Mugt men zich verheugen in het welslagen van de grootsche onderneming der droogmaking van het Haarlemmermcerniet minder verblijdend zijn de uitkomstenaanvankelijk door den verkoop der blootgelegde gronden verkregen. Voor zooveel men kan opmaken uit de berigten welke nog sleehts gedeel telijk verzameld zijn zal de oogst niet boven de middelmatigen te rekenen wezen. Ofschoon de bekommering, bierdoor in den laatsten tijd bij sommigen ontslaan eenigzins overdreven moge schijnenheb lk echter voorloopig maat regelen genomen om den invoer der eerste levensbehoeften reeds niet noe menswaardig bezwaard verder van belemmering te ontheffen. Voorspoedig is ook dit jaar de toestand van handelscheepvaart en sclreeps- bouw. Deze takken van volkswelvaart gaan voort zich uit te breiden. De geldmiddelen des Rijks zijn insgelijks in "gewenschten staat. De goede verwachtingen omtrent de uitkomsten van de dienst des vorigen jaars zijn niet teleurgesteld. Hel laat zich aanziendat ook de loopende dienst slof lot tevredenheid zal opleveren. Onvoorziene omstandigheden hebben de volkomene uitvoering verhinderd der wet tot rentevermindering. Nieuwe voorstellen tot voortgezette delging van 's lands schuld zullen weldra aan uwe beraadslaging worden onderworpen. Deze zitting zalzoo lk vertrouwen gelijk het de ernstige wensch is Mijner Regering, de gelegenheid schenken om belangrijke onderwerpen van wetgeving tot afdoening te brengen. Onzer aller streven zal zamenloopen in één doelhet welzijn des lieven Vaderlands, onder den zegen des Allcrhoogstcnmet al onze krachten voor te staan. Ik verklaar deze zitting der Staten-Generaal geopend." Na liet houden van deze aanspraak verliet de Koning op de gewone wijze de zaal, en keerde Z. M.even als bij het komen, onder het gejuich der talrijke, zoowel uit deze residentie als van elders, zamengevlocide menigte, naar zijn paleis terug. ïioeerle E&anier slee SUsilen-fHenertsnl. Zitting van Dingsdag 20 September. De Heer Luyben, als oudste in jaren, bekleedt het Voorzitterschap. Is ingekomen eene missive van den Heer van Voorstdaarbij ter kennis der vergadering brengende, dat bij voornemens is zijne benoeming tot Voor zitter van de Arr.-Regtb. te Haarlem aan te nemen, dien ten gevolge zijn ontslag neemt als lid der Kamer en zich wijders aan geene nieuwe verkiezing zal onderwerpen. Hij dankt zijne vroegere en tegenwoordige medeleden voor de vele blijken van welwillendheid van hen ontvangen. Aangenomen voor kennisgeving en mededeeling aan den Minister van Binnenl. Zaken. Daarna wordt overgegaan tot het opmaken eener lijst van 3 Kandida ten voor het presidium der Kamer gedurende het loopende zittingjaar. lste Kandidaat. Bij lste stemming wordt daartoe verkozen de Heer Jhr. W. Borcel van Hogelanden, aftredend Voorzitter met 38 van de 47 geldige stem men. De overigen waren verdeeld: Gevers v. Endegeest 3, Rochussen 1Luy- ben 1van Nispen 1Groen 1 en blanco 2. 2dc Kandidaat. Eerste stern- niing, geene meerderheid Gevers 14, v. Rappard 13, Groen 8, v. Nispen 4, Luyben 2Goltslcin 1Godefroi 1Hoekwater 1Meeuwen 1J. C. Baud 1 en blanco 1. Tweede stemming: Gevers 19v. Rappard 12Groen 8v. Nis pen 3, v. Goltstcin 2, Hoekwater 1, Baud 1 en blanco 1. Herstemming tusschen de HH. Gevers, Groen, van Rappard en van Nispen. Uitslag: Ge vers 20, Rappard 15, Groen 9, van Nispen 2. Overstemming tusschen de HU.: Gevers en v. Rappard. Uitslag: de eerste gekozen met 26 stem men de Heer van Rappard had er 17blanco 4. 