maand zal de Jesuit Andreas Bobola volgen. Deze laatste is te Sandomir in Polen geboren, en werd in Wilna Jesuit. Hij trachtte in Rusland velen tot liet R. K. geloof te brengenen verwierf den naam van venator animarum (zielenjager). De Russische soldaten maakten echter een einde aan zijn bc- keerings ijver en doodden hem. De toestand van den Kerkelijken Staat verergert dagelijks. Van den eenen kant vermenigvuldigen de rooverijen en brandstichtingen zich op schrik barende wijzevan den anderen kant verscheuren de politieke partijen elkan der onderling en offeren het volk door dwaze ondernemingen op. Onlangs werd te Bologna en door geheel Romagna eene proclamatie verspreid, getee- kend door drie oude Romeinsche namenwaarin de Italianen tot opstand worden aangezet. Onmiddelijk werden door de Oostenrijksche en Pauselijke gezagvoerders de noodige maatregelen genomen. PRFISSEN. BERLIJN, 20 September. In het Staatsblad is een Koninklijk besluit afgekondigd van den lslcn dezer, waarbij aan de Minden-Keulschc spoorweg-maatschappij vergunning verleend wordt om eenen spoorweg aan te leggen van Oberhausen over Wesel en Emmerik tot de Nederlandsche grenzen in de rigting van Arnhem. Eergisteren de voorloopige werkzaamheden begonnen zijnde van den Pro- testantschen Kerkdag, zoo zijn heden in de Garnizoenskerk de algemeene be raadslagingen geopend. Omtrent 1900 geestelijken en leken zijn er opgeko men van welke laatsten alleen zij worden toegelaten die de Augsbnrgsche geloofsbelijdenis aankleven. De 8 hier gevestigde Predikanten hebben zich tegen de rigting dezer Vereeniging verklaardwelke ten doel schijnt te heb ben om de Oud-Luthersche met de Calvinistische godsdienstige gevoelens te vereenigen. Den 14dcn heeft de beroemde von Ilumboldt zijn 859te° verjaardag gevierd. De Hoogleeraar in de AVijsbegeerte aan onze Hoogeschool, Gabler, is te Töplitz, waar hij de baden gebrnikte, overleden. Toen gisteren de Heer Poilevin met een luchtballon was opgestegen en de aarde tot eene hoogte van 1400 voet weder genaderd was, liet zich zijne vrouw in een valscherm neder, die in 5 minuten den grond bereikte. Te Dresden in Saksen is een bende valsche munters ontdekt, die zich vooral in den laatsten tijd ook bezig hield met het vervaardigen van Schwarz- burg-11 udolst adter-Kasbilletten 60§TENRIIJK. AVEENEN, 21 September. Op het. herhaald en dringend verlangen van den gezant van Groot-Briltannie, is eindelijk de conferentie voor het Russisch-Turksche geschil lot het besluit gekomen, om eene collective nota naar Konstantinopel te zenden, de be paalde verklaring inhoudende, dat zij de vroegere AVeener nota als geheel zonder gevaar voor de souvcrciniteits-rcgten van Turkije beschouwt. FRANKFORT. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering van geschied- en oudheid kundigen te Neurenberg, waarop 150 geleerden tegenwoordig waren, werd door Prins Johan van Saksen aangedrongen op de vereeniging van alle reeds bestaande Duitsche genootschappentot eene algemeene maatschappij ter be vordering der Oudheid en Geschiedkunde. Deze zou uit 3 afdeelingen be staan, als: archaeologie uit den Heidenschen voortijd, kunsten in de Middel eeuwen, en geschiedkundige nasporingen. EAÏITSERLANB. De bouw van de nieuwe Katholieke kerk te Genèvc wordt op eene reus achtige schaal aangelegd. Men schat de onkosten hiervan op 2( millioen fr. De voltooijing van deze kerk zal eene lange reeks van jaren vcreischen, daar de noodige gelden door inzamelingen in het buitenland moeten gevonden