hier naar Singapore te vertrekkenten einde met den aanvang- van hel drooge jaargetijde in Australië den togt te kunnen aanvangen. Den 28stcn September vervoegde eene deputatie van een hier gevestigd Proleslantsch genootschap zich bij den Minister van Buitenl. Zaken, om hem te onderhouden over de zaak der Schotsche Dame, Miss Cunninghame, die dezer dagen te Lucca in hechtenis genomen is en naar de Toscaansche wet zal leregtgesteld worden wegens het verspreiden cener Italiaanschc overzetting van den Bijhei en van Bunyan's Pelgrimsreize. De deputatie, met den Graaf van Shaftesbury aan het hoofd, verzocht dringend de lusschenkomst der Regering tot bevrijding van eene Brilschc onderdaan wegens overtreding eener barbaar- sche wet vervolgd. De Minister, Lord Clarendonantwoordde: dat hij instemde met het oordcel der deputatie over de bedoelde wet, die evenzeer tegen den geest der eeuw streed als legen de beginselen van het Evangelie. Hij zou geene moeite spa ren om aan Miss Cunninghame de vrijheid te doen hergeven en had, in overleg met zijne ambtgenootenonverwijld de dringendste instrucliën daartoe gezonden aan den zaakgelastigde te Florence, die zich reeds uit eigen bewe ging het belang der vervolgde met warmte had aangetrokken. Hij dankte de deputatie voor haren slap, dien hij aanmerkte als een blijk van de algemeene belangstelling welke deze aangelegenheid onder alle klassen der Engelsche be volking opwekte. De Times berigt dat het te Aberdeen gebouwde clipperschip Cairngorm in 72 dagen van Lissabon naar China en in 77 dagen van Londen naar China gezeild is. Deze ongehoord snelle togt had nog iets korter kunnen zijn, ware het schip niet te Lissabon opgehouden voor herstellingen. Bij gunstig weder maakte het tot 14 mijlen, 4J uur, in het uur. De Anglikaansche Bisschoppen, 27 in getal, hebben een inkomen var. 180,000—ƒ50,000. Londen heeft een oppervlakte van 122 vierkante mijlen met 2,3G2,23C inwoners, onder welke 20,000 vreemdelingen. In de vorige week is 29,000 stuks vee aangevoerd, waaronder 20,000 schapen, meerendeels uit Nederland. De uitgestrekte drukkerij van de Heeren Saville en Edwards is ver brand waardoor groole schade is veroorzaakt en 250 werklieden zonder arbeid zijn. FRANHREJR, PARIJS, 2 October. De Keizer en Keizerin zijn van hunne bezoekreis in hel noorden des lands den 29stcn Sept. alhier wedergekeerd. De Keizer heeft een besluit genomen waarbij de uitvoer van aardappe len tot 31 Julij e. k. verboden wordt. De Keizer heeft 30,000 fr. toegestaan ten behoeve van de waterwerken en de fonteinen te St. Omer. Door de hooge geestelijkheid worden gelden verzameld ten behoeve van de heilige plaatsen in Palestina, omdat de Turken die zoo zeer zouden ver woest hebben. De griep heerscht sedert eenige dagen met groote hevigheid in de hoofdstad. Visschers te Brest hebben aan den mond der rivier Landerneau een zeer groote viscli gevangen van eenen vrcemdsoortigen vorm, bedekt met eene geribde huid omstreeks 200 Ned. ffi wegende. