LEYDSCHE WOEJNSDAG, 5 OCTOBER. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. IILITE.MAX DSC HE ÏÏE11 Hi T E\ De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdug Avond. üe Prijs der Courant is f\'& in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 October. Op een Staat van nalatenschappen onder bet beheer der Weeskamers in Indië gevallen, die door de reglhebbenden bij het Ministerie van Koloniën kunnen worden opgevorderd welke Slaat wordt medegedeeld in de Staats- Cour. van heden Dingsdag, vindt men vermeldt uit Leyden de nalatenschap van Lam herlus Vecsting, (de naam der moeder was Johanna Genie) geb. 4 Maart 1794, vertrokken naar Indië 6 Sept. 1020 met het schip Admiraal Buyskensals Sergeant overleden 2 Sept. 1031, op het eiland Boeroe74.31. En die van Maehiel Olivier, (de naam der moeder was Maria Langenaar) geb. 17 Mei 1782, vertrokken als pionnier met het schip Samarang en overj. te Muntok 20 April 1821, ƒ38.05. Van de Kaap de Goede Hoop wordt van den IS110" Augustus berigt, dat aldaar waren aangekomen Ds. J. II. Neelhling en Dr. Z. Herman, voor malige kwcekelingen aan onze Iloogeschool. Omtrent de inenting van het rundvee tegen de longziekte vernemen wij, dat in de gemeenten Sassenbeim en Lisse gedurende een jaar meer dan 120 inentingen hebben plaats gehad, die tot beden de gunstigste resultaten hebben opgeleverd. Van Katwijk aan Zee wordt gemeld dat twee Scheveningsche matrozen in den laalsten stórm wonderdadig gered zijn, daar zij door een' golf van hun vaartuig afgeslagen, door een' anderen er weder opgeworpen werden. Van de kerk van den toren te Katwijk aan Zee is het zware ijzeren kruis afgeslagen. Het water had gedurende den storm slechts 3 duim lager gestaan aan de buitenste sluis daft in 1025 een aanmerkelijk deel der duinen is weggeslagen. Den 10tlen zal te 's Gravenhage door de Haarlemmermeer-Commissie worden aanbesteed, de levering van 3 ponten voor rijtuigen over de ringvaart. - Te Rotterdam zijn den 30stcn September aangegeven 19 cholera-1ijders 15 overleden, 14 herstelden; den 1st™ October 21 lijders, 8 overleden, 3 herstelden; den 2Jen 24 lijders, 9 overleden, 13 herstelden. Te Amsterdam zijn van 30 Sept. tol 3 October aangegeven 107 lijders, 43 overleden in be handeling 32. De Gemeenteraad te Bleiswijk heeft de Kermis aldaar afgeschaft. In September zijn op den Rijnspoorweg vervoerd 52,905 reizigers en is 82,006 ontvangen. Te Schiedam is overleden de Heer P. J. v. DusseauPredikant bij de Luthersche gemeente, ook bekend als Letterkundige en Dichter. De Heer Dv. A. P. Abbink, Rector aan het Gymnasium te Kampen, is den 30slen September overleden. In den avond van den lslcn en 2dcn dezer heeft een vrij lievig onweder over Noordbolland gewoed; door dat van den 2dc" is de schuur van eene boe renwoning, in liet veld tegenover de hofstede Wildhoef, onder Rloemendaal door den bliksem getroffen en verbrand. In een veld bij de Amsterdamsehe vaart, tegenover Slotcrdijk, zijn bij dat onweder 3 koeijen door den bliksem doodgeslagen. Het omgekomen vee in de polders van den Biesboseh schat men op 1400 stuks; het getal der omgekomen mensehen is nog niette bepalen. Alle voorraad is verloren of bedorvenen daardoor eene onberekenbare schade aangcrigt. Omtrent de Oostersche zaken berigt het Fransclie Dagblad VAssemblee Nationale(dat, volgens de Indépendance Beigeden naain heeft van nog al in betrekking te staan met de Kanselarijen der Noordsehe Hoven te Parijs) het volgende: Wij kunnen nog niet in bijzonderheden treden van 't geen er te Olmutz is behandeld, maar toch stellig deze belangrijke uitkomst mededcelen dat de Weener Conferentie tusschen de vier Mogendheden weder is opgevat, en dat alle geruchten van aanvallende en verdedigende verbonden tusschen de drie Noordsehe Mogendheden logenachtig zijn. De Keizer van Oostenrijk heeft de uitnoodiging des Keizers van Rusland aangenomen om een paar dagen te Warschau te komen." De Indépendance schept uit dit berigt veel goeden moed op het behoud van den vrede. In de 9 eerste maanden van dit jaar hebben ruim 10,900 landverhui zers de haven van Antwerpen verlaten. 