de ondersteuning en toegevendheid die ik zoo onlangs nog op deze plaats van elk uwer ondervinden mogt, en omdat ik meen daarin een blijk van goed keuring te mogen zienover de leiding die ik alslocn aan uwe gcwigligc beraadslaging gaf. Wie gevoelt het toch niet, Mijne Ileerendat ook ten aanzien van de vervulling der pliglcn van den Voorzitter dezer Vergadering verscheidenheid van inzigt moet bestaandat éénige meer aan ecne meer onbeperkte vrijheid van beraadslaging, andere meer aan slipte handhaving van orde hechten. En mogt ik dan ook in de oogen van sommigen ons Reglement van Orde soms wat streng hebben toegepast, ik deed zulks, en dit doel zult gij allen billijken, Mijne Heeren, omdat ik er zoo hoogen prijs op stel, dat in onze Vergadering die orde, die kalmte, die bezadigdheid bewaard blijve, die elders in parlementaire vergaderingen zoo vaak miskend werden, maar waaraan hier te lande zoo groote waarde gehecht wordt en waarvan uwe laatste, zoo gewigtige beraadslagingen, in liooge mate, bel kenmerk droegen. Op dien, door mij gevolgden weg, zal ik dan ook trachten met naauw- gezethcid en onpartijdigheid voort te gaan bij de gewigtige taak die mij, die ons allen wacht. Wij moglen het toch uit 's Konings rede vernemen, dat belangrijke onderwerpen van wetgeving aan ons onderzoek zullen worden onderworpen; daaraan zullen wij ons met ijver en onpartijdigheid toewijden. Daarbij moge zich dan verscheidenheid van inzigten en van beginselen open haren, maar, en wij herhalen met vertrouwen 's Konings woorden, één zal het doel zijn waarnaar wij allen streven, dat is het welzijn van het dierbaar Vaderland. Dat doel, wij mogen het vertrouwen, zullen wij onder den zegen des Allerhoogsten bereiken, indien wij met de bezadigdheid en goede trouw onzen landaard zoo eigen, en wars van dien geest van overdrijving, die elders zoo veel onheil slichtte, even naauwgezet handhaven de reglen van de Kroon als de grondwettige vrijheden der ingezetenen, even trouw waken voor de eer en waardigheid van den Staat als voor de reglen en belangen van elk onzer medeburgers. Mijne Heerendat dit onzer aller voornemen, onzer aller streven zij, dan kunnen onze beraadslagingen, door hoogere wijsheid bestuurd, weder rijk zijn in vruchten voor bet Vaderland. Mij is de eervolle taak opgedragen, die ook thans weder te leiden. Met nederig opzien op hoogeren bijstand, met inroeping van Uwe, zoo dikwerf ondervonden ondersteuning en toegevendheid, verklaar ik het Voorzitterschap te aanvaarden." De Kamer is daarna overgegaan tot het trekken der afdeelingcnhet kie zen van Voorzitters, Onder-Voorzitters, leden der Commissie voor het ont werpen van een adres van antwoord op de troonrede en leden der Commissie voor de Verzoekschriften. Tot Voorzitters zijn benoemd de Ileeren van Gollstein, Dirks, van Rap- pardGodefroi en de Kempenaertot Onder Voorzittersde Heeren Baud Hoffman, Storm van 's GravesandeLuyheu en Ge\crs van Endegeest; tot le den der Commissie voor de Verzoekschriften, de Heeren Sehuurbecque Boeye, Donker, Hoekwater, van der Veen en van den Heuvel; lot leden der Com missie voor het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonrede, de Ileeren Schimmelpenninck van der Oye, Dirks, van Rappard, Godefroi en van Lennep. Zitting van Vrijdag 23 September. In deze zitting is ingekomen een wets-onlwcrp, verklarende het algemeen nut van den aanleg van een kunstweg van Swichem (prov. Friesland) naar den weg van AVarrega, naar Goutum en Leeuwarden, met daarbij behoorende memorie van toelichting, welke stukken naar de afdeelingen zijn verzonden. De vergadering heeft benoemd tot leden der huishoudelijke commissie de zelfde Heeren die in de afgeloopen zitting daarvan deel uitmaakten, te weten de Heeren: AVintgens en Mackay, en tot leden der Commissie