leydsche courantF MAANDAG, 31 OCTOBER. V BIMEiXLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt N°. 130. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven* LEYDEN29 October. Heden hield de Hooggel. Heer Dr. Itl. de Vries zijne Intreê-redevoering als Hooglceraar in de IVederlandsche Taal en Welsprekendheid en Geschiedenis des Vaderlands, welke rede handelde: over den aard en de strekking der Ne- derlandscke Taalkundedie Spr. vervolgens beschouwde in haar voorwerpen doel, haren omvang en hare vcreischtenwaarna hij zijne doorwrochte rede besloot met verschillende toespraken in welke gepastheid en kracht van uit drukking zich met innig gevoel op 't allergelukkigst vereenigden. In de laatst gchoudenc Maande]ijksche Vergadering van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, is tot Voorzitter voor het Maatschappelijk jaar benoemd de llooggel. Heer Mr. J. de Wal. Men verneemt dat ook hier ter stede eene afdeeling van het Metalen Kruis is opgcrigt. De Inbrengster in de Stads-Bank van Leening, die in de maand Junij 11. hare woonplaats heimelijk verliet en sedert door Commissarissen werd ontsla gen, is onlangs, op last der Justitie, te Rotterdam aangehouden en den 28sten dezer naar het huis van arrest alhier overgebragt. De afloop der derde verkooping van landen in den Haarlemmermeer- polder, afdeeling Burgerveen, 11. Vrijdag te Sassenhcim gehouden, is geweest als volgt: B. R. N°. 17. 20 14,300, de lieer L. Kruyff. 18. 20 14,600, J. Ilaanschoten. 19. 20 15,100, W. Lindaart. 20-22. 60 44.200, D. Feikema. 23. 20 15,100, als boven. 24. 20 15,100, als boven. s 25. 20 15,300, als boven. 26. 20 15,000, 2) A. E. Roest vanLimburg, c. 27. 24.15 - 18,000, als bjven. 28. 22.87 - 15,000, P. van Geer. 20. 13.11 - 9,100, C. M. Bronkhuyze. 1 -10. 194.73 - 122,100, Mr. 11. Cock. «11 -13. 60.09 - 40,600, a als boven. 514.95 ƒ353,500. Uitkomende op ruim ƒ680,00 per bunder. De Commissie tot droogmaking van het Haarlemmermeer zal overgaan tot een vierde verkooping van gronden in den Haarlemmermeer-polder, nabij de Oude Wetering, op Dingsdag den 29sten November 1853, 's morgens ten 10 ure, in bet Logement de Zwaan te Lisse. -De lieer de Cliavannes Predikant bij de Waalsche gemeente te Amster dam heeft het voornemen eene reeks van voorlezingen te houden over den aard en de inrigling der Christelijke kerk, tweemaal 'srnaands des Woens dags avonds, in het wapen van Amsterdam. De poslwet heeft ook hier te lande voordeelig gewerkt op het aantal brieven. Zoo zijn onder anderen in de maand Augustus der volgende jaren verzonden per post: in 1850 544,842, 1851 940,082, 1852 1,058,752 en in 1853 1.107,442 brieven. De Prov. Staten zullen den lsll'n November bijeenkomen tot hel houden hunner najaars-vergadering. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat aldaar veel aardappelen uit Duitsch- land, waar de oogst zeer goed geslaagd is, worden aangevoerd en de prijzen daardoor merkelijk zijn verlaagd. Te Utrecht beeft zich eene Commissie gevormd om in die stad een bad en waschhuis voor den arbeidenden stand op te rigten. Dergelijke inriglingen hebben reeds iri vele steden van Engeland, Frankrijk en België zoo heilzaam op den ligchamelijken en zedelijken toestand van die nuttige klasse van inge zetenen gewelkt, dat het hoogst wensehelijk is, dat zij ook in de groote ste den van ons vaderland opgcrigt worden. In die huizen kan de huismoeder voor eene kleine bijdrage in 1 of 2 uren haar linnen wasschen en volkomen droog naar huis medenemen. Ook kan daar, voor weinige centen, een bad verkregen worden. Berigten uit Batavia tot 7 September melden dal de Gouverneur met zijne Gemalin en gevolg zijne reis door Java voortzette en steeds de beste ge zondheid genoot. Bij besluit van den Gouv.-Gem van 20 Aug. was verklaard, dat, door het vertrek met verlof naar Nederland van eenen Predikant bij de Protestantsche gemeente, eene vacature ontstaan was, in welke ten spoedigste zou worden voorzien. De in Indië gehoudene collecte ten behoeve der nood lijdenden te Banda bedraagt thans ƒ36,726.20. 