infanterie van liet leger in Oosl-Indië J. C. F. Baron van Ileerdt, Adjudant van den Gouverneur-Generaal aldaar, vergunning verleend tot liet aannemen en dragen der Orde van de AA'urtembergschc Kroon, liem geschonken door den Koning van AVurtemberg. Z. K. 11. Prins Hendrik is alhier van zijne buitcnlandsclie reis teruggekeerd. De Tweede Kamer is legen den 8slm bijeengeroepen tot hervatting harcr werkzaamheden. Gisteren avond is in het kerkgebouw der Remonst. Ilerv. Gemeente de aangekondigde Openbare Vergadering gehouden ten doel hebbende mededeelin- gen te doen omtrent de Gustaaf Adolf Vereenigingen om tot deelneming daaraan op te wekken. Eenc voorloopige Commissiedie zich op uilnoodiging van het te Leipzig gevestigde Hoofdbestuur met de bevordering der zaak hier ter stede heeft belast en de Vergadering leidde, bestaat uit de Hoeren S. A. van Hoogstraten, J. C. J. Sécretan, Predikant bij de AVnalsche Gemeente alhier en Dr. E. Graaf van Bylandt. Tevens waren verschenen de Heeren Chantepie de la SaussaiePredikant bij de IVaalsche Gemeente te Leiden Carl. Euler, uil Haarlem en Moll, predikant bij de Hervormde Gemeente te 's Gravenliage. Heden heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van G. van Erp c. s., die zich in cassatie hadden voorzien tegen een arrest van het Hof in Gelder land waarbij zij lot gevangenisstraf enz. waren veroordeeld wegens het ge- weldadig doen openbreken van de school te Appeltern; de Raad heeft de middelen van cassatie ongegrond geoordeeldmitsdien het beroep verworpen en de requiranten in de kosten van het geding veroordeeld. Uit Sclievcningen wordt gemeldBij menschen geheugen herinnert men zich niet, dat op één dag in de maind October, te midden van de teelt, een zoo groole aanvoer van haring is aangebragt als den 29stc" II., toen 17 baringschuiten zijn aangekomen, waarvan slechts een gedeelte, bij gebrek aan het noodige voertuig, heeft kunnen lossen. De markt blijft intusschen i oj vast en de soort van haring is over het algemeen van de grootste. Provinciale Sinten vait S,tsitihallnad Zitting van Dingsdag 1 November. In deze zitting hebben de nieuw benoemde leden, Graaf van Bylandt en Janszoon van Erlïrenlcn zitting genomen; een aantal stukken zijn ingekomen, o. a. eene missive van den Minister van Binnenl. Zaken, kennis gevende, dat de Regering in de tegenwoordige zitting der Staten Generaal een ontwerp van wet aan zal bieden tot oprigling van een stoomgemaal aan den I Jssel ter ontlasting van de Gouwe. Door Gedep. Staten is onder anderen aangeboden: een onlwerp-reglement voor de kleine Westeindische veen- en droogmakerij onder Stompwijk. Door den Gemeenteraad van Leyden is een adres ingediend houdende bezwaren tegen het ontworpen reglement op het Hoogheemraadschap van Rijnland. Dat adres is aan Gedep. Staten verzonden ten einde daarop bij de verdere behandeling van dat reglement voor zoo veel noodig te letten. BUITENLANDSCIIE BERlGTEiY. ENGELA1VD, LONDEN, 29 October. Er heeft zich eene deputatie bij den Minister Clarendon vervoegd, om hern dank te betuigen wegens zijne pogingen in het bewerken der vrijheid van Miss Cuningham, en zijne aandacht te vestigen op cenige in Zweden je gens andersdenkenden gepleegde verdrukkingen. De Times wordt sedert cenigen tijd gestempeld onder het drukken, tot welk einde de stempel in den drukvorm wordt gezet. De eigenaar van het blad moet echter borg staan voor het dagelijks gedrukt wordende getal exemplaren. Ten gevolge van deze inrigting, wordt aan het stempelkantoor veel tijd en arbeid bespaard. De regen die 