voor de Steno graphic de Heeren: AAfntgcns, van Bosse en de Brauw. De Commissie voor het opmaken van een adres van antwoord op de troon rede heeft haar ontwerp ter tafel gebragt. Dat stuk zal voor de leden ge drukt en naar de afdeelingen gezonden worden. De Heer Godefroitot die Commissie behoorendewegens ongesteldheid verhinderdheeft de vierde af- deeling in zijne plaats verkozen den Heer Meeussen. Die Commissie bestaat alzoo uit de HeerenSchimmelpenninck van der Oye, Dirks, van Rappard, Meeussen en van Lennep. Zitting van Zaturdag 24 September. De Minister van Financiën heeft met cene uitvoerige rede, tot welker mededeeling, daar wij die hij het ter perse leggen dezer ontvangen, ons thans tijd en ruimte ontbreekt, aangekondigd dat de Stoatshegrooting voor 1854 bedraagt ƒ70,216,937; de middelen ƒ71,789,752; dus overschot 1,572,765. VLAARDINGEN, 19 September. Gisteren en heden kwamen alhier aan 4 schepen van de IJslandsche vis- scherijte zamen aanbrengende circa 78 lasten of 1090 tonnen zontevisch welke in den heden daarvan gehouden afslag den sedert vele jaren ongekend hoogen prijs van p. m. 17 per ton heeft opgebragt. BUITENLANDSCIIE BERIGTEiV. FRA1V HRIJR. PARIJS22 September. De Bisschop van Atrecht heeft aan zijne onderhoorige geestelijken te ken nen gegeven, dat zij hij het aanstaand bezoek van den Keizer, dien niet niet de Maire moeten te gemoet gaan, maar hem in de kerk afwachten, omdat hunne plaats niet builen maar in de kerk is. Indien evenwel de Kei zer de kerk niet bezoekt, mogen zij aan de zijde van de Maire hem te ge- moet treden. Er zijn thans nadere bijzonderheden bekendnopens het bereids gemelde ongeluk op den spoorweg van Bordeaux. Het was een goederen- en een pas- sagierstreinde eerste door twee locomotiven en de ander door eene locomotief voortgesleept. Van de eerste werd de Chef letterlijk vermorzeld, de machinist en de stookcr mede gedood. De beide locomotiven van den goederentrein vie len dwars langs den weg; die van den passagierstrein liep met de eerste wa gons onder die locomotiven door, waardoor een groote opeenstapeling van verbrijzelde rijtuigen werd gevormd. Al de rijtuigen van den passagierstrein werden verbrijzeldeen rijtuig lste klasse rolde van den 7 a 8 el hoogen weg naar beneden en kwam ten onderste hoven te land, enkele wagons zijn let terlijk tot splinters geslagen. De meeste reizigers ontvingen belangrijke won den cn heenbreuken. De Chef van den passagierstrein stak, toen hij het gefluit van den aankomenden goederentrein hoorde, in doodelijke ongerustheid het hoofd huilen, en de ongelukkige werd met een enkelen slag, als ge schiedde het door het mes eener guillotineonthoofd het hoofd rolde langs den weg en de romp viel in het rijtuig terug. Ook de machinist cn de stoo kcr weiden gedood. De Heer deSassenay, Inspecteur, die, gemeend had plaats op de locomotief te moeten nemen, sprong op de trede, toen de schok plaats had, werd hoog in de lucht gesmeten en kwam 30 voet ver te land, met gelukkig slechts ligte kneuzingen. Er is een geregtelijk onderzoek ingesteld. Te Havre waren voor de verkiezing van een' Arrond.-Raad van de 5941 kiesgcregtigdenslechts 385 opgekomende gekozene vereenigde slechts op zich 36 stemmen, als de meerderheid; doch de verkiezing is nietig verklaard. SP4IJE. MADRID, 19 September. Het Ministerie van den Generaal Lersundi is afgetreden en vervangen door een bewind aan welks hoofd de Heer Sartorius, Graaf van San Luis, staat. Deze is reeds vroeger, in het constitutioneel-gezinde Ministerie van den .Maar schalk Narvaez, met het bestuur van een der gewigtigste departementen be kleed geweest; en al wat van de nieuwe Spaansche Ministers hekend is, doet hen beschouwen als voorstanders der constitutionele staatsinrigting. Zeker is het dat hel nu optredende