BMTENLANDSCIIE BERjGTEX._ ENGEEANB. LONDEN, 27 October. Den 255ten is alliier de 50stc verjaring gevierd der oprigting van bet Britsche en Buitenlandsche Bijbelgenootschap, onder den toevloed van een aan tal aanzienlijke personen. Uit de mededeeüngen bij die gelegenheid gedaan bleek dat in het laatsle jaar meer dan een millioen bijbels door ol van vvege het genootschap verspreid zijn en sedert zijne oprigting meer dan 45 mil- lioenen. Door de zorg van het genootschap was de bijbel, ten minste liet Nieuwe Testament, thans in 170 talen of tongvallen vertaald, in 100 van welke nooit te voren cenig geschrift gedrukt was, en voor 25 van die talen of tongvallen had men tot dus ver zelfs geen letterschrift. liet Genootschap telt thans 8322 hulpgenootschappcn. In 't bijzonder legt het zich nu toe op de verspreiding des bijbels in China; er worden maatregelen genomen om een millioen N. Testamenten te drukken, die voor dat land bestemd zijn. De graanprijzen zijn hier nog stijgende, maar in Ierland dalende. Sedert de geldlcening van Oostenrijk alhier is mislukt, schijnt die Re gering eiken dag in grooler geldverlegenheid te geraken. Er is geen schrijver, die zich door zijn talent zulk een naam verschaft als Boz Dickens. Zijn laatste roman Bleakhouse geelt hij in afleveringen uit; daar hij bij de afleveringen advertentien voegt, en deze duur laat beta len, heeft deze roman den behendigen auteur alleen door die advertentien ƒ180,000 opgebragt. De Household Wordswaarin hij zelf elke maand slechts eene bijdrage levert, brengen hein 'sjaarlijks ƒ48,000 op. Dickens is thans de Croesus der letterkundigenen zijne feestenzoo glansrijk als de aanzienlijkste Engelschen ze slechts gevenvinden grage bezoekers ook in de zonen der edelste huizen van Engeland. De heden uit Port Philipp, in Australië, ontvangen brieven luiden zeer ongunstig omtrent den staat der markten; zij werden meer en meer met invoer-artikclcn overstelpt. Het aantal schepen die in de afgeloopen week uit de haven van Londen naar Australië vertrokken zijn, is kleiner dan vroeger; te weten 13 schepen van te zarnen G733 ton. De scheepswacht naar Australië toont neiging tot verdere daling. Er lagen den 22sten dezer 81 schepen in lading voor Aus tralië, van Diemensland en Nicuw-Zcelanddat is 46 minder dan op den 22sten September jl. Men is thans in Ierland bezig met de aanstalten tot heffing der income- tax, die volgens de door het Parlement in zijne jongste zitting aangenomen voordragt der Regeringtot Ierland wordt uitgebreid. Doch hierbij doet zich eene moeijelijkheid voor, welke, naar men meent, aan de overheden niet weinig verlegenheid zal baren. Een R. K. Bisschop heeft gevraagd of hij in die belasting kon worden aangeslagen wegens inkomsten die hij als zoodanig genoot en derhalve in eene betrekking welke de wet niet erkent en welke hij zelfs niet zou kunnen vermelden zonder deswege strafbaar te worden. FRANKRIJK. PARIJS27 October. Omtrent het verblijf van het Ilof te Compiègne wordt gemeld, dat de pracht der costumes er zeer groot is. De Keizer zelf heeft daartoe het voor beeld gegevendoor zich op de jagt te vertooncn in een allerprachtigst ge waad en met manchetten en jabot van Mechclsche kant. Dames, die slechts 2 a 3 dagen ten Ilove vertoefden, verwisselden 8 a 10 malen van ge waad. Mevrouw Firmin Rogier, de echlgenoole van den Belgischen Gezant, vertoonde zich gedurende haar verblijf ten Ilove nooit