LEYDSCHE COURANT. YRJJDAG21 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LF.A'DEN 20 October. Naar men verneemt heeft Z. M. Mr. C. G. Luzac alhierbenoemd tot Griffier van hel Kantongeregt te Noordwijk. Wij vernemen dat de Heer Fr. Junghuhn benoemd is tot lid der Kei zerlijke Academie van Natuurkundigen, te Moskou, Wij vernemen, dat het welgelijkend borstbeeld van Z. M. Koning Wil lem II, bestemd voor den voorgevel der koninkl. stoomweverij te Nijvcrdal, (zie ons nommer van den 17lleu) vervaardigd is door den Ifeer Iliiner, te 's Gravenhage, ook hier gunstig bekend als Tenorzanger. Uit het jaarlijksch Verslag gedaan door de Hoofddirectie der Leydsche Maatschappij van AVeldadigheid over liet afgeloopen 355tc boekjaar ontleenen wij hel volgende »1G8 Huisgezinnen te zamen uitmakende 740 personen, genoten met dank bare erkentenis wat hun door onze Maatschappij kon worden verstrekt. Door de geldelijke bijdragen van ƒ1826 werd menig huisgezin ondersteund en hij ziekten, ook genees- en heelkundige hulp verschaft. De giften, waar onder niet erkentenis vermeld worden, die van 1111. Studenten, bedragen te zamen met eenige ontvangene renten ƒ2134.95, waaruit onder de zorg van 43 Hceren Medewerkers, zijn uitgereikt: G955 roggebrooden en 570 larwebrooden ruim 2000 dubbele kop grutten en 440 kop erwten voorts werden nog uit gedeeld 38 hemden, 6 wollen dekens en 3 moltonnen dekens, werd voor huis en kamerhuur ƒ60.50, voor brandstoffen en eetwaren ƒ72.89 en ƒ299 voor oprigting eener bordnurschool gegeven. De Hoofddirectie brengt haren erkentelijken dank aan Z. Exc. den Minister van Koloniën, die in vereeniging met de Directie van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij haar andermaal in staal stelde voor een aanzienlijke bedrag aan arbeidsloon uit te betalen voor kleedingstukken ten behoeve onzer Over- zecschc Bezittingen. Vele stadgenooten vonden hierdoor handenarbeid. Zij brengt ook haren warmen dank aan die lleercn genees- en heelkundigen, die met zoo veel ijver en trouw hunne hulp verleenden, en aan de Mede werkers voor hunne verleende zorg. De Commissien tot regeling van den arbeid en over de arbeiders wonin gen hebben in dit boekjaar als vroeger, getracht, zoowel door het beheer over den arbeid voor de koloniën, als dat, over het werken op tulle in onderscheidene patronen onder leiding van 2 deskundigen, nuttig werkzaam te zijn; 12 meisjes van 12 --1G jaren vinden daarbij werk. De 33 arbei derswoningen der Maatschappij zijn allen verhuurd en dit jaar is eene uillo ting van 10 aandeelen gedaan. Zoo tracht de Directie getrouw te beantwoorden aan de haar opgelegde taak, en vertrouwt, dat met milde hand wederom bijdragen gegeven zullen worden, die vooral, nu de prijzen der noodwendigste levensmiddelen zoo zeer zijn gestegen zullen kunnen toebrengen tot leniging en ondersleuning." Wij meenden dit kort overzigl aan onze lezers niet te moeten onthouden, -opdat ook deze inrigting van liefdadigheid bij de weldadigcn in onze stad die welwillende medewerking moge vinden, waarop haar veeljarig bestaan en de «vruchten die zij oplevert, haar billijk aanspraak geven. De cholera begint te Rotterdam en Amsterdam aanmerkelijk af te nemen. Zondag II. is, na het houden der eerste godsdienstoefening in de Groote 'Kerk te Gouda, waarin belangrijke vertimmeringen hadden plaats gehad, het gedenkteeken ontbloot, voor Mevr. v. Meerten, geb. Schilperoort opgerigt. Naar men verneemtzegt het Handelsbladbeeft dezer dagen het stedelijk bestuur van Amsterdam zich tot het Hooge Bestuur gewend, naar aanleiding van eene missive van de orde van Professoren aan het Athenaeum Jllustre, waarbij zij klagen, dat door het bekende Koninklijk besluit van 4 Aug. 1853, N°. 31, inbreuk wordt gemaakt op bet regt om de examina af te nemen, die gevorderd worden om tol de studiën te worden toegelaten Onlangs overleed te Nijmegen in den ouderdom van G6 jaren Cornelia Zwaalf, in 1787 bij de belegering van Schoonhoven, op bivouac, uit brave militaire ouders geboren. Zij deelde met hen in de woelingen van den toe- maligen tijd en trad in 1811 in het huwelijk met den lsten Luitenant in Fransche dienst van den Brekelals getrouwe en liefhebbende gade volgde zij haren echtgenoot in 1312, op den logt door Rusland naar Moskou, en deelde in de gevaren van den zoo noodloltigen terugtogt, ook in die bij den overtogt der Beresina, onder bereik der Russische kanonkogels. In