934,903.15t. Te Rotterdam zijn in October 253 kinderen geboren en 385 personen overleden. Te Dordrecht waren sedert bet ontstaan der cholera 134 personen aangetast, 78 overleden, 53 hersteld en 3 in behandeling; de ziekte werd daar beschouwd als geweken te zijn zoodat het cholera-huis er gesloten was. Te Schiedam waar de ziekte ook zoo goed als geweken was, waren in het geheel 204 personen aangetast, 145 gestorven, 50 herstelden 3 in behande ling. Te Delft schijnt, naar gelang van liet getal der bevolking, de cholera nog het ineest te heerschendaar er van 27 tot 29 Oct. 24 personen werden aangetast, 12 overleden en 13 herstelden. De Gemeenteraden van 's Gravensande, Monster en Naaldwijk hebben bepaald, dat aldaar voortaan geene kermissen meer zullen gehouden worden. Den 28stcn Oct. waren op de veemarkt Je Gorinchcin, ongeveer 5000 stuks runderen ter verkoop aangebragt. Te Rotterdam zijn de eleclro-magnclische klokken gisteren in de gaz- lantaarns geplaatst; de' proef is aanvankelijk wèl geslaagd. Den 14Jlu zal van Harderwijk naar Rotterdam en verder naar O.-Indie vei trekken, een detachement sterk 130 Onder-Officieren en manschappen, onder het kommando van den Ritmeester van Bellvan verlof naar Indië terugkeerendcen als mede-geleiders de. 2<le Luit5, der Inf. van Oordt en Ruetnpolen de Officieren van Gezondheid der 3,le kl. DiepcnbrockAVesth- nrar, de Jeeger en Zijnen wartel. Uit Enkhuizen schrijft men dat het tot hiertoe met de schelvischvangst in de nabijheid van Texel en Terschelling zeer onvoordcelig gaat; de meeste vaartuigen keeren terug zonder iets te hebben gevangen. Te El burg heel t den 28stc" de aanbesteding plaats gehad van werken tot verbetering der haven. Dit belangrijke werk, waarnaar reikhalzend ver langd werd, en 't welk niet alleen voor die stad en de naburige streken, maar ook voor Overijssel goede vruchten kan opleveren, is voor 41,300 aangenomen door den lieer Hagendoorn van Gie.-sendam. De N. Dr. Cour. meldt uit Assen dd. 23 Oct. Gisteren heeft de Jus titie in dc bekende zaak tegen den voormaligen President en Secretaris van de commissie van geneeskundig tocvoorzigt huiszoekingen gedaan in de wonin gen van genoemden President en Secretaris en van den Med. D1'. Crull, te Gieten. Wij vermecnen ons, ten einde dc Justitie niet vooruit te loopen, van de mededceling van bijzonderheden te moeten onthouden. Dienaangaande wordt aan de Pr. Gr.. C. dd. 1 Nov., nog uit genoemde stad het volgende gemeldIn het Hbl. van Maandag den 31sten Oct. 11. op Zondag den 30sten dezer maand alhier ontvangen., komt een berigt voor uit Iloogevcen, dat de Justitie onderzoek zoude hebben gedaan in de woning van den Heer Dr. G. A. Ainshoff, aldaar, voormalig President der Provinciale Commisse van Geneeskundig Onderzoek en Tocvoorzigt in Drenthe, en dat die Heer vervolgens gevankelijk naar Assen zoude zijn vervoerd. Bij een op zettelijk gedaan onderzoek is ons gebleken, dat het laatste gedeelte van dat berigt onwaarheid is en dat Dr. Amshoff volstrekt niet gearresteerd is. De berigtgever had zich in cene zoo teedere zaakals dezemeer op de hoogte van de waarheid dienen te stellen. 