in hetzelfde gewaad; zij had voor dit uitstapje 18 nieuwe robes doen maken. De Keizer heeft 1000 fr. gezonden aan de te Hamburg gevestigde Com missie tot oprigting van een gedenkteeken voor den Toonkunstenaar C. M. von Webcr. Het Huis Rothschild alhier heeft verklaard geen deel te hebben aan ecnige leening voor de Oostcnrijksche Regering. De Regering beeft de mededeeling der gedenkschriften van A. Dumas die door de Presse werden opgenomen, verboden. Van den 13llcn tot den lGdcl1 zijn te Marseille G2 schepen binnenge- loopen met eene lading van 240,782 Nêd. mudden graan; men verwacht er dadelijks nog meer. SPANJE. MADRID20 October. Eergisteren, toen de Koningin en haar Gemaal in de opera kwamen, lang nadat het stuk was aangevangen, hief het orchest, volgens gewoonte, den koninklijken marsch aan, maar werd, en wel door eenige aanzienlijken uit het publiek, gestoord door het geroep: «Laat de opera voortgaan! genoeg, al genoeg daarvanKoning Ferdinand werd doodsbleekmaar de Koningin veranderde niet van kleur en groette het publiek, hetwelk zij, wat anders hij die gelegenheden zelden geschiedt, bij hef verlaten van den schouwburg herhaalde. De Spaansche hofetiquette verbiedt wel teekenen van goedkeuring te geven, als de Koning of Koningin tegenwoordig zijn, zoo lang zij zeiven het teeken daartoe niet gevenmaar dat luide teekenen van afkeuring gege ven worden, is zeer zeldzaam, misschien zonder voorbeeld. De Koninklijke Raad heeft aan de Bisschoppen van Vich en Barcelona een waarschuwingsbrief geschreven, waarbij hun gelast wordt, voortaan niet meer het lezen van boeken cn dagbladen te verbieden. In dezen brief wordt hun de vrijheid gelaten, om in gevallen, waarin hun een zoodanig verbod raad zaam voorkomt, zich tot de Regering te wenden. SfALIE. ROME20 October. De Pans had van zijn najaarsbezock te Caslcl Gondolfo afgezien en deed thans veelvuldige rijtoertjes in de omstreken dezer stad. De clectrieke tele graaf naar Terracine heeft voor het eerst in hel bijzijn van den Paus ge werkt. liet Gemeentebestuur van Rome had besloten de noodige gelden be schikbaar te stellen om de granen op de markt aldaar op een matigen prijs te houden; eene Commissie van drie leden was benoemd om na te gaan hoe zulks op de eenvoudigste cn veiligste wijze te volvoeren, vooral met het oog om dien maatregel, welke in het belang der inwoners was genomen, zoo min mogelijk ten voordecle der speculanten te doen strekken. De straten zullen te beginnen met Kersmis, door gaz verlicht worden; zulks heeft bij de geestelijkheid aanleiding gegeven tot de vraag, of de was kaarsen en lampen, welke in de straten voor de beelden der Heiligen bran den door gaz-pitten kunnen worden vervangen zonder het godsdienstig ka rakter te verliezen; de gevoelens zijn hierover verdeeld. De bevolking van Rome is in de laatste tien jaren met 30,000 zielen vermeerderd. 1VAPELS. Uit Turyn wordt aan de Indepetidance Beige het volgende gemeld: Er is tHsschen de Napelsche en Fransche Regeringen een geschil opgerezen het welk van ernstigen aard kan worden. In de vorige maand werd de Her tog de Lcsparre, Escadrons-Chef in het Fransche leger en Aide-de-Camp van den Franschen Minister van Oorlog, met eenige andere Officieren, naar Turyn gezonden om de groote oefeningen van het Sardinische leger bij te wonen. Deze zending vervuld hebbende, begaf hij zich met hetzelfde doel naar Na pels maar toen hij aldaar ter roede