bewind niet, gelijk dat van den Generaal Lersundi, uit weinig bekende lieden bestaat maar uit mannen die zich reeds op het staatkundig tooneel achting verworven hebben. De redenen der aftreding van den Heer Lersundi en zijne ambtgenoolen zijn nog niet bekend. A'olgens vroegere heriglen wordt vermoed dat zij hun be wind te zwak achtten om voor de Cortes te verschijnen, wier zamenroeping zonder openlijke schending der constitutie niet veel langer kan worden uitgesteld. Een der Regeringsgezinde dagbladende Epoca. zegt in zijn nommer van den 21stcn dezer: «Gisteren is hij den Staatsraad wederom over de ler- aarde-hestelling der lijken van Protestanten die in Spanje overlijden, gehan deld daar de Regering inlichtingen had gevraagd ten einde de onderhande lingen hierover met Engeland te kunnen beëindigen. De Heer Martinez de la Rosa en andere Raadsheeren hebben hij deze gelegenheid gesproken in ecnen geest van verdraagzaamheid waarmede wij geheel instemmen." PRUIS SEW. BERLIJN22 September. De Augsburgsche Zeitung doet opmerken, dat thans in de hoofdstad van het Katholieke en in de hoofdstad van het Protestantsche Duilschland eene vergadering van meestal leeken tot bevordering van louter kerkelijke en godsdienstige bedoelingen gehouden wordt, onder ondubbelzinnige blijken van algemeene deelneming zoowel van de zijde der gouvernementen als van het publiek. Het genoemde Katholieke blad ziet hierinvooral in vergelijking met den in 1848 heerschenden geest, een heugelijk blijk van verlevendiging van den kerkelijken zin. Door de Berlijnsche Zeit.een Protestantsche dagblad, wordt de Kerkdag die aldaar (zoo als wij in ons vorig nommer meldden) den 20sten geopend is, uit hetzelfde oogpunt beschouwd. Op dezen Evangelischen Kerkdag moeten behandeld wordende invoe ring van een algemeen gezangboek de vaststelling van eenen algemcenen katechismus; de middelen, welke kunnen worden aangewend om de Pro testanten te bevrijden van de verdrukking, aan welke zij in Italië en inzon derheid in Toscane zijn bloot gesteld, en de aangelegenheid der gemengde huwelijken. OOSTENRIJK. AVEENEN, 21 September. Heden is de vergadering geopend van Afgevaardigden van al de Katho lieke vereenigingen in Duitschland. Van wege de Hooge Overheden alhier zijn aan deze vergadering het gebruik van ecu locaal en andere tegemoet komingen verleenddoch is haar tevens uitdrukkelijk aanbevolen zich van ren-tstreeksche of zijdelingsche inmenging in politieke aangelegenheden alsmede van bittere uitvallen tegen de Protestanten en vooral tegen de Protestantsche gouvernementen te onthouden. TURKTE. KONSTANT1NOPEL12 September. Eene deputatie der Ulema's is heden bij den Sultan verschenen en heeft hem de keuze gelaten tusschen eene bepaalde oorlogsverklaring cn de afzet ting van zijn Ministerie. Zij gaf hem die keuze lot den Beiramdie mor gen invalt. De partij van den vrede zal intusschen vermoedelijk versterkt worden door eene demonstratie der vloot en de afzetting van den Minister van Oorlog. Omer-Pacha bevindt zich te Varna. Een der zeelieden van liet Franscbe schip Friedland begaf zich dezer dagen op de Turksche begraafplaats die open stond, doch naauwelijks was hij er binnengekomen of men wierp hem met steenen hij daarentegen vatte een' Turk aan en wierp hem op den grond. Er kwam spoedig een oploop; de Turken geraakten slaags met de Franscbe mariniers die ter hulp waren toegeschoten. Eene Turksche wacht vertoonde zich daarop, die alle Franscbe gevangen nam, uit een wijnhuis nog eenige Franschen haalde, en ze naar Galata Serai voerde, alwaar een der Franschen aan zijne wonden stief. De Commandant van de Friedland heeft zijne mariniers terug gevorderd en ook gekregendoch thans vordert hij verdere genoegdoening.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2