3dc Kandidaat. Eerste stemming: Luyben 18, van Rappard 11, Groen 11, Strens 1, van Heiden Reinestcin, Godefroi 2, van Nispen 1 en blanco 2. Tweede stemming: Luyben 19, Groen 17, van Rappard 8, Godefroi 1 en blanco 2. Her slemming tusschen de Heeren Luyben, Groen en van Rappard. Uilslag: Luy ben 20, Groen 21, van Rappard 2, Godefroi 1 en blanco 3. Overstem ming tusschen de Heeren Luyben, die 24, en Groen die 21 stemmen verkre gen terwijl 2 blanco waren. Gekozen de Heer Luyben. Deze lijst zal aan Z. M. worden aangeboden. De Zitting is daarna opgeheven. AMSTERDAM19 September. De Handelmaatschappij heeft drie schepen bevrachttwee voor deze stad en een voor Rotterdam. De lieer Laissaigne is Zaturdag midden te 2' ure met zijn ballon alhier opgestegen, vergezeld van den Heer Julio, te paard, en is te 3J ure bij Aalsmeer gelukkig nedergedaald. BUITËNLANDMIË I1EIUGTEN. groote nationale verzameling eene plaats bekomen bij de Fraaije collectie-, welke men er gevormd heeft van de hrievcn van Willem van Oranje. De Ned. Staats-Courantvan dit berigt gewag makende, voegt daarbij Wij vernemen dat dit stuk in banden geweest is van bevoegde beoordeelaren hier te lande, maar dat deze, schoon de oudheid van het stuk erkennende, op goede gronden gemeend hebben het niet anders te kunnen beschouwen dan als een gelijktijdig afschrift der oorspronkelijke confessie van Balthazar Gerards, wier inhoud algemeen l>ekend is. Dezer dagen is in de nabijheid dezer stad ontdekt eene bende van 15 personen, zoo mannen als vrouwen en kinderen, welke, zeer armoedig ge kleed, doch in het bezit van eenig voertuig, paarden en honden, steeds in 't open veld verblevenen zich op verschillende plaatsen aan bedelarij schul dig maakten. Het schijnt dat die lieden onderstand hehben verlangdom zich naar Frankrijk te begeven. Bij onderzoek is hel gebleken, dat zij be hoorden tot de zoogenaamde Heidensin vroegere eeuwen Egyptenaren ge noemd, van welke nog overblijfselen in Engeland en inzonderheid in Spanje worden aangetroffen. Men heeft hen voorloopig onder toezigt gesteld en ver volgens over den spoorweg naar de Fransche grenzen gezonden. Te Bihain in Belgisch Luxemburg zijn den 8stcn dezer eene wolvin en hare jongen eene schaapskooi ingedrongen en hebben 53 schapen gedood. FRAN 24 K. IJ ft. PARIJS18 September. De Keizer heeft op de jagt door het schichtig worden van zijtl paard, in groot gevaar verkeerdbet rende naar een diepen afgrond en slechts weinigé schreden er voor, kon hij het tot staan brengen. Sedert den 21sten Augustus gaan dagelijks sneltreinen van hier naaf Keulen en omgekeerd, en leggen dezen afstand in ruim 15 uren af. In eene steenkolenmijn van Ravenz, Saone et Loire, heeft eene gasont ploffing aan 9 werkliedenalle huisvadershet leven gekost. Ingevolge een besluit van den Prefect van de Cótes-du-Nord zijn de aldaar in gebruik zijnde spelen verbodenom een haan of een ander dier door steenen te doodenals ook om honden voor karrenbeladen met vrach ten te laten trekken. - De oudste toonccldichterDuperchcis hier in den ouderdom van 90 jaren overleden. Bij het afbreken van een ouden oven te Angoulème vond een bakker omstreeks 200 slangen met 400 eijeren, zoo groot als duiveneijerendie bijna uitgebroeid waren. In de gemeente S'. André, dep. du Nord heeft op aanraden van den Pastoordaar men het niet eens kon wordende bevolking gestemdover het toewijden van een altaar aan de H. II. Jozef, Roch of Caecilia; de II. Cae- cilia is met eene meerderheid van 17 stemmen verkozen. De beroemde beeldhouwer, Professor Ridder Ch. Finelli, is den Gdcn dezer te Rome overleden. SPA 7S JE. Te Izeta, in de zuidelijke provincie van Murcia, is den 9dcn dezer een bende van een 40-tal roovers