worden. De geestelijkheid is onlangs tegen de Regering van Genève met vorderingen voor den dag gekomenwelke eene nieuwe botsing kunnen ver oorzaken. Men verlangt namelijk op grond der verdragen van AA'eenen en Turyn, dat de Katholieke kerk van hel kanton in de door Sardinië aan Ge nève afgestane gemeenten op dezelfde wijze gehandhaafd worde als zulks in 1815 in Savoije geschied is. Zoo verwerpt de Bisschop voor die gemeenten het burgerlijke huwelijk en weigert den Staat eiken invloed bij de verkie zingen der Pastoors, enz. TIRKÏE. KONSTANTINOPEL, 8 September. In de Turkschc Staats-Courant is het tweede manifest der Porte aan de natie afgekondigd. Het bestaat grootendeels in een verhaal van hetgeen met de AArecner nota is voorgevallen, en van de redenen die de Regering genoopt hebben wijzigingen daarin te vragen. Na deze uiteenzetting verklaart de Porte, dat haar op die redenen gegrond besluit onherroepelijk vaststaat. Hel stuk is in een krachtigen doch niet oorlogzuchtigen toon gesteld. Er zullen stoomschepen naar Tunis gezonden worden tot overvoering der troepen die de Bey ter versterking van het Turksche leger gereed houdt. De Israëlitische gemeente alhier heeft aan den Sultan ƒ125,000 aange boden als eene bijdrage in de oorlogskostendie van Smyrna zou een gelijk aanbod doen. In verschillende streken, vooral in Romelië en Anatolië heeft de Chris tenbevolking bij de opgewekte geestdrift der Turken, veel te lijden; zij is aan allerhande kwelling en knevelarij blootgesteld, zonder hulp te kunnen erlangen of zich regt te kunnen verschaffen. AVEIT-IXBIE. PARAMARIBO, 21 Augustus. Den Uiten dezer is op onze rivier gearriveerd het Portugeeseh schoener- schip Maravitha, kapitein Conde, met 124 landverhuizers van Madeira aan hoord en bestemd naar Britsch Guyana. AVegens het woeden der gele koorts te Demerary, achtten echter de gezagvoerder van het schip en de super- carga, de Heer J. J. Terras, het raadzamer, om deze emigranten, zoo mo gelijk in onze kolonie te plaatsen. Zij konden het niet van zich verkrijgen om deze aan hunne zorg toevertrouwde tnenschen zoo goed als een wissen dood te gemoet te doen gaan. Zij moglen in dit opzigt van ons bestuur alle be reidwilligheid ondervinden, met dat gevolg, dat deze landverhuizers reeds na verloop van zeer korten tijd, door eenige eigenaren van planlagicn in dienst werden genomen. Dit heeft den supcrcarga aanleiding gegeven tot het aan bod om, bij genoegzame inschrijving en goeden waarborg, eenige duizende emigranten in onze kolonie te brengen. Het is zeer te betreurendat dit voorstel voor het oogenblik schipbreuk zal moeten lijden op de afwezigheid van de voornaamste bezitters van plantagienwaardoor wij het treurige vooruitzigt zullen hebben, van eene vrije, nijvere, landbouwende klasse van mcnschen, waaraan onze kolonie zoo zeer behoefte heeft, te moeten missen. A'an de 124 met het bovengemelde schip aangekomen landverhuizers, zijn 97 naar drie verschillende plantagien vertrokken. Naar men verneemt, zijn zij zeer met deze landstreek ingenomenen hebben zij in geen geringe mate hunne verwondering te kennen gegeven over de verbazende groeikracht in dit gewest. Het verdient opmerking, dat het schoenerschip Maravitha, dat slechts 52 lasten meet, behalve de passagiers en bemanning, in het geheel 130 perso nen, nog eene lading aardappelen en ajuin had ingenomen. Het heeft nog al verwondering gebaard, dat, terwijl tegenwoordig in Europa zoovele maat regelen worden genomen, om het vervoer van een te