kwamnoodzaakte men hem aan boord te blijven en te Nisita te vertoevenalwaar de schepen van verdachte her komst quarantaine houden. Als reden van dezen maatregel werd van de zijde der Napelsche Regering opgegeven, dat het schip eene of andere haven van de Middellandsche Zee had aangedaan, welke, naar de in Napels be slaande verordeningenonder de van besmetting verdachte plaatsen behoort. De quarantaine eindigde eenige dagen nadat de oefeningen der Napelsche troepen afgeloopen waren. Toen begreep de Hertog de Lcsparre dat de ver denking van besmetting slechts een voorwendsel was geweest, en hij keerde naar Frankrijk terug zonder een voet op Napelsch grondgebied gezet te heb ben. Ten gevolge hiervan is de Fransche Gezant te Napels door zijne Rege ring teruggeroepen. Hieromtrent wordt uit Parijs medegedeeld, dat de Fransche Gezant te Napels, de Heer de Maupas, wel niet is teruggeroepen, maar gemagtigd is om te Rome verblijf te houden tot dat de opgerezen moeijelijkheid zou ver effend zijn. In dezen brief wordt de zonderlinge behandeling die de Fransche Officieren te Napels ondervonden hebben, toegeschreven aan de omstandigheid dat de Heer Ducassedie den Hertog de Lcsparre vergezeldedeel had geno men aan de uitgave in Frankrijk van de gedenkschriften van Koning Joseph wier openbaarmaking aan het Napelsche Hof onwelgevallig moet geweest zijn. PRUIS SEN. BERLIJN, 27 October. De Regering heeft wederom bevelen uitgevaardigd tegen het opkoopen van granen op het platte land door onbevoegde personen, die met dat doel omreizen. De Regering zal langs de spoorwegen eene tweede telegraaf-lijn laten aanleggen, omdat de opbrengst zoo belangrijk is. In 1852 had men name lijk een overschot van 21,000 Rhtl.in plaats van een tekort van 37,000, waarop men gerekend had. In het Gothasche zijn hestellingen ontvangen ter vervaardiging van vele duizende dozijnen schoenen en laarzen ter uitvoering naar Australië. I? A 25 EN. De geschillen met de R. K. geestelijkheid nemen thans eene ernstige hou ding aan. De Aartsbisschop! heeft aan de leden der Iloofd-Commissie voor de R. K. aangelegenheden doen aankondigen, dat indien zij hunne function niet binnen den lijd van 14 dagen zouden nederleggen, hij hen allen in den ker kdijken ban zou doen. Na afloop van eene buitengewone zitting, heeft de Iloofd-Commissie door een stellige weigering aan den Aartsbisschop geantwoord. In meer dan 50 gemeenten zijn de pastorijen onbezet, omdat de Aartsbis schop weigert de door hem gedane benoemingen aan de bekrachtiging der Regering te onderwerpen. OOSTENRIJK. WEENEN, 24 October. Heden zijn aan alle buitenlandsche Gezantschappen van Oostenrijk depêche9 gezonden ter aanwijzing van Oostenrijks tegenwoordige houding in het Turksch- Russische geschil. Naar men verneemt, heeft Oostenrijk verklaard geene schending der Europesche grenzen van het Russische Rijk, van welke zijde ook ondernomen, te zullen dulden, cn vooreerst ook gedurende den oorlog elke gelegenheid tot bemiddeling te zullen aangrijpen. De berigten omtrent den wijnoogst hier te lande luiden allergunstigst de oogst had wel driemaal meer dan in vorige jaren opgebragt. TURK NE. De Keizer van Rusland heeft tot nog toe geen oorlogsmanifest uitgevaar digd, maar in een antwoord aan Engeland en Frankrijk zijne gezindheid be tuigd om de zaak zonder oorlog ten einde te brengenwelke betuiging echter

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2