de daarop olgcnde Duitsche veldtogten werd Mevrouw van den Brekel met haar man bij Munster gevangen genomen, doch ontvlugtte, na diens overlijden, te paard manskleedercn. Strijdende, werd zij door een lanssteek gewond, kwam behouden in het vaderland terug en huwde later weder met den braven militair Reuchlin; als marketentster woonde zij de roemrijke dagen van Hasselt en Leuven bij, alwaar zij moedig vooraan alle gevaren trotseerde en hielp waar zij kon. De voortzetting der werken voor de oeververdediging bij Neuzen zijn door D. Tholens te Hoek aangenomen voor ƒ21,500. Uit Groningen wordt gemeld, dat er in de vorige week te Stads Kanaal eene zonderlinge verkoop van eene koe plaats had; de landbouwer Smit na melijk, verkocht eene jonge vette koe aan M. Goudsmid, vleeschhouwer, beide aldaar woonachtig, voor 2,25 het oude iS van hetgeen zij boven de 450 woog; het resultaat was, dat de koe 472 'tt' woog, en de landbouwer er dus ƒ49.50 voor ontving. 's GRAVENHAGE, 20 October. Z. M. beeft aan A. R. Kraijenhoff van de Leur, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit zijne betrekking van Burgemeester van Hellevoetsluis. Verder heeft Z. M. benoemd tot Griffier bij het Kantongeregt te Nykerk, Mr. G. Hoefhamer, Advocaat te Elburg; tot Kantonregter te Schoonhoven, Mr. L. Slingeland, Advocaat en Plaatsvervangend Kantonregter aldaar; tot Griffier bij het Kantongeregt aan den HelderMr. D. P. H. AbersonAdvo caat te Amsterdam; tot Notaris te Eist, C. Francken, thans Griffier bij het Kantongeregt aldaar, en tot Griffier bij de Arrond.-Regtbank te Leeuwarden, Jiir. Mr. C. J. Speelman, thans Griffier bij het Kantongeregt te Bolsward. Bij 's Konings besluit van den 13den is Jhr. F. V. A. Ridder de Stucrs eervol ontslagen als waarnemend Administrateur der koloniale bestellingen bij het Departement van Koloniën, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten; en is in zijne plaats benoemd de gepensioneerde Kolonel van bet leger in Nederlandsch Irulië AV. A. Roest. Bij Zr. Ms. besluit van den 14den dezer, is de Kapilein-ter-Zee J. F. A. Coertzen, met den laatsten dezer op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol afge voerd uit het corps Zee-Officieren der Nederlandsche marine, onder toekenning van den rang van Schoul-bij-Nachten krachlens de wet van 28 Augustus 1851, wegens langdurige dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van ƒ1,800 'sjaars. hetwelk zal stilstaan zoolang hij zal be- kleeden de betrekking van Hoofd-lnspecteur van het loodswezenenz.tot welke betrekking bij is benoemd. Naar aanleiding van onderscheiden bij de Regering ingekomen verzoeken, dat de voortdurende bestaanbaarheid van het zoogenaamde AVaarborg-genoot- schap voor weduwen, opgerigt door J. te AVinkel en H. J. Rietveld, worde onderzocht, is het Koninklijk besluit van den L0dcn Julij 1840 Staatsblad n°. 42) bij vernieuwing in de Staats-Cour. van Vrijdag geplaatst waarbij verklaard wordt, dat de navolgende instellingen, als: 1°. de weduwen-beurs, onder directie van G. R. van Nek, te Doesburg; 2°. de weduwen-bos onder de zinspreuk: Opregte huwelijks-trouw tracht hier bewijs te gevendat ware liefdezorg zicli uitstrekt na dit leveti, onder directie van J. van Dobben c. s.te Haarlem; 3°. het weduwen-fonds onder de zinspreuk: Door liefde zorgt men na den doodonder directie van E. II. Smedema c. s. te Holwerden 4°. het waarborg-genoolschap voor weduwen onder directie van J. te AVinkel en II. J. Rietveld., te Amsterdam, niet op zoodanige wijze zijn ingerigt, dat zij voor goedkeuring vatbaar zouden wezen; waarom boven gemelde instellingen., zoo als zij thans zijn ingerigt, niet kunnen worden goedgekeurd. De Baron d'André, Gezant van den Keizer der Franschen bij ons Hof, is van Parijs in de residentie teruggekomen. De Minister van Financien heeft ontvangen ƒ255 van een onbekende., onder het postmerk Amsterdamtot vergoeding voor bij vergissing te weinig betaald successieregten van een II. K. Pastoor, eene som van 40, als schadeloosstelling voor het Rijk, ter zake van gepleegd verzuim in de nale ving eener aanneming van landswerken. De Minister van Binnenl. Zaken zal Zaturdag geen gehoor verleenen. Met de steurharingvisscherij begint het er sinds de laatste dagen geluk kig gunstiger uit te zien. Sedert den 13dcn dezer zijn 15 pinken met 862,000 suks haring te Scheveningen aangekomen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1