groot aantal landver huizers op een en hetzelve schip tegen te gaan, een overvoer als deze, die maar al te zeer aan de opcenpakking der slavenhalers herinnertheeft kun nen plaats hebben. (IV. Rott. C.) ®0§T-INBIE. BATAVIA, 26 Julij. De Heer D. J. van den Dungen Gronoviusgepensioneerd ambtenaar heeft zich tot de Regering gewend om eene vergunning tot bet graven van steenkolen te bekomen aan de rivier Mahakkam in het rijk van Kottie, op de Oostkust van Borneode daarop ontvangen Regerings beschikking kan als zeer gunstig beschouwd worden. Deze Heer is door een 39-jarig ver blijf in Indie en de vele togten, welke hij in verschillende gedeelten van hetzelve heeft gemaakt, met de meeste volkstammen in aanraking geko men, en daardoor met de hulpbronnen bekend geworden, die de verschil lende landen van Indie in zich bevatten en tot eene veel belovende uitkomst moeten leidenzoo deze krachtdadig worden ontgonnen. AVij hebbenzegt de Utrechtsche Courantberigten nopens de expe ditie op de AVestkust van Borneo. De schooner-brik Saparoea kwam den 17den Junij van Sambas aan en den volgenden dag het stoomschip Celebes, 't welk 200 man troepen aan land zette en op brandwacht bleef. De troe pen marcheerden dien avond naar Jemenis, een post in het binnenland, en geraakten den volgenden morgen vroeg slaags met de Chinezen, die terug gedreven werden tot aan den voet van den berg Jekedauw. De volgende dagen hadden er schermutselingen plaats; op den 23sten Junij echter rukten de onzen in 3 kolommen voorwaarts op den vijand. Toen zij op ruim 50 passen van de Chinezen genaderd warensprongen 3 mijnen welke echter voor de onzen geen noodlottige gevolgen hadden. De onzen vielen nu met gevelde bajonnettcn aan en dreven den vijand over den Jekedauwmet een verlies van vele dooden en gewonden. AA'ij hadden 1 doode en 17 gewonden. Daar de vijand de overmagt hadzijn onze troepen met de Celebes naar Sambas teruggekeerd. Om Sepang te heroveren zal eene sterkere krijgsinagt benoodigd zijn. JAPA1V. Commodore Perry, de Bevelhebber der Noord-Amerikaansche expeditie naar Japan, is naar de wateren ten oosten der Loo-choo-eilanden gestevend. Twee Russische oorlogsschepen zijn den 8stcn Julij van Hong-Kong weder in zee gestokenom zichnaar men zegtbij de Noord-Amerikaansche expeditie te voegen. Het Engelsche dagblad van Shanghai, de North Cliina Ilerald van den 9dcn Julij, berigt dat de Commodore Perry op een der Loo-choo-eilanden een terrein van tien bunders zou hebben gekocht met het doel om er eene stapelplaats van steenkolen voor de Noord-Amerikaansche stoomschepen op te rigten. De genoemde eilanden liggen ten zuidwesten van het eiland Niphon en worden beschouwd als schatpligtig aan den Keizer van Japan. Uit par ticuliere berigten vernemen wij, zegt de Heralddat toen het eskader der A'ereenigde Staten zich nabij Napakiang bevond, twee der tot hetzelve bc- hoorende vaartuigen eenen kruistogt oostwaarts ondernomen en eenige eilan den van een zeer schoon voorkomen aangedaan hebbenalwaar zij vee aan de bewoners schonken. Ook kwamen zij bij een eiland genaamd Bonianen men was grootelijks verwonderd toen men er verscheiden Europeschc bewo ners vond, EngelschenSchotten, Ieren en Spanjaarden, die zich van boord van walvischvaarders verwijderd en aan het strand nedergezet hadden. Er waren elf vrouwen onder hen. Een man van Scholsche afkomst voert het bewind op het eiland, en hij beweert de eigenaar van hetzelve te zijn, om-

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3