en President van liet Prov. Gereglshof te Utrecht. Tot Ridders der Orde van den Ncdcrl. Leeuw: Mr. II. A. Laan; I. Baron Tacts van Amcrongen van Na- tcwisch; AU. G. Story van Blokland, en Mr. P. de Beaufort, leden van Ge deputeerde Stalen der provincie Utrecht; Mr. A. G. AVijersBurgemeester te Amersfoort; Mr. J. Hinlopen, AVelhouder te Utrecht; Mr. AA. M. J. van Die- Ion, Wethouder te Utrecht: Mr. A. II. 5Ictclerkamp, Kanlonregter te Utrecht; Jhr. 51r. II. A. 51. van Ascli van AVijck, lid van de Tweede Kamer der Sta- tcn-Gcneraal5Ir. J. AV. Both Hcndriksen; lid van den Gemeenteraad van UtrechtMr. J. J. van der Hagen van den Heuvellid van den Gemeenteraad van Utrecht; Dr. S. Karsten, Hooglecraar te Utrecht; Dr. F. C. Donders, Ilooglecraar te Utrecht; Dr. P. J. I. de Fremery, Hooglecraar te Utrecht; AU. H. de Heus, Fabrickant te Utrecht; Mr. L. C. Hora Siccama, lid van het 51unlcolIegie; II. A. Bake, Muntmeester; Ds. C. G. fllontyn, Predikant bij de Hervormde gemeente te Utrecht; J. van Santen, Aartsbisschop van de ClerezyJhr. J. Orlt van Schonauwcn fung. Hoofdingenieur van den AVater- staat te Utrecht; Mr. C. L. de VosPresident van de Arr. Regthank te Utrecht. Tot Bidders van de Eikenkroon F. C. II. Baron van Heeckeren van Bratid- senburg, Commandant der Burgerecrewacht; AIr. H. G. Romer, Secretaris der stad Utrecht; J. II. Kufferath, Stads Muziekmeester; D. van Toorenenbergen Opper-Brandmeester te Utrecht; A. Losgerl, Schepeling bij den slag van Dog- gersbank; Mr. AA'. van Goudoever, Iloofd-Commissaris van Policie; 5Ir. P. C. AA'alland, Kapitein bij de Dienstdoende Schutterij te Utrecht: Jhr. 5Ir. A. A. van Oldenbarneveld genaamd AA'ilie Tullingh, Kapitein bij de Dienstdoende Schutterij te Utrecht. Nog heeft de Koning eenige zeer kostbare geschenken gegeven, als aan Mevrouw de Baronesse van Heemstra, cenc juweelen broche, aan de beide freules ieder een juweelen armband, en aan den Commandant der Studcnten- Eerevvacht, den Heer M. Plooy, een juweelen doekspeld. Z. M. heeft aan den Burgemeester van Utrecht ter hand gesteld cenc som van ƒ1200, voor de algemeene armen. Ter gelegenheid van 's Konings verblijf daar ter stede, heeft men op de munt cenc medaille vervaardigd. Op de eene zijde staat: Koning Wil lem III bezoekt Utrecht Sept. 1853; op de andere zijde is het borstbeeld des Konings geplaatst, omkranst met een oranje en een lauriertak en daarboven in een lint de woorden: Leve de Koning. Een exemplaar van deze medaille in goud is door het muntcollegie den Koning op de audiëntie van AVoensdag aangeboden. Exemplaren in brons zijn aan dc leden der eerewachlen, auto- rilcilcn enz. uitgereikt. Tc Gorinchem is van 12 sollicitanten lot Organist hij de Hervormde gemeente aldaar benoemd, de lieer Appel, Onderwijzer aan het Blindcn-Insti- tuut te Amsterdamdie zelf van het gezigt beroofd is. Te Vlaardingen is Vrijdag aangekomen het eerste schip van dc ijsland- schc visscherij, met 18 last gezouten visch. De berigten van de overige sche pen medegebragt, luiden niet gunstig, zoodat men vrij goede prijzen mag te gemoct zien, te meer daar de voorraad van noord-visch gering is en deze reeds eene aanmerkelijke rijzing in de laatste 14 dagen heeft ondergaan, zijnde de laatst besleede prijs in den afslag ƒ191 geweest. In het Weekblad voor alle Standen is berigt gegeven omtrent de tentoonstelling te New-York volgens hetwelk Nederlanduithoofde der hoe grootheid van het bedrag der door hetzelve ingezonden voorwerpen, de tweede op de lijst zou zijn en op Engeland volgen. Van eene wel onderrigte zijde, zegt dat blad thans te vernemen, dat dit is toe te schrijven aan het groot aantal schilderijen van voorname Ilollandsche