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 October. Er zijn nieuwe verordeningen gemaakt, omtrent het kostuum der Hoogleeraren. De Rectoren zullen bij plegtige gelegenheden een langen met goud geborduurden mantel van purperkleurig fluweel en een rooden baret van hetzelfde fluweel dragen. De Dekens, met uitzondering van die der Katholieke Theologische faculteit, dragen over het gewone zwarte onderkleed, eene toga van wollen stof in de kleuren der faculteitende Evangelisch- Thcologische faculteit, violet in het zwarte spelende; de Juridische purper rood; de Medische, scharlakenrood, en de Philosophischc, donkerblaauw. De gewone Hooglecraren dragen zwarte toga's van wollen stof met opslagen in de facultcits-kleurende buitengewone gelijke toga's, maar zonder faculteils- kleuren. Alhier is bij het postkantoor de gewoonte aangenomen, om des Zondags van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 ure, geene brieven aan te nemen noch te bestellen. De Nestor der Duilschc kruidkundigen, Dr. F. A. A. de Braune, is te Salzburg in den ouderdom van 88 jaren overleden. De Russische Oostzee-vloot zal dit jaar te Kroonstad niet onttakeld wor den, maar zeilvaardig blijven liggen. OOSTENRIJK. WEENEN, 2 October. Alhier is tijding ontvangen van Konstantinopel van den 26slen September, meldende dat de Divanin weerwil van de vereenigde pogingen der Gezanten van de 4 Mogendheden eenstemmig had verklaardte volharden bij de af wijzing van het onveranderde Weener ontwerp. De Russische Minister van Oorlog had aan de Bevelhebbers der leger corpsen in AVallachye en Moldavië bevel gegeven om maatregelen te nemen tot het in gereedheid brengen der winterkwartieren. Nadat de Keizer van Rusland zich van Olmutz naar Warschau had begevenzijn de Keizer van Oostenrijk van Weenenen de Koning van Pruisscn van Berlijn ook derwaarts vertrokken. Met den lsten is de slaat van beleg van het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk zeer verzacht. IW5TSEELANB. Hier te lande nemen de misdaden geweldig toe, zoodat de Reglbankcn met werkzaamheden overladen zijn. Er vcrloonen zich geregelde dievenben den, dal te voren nooit was gehoord. Onlangs stond eene dergelijke te Bern teregt, wier opvoeding geheel en al verwaarloosd scheen; een hunner werd wegens moord ter dood veroordeeld. WEST -INRI E. SURINAME, 31 Julij. De Heer Kapplerdie in het afgeloopen jaar eene reis naar Europa heeft ondernomen met het voorname doel om een geschikt personeel op te doen tot het aanvangen eener proeve van kolonisatie aan de Marowijne, is aldaar op den 20stcn Junij jl. aangekomen met het Nederlandsche schip Alhina kapitein Visserhetwelk vier dagen later het anker wierp voor zijn etablisse ment Albina aan die rivier gelegen. Daar reeds vooraf de noodige maatre gelen genomen waren lot ontvangst der kolonisten, zoo waren dezen in de gelegenheid zich alras aan land te vestigen. Met uitzondering van de echt genoot des heeren Kappler, hebben negentien personen, deels uit Wurtem- berg, deels uit den Schwarzwald zich met hem derwaarts begeven, te weten: 10 mannen, 5 vrouwen en 4 kinderen, waaronder 5 houlwerkers, 3 tim merlieden en houtwerkers, 1 natuurkundige en 1 kruidkundige, zijnde het onderwijs der kinderen en het houden van godsdienstoefening aan een der laatstcn toevertrouwd. Onder de nieuw aangekomenen heerscht tot dus verre eene gewenschle eensgezindheid en goede orde, en de Heer Kappler en zijne echtgenoot wenden alles aan wat tol bevordering en instandhouding hiervan bijdragen kan. De Alhina zou weldra met een volle lading meubel- cri werkhout de terugreis naar Nederland aannemen. ©OST-INRIE. BATAVIA, 6 Augustus. In de Javasche Courant van den 30steD Julij jl. leest menDen 20sten Julij, ten 9J ure des voormiddags, is te Sourabaija met het beste ge volg van de helling op 's lands werf 's lands ijzeren stoomschip Admiraal van Kinsbergen te water geloopen. De kiel van dit stoomschip werd den 28sten Febr. jl. gelegd zoodat het zelve in 4^. maand geheel ineengezet is, terwijl