binnengedrongen, en hebben bij een man die als zeer vermogend bekend stond een waarde van ruim anderhalve ton gouds Ned. medegenomen. De Burgemeester en cenige inwoners hebben vergeefs getracht dit te beletten22 inwoners zijn daarbij gekwetst geraakt. De roovers zijn met den buit gevlugt, 't gerucht loopt dat er een zou gevat zijn. Zoo is het in Spanje met de veiligheid gesteld. OOSTENRIJK. AVEENEN, 16 September. Z. M. de Keizer is eergisteren naar het kamp bij Olmulz vertrokken. Volgens besluit van den Minister van Financiën is de belasting op de geestrijke dranken in de meeste kroonlanden verhoogd. Omtrent het vinden van de Hongaarschc kroon-insignia wordt het vol gende medegedeeld: Door de bekentenissen van een uitgewekene was men te weten gekomen, dat het algemeen veispreide gerucht waarheid bevatte en dat de kroon niet van den Hongaarschen bodem verdwenen was, terwijl men tevens de plaats, waar deze kostbare voorwerpen zich zouden bevinden, in het algemeen aanduidde. Sedert 3 maanden bevond zich een Hoofdofficier te Orsova, om, volgens last der Regering, opgravingen te doen. Langen tijd waren al de nasporingen vruchteloos, tot dat in den ochtend van 8 Sept. een arme AValachyer, die ten gevolge van een geschil met zijne makkers op eene andere plaats groef, de gelukkige ontdekking deed, in de nabijheid van de Turksche grenzen bij het dorp AVahrowa. De kleinoodien waren in eene ijzeren kist beslotendie zich wederom in eene van hout bevond en verscheidene voeten diep onder de aarde begraven was. Men bragt de be- belangrijke vondst dadelijk onder eene sterke bedekking naar het stadhuis van Orsova, alwaar zij voor het publiek ten toon werd gesteld. Zij bestaat uit de beroemde prachtige kroon van den II. Slephanus, den schepler, het rijks zwaardden met goud geborduurden krooningsmantel2 pelzen en een paar schoenen. [AVie zou ze er hebben verborgen?] De Oest. C. meldt, dat de insignia, na de pleglige tentoontoonstelling te Ofen, naar AA'eenen gebragt en den Keizer zullen aangeboden worden. TURKTE. KONSTANT1NOPEL6 September. Volgens een berigt uit AVeencn van den 14dcn dezer, heeft het Oosten- rijksche Gouvernementzoodra het onderrigt was van Ruslands weigering om toe te treden tot eenige door de Porie voorgestelde wijziging der AVeener nota, aan zijn Gezant te Konstantinopel last gezonden om bij de Porte nog maals aan te dringen op de aanneming der nota zonder verandering der be woordingen. De AVeener conferentie had eerst, gelijk men weet, de door de RELGIE. BRUSSEL, 19 September. De archieven des rijks zijn verrijkt met een document, dat een der merkwaardigste en zeldzaamste autographen en tevens een historisch stuk van hooge waarde is, namelijk de bekentenis van Balthazar Gerards, moordenaar van AArillem den Zwijger, Prins van Oranje, afgelegd onmiddelijk na zijne arrestatie, op 10 Julij 1584. Dit stuk is geheel door den moordenaar ge schrevendraagt zijne handteckeriing in dezen vorm: Balt. Gerards, met parafe en beslaat 2i pagina van het formaat, hetwelk men thans Pro Palria noemt, liet schrift is vast en net. De moordenaar verhaalt zeer uitvoerig het door hem reeds 6 jaren te voren gevormde ontwerp, om de Prins van Oranje te vermoorden en alles wat hij heeft gedaan, om de uitvoering er van te ver zekeren. De bekentenis van Balthazar Gerards, die nimmer tot eenige open bare verzameling behoord heeft, was onlangs in handen gekomen van den boekhandelaar Jacob, te 's Gravenliagevan wien de Directeur van het Belgi sche archief, de Heer Gachard, het stuk heeft gekocht. Het zal nu in onze

Leydse Courant | 1853 | | pagina 3