meesters, die tegen zeer hooge prijzen derwaarts zijn gezonden en dat het opgegeven bedrag (158,000 doll.) niet uitsluitend is de waarde van de door ons land ingezonden voorwerpen van nijverheid. Alen verneemtzegt de N. Rott. Cour.dat Kapitein AA'. J. Ncpperus voerende het Nederlandsche galjootschip Anthony, van Dordrecht, dat den 5lJcn dezer van zijne reis naar Galatz in de haven van Falmouth aangeko men is, op den 10dcn Augustus, omtrent 8 mijlen van het eiland Majorca eene open boot ontdekte, die de manschappen van eerstgemeld schip verdacht voorkwamen welke naar hen koers rigtte. Naderbij gekomenontdekten zij, dat de boot vol menschen was, van welke een groot gedeelte zich in het benedenste gedeelte voor het oog trachtte te verbergenterwijl zij de Spaansche vlag heschen. Kapitein Nepperus, geen twijfel koesterende nopens de gezind heid der bemanning, stelde zich terstond in staat van tegenweer, en voorzag zijne bemanning, uit acht personen bestaande, van geladene musketten. Ge lukkig wakkerde de wind, die tot dus verre hem gunstig was geweest, nog meerder aanzoodat het galjoolschip op een behoorlijken afstand van de boot der zeeroovers geraakte, die ondertusschen alle middelen in het werk stelden, om het schip in te halen, doch, deze pogingen ziende mislukken, afdropen. Ilet is opmerkelijk dat dit hetzelfde schip Anthony isdat voor omstreeks 3 maanden door Grieksche zeeroovers in den Archipel geplunderd was gewor den bij welke gelegenheid Kapitein Nepperus door de zeeroovers, die onver wachts in zijne hut binnendrongenin zijne manmoedige verdediging ernstig gewond werd. De graanprijzen zijn op de Belgische, Franschc en Engclsche markten wederom gerezen. Naar luid van officieel berigt is dc* politie te Madrid er in geslaagd zekeren Don Enrique Fellez de Lecen in handen te krijgen, die in 1847 en 1848, door onderscheidene beambten geholpen, Spaansche binnenl. en bui- tcnl. 3 pCt. effecten tot een aanzienlijk bedrag wist na te maken, welke hij op naam der handelsfirma Ilias en Cie. uitgegevenaan verschillende kanto ren in onderpand gelaten, en ter beurze van Londen en Parijs in omloop gebragt beeft. Politie Blad). 's GRAVENHAGE, 20 September. Z. M. heeft benoemd tot Grootkruis der Orde van den Ned. Leeuw, den Heer Drouin de LhuysMinister van Buitenl. Zaken in Frankrijk. Z. M. heeft benoemd lot Burgemeester te Deventer 5Ir. G. Durnbar, en de benoemingen van E. F. Noëltot Burgemeester van Hontenisse en van C. P. Lenshoek van Zwake, tot Burgemeester van 's Gravenpolder c. a. en 's Heer Abtskerke c. a. ingetrokkenen op die plaatsen benoemd A. J. van AValerschooten P. Pijke. Z. M. heeft benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijn- te Kockengcn c. a, den Heer J. R. Seilberger, thans Commies. Z. 51. de Koning is heden morgen ten 8 ure uit de residentie naar Soestdijk vertrokkenvan waar Z. 51. op morgen wordt terug verwacht. Z. D. H. de Hertog Bernhard van Saksen-AVeimar zal zich met der woon hier vestigen. De Alinislcr van Binnenl. Zaken heeft, na voorafgaand vergelijkend examen, tot Opzigter van den AA'aterstaat in het 10de district (Zuidholland) benoemd J. D. Berkhout. De Minister van Binnenl. Zaken heeft bekend gemaakt, dat uit hoofde der voorgenomen verplaatsing van het Rijks-archief, die instelling van 26 Sep tember aanslaande tot op nadere aankondiging zal gesloten blijven. §TATEN-GENERAAL. OPENING DER GEAA'ONE VERGADERING VAN 1853—1854. Vereenisde sitting der heide Kamers van Maandag den 19 September. Nadat de leden zich achtereenvolgens in dc vergaderzaal van dc Tweede Kamer hadden vereenigd, wordt tegen 12) ure de vergadering door den Heer 5Ir. J. A. Philipse geopend, die door den Heer