's GRAVENHAGE, 29 October. Bij besluit van 26 dezer, heeft Z. M. benoemd tot Burgemeester der ge meente Blaricum, T. Rigter. Bij Koninklijk besluit van den 26stcn dezer, is de ontvangst der directe belastingen en accijnsen te Langweer in Friesland opgeheven en tot één Kan toor vereenigd met de ontvangst derzelfde middelen te Sloten, met benoe ming van den Heer J- Ilabbema, thans Ontvanger te Langweer, tot Ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Sloten c. a. Z. M. heeft den 25stc" op het Loo in een bijzonder gehoor ontvangen den Heer Suringar, die aan Z. M. heeft aangeboden een exemplaar van het werk, voorstellende het Hollaudsche Mettray te Montfoort. Z. M. is gisteren morgen van het Loo in de residentie aangekomen. - Z. K. II. Prins Frederik zou heden uit Berlijn hierheen vertrekken, doch in December naar Berlijn terugkceren en met zijne Gemalin er tot in Januarij vertoeven. Ter Algemeene Rekenkamer is weder overgebragt voor eene som van ƒ2500 ingetrokken muntbiljetten van ƒ1000 en ƒ500, zoodat thans, voor ƒ19,901,000 aan muntbiljetten, is ingetrokken. Heden morgen is in ruim 66-jarigen ouderdom in deze residentie over leden de Heer A. Muller, Kommandeur der Orde van den Nederlandschen Leeuw en Secretaris-Generaal van het Departement van Justitie. Zes en veertig jaren lang, te weten van 1807 af, diende bij den lande trouw en ijverig in verschillende betrekkingen. Men verneemt, dat in verband met de duurte der levensmiddelen, aan de manschappen van het leger eene verhoogde soldij zal worden uitbetaald. In de residentie is aangekomen en aan het hotel Fuhri afgestapt de Heer Annibal JorestiAmbtenaar bij de Turksche Regering, komende van Konstan- tinopel. Naar men verneemt heeft de koinst van dezen Heer hier te lande ten doel, het zoo mogelijk in dienst nemen van Marine-Oflicieren. GRONINGEN, 26 October. Vrijdag 11. is alhier de najaars-vergadering gehouden van de algemeene vereeniging tegen bet pauperismus bij de arbeidende klassen onder Voorzit ting van den lieer S. Blaupot ten Cate. Meer dan 50 personen, afgevaardig den en buitengewone ledenwoonden deze bijeenkomst bij. Onder andere zaken werd mededceling gedaan van het adres, hetwelk hel bestuur der ver eeniging aan den Minister van Financien heeft opgezonden, betreffende de ongelukkig werkende wet op de belasting wegens de dienstboden, vooral de vrouwelijke. Voorts werden mededcclingeii gedaan, aangaande plaatselijke en bijzondere oorzaken der verarming; over de oprigting en inrigling van hand- werk-scholenook ten platten lande; over de doeltreffende oprigting en inrig- ting van bewaarscholen, vooral ten platten lande, waarover de vereeniging zich mede tot de hooge Rerering gewend heeft enz. Er is bepaald dat pre- miën zullen worden uitgeloofdtot aanmoediging van nieuwe takken van volks-industrie hier te lande, of tol bevordering van reeds bestaande; alsmede, dat legen Mei 1355 prijzen zullen worden uitgeloofd, om de konijnenfokkerij, ten behoeve en ten vuordeele van de mingegoede standen hier te lande, te bevorderen. Onder de voorstellen, die later gedaan zullen worden, kwam voor: een aangaande de beste middelen oin het aankweeken van zeelieden (matrozen enz.) te bevorderen; een over het oproepen der miliciens in de drukste maanden des jaars, tot groot ongerief van vele takken van nijverheid; een om het invoeren van gerookt of gezouten vleesch hier te lande te bevorderen; enz. Eindelijk is besloten, dat in Junij 1854 alhier een congres voor het arm wezen zal plaats hebbenwaarvan het tot stand brengen aan hel bestuur der vereeniging is overgelaten. Er wordt bij voortduring in deze provincie barnsteen gevonden, vooral in de nabijheid van Winschoten. Door de bemoeijingen van de lleeren Doclo- i ren Stratir.gh en Ali Cohen zijn eenige stukken, te gelijk met de versteenin- gen uit den Hondsrug, naar Haarlem opgezonden voor de commissie der geologische kaart.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1