11. Dingsdag te Dublin viel, kan slechts vergeleken wor den met een vroegcrcn bij gelegenheid van eene aardbeving. Tusschen 10 en 11 ure, in den morgen, was de lucht bijna zwart, en vielen er waterstroo- menvergezeld van langdurige donderslagen. Even na een uur brak er zon neschijn door zoo helder als in April, en de drukkende warmte die gedurende 24 uren gehccrscht had, verdween. Woensdag ochtend begon bet op nieuw zeer zwaar te regenen. Ook in Londen is de weergesteldheid gelijk aan die in Ierland, doch in een minderen graad. Naar men verneemt, zal het geheele verlies der Great Southern and Western spoorweg-maatschappij, ten gevolge van het verschrikkelijke ongeluk bij Slraffan niet minder dan 80,000 beloopen. Dezer dagen is in Doonheg-baai een walvisch op strand geraakt en niet dan met veel gevaar afgemaakt, daar hij met den staart zoo geweldig in het rond sloeg, dat stukken steen van 20 pond van de rotsen afgeslagen en GO voet ver geslingerd werden. Het dier had eene lengte van 26 voet bij een omvang van 14 voet. Er staan thans te Pembroke 12 oorlogschepen van verschillend kaliber op stapel, die binnenkort zullen gereed zijn. AVocnsdag 11. werd te Manchester eene talrijke vergadering gehouden, met het doel om een nieuw Genootschap te stichten, hetwelk trachten moet, door wettige bepalingenhet verbod van allen handel in gedisteleerde wate ren als volksdrank te bewerkenop soortgelijken voet als zulks in den Slaat Maine en andere gedeelten der Vereenigde Stalen sedert eenigen lijd geschied is. Door het schip Esprit du Nord is in de Oost-Indische wateren de brik Nina van Bristoldoor de manschappen geheel verlaten gevonden. Aan boord gegaan zijnde, ontdekte men dat het schip bestemd was naar Melbourne. Kaarten, papieren, chronometer, enz. lagen hier en daar verspreid. De groote mast en andere voorwerper; waren medegenomenhebbende men dezen mast vervangen door een hulpmast, waaraan men een zeil had vastgemaakt. De lading had eene waarde van 7000 Daar het schip slechts 2 duimen water in had, heeft de Kapitein van den Esprit du Nord het naar Batavia doen brengen, alwaar hel in consignatie is overgegeven aan de Ilecren Pit- cairn, Syme C°. A'olgcns bcrigten uit Melbourne in Australië dd. 4 Julij, en Port Philip 24 Aug., had men nieuwe goudvelden ontdekt; bij het omploegen van den grond waren toevallig verscheiden stukjes goud naar de oppervlakte gekomen. Van de nieuw aankomende schepen deserteerden velen matrozenom hun ge luk in het goud graven te beproevenanderen moest men door verhoogd loon aan boord bouden. Te New-York was, volgens de bcrigten van den 15Jcn October, de schaarschheid van gereed geld en de aanvrage daarom zoo zeer toegenomen, dat het geld geplaatst werd tegen eene rente van 7 tot 15 pCt. in het jaar. Eenige bankroeten waren daarvan reeds het gevolg geweest. In Mexiko was eene gevaarlijke zamenzwering ontdekt; vele voorname ingezetenen waren gevangengenomen en andere hadden het bevel gekregen dadelijk het land te verlaten, Naar luid var. opgaven, die door Dr. Gulzlaff en andere met China be kende personen voor juist worden gehoudentelt het eigenlijk China 367,632,907 ingezetenen en de landschappen Montschu-Mongolie, Tuikistan, Thibet, enz. 40,000,000 zielen; de inhoud is 1,297,992 Q mijlen; de inkomsten des rijks bedragen 35,016,023 taels [een tael is 3.50 Ned.], waarvan een gedeelte met rijst wordt betaaldhet leger heeft eene sterkte van 1,232,000 man. Bijzondere brieven uit China behelzen beriglen omtrent hevige ge vechten zoo ter zee als te land in het laatst van Augustustusschen