opgelegde taak tiaar den eisch te volbrengen, ik dit grootelijks aan nwc ondersteuning en aan uwe hulpvaardige medewerking zoude te danken hebben. Gelooft echter niet, Mijne Heeren, dat ik nu zonder schroom weder in uw midden ben opgetreden; integendeel gevoel ik thans nog incer dan te vo ren de moeijelijkheid der taak in al haren omvang; en het is even als vroe ger, alléén in de hoop op uwe mij meermalen betoonde toegevendheid en welwillendheid, waarop ik steeds den grootstcn prijs blijf stellen, dat ik trachten zal aan deze mijne nieuwe roeping te beantwoorden. Van Zijne Majesteit den Koning mogten wij op gisteren bij de opening van de tegenwoordige zitting bijzonder gunstige en bemoedigende mededce- lingen ontvangen nopens den toestand van onze buiten- en binnenlandsche aangelegenheden, en zult gij, Mijne Heeren, even als ik, met welgevallen hebben vernomen den voordecligen staat onzer geldmiddelende toezeg ging van nieuwe voorstellen tot voortgezette delging van 's lands schuld en het gegeven uitzigt op de gelegenheid tot het afdoen van belangrijke on derwerpen van wetgeving. Mogen de welligt vele en gewigtige werkzaamheden welke daaruit ook voor ons, Mijne Heeren, kunnen voortvloeijen, met belangstelling door ons aangevangen en met uwe gewone zorg worden ten einde gebragt en al onze daartoe aan te wenden pogingen strekken tol bevordering der belangen van ons dierbaar Vaderland Hiertoe, Mijne Heeren, zal ik van mijne zijde weder trachten onze verga deringen met orde te leiden en de bepalingen van Grondwet en Reglement van Orde te helpen handhaven. AVilt gij. Mijne Heeren, voortgaan mij hiertoe met uwen bijstand hulp vaardig ter zijde te slaan en toch vooral mij met uw vertrouwen blijven vcreeren Met den wensch dat het God behage om aan mij de noodige krachten tot vervulling mijner pligten te schenken en dat bovenal de zegen des Allerhoogsten inoge rusten op al wat in deze zitting tot welzijn van Koning en Vaderland door ons zal worden tot stand gebragtverklaar ik de betrekking van Voor zitter dezer Vergadering te aanvaarden." benige verzoekschriften zijn ingekomen betrekkelijk de in de vorige zit ting reeds afgedane wetsontwerpen. De leden hebben zich ten laatste naar hunne section begeven, om onder anderen cene Commissie te benoemen belast met bet opmaken van een adres van antwoord op de Troonrede. Zitting van Woensdag 21 September. In deze zitting beeft de Voorzitter berigt dat door de afdeelingcn verkozen zijn: tot hare A'oorzittersde Heeren van Nispen van Pannerden, Boxman, Martens van Sevenhoven en Blankenheymtot hare Ondervoorzittersde Heeren van EysingaBorskiInsinger en van Swinderentot Leden der Commissie voor het opmaken van een adres van antwoord op de Troonrede de Heeren: van Eysinga, van Rhemen van rihemenshuizenInsinger en Lotsy. Deze Commissie heeft haar ontwerp ter tafel gebragt, dat alleen voor de leden gedrukt en voorts naar de afdeelingen zal verzonden wordenten einde aldaar te worden onderzocht. In deze zitting zijn ingekomen 67 missives van den Staatsraad Directeur van het Kabinet des Konings, houdende berigt dat Zijne Majesteit de Koning even zoo vele door de beide Kamers der Staten-Gereraal aangenomen wets ontwerpen in de afgcloopen buitengewone zitting met zijne goedkeurig heeft bekrachtigd. De Kamer zal morgen ten 2 ure eene vergadering houden, bij welke gele genheid zal worden benoemd de Commissie voor de huishoudelijke aangele genheden. TPiveetle gf timer tier IS late n-fiener nat. Zitting van Donderdag 22 September. In deze zitting heeft de Commissie, belast met het aanbieden aan den Ko ning van de lijst van drie Kandidaten voor het Voorzitterschap der Kamer gedurende de tegenwoordige zitting bij monde van den Heer Taets van Ame- rongenbaar verslag uitgebragt, waaruit blijkt, dat de Commissie gisteren zich van hare taak gekweten heeft en dat Z. M. heeft geantwoorddat hij zich onmiddellijk met het doen eener keuze zou bezig houden. Aangeno men voor kennisgeving. Is ingekomen een Kon. besluit, houdende benoeming van Jhr. AV. Boreel van Ilogelandcn tot Voorzitter der Kamer gedurende de tegenwoordige zit ting. Aangenomen voor kennisgeving. De tijdelijke Voorzitter, de Heer I.uybenwenscht den Heer Boreel van Hogclanden van harte geluk met de herhaalde bewijzen van onderscheiding, die hem van wege deze Vergadering en van den Koning hebben mogen te beurt vallen. Hij ruimt den nieuw benoemde gaarne den Voorzittersstoel in daar hij hem de beraadslagingen ook gedurende de afgeloopene Zitting, met veel beradenheidbekwaamheid, cordaalheid en onpartijdigheid beeft zien leiden. Hij verzoekt den benoemden A'oorzitler zijne plaats te willen in nemen. De Heer Boreel van Hogelanden aanvaardt op nieuw het Aroorziterschap der Kamer met het houden eener aanspraakdie wij in ons volgend nommer zullen mededeelen. Zijn ingekomen 3 wets-onlwerpenals1°. tot bekrachtiging eener door den Minister van Koloniën en de Ned. Handelmaatschappij geslotene overeen komst, ter vervanging van die van 2/3 Julij jl.2°. tot vaststelling der be grooting van uitgaven voor de Lands-Diukkerij voor 1854, en 3°. nopens de inkwartiering en het onderhoud van het krijgsvolk enz. Deze