reeds vier weken vroeger de werkzaamheden zoo ver gevorderd waren, dat het te water laten had kunnen plaats hebben hetgeen toen door bijzondere omstandigheden achterwege bleef. Ook is tevens met zeer goed gevolg te water gebragt het ijzeren sloomvaar- luig Tjitarum, bestemd voor het vervoer van producten op de rivier Tji- tarumvan Pakkies en Tjikao naar Batavia, en toebehoorende aan Jhr. A. L. N. Ridder de Stuers. Deze stoomsleper, lang 140 en breed 20 voet, vervaardigd aan de fabriek van de Heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam en geheel in losse platen uitgezonden, is te gelijker tijd met de Admiraal van Kinsbergen in den korten tijd van drie maanden door het personeel der fa briek voor de marinehet stoomwezen en de nijverheid te Sourabaijaineen gezet, terwijl ook tevens de 12 ijzeren laadpraauwenbij genoemde onder neming behoorendein dienzelfden tijd aan de fabriek ineengeklonken werden. Dat dus de ketelmakerijwaarin nog te gelijker tijd twee stoomketels voor den arlillerie-constructie-winkel vervaardigd werden, op eene hoogte is, dat zij aan alle aanvragen kan voldoen, blijkt uit de hier vermelde resultaten. Betrekkelijk de maritime instellingen te Sourabaijadeelt de Javasche Courant van den 3dcn Augustus uit een onlangs aan de Indische Regering ingediend verslag nog de volgende bijzonderheden mede Sedert hetgeen daaromtrent bij vroegere gelegenheden reeds is gemeld kan men veilig zeggen dat deze instellingen in alles zijn vooruitgegaan en dat de vorderingen en resultaten getuigen van bekwaamheid, ijver en za- menwerking van het personeel. De fabriek voor de marine, het stoomwezen en de nijverheid blijft zich ontwikkelen, en neemt toe in orde, vermogen en tijdige afdoening. Daartoe draagt veel bij, dat sedert meer dan een jaar, slechts één, hoogstens twee, van 's lands stoomschepen af en toe bij haar gelijktijdig onderhanden zijn. Twee feilen zijn het best geschikt om het tegenwoordig standpunt dezer instelling te schetsen. Onlangs stond er voltooid een molen, tot bewerking van rietsniker, in zijn geheel aldaar vervaardigd, en op zoodanige wijze, dat geen Europeesche werkplaats dit werk in alle bijzonderheden voortreffelijker had kunnen vol brengen voegt men daarbij dat de prijs dien in Europa of Amerika niet overtreft, dan is zeer waarschijnlijk in geene kolonie nog zulk een werkstuk tot stand gebragt. Voorts had men de ijzeren romp van het stoomschip Admiraal van Kins bergen reeds in Junij jl. kunnen te water brengen. De zamenslellende dee- len van dat vaartuig waren in Februarij jl. uit Nederland ontvangenen de kiel werd in het laatst van Maart op de helling der oude werf gelegd, zoo dat in drie maanden tijds de ineenzelting van het hol met de raderkasten is tot stand gebragt en hel timmerwerk reeds werd aangevangen. Tot dusver hadden nog weinig jongelieden van Europesche afkomst zich aangemeld om bij de fabriek gevormd te worden; daarentegen wel kleurlin gen die daareven als de enkele personen van de marine gedetacheerdmet vrucht werkzaam zijn. In verhouding tot het vele werk, dat, spoed vereischende, zich soms op hoopt zoo als in de laatste maanden nog het geval was door dat van de suiker- en tabaksfabrieken duurt hel verloop van werkvolk en het gebrek aan genoegzaam geoefenden nog altijd voort; vooral is dit het geval met ko perslagers. Die het ambacht goed hebben geleerd aan de fabriekgaan het voor eigen rekening in de kampongs uitoefenen.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2