de Keizerlijken en opstandelingen geleverd en hangen een treurig tafereel op van de wederzijds gepleegde wreedheden. Geheele dorpen waren door de strijdende partijen uitgemoord en vele geheel weerlooze menschen, welke zich in den strijd niet gemengd hadden waren onthoofd of van hunne ooren be roofd, alleen om de daarvoor bestemde belooning te verdienen. FRANKRIJK. PARIJS30 October. De Keizer en Keizerin zijn den 27sten van Compiègne te S'. Cloud aan gekomen. De stad Marseille heeft aan den Keizer een stuk grond aangeboden, tot het doen bouwen van een paleis, hetgeen de Keizer aangenomen heeft. De Keizer heeft uit zijne bijzondere fondsen 100,000 fr. gegeven tot aanmoediging van den katoeubouw in Algerië. OOSTEN KIJK. De Keizer heeft den 28sten October eene Joodsche bezending ontvangen met de Heer AVertheimstein, eersten Boekhouder bij het Iluis Rothschild, aan het hoofd, om hem de intrekking te vragen van het onlangs genomen besluit dat de Joden geene vaste goederen zouden mogen bezitten. De Keizer heeft hen welwillend ontvangen, gezegd dat de maatregel slechts voorloopig was, en beloofd dat hun beklag bij de vaststelling der wet, waarbij hun toestand zou geregeld worden in overweging zou worden genomen. RUSLAN B. De Regering heeft besloten tot de organisatie van het reserve-leger. Het hoofdkwartier zal in Volhynië zijn. Al de afwezige Russische officieren heb ben bevel ontvangen, al is hun verlof nog niet verstreken, onverwijld naar hunne corpsen terug te keeren. Ook de te AYeenen verwijlende Baron von Meyendorff, zoon van den Russischen Gezant aldaar, zal zich eerlang naar het leger in den Kaukasus begeven. De Gemalin van den Troonopvolger van Rusland is den 7Jen van eene dochter bevallen. «RIEKEALASB. Eenige honderde gewapende Grieken aangevoerd door twee officieren waren volgens bcrigten te VV'ccnen ontvangende Turksche grenzen overgetrokken en hadden zich naar Arta en Prevesa gewendmet oogmerk om de aldaar aanwezige Turksche bezettingen te verdrijven. Men was beducht, dat deze inval aanleiding zoude geven tot een opstand onder de Christelijke bevolking in dat oord zoowelals onder die van Thessalië. TURKTE. Het berigt aan de effcctcnbcursen van Londen, Parijs en AYeenen jl. Za- turdag ontvangen, dat de Turksche Regering op den aandrang der vreemde Gezanten had besloten den aanvang der vijandelijkheden uit te stellenten einde de tot vereffening van het geschil gevoerd wordende onderhandelingen niet tegen te werken, heeft een aanmerkelijke rijzing bewerkt. A'olgcns berigten aan de Fransche Regering uit Konstantinopel van den 2lstcn October, zou de Portc, op aanhouden van de A'erlegenwoordigers der Mogendheden, hevel hebben gegeven om den aanvang der krijgsbedrijven uit te stellen tot den lstcn November, mits de vijandelijkheden nog niet waren aangevangen op het oogenblik dat het bevel in het Turksche hoofdkwar tier zou worden ontvangen. De vereenigde vloten zouden den 22stcn October de Dardanellen doorvaren. A'oorls heeft Frankrijk in plaats van den Diplomaat den Heer de Laconr als Gezant bij de Porte benoemd den Generaal Baraguay fd'tlilliers, die onverwijld naar Konstan tinopel is vertrokken, met een talrijk gevolg van militairen. A'olgcns de Constitutionnel zou Namik-Pacha, Minister van Koophandel, den 20sten met onbeperkte volmagt van Konstantinopel naar Parijs vertrek ken, ten einde er de onderhandelingen te openen tot het sluiten eener leening van 60,000,000 francs. Namik-Pacha is voorzien van eene algehecle, door

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2