ontwerpen wor den ter overweging verzonden aan de afdeelingen. Tot de zamepslelling dier afdeelingen wordt thans overgegaan. De zitting daurt voort. BL'ITKXLAXDSC 1IK BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 17 September. II. M. heeft aan de Commissie die voornemens is te Dublin arbeiderswonin gen te bonwen, het volgende doen schrijven: Het zou van zeer groot gc- wigt voor den maatschappelijken toestand der bevolking van Dublin zijn, indien deze poging tot verbetering harer woningen slaagde. Maar Hare Ma jesteit en haar echtgenoot wenschen ook dat er eenige poging gedaan mogt worden om onder de lagere volksklassen in Ierland eene betere denkwijze te brengen ten aanzien van den staat harer kleeding, en haar te bewegen om althans eenige moeite te doen ten einde hare kleederenhoe armelijk zij dan ook zijn mogenin voegzamen staat te onderhouden en tijdig te herstellen. Misschien zou dit aan het genot eener betere en goedkoope woning als eene voorwaarde kunnen verbonden worden. Men diende te bewerken dat zij eenige schaamte gevoelen over hare haveloosheid, die, gelijk in andere landen zigl- baar is, geen noodwendig gavolg is van de armoede. In Augustus zijn te New-York 33,751 landverhuizers aangekomen, on der welke meer dan de helft Engelschen, Schotten en Ieren waren, 8,847 kwamen uit Duitschland5,879 uit Frankrijk en 316 van de Antilles. FRANKSAIJK. PARIJS18 September. Het getal Ridders van het Legioen van Eer is 52,709, van welke, behalven den Keizer en de twee Prinsen, 57 Grootkruizen, 214 Groot-Offi- cieren997 Commandeurs en 4,633 Officieren. Het stedelijk Bestuur van Parijs heeft alle hoofden van huisgezinnen dringend aangemaand de inenting hunner kinderen niet te verzuimen, zul lende elke behoeftige die zijne kinderen niet doet inenten en hen niet ter school zendt, van de lijst der onderstand genietende personen worden ge schrapt. Voor het inenten van kinderen van armen zullen voortaan pre- mien van stadswege worden verleend. De koepel van het Invaliden-geslicht alhier zal op nieuw verguld wor denhetgeen met behulp der middelen die de scheikunde thans oplevert, voor 300,000 fr. zal kunnen geschieden, terwijl het onder de Regering van Keizer Napoleon I en onder die van Lodewijk XIV een millioen heeft gekost. In het departement van de Heranlt, alwaar de republikeinsche en so cialistische partij den meeslen tegenstand tegen de oprigting van het tegenwoor dige Bestuur heeft geboden, zijn bij een besluit der hooge Overheid 3 Ge meenteraden ontbonden, omdat zij aan de viering van 'sKeizers verjaardag niet hadden willen deelnemen. De verkiezing dier Raden staan bijna geheel onder invloed der Regering. Op den spoorweg van Orleans zijn een goederen trein en een posttrein tegen elkander geredenwaardoor verscheidene beambten gedood en eenige reizigers gekwetst zijn. Nadere opgaaf berigt dat er 5 personen zijn bij omgekomen en 15 gekwetst; op den trein bevond zich ook de Minister van Openbare Werken die er echter ongedeerd is afgekomen. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de achteloosheid van den stations-chef, die per telegraaf berigt had gekregen, dat een goederentrein was afgereden en die den post trein niet had doen ophouden. Twee groote ondernemingen trekken thans de aandacht van de finan ciële wereld. Er is namelijk sprake van de ontginning eener spiesglans- (antimonium) mijn, op Korsika, op eenigen afstand der haven Bastia, en van de oprigting van eene maatschappij voor onderzeesche schuiten, waarmede voorlaan de oesters zullen worden gevangen, op veel minder kostbare wijze, zoodat de oesters 15 centimes per dozijn goedkooper zullen worden. Te Louviers een fabriekstad van 8000 inwoners in het Dep. de l'Eure heeft een hevige brand in den nacht van 18 op den 19<ten dezer een groot gebouwgrootendeels van hout, van vijf verdiepingen hetwelk vier Lakenfabrie ken bevatte, geheel vernield. Het was hij onderscheidene Maatschappijen verzekerd. Men schat de schade op vijf honderd duizend francs; 1200 werk lieden die men met hunne gezinnen op 3000 mag rekenen, zijn daardoor zonder brood. De gemeenteraad heeft terstond 100.000 francs bestemd om in de noodigste behoeften te voorzien. De policie heeft in een afgelegen huis te Sb Leu-Taverny een aantal kisten in beslag genomen met kruid, kogels, patronen enz., en ook verbo den staatkundige drukwerken. De komische opera van den Heer Halevy, met tekst van de HH. Scribe en Sb Georges, welke onlangs voor het eerst vertoond is, toont aan tot welke afdwalingen het muzikale genie zich kan verlagen. Dit muzikale gewrocht bevat namelijk een hocst-aria, een nies-duet, een zucht-duet, een pijprook- duo, een koor van hondengeblaf en doedelzakken. De kenners verwonderen zichhoe een muzikale poespaszoo als deze opera bevatzulk een bijval heeft kunnen vinden. ITALIË, ROAIE 14 September. De Paus heeft den 12den een geheim Consistorie gehouden, waarin hij eenige Bisschoppen benoemd heeft, onder anderen te San Francisco. De heilig-spreking is hier weder begonnen. Den 21stcn Augustus is de Jesuit Johannes de Brillo in de Sb Peters-basilica heilig verklaard, en in deze

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2