's Lands fregat Palembang, Commandant AVouterszis den 12dcn 11. te Samos gearriveerd, en heeft aldaar, door lusschenkomst van den Nederl. Consul, bevel ontvangen om naar Smyrna terug te keeren, alwaar gezegde bodem op 17 October is aangekomen. Bedoeld fregat heeft verder in last aldaar de terugkomst der andere schepen van het Nederlandsch eskader af te wachten, om alsdan gezamenlijk naar het vaderland terug te keeren; alles was wel aan boord, 's Lands brik de Zeehond, in het begin van September uit het Nieuwe Diep derwaarts gezeildwas aldaar nog niet aangekomen. - In de vorige week heeft men in een land onder Schildwolde, prov. Groningen, bij bet graven van klei, op eene diepte van 10 voet beneden het maaiveld, en bij lj voet bovengrond en 8j voet klei, gevonden een geraamte van een dier, zoo zeer vergaan, dat de beenderen bij de minste aanraking in slof vielen, waarop echter de onderkakebeenen eene uitzondering maken, die, ofschoon niet onbeschadigd, toch opgedolven zijn, en waarin kiezen van eene buitengewone groote aanwezig zijn, terwijl er zich twee voortanden bij bevinden, ieder van 7} Ned. duim lang, en twee slagtanden, die de verba zende lengte hebben van 24 Ned. duimen ieder, de laatste in den vorm van een halvcn cirkel en alle in zeer gaven staat zijn. De plaats, waar liet geraamte lag, bad in de lengte cene uitgestrektheid van 18 voet. De jaarmarkt, den 31sten October 11. te 's Ilertogenboseh gehouden, was buitengewoon druk bezocht geweest. De aanvoer, vooral van paarden en hoornvee, heeft alle dit jaar bier gehoudene markten overtroffen. Bij levemligen handel in beide artikelen waren de prijzen zeer hoog. Er waren ook verscheidene buitenlandsche paardenkoopers derwaarts gekomenwelke nog al belangrijke aankoopen deden. De handel in linnens was zeer aanzien lijk; er waren niet minder dan 62,000 ellen aangevoerd. De toevloed van vreemdelingen was ontzaggelijk. Uit genoemde plaats schrijft men: Sedert eenigen tijd deed zich bier ter stede de behoefte gevoelen aan eene Proleslantschc burger-bewaarschool. Door den loffelijke» ijver van eenige Predikanten en Gemeenteleden zal deze spoe dig tot stand komen, terwijl de daartoe bestaande commissie dezer dagen verblijd is door liet berigt van het aanvaarden van het hesehernivrouwsrhap van II. K. II. Prinses Hendrik en de toezegging eener jaarlijksche bijdrage. Ook Z. M. de Koning heeft voor zijne belangstelling ten deze door eene Koninklijke gift doen blijken. {Amst. Cour.) Ook berigt genoemd blad hel volgende uil Capelle in de Langstraat: Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat de Heer Huysman, aan hel naburige Raairisdonkervoer, een kostbaar geschenk van Z. M. onzen geëer- biedigden Koning heeft ontvangen bestaande in cene fraaije gouden doek speld, met brillanten omzet. Een dusdanig geschenk is mede ontvangen dooi den lieer Masman Kandidaat Notaris Ie 's Boschen zwager van den alhier gestationcerden Rijks-Ontvanger van Mooek. Beide Heeren ontvingen dit ge schenk als een dankbaar bewijs van Z. M., voor gewigtige diensten bewezen als gevolinagligden tot verkoop van goederen van wijlen Z. M. Willem II. 's GRAVENIIAGE. 3 November. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Burgemeester van Breda, aan Mr. L. D. Storm en in zijne plaats benoemd Mr. J. Mastboom; te Huizem benoemd C. AV. Rebeltot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Dalen den Heer L. llesselsz, thans meter en taxateur van den turf te Zuidwolde. A'erder heeft Z. AI. benoemd tot zijnen Adjudant in buitengewone dienst den Luitenant-Kolonel J. Scheltus, van liet 5de regement infanterie; tot Chef van liet topografisch bureau bij het Departem. van Oorlogden Majoor

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1