Griffier der Eerste Kamer een besluit van Z. 51. den Koning, dezer dagen genomen, doet voorlezen, waarbij hij, 51r. J. A. Philipse benoemd wordt tot A'oorzitter der Eerste Kamer, gedu rende de aanstaande zitting der Staten-Generaal. De Voorzitter, alzoo met het beleid der vergadering in de tegenwoordige verecnigdc zitting belast zijnde, benoemt eene Commissie van 18 leden der beide Kamers, om Z. 51. den Koning bij zijne aankomst aan de vergader zaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. Ten 1 ure vervoegen zich Hunne Ecxellcnlien de 51 in is Iers, alsmede de leden van den Raad van Statein de vergaderzaal. Na een kort tijdsverloop, wordt de nadering van Z. 51 den Koning aange kondigd, die zich op de wijze, in het programma omschreven, naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft. De Koning, ter vergaderzaal binnengeleid, plaatst zich op den Troon, en houdt de navolgende aanspraak: 5Itjne IIeeren! Andermaal na kort tijdsverloop, bevind Ik Mij in Uw midden. 51et ge noegen rigt Ik Mij tot vertegenwoordigers van een volk, hetwelk Mij de ondubbelzinnigstede hartelijkste bewijzen geeft van genegenheid en ge hechtheid. Bij het hervatten Uwer gewone werkzaamheden mag Ik U dc verzekering herhalen dat Ik de beste verstandhouding blijf bewaren met de overige Slogendheden. In de laatste maanden ontving Ik bewijzen van belangstelling, welke lk hoog waardeer. De vredelievende staatkundedoor Mijne Regering gevolgdstelt in de gelegenheid geene poging te verzuimenom het vrije handelsverkeer tusschen Nederland en andere Staten uit te breiden. De zee- en landmagt blijven, voor zoo veel de beperktheid der middelen het toelaat, eervol aan hare roeping voldoen. Onze schcepsmagt vertoont zich in onderscheidene zeeën. Hierdoor worden betrekkingen onderhoudenen wordt er steun verleend aan de nationale vlag en scheepvaart. De ondervinding wijst meer en meer de noodzakelijkheid aan om den graad van de geoefendheid der landmagt te verhoogenzoowel door de miliciens langer onder de wapenen te houden als door vercenigingen van troepen. De toestand der koloniën en bezittingen van het Rijk in andere wereld- deelen is in het algemeen gunstig. In de binnenlanden van Sumatra werd de rust gestoord; doch met geringe krachts-ontwikkeling hersteld. Even zoo is het te vertrouwen dat aan vernieuwde woelingen van Chine zen op Borneo weldra een einde zal worden gemaakt. In dc 51olukken hebben, tot Mijn leedwezen, aard- en zeebevingen zware verwoestingen aangerigt. Door de maatregelen van het bestuur en door de belangstelling van het algemeen is deze ramp aanmerkelijk gelenigd. Aan het vcel-omvaltend werk der verbetering van onze voornaamste rivie ren werd met kracht gearbeid. Aanvankelijk zijn de uitkomsten voldoende. Landbouwfabriekwezen en nijverheid verkeeren in gunstigen toestand. De meer en meer opgewekte ondernemingsgeest der ingezetenen deed het oog vestigen op onderscheidene nieuwe werken waardoor de gemeenschap te water en te land zal worden bevorderd of nieuwe gronden ter ontginning aan den landbouw zullen worden verstrekt. AVaar het algemeen belang hel vereischtwordt de inspanning der ingeze tenen door bijdragen van het Rijk ondersteund. De werken tot verbinding van Nederland met het buitenland erlangen meer en meer uitbreiding. De reeds vroeger goedgekeurde spoorwegen naderen hunne voltooijing. Aanvragen tot nieuwe vergunningen worden zooveel moge lijk bevorderd. Ook de elcctro-magnclische telegraaflijnen worden hij voortduring vermeer derd en verbeterd. De onlangs, voor rekening van bijzondere personen, aan gelegde lijn naar Engeland, is voor onzen handel van groot gewigt.

Leydse Courant | 1853 | | pagina 2