's GRAVENHAGE, 4 October. Z. M. heeft benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon Mr. L. Craeyenvanger, Secretaris van het Collegie van Curatoren te Utrecht. De Koning heeft den lieer P. M. Roux, van Marseille, benoemd lot Ridder van de Orde der Eikenkroon. Bij besluit van den 30sten September jl.heeft Z. M. tot Burgemeester der gemeente Opsterland benoemd Jhr. J. A. Lycklama a Nyeholt. Bij Kon. besluit van 10 September jl., is goedgekeurd de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven van Zuidholland, voor de dienst van 1854. Inkomsten en uitgaven zijn geraamd op ƒ231,254.895. Naar men verzekert zou de Generaal-Majoor titulair van het Indische leger, Ridder de Stuers, benoemd worden tot Opperbevelhebber over het Indische leger, in plaats van den Hertog Bernard van Saksen-Weimardie niet naar Java zou terugkeeren. Dezer dagen heeft Z. M. in een bijzonder gehoor ontvangen den Ge neraal-Majoor Baron AVillmar, Minister van België hij het Nederl. Hof en gisteren namiddag den Heer E. de TiesenhausenKolonel der genie in dienst van Z. Al. den Keizer aller Russen. Naar incn verneemtwordt H. 51. de Koningin legen den 28sten dezer van hare buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. Z. K. II. Prins Hendrik wordt tegen het einde dezer maand van Luxem burg in de residentie terug verwacht. Bij resolutie van den Alinister van Financiën is het scheepsmeters-district te Blokzijl voorloopig opgeheven en vereenigd met dat van Zwartsluis. In de volgende week zal de Heer Sonsbeeek, Oud-Minister van Euitcnl. Zaken, met zijne familie de residentie verlaten, en zich met dei- woon in de provincie Overijssel gaan vestigen. Vtveede BAaenei* sier Stuten-f&eneraal. Zitting van Maandag 3 October. In deze zitting beeft de Voorzitternamens de Commissie, belast geweest met de overbrenging van het antwoord op de Troonrede aan den Kouing, verslag van die zending gegeven. Onder de ingekomen stukken behooren drie wets-ontwerpente wetencén betrekkelijk het houwen en planten binnen zekeren afstand van vestingwer ken van den Staat, dat in de vorige zitting onafgedaan was gebleven; ééu tot vereffening van het tekort over het dienstjaar 1848, en één tol amorti satie en aflossing van nationale schuld. Welke wels-voorstellen met memo- rien van toelichting, naar de afdeelingen verzonden zijn. De A'oorzitter heeft medegedeeld welke rapporteurs voor onderscheidene wets ontwerpen door de afdeelingen zijn benoemd; onder anderen: voor het wets ontwerp houdende bekrachtiging der tusschen den Minister van Koloniën en de Nederlandsche Mandei-Maatschappij geslotene, daarbij overgelegde overeen komst, tot vervanging van die van 2/3 Julij 1849, betreffende de consig natie der gouvernements-Oost-Indische producten: de Heeren Rochussen, Sehiin- melpenninck, Slolte, Aleeussen en Rijk; voor het wels-ontwerp tot regeling van het AVesl-lndische muntwezen, de Heeren Rochussen, Dirks, van Lyn don, Mecussen en Gevers van Endegeest; voor dat tot vaststelling van Hoofd stuk II der Staatsbegrooting voor 1854, de Heeren Rochussen, van Nispen van Sevenaer, van Rappard, Slicher van Domburg en Groen van Prinsterer; voor de Hoofdstukken III en IV de Heeren Elout van Soclerwoudc, de Man, Storm van 's GravesandeStrens en Gevers van Endegeest. Bij het ontwerp van wet tot vernietiging en aflossing van Nationale Sehuld wordt bepaald dat daarvoor zal worden besteed, voor reeds gedane of nog te docne inkoopen, schuld van 2f, 3, 3; en 4 pCt. ƒ5,500,000. A'oor aflossing van de geldleeningen voor de droogmaking van het Haarlemmermeer ƒ8,000,000, te zaïnen 13( millioen, waarbij komen aan onkosten 8,664.58). I Door welke aflossingen eene besparing van rente zal worden verkregen van ƒ608,645. KlVtfi ELANI5. LONDEN, 1 October. De Regering heeft zich bereid verklaard de kosten te dragen van eenen ontdekkingstogt in het noordelijk deel van Australië, hetwelk thans nog een bijna onbekend land is. De lieer Hang, die aan het hoofd dezer wetenschap pelijke expeditie zal slaan, is voornemens in bet begin van November van

Leydse Courant | 1853 | | pagina 1